ویزای توریستی

ویزای توریستی ارمنستان

ویزای توریستی ارمنستان

ویزای توریستی ارمنستان جزو پرمتقاضی ترین انواع ویزای ارمنستان است. چرا که ارمنستان دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیاری برای خارجی هاست. به استثنای شهروندان کشورهای معاف از اخذ ویزا، بقیه شهروندان کشورهای خارجی جهت ورود به کشور ارمنستان نیازمند اخذ ویزای توریستی این کشور هستند. متقاضیان برای اخذ ویزای توریستی کشور ارمنستان بایستی با اخذ وقت قبلی و به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت ارمنستان مراجعه نمایند. ارمنستان کشور همسایه ایران است و دارای روابط فرهنگی و سیاسی عمیق با ایران است.

جمهوری ارمنستان بخشی از قاره آسیا و منطقه قفقاز محسوب می شود. ایروان، پایتخت و اصلی ترین شهر جمهوری ارمنستان نام دارد. جمعیت این کشور درحال توسعه درحدود 3 میلیون نفر است. ارز رایج ارمنستان درام ارمنستان است. گویش مردمان ارمنستان به زبان ارمنی یا روسی است. ارمنستان یکی از مقاصد گردشگری خارجی برای ایرانیان محسوب می شود. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نگارش قصد آن داریم تا نحوه و شرایط اخذ ویزای توریستی کشور ارمنستان را شرح داده و هموطنان عزیز را در هر زمینه مهاجرتی به بهترین شکل راهنمائی کنیم.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای توریستی ارمنستان

در طی دهه گذشته تعداد ایرانیان بازدید کننده از ارمنستان به شدت افزایش یافته است. در همین زمینه، سوالات متعددی درباره ویزای توریستی جمهوری ارمنستان مطرح شده است که باهم به مرور برخی از سوالات کلیدی می پردازیم:

 • آیا ایرانیان برای مسافرت توریستی به ارمنستان نیازمند اخذ ویزای توریستی ارمنستان هستند؟ خیر. بنا به توافق فی مابین دو دولت ایران و ارمنستان، شهروندان ایرانی برای اقامت ارمنستان تا 90 روز نیازی به اخذ ویزا ندارند.
 • مدارک لازم برای مسافرت ایرانیان به ارمنستان چیست؟ مدارک مسافرتی استاندارد همانند پاسپورت و کارت شناسایی معتبر برای ورود به ارمنستان کافی است.
 • شرایط لازم برای اخذ ویزای توریستی جمهوری ارمنستان چیست؟ متقاضیان خارجی می توانند ویزای توریستی ارمنستان را به 3 طریق e-visa، اخذ ویزا حین ورود و اخذ ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری ارمنستان دریافت کنند. آسان ترین روش ممکن از بین این 3 روش اخذ ویزا به هنگام ورود است.

شرایط اخذ ویزای توریستی ارمنستان 2023

مطابق قراردادهای لغو روادید بین ارمنستان و دولت های دیگر، شهروندان برخی کشورها همانند اتحادیه اروپایی یا ایران از اخذ ویزا به هنگام ورود به کشور ارمنستان معاف هستند. هموطنان ایرانی با به همراه آوردن پاسپورت معتبر به راحتی می توانند از این کشور زیبا دیدن فرمایند. اما بقیه متقاضیان برای ورود به ارمنستان نیازمند اخذ ویزای ورود هستند. برای این کار 3 روش کلی وجود دارد:

 • ویزای الکترونیک (e-visa)
 • درخواست ویزا حین ورود
 • ویزا از طریق سفارت ارمنستان

بر این اساس، دسته های ویزایی مختلف شامل دسته ویزای آسان و دسته ویزای سخت است. پس، درخواست e-visa و درخواست حین ورود تنها در دسترس کشورهایی است که در دسته ویزای آسان قرار می گیرند. در 2023 شهروندان کشورهای موجود در دسته ویزای سخت ناگزیرند تا درخواست خود را از طریق سفارت ارمنستان پیگیری نمایند. اعتبار ویزا از 21 روز تا 1 سال با هزینه های مختلف متغیر است:

نوع ویزاهزینه به دلار آمریکا (USD)
ویزیتور، تک ورود، تا 21 روز اقامت7$
ویزیتور، تک ورود، تا 120 روز اقامت37$
ویزیتور، چند ورود، تا 60 روز اقامت، اعتبار تا 6 ماه50$
ویزیتور، چند ورود، تا 120 روز اقامت، اعتبار تا 1 سال99$
ترانزیت، تک ورود25$
ترانزیت، چند ورود45$
کودکان زیر 18 سال از هر نوع ویزارایگان

شرایط اخذ ویزای توریستی ارمنستان

اخذ ویزای مسافرتی حین ورود به ارمنستان

ویزاهای توریستی اغلب جهت بازدید و سفر با تورهای مسافرتی، جت امور تجاری و قرارهای کاری کوتاه مدت و یا شرکت در نمایشگاه ها و کنفرانس ها درخواست داده می شود. برای ایرانیان هر نوع از موارد ذکر شده برای طول سفر بیش از 90 روز، نیاز به اخذ مجوز ورود خواهد داشت. روش اخذ ویزا هنگام ورود حتی آسانتر و ساده تر از روش e-visa است. متقاضیان برای این کار بایستی پاسپورتی با اعتبار حداقل 6 ماه قبل از انقضای ویزا داشته باشند. بازدیدکنندگان خارجی به عنوان توریست (به استثنای کشورهایی مثل افغانستان، بنگلادش، نپال، پاکستان، فلسطین، عربستان صعودی، سوریه و ویتنام) می توانند ویزای حین ورود برای ماکسیمم اقامت 120 روزه را با هزینه AMD15000 درام دریافت کنند. همچنین این متقاضیان می توانند e-visa را نیز از قبل درخواست دهند.

لازم به ذکر است که ویزای حین ورود را می توان در مبادی مهاجرتی زیر اخذ نمود:

 • فرودگاه بین المللی وارتنوتز (ایروان)
 • فرودگاه شیراک (گیومری)
 • ایستگاه راه آهن آیروم
 • باغراتاشن (مرز با گرجستان)
 • باورا (مرز با گرجستان)
 • گوکاوان (مرز با گرجستان)
 • مگری (مرز با ایران)

اخذ ویزای توریستی الکترونیکی ارمنستان

یکی از مواردی که ایرانیان به صورت توریستی به کشور ارمنستان ورود می کنند، به دلیل استفاده از سفارت آمریکا در این کشور است. با توجه به این که آمریکا در ایران سفارت ندارد، این حق برای ایرانیان در نظر گرفته شده است. همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، بازدیدکننده های خارجی که صلاحیت اخذ ویزا حین ورود را دارند، شایسته اخذ ویزای الکترونیک را هم دارند. نحوه درخواست به صورت آنلاین است. متقاضیان بایستی پاسپورت با اعتبار 6 ماه پس از اتمام اعتبار ویزا داشته باشند. الکترونیک ویزا (e-visa) معادل ویزای سنتی و مرسوم ادست که جایگزین نسخه کاغذی آن شده است. در این حالت، متقاضیان ممکن است به صورت آنلاین تحویل داده و تایید شوند. ویزا نیز به صورت آنلاین در عرض 2 روز کاری صادر شود.

اخذ ویزای مسافرتی ارمنستان از طریق سفارت

اگر چنان چه متقاضی احتمالی شهروند کشورهای متعلق به دسته ویزای سخت (همانند افغانستان) باشد، پس درخواست ویزای توریستی ارمنستان صرفا باید از طریق سفارت یا کنسولگری ارمنستان انجام شود. برای این منظور، متقاضیان نیازمند تحویل مدارک زیر به سفارت ارمنستان در کشور خودشان هستند:

مدارک لازمشرایط
مدرک مسافرتیپاسپورت با اعتبار 6 ماهه
مدرک پرداخت هزینه ویزابسته به مدت اقامت در ارمنستان
دعوت نامهاز دوستان یا فامیل مقیم ارمنستان الزامی است
مدرک هویتیعکس پاسپورتی+ کپی شناسنامه

لازم به ذکر است که حداقل زمان لازم برای رسیدگی به درخواست ویزای متقاضیان 2 الی 3 روز کاری است. اما در مورد تمدید ویزاهای توریستی ارمنستان می توان چنین گفت که فقط ویزاهای اعطایی تا ماکسیمم 120 روز دارای امکان تمدید برای 60 روز دیگر هستند. در پایان یادآور می شود که کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی کاملی دارند تا هموطنان عزیز علاقه مند به اقامت از طریق کار در ارمنستان را نیز راهنمایی نمایند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *