ویزای توریستی

ویزای توریستی بلژیک

ویزای توریستی بلژیک

بلژیک، با آب هوای بارانی و جنگل های انبوه و به دلیل جاذبه های توریستی، سالانه میزبان گردشگران زیادی برای اخذ ویزای توریستی بلژیک می باشد. همسایگی با کشورهای زیبایی چون هلند و فرانسه نیز مزید بر علت شده تا مشتاقان بازدید از آن بیشتر شود. رفت و آمد ها از زمانی که بلژیک به عنوان مقر اصلی اتحادیه اروپا برگزیده شد بیشتر و بیشتر شد. بدلیل تقاضای فراوان جهت ویزای توریستی این کشور، وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به نگارش مقاله ویزای توریستی کشور بلژیک نیز می باشند. امید که بخش زیادی از ابهامات شما عزیزان در این باب برطرف گردد.

بلژیک از اعضای اتحادیه اروپا و قاعدتا دارای ویزای شنگن است. پس جهت ورود به این کشور باید موفق به اخذ ویزای شنگن شد که برای شهروندان ایرانی کار آسانی نخواهد بود. ویزاهای توریستی در زمره ویزاهای کوتاه مدت جای دارند. مدت اعتبار این نوع ویزا معمولا کمتر از 3 ماه است. متاهل بودن شانس اخذ ویزای توریستی کشور بلژیک را پایین می آورد. حضور یکی از اعضای خانواده، اقوام، دوستان و آشنایان و دریافت دعوت نامه از جانب آنان می تواند، کمک بزرگی به اخذ این نوع ویزا کند. ویزاهای توریستی معمولا به 2 شکل تک وروده یا چند وروده به افراد داده می شود. اما بلژیک و دیگر کشورهای عضو شنگن، ویزای توریستی خود را از نوع چند وروده تعریف کرده اند.

انواع ویزای کشور بلژیک

مطابق قوانین و مقررات کشور بلژیک، کلیه اتباع خارجی برای سفر به بلژیک با هر هدفی که دارند نیازمند درخواست ویزا هستند. این ویزا مخصوص شهروندان خارجی است و درخواست آن نیز از طریق سفارت بلژیک قابل پیگیری است. متقاضیان نیز ممکن است با هدف تحصیل، کار و یا گردشگری قصد دریافت ویزای بلژیک را داشته باشند. به هر صورت ویزای مورد نیاز آنها در قالب یکی از دسته های ویزایی زیر قرار خواهد گرفت:

نوع ویزای بلژیکزیر دسته های ویزا
ویزای کوتاه مدتویزای شنگن (ویزای اوریستی بلژیک) – ویزای ترانزیت
ویزای بلند مدت (تایپ D)ویزای کاری – ویزای تحصیلی – ویزای همراه یا ویزای خانوادگی

معمولا مدت زمان اقامت با ویزای کوتاه مدت بلژیک تا 90 روز بوده ولی مدت زمان اقامت با ویزای بلند مدت بیش از 90 روز می باشد. در ضمن طبق قوانین کشور بلژیک افراد دارای ویزای بلند مدت پس از ورود به بلژیک بایستی حتما برای اخذ مجوز اقامتی خودشان نیز اقدام کنند.

فرآیند درخواست ویزای توریستی بلژیک

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، متقاضیان برای اخذ ویزای توریستی بلژیک بایستی به سفارت این کشور مراجعه کنند. و کلیه مراحل زیر را نیز یک به یک طی کنند:

 • مرحله اول: تکمیل فرم درخواست ویزای گردشگری بلژیک
 • مرحله دوم: جمع آوری مدارک مورد نیاز
 • مرحله سوم: مراجعه به سفارت و تعیین وقت مصاحبه
 • مرحله چهارم: حضور در مصاحبه ویزای بلژیک

معمولا نیز مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان این ویزا تا 15 روز طول می کشد و هزینه دریافتی از متقاضیان نیز به این صورت است:

متقاضیهزینه درخواست به یورو
بزرگسال80€
کودکان 6 تا 12 ساله40€
کودکان زیر 6 سالرایگان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی بلژیک

شرایط اخذ ویزای توریستی برای هر کشور با توجه به قوانین روز کشور در خصوص پذیرش توریست نیز متغیر می باشد، بلژیک نیز از این قانون مستثنی نمی باشد. اشخاصی که تمایل به اخذ ویزا توریستی دارند، می بایست با آگاهی کامل از شرایط اخذ ویزا نسبت به این امر اقدام نمایند. مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی بلژیک عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا و ضمیمه یک نسخه کپی
 •  2 قطعه عکس جدید در قطع پاسپورتی یعنی 6×4
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا به سفارت
 • اصل و يکسری کپی از گذرنامه (گذرنامه باید پس از انقضای ویزا نیز تا حداقل 3 ماه معتبر باشد.شناسنامه متقاضی باید توسط مترجم رسمی ترجمه شود.)
 • ارائه مدارکی دال بر توانایی مالی فرد جهت هزینه های سفر
 • برای تمام مدت اقامت باید هتل رزرو شده و مستندات آن به سفارت ارائه گردد.
 •  ارائه بلیط هواپیما
 • بیمه‌ نامه مسافرتی معتبر که بتواند حداقل 30000€ (یورو) از هزینه های احتمالی را تحت پوشش قرار دهد.
 • مدارکی که نشان دهنده وضعيت کاری متقاضی در ايران است.
 • منضم کردن گردش حساب 6 ماه اخیر فرد متقاضی به مدارک نیز الزامی می باشد.
 • اگر فرزند به تنهایی عازم سفر است باید رضايت نامه محضری از پدر و مادر، ضمیمه مدارک او باشد.

اخذ ویزای توریستی بلژیک 2023

چون احتمال دارد روند بررسی مدارک و صادر کردن ویزا توسط سفارت قدری طول بکشد متقاضی باید حداقل یک ماه قبل از تاریخ مسافرت، مدارک فوق را آماده کرده و از سفارت در خواست ویزا کند. بعد از صادر شدن ویزا توسط سفارت، متقاضی باید رسيد پرداخت هتل و بليط هواپیما را جهت تکمیل این فرآیند به سفارت ارائه نماید.

لازم به ذکر است که دارندگان ویزای شنگن قادرند از دیگر کشورهای حوزه شنگن نیز به بلژيک مسافرت یا از آن به کشورهای دیگر حوزه اتحادیه اروپا وارد شوند. صاحب ویزای توریستی شنگن در طول مسافرت خود به دیگر کشورهای اروپایی عضو پیمان شنگن مسافرت نماید. بنابراین اتحادیه اروپا هیچ محدودیتی جهت ورود و خروج از این کشورها وضع نکرده است. در سال 2023 بلژیک مبلغ 80€ (یورو) را جهت هزینه ویزای کوتاه مدت در نظر گرفته است. چون ویزای توریستی نیز مانند ویزای توریستی کانادا از جمله ویزاهای کوتاه مدت می باشد، مشمول این هزینه است.

لازم به ذکر است که نزدیک به 2 سال است که فرآیند ویزای آنلاین بلژیک در تهران شروع به کار کرده است. فرم درخواست وقت ملاقات به صورت رایگان به متقاضیان ارائه می شود. وقتی که سفارت برای هر متقاضی تعیین می کند مختص وی می باشد و قابل انتقال به فرد دیگر نیست. عدم حضور در وقت رزرو شده، فرد را تا 3 ماه آینده از دریافت وقت مجدد محروم می کند.

اخذ ویزای توریستی بلژیک

تجربه سفر به بلژیک

سفر به بلژیک، تصویری از پشت بام های قرون وسطی، کانال های دوست داشتنی و شکلات های خوشمزه را در ذهن تمامی افراد به نمایش می گذارد. اگرچه بلژیک کشور به نسبت کوچکی است اما مکان های زیبایی برای بازدید وجود دارد. در بلژیک زمان با سرعت کمتری در حال حرکت است و مردم با گردشگران دوستانه رفتار می کنند. از شهرهای مدرن با فروشگاه ها و گالری های پر زرق و برق تا خیابان های سنگ فرش شده، مملو از موزه ها و تفریحات بومی، بلژیک را به یکی از مکان های جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

 • دینان: این گوهر زیبا در منطقه والون بلژیک قرارداد. این شهر توسط صخره های بی نظیر و قلعه های باستانی مستحکم محافظت می شود. زادگاه آدولف ساکس، مخترع ساکسیفون در این شهر است و شما می توانید از خانه این هنرمند دیدن فرمایید.
 • پارک طبیعت Eifel: این پارک خانه بسیاری از حیوانات چون گربه های وحشی، گراز ها، خروس سیاه، گوزن قرمز و عقاب ها است. این پارک جزوه معدود جاهایی است که سیاه گوش در آن دیده می شود. قدمت بخشی از اسکله های پارک به آخرین عصر یخبندان بر می گردد.
 • بروخه: بروخه در شمال غربی بلژیک واقع شده است. از مشهور ترین مکان های دیدنی شهر، ناقوس میدان مارکت است. بازدید کنندگان می توانند از این برج ناقوس قرن سیزدهمی بالا روند و از مناظر شهر لذت ببرند.
 • دوربی: شهری زیبا که به خاطر خانه های سنگی و خیابان های سنگفرش شده اش معروف است، یکی از زیباترین مکان های دیدنی بلژیک شناخته می شود.
 • بروکسل: پایتخت زیبای بلژیک که به دلیل معماری خیره کننده و تاریخ شگفت انگیزش، سالانه توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.

تبدیل ویزای مسافرتی کشور بلژیک

سوالی که متداولا در زمینه ویزای توریستی پرسیده می شود این است که آیا میتوان با ویزای توریستی شغلی در آن کشور پیدا مرد و مشغول به کار شد؟ در پاسخ باید گفت افرادی که قصد انجام چنین کاری دارند اگر پس از اخذ ویزای توریستی بلژیک و رسیدن به این کشور توانستند شغل مورد نظر و کارفرمای خود را پیدا کنند پس از اتمام مسافرت و بازگشت به ایران می توانند با وی در ارتباط بوده و بصورت پیشنهاد شغلی اقدام به اخذ ویزای کاری بلژیک کنند.

در انتها باید گفت ویزای توریستی کشور بلژیک در یک دهه اخیر رشد چشمگیری داشته و اقبال عمومی به سمت این کشور زیبای اروپایی در حال افزایش است. کشور بلژیک نیز تمایل زیادی به افزایش درآمد خود از صنعت توریسم دارد به همین خاطر سعی در حذف قوانین دست و پا گیر و تسهیل روند اداری اعطای ویزای توریستی دارد. شما عزیزان در صورتی که تمایل به اخذ اطلاعات در خصوص کشور بلژیک یا سایر کشورهای اروپایی یا انگلیسی زبان دارید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و با بررسی رزومه و شرایط خود بهترین کشور و مناسب ترین روش را برای ورود انتخاب نمایید.

سوالات درباب شرایط ویزای توریستی بلژیک

در ادامه نیز به برخی سوالات مهم و پر تکرار در اینباره می پردازیم:

 • آیا از طریق اخذ ویزای گردشگری بلژیک می توان به کشورهای شینگن سفر کرد؟ بله، چرا که خود کشور بلژیک نیز عضوی از ناحیه شینگن اروپاست.
 • ویزای توریستی بلژیک چه نوع ویزایی است؟ ویزای گردشگری کشور بلژیک از نوع ویزای کوتاه مدت بوده که تحت عنوان ویزای شینگن نیز شناخته می شود و مدت اقامت با آن نیز تا 90 روز می باشد.
 • هزینه درخواست ویزای گردشگری بلژیک 2023 چقدر است؟ هزینه مذکور در حدود EUR 80 (یورو) است.
 • آیا برای درخواست ویزای گردشگری بلژیک مصاحبه با سفارت نیز لازم است؟ بله، مصاحبه یکی از مراحل درخواست ویزای گردشگری بلژیک به شمار می رود.
 • معمولا چه زمانی طول می کشد تا ویزای گردشگری بلژیک بدست آید؟ مدت زمان رسیدگی و پاسخگویی به درخواست متقاضیان تا 15 روز کاری طول می کشد.
 • هزینه زندگی ماهیانه در بلژیک 2023 چقدر است؟ در حال حاضر هزینه مذکور برای هر نفر ماهیانه حدود EUR 1600 (یورو) می باشد.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *