مهاجرت به کشور اتریش

پایتخت اتریش

پایتخت اتریش

زندگی در اتریش به دلایل متعددی از جمله داشتن نظام تحصیلی رایگان، معقول بودن هزینه های زندگی، سطح رفاه اجتماعی بسیار بالا، اقتصاد قدرتمند و غیره همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت بوده است. پایتخت اتریش یعنی شهر وین محلی است که بهترین ویژگی های زندگی در اتریش در آن متبلور شده است؛ به عنوان مثال در وین فرصت های شغلی خیلی بیشتری وجود دارد. البته نباید از نظر دور داشت همان طور که سطح درآمد، فرصت های شغلی و امکانات رفاهی وین بیشتر است، هزینه های زندگی در آن نیز بالاتر از سایر شهرهای اتریش می باشد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی در خصوص پایتخت اتریش ارائه شده است که امید است مفید واقع گردد.

 • شرایط کار در وین چگونه است؟
 • بهترین دانشگاه های شهر وین کدامند؟
 • هزینه زندگی در این شهر چگونه است؟
 • مشاغل مورد نیاز در شهر وین کدامند؟
 • متوسط درآمد در این شهر چقدر است؟

مهاجرت به اتریش در سال 2022

همان طور که در مقدمه مقاله اشاره کوتاهی شد، تحصیل در اتریش رایگان است و دانشگاه های دولتی این کشور غالبا هزینه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند. البته برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش دانشجویان بین المللی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی سالیانه بین 3000€ تا 23000€ (یورو) و در برخی رشته ها حتی سالی 35000€ (یورو) شهریه پرداخت می نمایند. پس از فارغ التحصیلی نیز دانشجویان خارجی می توانند پیش از انقضای ویزای تحصیلی خود با پیدا کردن شغلی متناسب با تحصیلات، اقامت خود را تمدید نمایند. علاوه بر مهاجرت تحصیلی یکی دیگر از راه های اخذ اقامت این کشور از طریق به دست آوردن ویزای کاری اتریش است؛ به این صورت که فرد ابتدائا یک ویزای جستجوی کار 6 ماهه اخذ می نماید و با پیدا کردن کار نوع ویزای خود را به ویزای کاری تغییر می دهد.

سایر روش های مهاجرت به اتریش یعنی مهاجرت از طریق ثبت شرکت قرمز-سفید-قرمز یا مهاجرت از طریق تمکن مالی هم بسیار پرهزینه هستند و هم ریسک مالی زیادی دارند. هزینه زندگی در اتریش نیز در اروپا متوسط است؛ یعنی از کشورهایی مثل سوئیس و دانمارک بسیار پایین تر است اما در مقایسه با کشورهای مجارستان و لهستان، اتریش و علی الخصوص پایتخت آن، گران قیمت محسوب می شوند. در نمودار زیر هزینه زندگی در وین و برخی دیگر از شهرهای این کشور طی سال 2022 بیان شده است:

نمودار متوسط هزینه ماهیانه زندگی در برخی از شهرهای اتریش

اجاره مسکن در پایتخت اتریش

یکی از عمده ترین هزینه های پرداختی ماهیانه در غالب شهرهای دنیا از جمله وین، اجاره مسکن است. البته دانشجویان می توانند در وین با تهیه خوابگاه های دانشجویی ماهیانه تنها 200€ تا 450€ (یورو) بابت هزینه اقامتگاه خود بپردازند یا با اجاره اشتراکی منزل در بخشی از هزینه های زندگی خود صرف جویی نمایند. در نمودار ذیل نشان داده شده است که هزینه های زندگی در پایتخت اتریش به چه بخش هایی اختصاص داده می شود:

نمودار بخش های تشکیل دهنده هزینه های زندگی در وین

به منظور بررسی بهتر هزینه ها، در جدول ذیل متوسط اجاره ماهیانه در وین با شهرهای کوچک تر این کشور مقایسه شده است:

نوع مسکن و شهر محل وقوع اجاره ماهیانه
آپارتمان یک خوابه در وین 873.14€ (یورو)
آپارتمان یک خوابه در شهرهای کوچک 643.31€ (یورو)
آپارتمان سه خوابه در وین 1606.93€ (یورو)
آپارتمان سه خوابه در شهرهای کوچک 1160.23€ (یورو)

شرایط اقتصادی پایتخت اتریش

اتریش اقتصاد قدرتمندی دارد منتهی با توجه به این که جمعیت آن رو به پیر شدن است، قوانین خود را طوری وضع نموده تا نیروی کار متخصص خارج از اتحادیه اروپا نیز بتواند نسبتا راحت تر از لوکزامبورگ، موناکو، اسپانیا و غیره، به اتریش مهاجرت کند. یکی از مهم ترین دلایل آن وجود فرصت های شغلی متعدد در اتریش و به خصوص در وین است؛ در نموداری که در ادامه ترسیم شده است برای بررسی هرچه بهتر بازار کار در اتریش، نرخ بیکاری در پایخت این کشور یعنی شهر وین نشان داده شده است:

نمودار مقایسه نرخ بیکاری خانم ها و آقایان در شهر وین

متوسط درآمد در پایتخت اتریش

علاوه بر این که فرصت های شغلی موجود در پایتخت اتریش بیشتر است، متوسط درآمد ماهیانه نیز در وین نیز بیشتر از سایر شهرهای اتریش می باشد. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است مطابق آمارهای اعلامی در سال 2022 کمترین، بیشترین و متوسط درآمد ماهیانه در وین بیان شده است:

توضیحات میزان درآمد دریافتی
کم ترین میزان درآمد ماهیانه در وین 520€ (یورو)
متوسط درآمد ماهیانه در وین 3820€ (یورو)
بیشترین میزان درآمد ماهیانه در وین 16900€ (یورو)

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پایتخت اتریش

تحصیل در دانشگاهی که سطح علمی بالا و رنکینگ ملی و جهانی خوبی داشته باشد موجب می گردد افراد پس از فارغ التحصیلی راحت تر شغل پیدا کنند؛ این مسئله علی الخصوص برای دانشجویان خارج از حوزه اتحادیه اروپا که با اتمام تحصیلات و انقضای ویزای تحصیلی خود باید خاک اتریش را ترک کنند اهمیت فوق العاده زیادی دارد. در جدول ذیل لیستی از بهترین دانشگاه های واقع شده در پایتخت اتریش یعنی شهر وین به ترتیب رتبه آن ها در رنکنیگ شهری ارائه شده است:

رتبه در شهر وین نام دانشگاه
1 Universität Wien
2 Technische Universität Wien
3 Wirtschaftsuniversität Wien
4 Universität für Bodenkultur Wien
5 Medizinische Universität Wien
6 Veterinärmedizinische Universität Wien
7 Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
8 FH Technikum Wien
9 Akademie der Bildenden Künste Wien
10 Fachhochschule Campus Wien

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پایتخت اتریش

مدارک لازم برای تحصیل در اتریش

علاوه بر مدارکی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نیاز است و با توجه به رشته مورد نظر و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، لازم است دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا به منظور تحصیل در اتریش برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش نیز اقدام نمایند. این مرحله پیچیدگی ها و دشواری های خاص خود را دارد؛ منتهی به منظور راهنمایی علاقه مندان به تحصیل در اتریش، در ادامه لیستی از برخی از اساسی ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش طی سال 2022-2023 ارائه شده است:

 • پاسپورت و کپی برابر اصل آن
 • کارت شناسایی و شناسنامه و ترجمه رسمی آن ها به زبان آلمانی
 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی مقطع قبلی به زبان آلمانی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی به زبان آلمانی
 • مدرک زبان آلمانی متناسب با حداقل های در نظر گرفته شده از سوی دانشگاه (اختیاری است اما داشتن آن شانس اخذ ویزا را بالا می برد)
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی پشت نویسی شده که زمینه سفید داشته باشند و در 3 ماه گذشته گرفته شده باشند
 • نامه پذیرش دانشگاه

پایتخت اتریش که معروف است به “سوئیس ارزان” با توجه به شرایط ایده آلی که دارد همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت از سرتاسر دنیا بوده است. در این مقاله اطلاعاتی راجع به پایتخت وین و شرایط بازار کار، اقتصاد، هزینه های زندگی و غیره آن طی سال 2022 بیان شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در اتریش و همینطور متقاضیان اخذ ویزای کاری اتریش می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8  +  1  =