ویزای کاری

پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه از دغدغه افراد زیادی از جمله دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در خصوص مهاجرت به این کشور اروسیایی محسوب می شود. همان‌ طور که در دیگر مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اشاره شد کشور ترکیه از لحاظ اقتصادی در سطح بالایی رو به پیشرفتی قرار دارد. از این رو افرادی که به دنبال کار در کشور خارجی هستند، ترکیه می تواند جز گزینه ها به شمار آید. با این توصیف، شرح جامعی از سوالات شما در ادامه همین مقاله به حضور شما رسانده می شود.

از آنجایی که ترکیه مورد توجه گردشگران بسیاری از سراسر جهان است، لذا فرصت‌ های شغلی در این کشور بسیار زیاد است. ترکیه با دارا بودن طبیعت شگرف و آب‌ و‌ هوای بسیار عالی، از لحاظ فعالیت‌ های کشاورزی، اقتصادی و گردشگری رتبه بالایی دارد، همچنین به دلیل همسایه بودن با کشور ایران، از سوی ایرانیان بسیار پرطرفدار است. زیرا رفت‌ و آمد و تردد به این کشور از سوی ایرانیان آسان می‌ باشد، همچنین تشابه مذهبی و فرهنگی این 2 کشور نیز این تمایل را از سوی ایرانیان چند برابر نموده است، برای مثال مردم کشور ترکیه مسلمان هستند.

 • آیا می توان در ترکیه کار با جای خواب پیدا کرد؟
 • فرایند مهاجرت کاری به ترکیه چیست؟
 • شرایط سنی کار در ترکیه چیست؟
 • آیا پیدا کردن کار در ترکیه با درآمد بالا ممکن است؟
 • چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟
 • چگونه در استانبول کار پیدا کنیم؟
 • آیا امکان کار در ترکیه با جای خواب برای ایرانیان وجود دارد؟
 • شرایط کار در ترکیه با حقوق بالا چیست؟
در این مطلب میخوانید نمایش

شرایط پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه از راه های مختلفی امکان پذیر است و شما می توانید جهت کاریابی در کشور ترکیه از چندین روش استفاده کنید. یکی از راه های پیدا کردن کار در ترکیه جستجو در لینکدین و تشکیل یک نمایه خوب و اضافه نمودن رزومه است. راه دیگر جستجو در شبکه های اجتماعی برای پیدا کردن کار مناسب در ترکیه است. در نهایت جستجو و ثبت نام در سایت های کاریابی می تواند یک گزینه عالی برای شما محسوب شود. همچنین برای پیدا کردن کار در ترکیه می توانید به آژانس های کاریابی و موسسات معتبر کاریابی مراجعه کنید.


چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟

یکی از مهم ترین چالش ها و سوالات متداول مهاجران کاری به ترکیه این است که چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟ برای پاسخ به سوال چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم باید بگوییم که راه های مختلفی برای کاریابی در ترکیه وجود دارد که مراجعه به موسسات کاریابی در ترکیه یکی از این راه هاست. برای پیدا کردن کار در ترکیه در موسسات کاریابی با ارائه رزومه و بررسی مهارت و شرایط کاری شما چندین فرصت شغلی عالی به شما پیشنهاد می شود. راه دیگر جستجو در سایت های کاریابی ترکیه است که می توانید شرایط و مهارت های مورد نیاز یک کارفرما را نیز بررسی کنید. همچنین مراجعه به لینکدین و بربرسی فرصت های شغلی یکی از بسترهای مناسب برای یافتن شغل در ترکیه است.

شرایط کار در ترکیه 2024

جهت کار در زمینه‌ های تخصصی، اخذ ویزای کاری تخصصی دشوار بوده و لازمه آن مهارت کافی فرد است. از دیگر شرایط لازم جهت کار در ترکیه و اخذ ویزای کاری، تسلط به زبان ترکی است. افرادی که به زبان ترکی مسلط هستند، در یافتن شغل مورد علاقه خود در ترکیه موفق‌ ترند. ظرفیت مورد نیاز در شرکت‌ های ترکیه توسط موسسات کاریابی بررسی می‌ گردد.

باید به این نکته توجه داشت، برخی از موسسات، با کارفرماها در ترکیه تبانی می‌ کنند. آن ها با گرفتن هزینه‌ های بالا از افراد و وعده‌ های دروغین مانند قراردادهای بلندمدت آنها را به ترکیه می‌ کشانند، سپس بعد از یک ماه اشتغال و همکاری‌ با شرکت، به دلایل سطحی از شرکت اخراج می‌گردند. در حال حاضر، نرخ بیکاری ترکیه حدود 11.2% است و دخل و خرج ماهانه در این کشور با وجود سطح درآمد متوسط 1047$ (دلار) و هزینه 750$ (دلار) نسبتا متعادل است

از جمله مشاغلی که این مشکلات را دارند، شغل‌ های خدماتی و کارگری است. افراد در این مشاغل،‌ بدون اخذ ویزای کاری مشغول به کار می‌ شوند و این خلاف قوانین ترکیه است. از دیگر روش‌ های کاریابی در کشور ترکیه، مراجعه به سایت‌ های کاریابی در ترکیه است. این سایت‌ ها همواره به صورت آنلاین، مشاغل روزانه را آگهی نموده و منتشر می‌ نمایند. لذا از طریق ثبت‌ نام و ارسال رزومه کاری خود به این سایت‌ ها، نیز افراد می‌ توانند به شغل مورد علاقه خود در ترکیه دست یابند.

تحولات نرخ بیکاری در ترکیه

متقاضیان محترم همچنین می توانند در جدول زیر با حقایقی چند درباره شرایط بازار کار در ترکیه 2024 آشنا شوند:

آیتمشرح
نرخ بیکاری 2024%11.2
حداقل حق بیمه $150 (دلار آمریکا) در ماه
جمعیت کل ترکیه82.00 میلیون نفر
هفته کاری کارکنان در ترکیه45 ساعت

اینفوگرافیک کار در ترکیه

درخواست مجوز کار از ترکیه

خارجیان با اجازه اقامت معتبر که برای حداقل 6 ماه اعتبار دارد به جز اجازه اقامت برای اهداف آموزشی، می توانند مستقیما به وزارت کار و امنیت اجتماعی مراجعه کنند و برای درخواست اجازه کار اقدام کنند. اجازه اقامت را می توان از اداره پلیس محلی بدست آورد. پس از صدور اجازه اقامت، اسناد لازم باید ارائه شود و برای دریافت مجوز کار باید اقدام کرد.

کارمند و کارفرمای خارجی در ترکیه در مرحله اول باید یک درخواست آنلاین به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال کند و مدارک لازم را برایشان ارسال کند. مدارک ارائه شده توسط کارمند و کارفرما متفاوت است. در طول 6 روز پس از درخواست آنلاین، تمام مدارک باید به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال شود. وزارت کار و امنیت اجتماعی اسناد و درخواست را طبق قانون مجوز کاریابی در ترکیه خارجیان به شماره 4817، مقررات اجرایی و سایر قوانین مرتبط را بررسی خواهد کرد. نتیجه درخواست به صورت آنلاین و مکتوب ارسال خواهد شد. فرد خارجی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ دریافت مجوز کار خود، برای اجازه اقامت برای اهداف کاری خود درخواست کند.

محدودیت های کارگران در ترکیه

محدودیت ها و الزامات کارگران خارجی به این صورت است که در هر محیط کاری که برای صدور مجوز کار برای افراد تبعه خارجی درخواست می شود، نیروی کار باید حداقل شامل 5 نفر از شهروندان جمهوری ترکیه باشند. در صورتی که درخواست خارجی مشاغل از شرکت باشد، شرط مذکور مربوط به استخدام 5 نفر از شهروندان ترکیه برای 6 ماه آخر در طول یکساله مجوز کار توسط وزارتخانه لازم است. سرمایه خالص برای سرمایه گذاری در شرکت باید حداقل 100000TRY (لیر) باشد، یا کمترین مقدار برای مبلغ ناخالص آن باید برابر با 800000TRY (لیر) باشد، یا مبلغ سود آن در سال گذشته حداقل 250000$ (دلار آمریکا) باشد.

برای درخواست اجازه کار در مورد اتباع خارجی که توسط انجمن ها و موسسات مورد استفاده قرار می گیرد، ماده 2 فوق اعمال نمی شود. برای ارزیابی درخواست های مربوط به اجازه کار خارجیها در نمایندگی هایی از شرکت های هواپیمایی کشورهای خارجی در ترکیه و همچنین کسانی که برای کار در بخش آموزش و خدمات استخدام می شوند بخش خدمات 1 و 2 در بالا نیز اعمال نمیگردد. از شروط درخواست مجوز کار خارجی برای فردی که یکی از سهامداران شرکت است، حداقل 20% سهام شرکت میباشد و این درصد باید حداقل 40000000$ (دلار آمریکا) ارزش داشته باشد. میزان حقوق و دستمزد که توسط کارفرما اعلام می شود برای پرداخت به تبعه خارجی، باید در سطح مطلوبی باشد که مطابق با موقعیت و صلاحیت شخص متقاضی است.

مشاغل پر درآمد و کم درآمد در ترکیه

شاید این سوال برای همه متقاضیان کار در ترکیه پیش آید که کدام مشاغل در ترکیه از درآمد بسیار خوبی برخوردارند؟ باید بدانید که بالاترین درآمد دریافتی در ترکیه متعلق به مشاغل مدیریتی مخصوصا مدیریت اجرایی با درآمد سالانه 32000$ (دلار) در سال است. پایین ترین سطح درآمدی مربوط به مشاغل منابع انسانی با درآمد متوسط 5000$ (دلار) است. جدول زیر گویای واقعیت مذکور است:

عنوان شغلیمیانگین درآمد سالانه به دلار آمریکا
مدیریت اجرایی$32000
مشاوره، حسابداری و خدمات حرفه ای$9000
خدمات مالی$25500
استراتژی و کنترل مالی$16800
فروش و توسعه بیزینس$22200
مدیریت برنامه و پروژه$16200

اما بد نیست که با بهترین شرکت کارفرمای ترکیه یعنی شرکت Garanti نیز آشنا شوید، درآمد پیشنهادی این شرکت به کارکنان خود در حدود $95000 (دلار) است. فهرست زیر نشانگر 3 شرکت مهم در زمینه پرداخت بالاترین دستمزدها در ترکیه هستند:

 • Garanti با میانگین درآمد سالیانه 28000$ (دلار)
 • HSBC با متوسط درآمد سالیانه 23000$ (دلار)
 • Akbank با میانگین درآمد سالیانه حدود 20000$ (دلار)

شرایط دستمزد در ترکیه در سال 2024

بر اساس آمار سال 2024، میانگین درآمد سالیانه در کشور ترکیه بصورت ناخالص حدود 153337TRY (لیر) و بصورت خالص 107633TRY (لیر) می باشد که با توجه به فاکتورهایی حداقل درآمد حدود 1980TRY (لیر) و حداکثر درآمد حدود 35000TRY (لیر) می باشد. در جدول ذیل به طور خلاصه میزان دستمزد به صورت ناخالص عنوان شده است:

عنوان شغلیمیانگین درآمد سالیانه به لیرمیانگین درآمد سالیانه به دلار
کارگردان360546TRY103183$
مهندس106244TRY31598$
مدیر184718TRY57195$
توسعه دهنده نرم افزار103377TRY29863$
مدیر فروش153606TRY52585$
مدیر منابع انسانی173126TRY58079$
مدیر کل415000TRY123974$
مدیر فناوری اطلاعات197893TRY64267$
معماری در ترکیه83727TRY28688$
مدیر بازاریابی140857TRY51917$
وکیل209694TRY28152$
دندانپزشکی در ترکیه323122TRY43380$
کار پرستاری در ترکیه
113964TRY15300$
خلبانی در ترکیه174387TRY23412$
معلم
112266TRY15072$

بر این اساس، با توجه به مبلغ حداقل دستمزد موثر از تاریخ درخواست، دستمزد پرداخت شده به یک خارجی باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

میزان دستمزدشرح
6.5 برابر حداقل دستمزدبرای مدیران اجرایی و خلبانان و همچنین مهندسین و معماران درخواست مجوز اولیه
4 برابر حداقل دستمزدبرای مدیر واحد و همچنین مهندسین و معماران
3 برابر حداقل دستمزدبرای افراد با مهارت خاص و همچنین معلمانی که استخدام می شوند
1.5 برابر حداقل دستمزدبرای افرادی که برای خدمات خانه و سایر مشاغل کار می کنند

شرایط اخیر ویزای کاری ترکیه

سطح درآمد در بخش خصوصی و دولتی ترکیه

در ترکیه کسانی که در بخش دولتی مشغول به کار هستند به طور میانگین ماهیانه 5% بیشتر از بخش خصوصی حقوق دریافت می کنند. البته خارجی ها ابتدائا امکان اشتغال در بخش دولتی ترکیه را ندارند منتهی پس از 5 سال اقامت قانونی در ترکیه می توانند درخواست دهند و پاسپورت ترکیه را اخذ نمایند. شرایط لازم برای اخذ پاسپورت ترکیه با توجه به قوانین فعلی ترکیه به شرح ذیل است:

 • حداقل 5 سال اقامت در ترکیه به صورت قانونی
 • تسلط به زبان ترکی استانبولی
 • حسن اخلاق
 • عدم تهدید سلامت جامعه ترکیه
 • پایبندی به قانون اساسی ترکیه
 • عدم تهدید امنیت ملی ترکیه

پس از اخذ پاسپورت ترکیه فرد امکان استخدام شدن در بخش دولتی این کشور را نیز خواهد داشت. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهیانه در بخش دولتی و خصوص ترکیه طی سال 2024 بیان شده است:

حوزه کاریمتوسط درآمد ماهیانه در ترکیه به لیر
بخش دولتیTRY8040
بخش خصوصیTRY7830

پیدا کردن کار در ترکیه برای اتباع خارجی

پیدا کردن کار در ترکیه به شغلی که افراد تمایل به کار دارد، بستگی دارد. اشخاص متقاضی نیز می توانند در خصوص پیدا کردن کار در ترکیه از طریق پیشنهاد کاری، ویزاهای توریستی، کاریابی از طریق سفارت و موسسات معتبر کاریابی در ترکیه اقدام نمایند. بهتر است اشخاص متقاضی قبل از رسیدن به ترکیه، شغل خود را در خصوص اخذ مجوز کاری پیدا کنند. مشاغل در این کشور برای اتباع خارجی به 3 دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 • کار نیمه وقت
 • آموزش زبان انگلیسی در ترکیه
 • سایر مشاغل در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه با جای خواب و غذا

بسیاری از افرادی که از ایران برای کار در ترکیه اقدامات لازم را انجام می دهند، از قشر ضعیف تر جامعه از نظر اقتصادی هستند و به همین دلیل، پیدا کردن کار با جای خواب و غذا برای آن ها یک دغدغه اساسی است. باید در نظر داشت که به طور عموم چنین فرصتی وجود ندارد که فرد بتواند شغلی را برای خود انتخاب کند که اولا جای خواب و در نهایت غذای رایگان را به افراد ارائه کند.

در بسیاری از مشاغلی که این فرصت داده می شود نیز میزان هزینه هایی که غذا و محل خواب برای کارفرما ایجاد می کند، از درآمد فرد در این کشور کاسته می شود. نگاهی به نمودار زیر می تواند اطلاعات دقیق تری در این رابطه در اختیار متقاضیان قرار دهد.

برآورد ارزش داشتن کار با جای خواب و غذا به لیر

کمتر کسی را می توان دید که برای تامین وعده های غذایی خود کاملا از رستوران ها استفاده کند یا اینکه در این صورت بهترین غذاها را خریداری کند. به همین دلیل می توان گفت در صورتی که فردی بتواند متوسط درآمد در ترکیه را به دست آورد، یک زندگی سطح متوسط در این کشور خواهد داشت. باید در نظر گرفت که بسیاری از نیروی کار در ترکیه به صورت گروهی زندگی می کنند و در نهایت هزینه های اجاره خود را کاهش می دهند.

فهرستی از مراکز کاریابی در کشور ترکیه

مراجعه به موسسات کاریابی در ترکیه، آسان ترین راه جهت کار در استانبول می باشد. این موسسات با مجوز رسمی این کشور، لیستی از به روزترین درخواست های همکاری از سوی کارفرمایان را در اختیار دارند که با مراجعه به سایت های هر یک از آنها می توانید به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازید.

مهم ترین مراکز کاریابی در کشور ترکیه عبارتند از:

 • Nunu
 • HRM Danışmanlık
 • Arbeitsvermittlung
 • Michael Page International Turkey
 • Manpower Genel Müdürlük
 • Mento
 • onster.com.tr
 • Alexander Hughes
 • LDS Danışmanlık İş Geliştirme
 • Profil International

شرایط سنی کار در ترکیه

برای کار در ترکیه نیز محدودیت های سنی در نظر گرفته شده است و همه افراد نمی توانند در این کشور به کار مشغول شوند. افرادی که کمتر از 15 سال سن داشته باشند، نمی توانند در ترکیه به صورت قانونی کار کنند و استخدام آن ها اکیدا ممنوع است. برای افرادی که بازه سنی آن ها 15 تا 18 سال است نیز محدودیت های سنی بسیار زیادی در نظر گرفته شده است که مانع استخدام آن ها در بسیاری از مشاغل می شود.

از طرف دیگر افراد بالای 60 سال نیز در ترکیه به سختی می توانند به کار مشغول شوند و بازنشستگی برای آن ها در نظر گرفته می شود. بنابراین افرادی که مهاجرت به ترکیه از طریق کار را مد نظر خود دارند باید در نظر داشته باشند که در شرایط سنی استاندارد برای رسیدن به کار در این کشور اقدامات قانونی را انجام دهند. در غیر این صورت ممکن است درخواست ویزای کار ترکیه توسط سفارت این کشور لغو شود.

شرایط سنی کار در ترکیه

کار نیمه وقت در ترکیه

کار نیمه وقت در ترکیه به خصوص در حیطه گردشگری در سرتاسر این کشور نیز مهیا می باشد. برای به حداکثر رساندن فرصت های شغلی و پیدا کردن کار در ترکیه، هدف قرار گرفتن در ماه مارس یا آوریل است. این فرصت به اشخاص متقاضی کمک می کند که قبل از آغاز فصل توریستی، کاری را پیدا کنند. رستوران، هتل، باشگاه و غیره از سایر امکانی می باشد که امکان کار نیمه وقت را برای افراد فراهم می نماید. البته ناگغته نماند که در این مشاغل هیچ گونه حمایتی از سوی کارفرما برای افراد وجود ندارد.

پیدا کردن کار در ترکیه از طریق کارفرما 

آموزش زبان انگلیسی و سایر مشاغل در ترکیه

آموزش زبان انگلیسی در کشور ترکیه امری می باشد که سالانه باعث ایجاد مشاغل زیادی برای دانشجویان در حال تحصیل در این کشور و سایرین نیز شده است. اشخاص متقاضی نیاز به ارائه مدارک رسمی و گواهینامه های تدریس دارند. سایت های کاریابی و موسسات معتبر کاریابی در ترکیه از سایر موارد حائز اهمیت در خصوص اشتغال در ترکیه می باشد که دانشجویان و متقاضیان کار نیز می توانند در خصوص کاریابی در این کشور از آن بهره مند شوند. سایر موسسات کاریابی در ترکیه عبارتند از:

 • LEARN 4 Good-TURKEY TALENT موسسه بالا جابز ترکیه
 • موسسه کاریابی سازه های دریایی
 • انجمن کاریابی ترکیه
 • موسسه فیر دوش

پیدا کردن کار در ترکیه از طریق کارفرما

از سایر راه های پیدا کردن کار در ترکیه، دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرما است. فرد با ارائه این پیشنهاد کاری به سفارت یا کنسولگری این کشور، می‌ تواند درخواست اخذ ویزای کاری ترکیه نماید. همزمان با اقدام فرد،‌ کارفرما می‌ بایست مدارک وی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال نماید. حداکثر 90 روز پس از تاریخ درخواست و ارائه مدارک، پرونده مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ داده می‌شود. این امکان وجود دارد که متقاضی از داخل کشور ترکیه اقدام به اخذ مجوز کار نمایند. افرادی که قبلا مجوز اقامت در ترکیه به مدت حداقل 6 ماه را داشته باشند، مشمول این روش هستند.

پیدا کردن کار در ترکیه از طریق ویزای توریستی

علاوه بر موسسات کاریابی در خصوص پیدا کردن کار در ترکیه، می‌توان به کاریابی از روش توریستی نیز اشاره کرد. به این شکل که اشخاص می‌ توانند به عنوان یک گردشگر یا توریست وارد کشور ترکیه شوند، سپس از طریق خرید روزنامه، هفته‌ نامه یا مجلات اقدام به جستجوی کار نمایید. این روش نیز از سوی بسیاری متقاضیان مورد استقبال قرار گرفته است.

مجوز کار در ترکیه، به افراد خارجی که به عنوان توریست به ترکیه سفر نموده‌اند، تعلق نمی‌ گیرد. اما چه از داخل خاک ترکیه و چه خارج از آن، متقاضی می‌ بایست از کارفرما در ترکیه پیشنهاد کار دریافت نماید. چنانچه درخواست ویزای کار خارج از ترکیه باشد، فرد می‌ تواند در صورت تایید، ویزا را از سفارت ترکیه دریافت کند. اما اگر در خاک ترکیه اقدام گردد، می‌ توان با مراجعه به دفاتر MLSS در آنکارا، ویزا را دریافت نمود. افراد در ترکیه، زمانی مجاز به آغاز کار هستند که ویزای کاری و اقامت در ترکیه را اخذ نموده باشند.

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

ایرانی ها و همچنین شهروندان افغانستان بسیار مشتاق هستند که در کشور ترکیه به کار دست پیدا کنند و از این طریق بتوانند اقامت کشوری را به دست آوردند که شرایط نسبتا مناسب تری برای زندگی دارد. رسیدن به کار در ترکیه برای این افراد آسان نخواهد بود و آن ها موظف هستند تا زمان نسبتا زیادی را برای رسیدن به کار در این کشور طی کنند. ساده ترین راه که به نوعی سخت ترین مسیر کاریابی نیز هست، استفاده از سایت های معتبر کاریابی برای رسیدن به شغل در این کشور است. افرادی که دارای تخصص هستند، شانس بیشتری از این طریق برای رسیدن به کار خواهند داشت ولی راه دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد که در طرح زیر قابل ادراک تر است:

پروسه کاریابی در ترکیه

مشاور کار در ترکیه

در این رابطه برای رسیدن به کار در ترکیه شاید بتوان گفت نیازی به در اختیار داشتن وکیل نخواهید داشت. توانمندی های فردی شما است که تعیین می کند که آیا می توانید در ترکیه به کار دست پیدا کنید یا خیر؟! پروسه کاریابی در ترکیه کاملا مشخص است و افرادی باید با توجه به این که چه توانمندی هایی در اختیار دارند اقدام به کاریابی در این کشور کنند. البته باید در نظر داشت که مشاور کار در ترکیه می تواند برخی موارد را برای افراد روشن تر سازد که عبارتند از:

 • وضعیت اشتغال فرد در ترکیه
 • متوسط درآمد ماهانه در این کشور
 • هزینه های زندگی در ترکیه
 • برآورد تناسب میان هزینه های زندگی و درآمد
 • شرایط دریافت اقامت از طریق کار
 • استفاده از بهترین مراکز کاریابی در ترکیه
 • آموزش نحوه اخذ اقامت
 • در اختیار گذاشتن اطلاعات دقیق در رابطه با نحوه عقد قرارداد کاری در ترکیه

کار در ترکیه برای خانم ها

بسیاری از افراد بنا به این دلیل که خانم هستند، تمایلی به کار در این کشور ندارند و تلاش می کنند تا کشورهای دیگر را برای کار خود انتخاب کنند. در برخی از مواقع انتخاب کشورهای دیگر می تواند برای همه افراد شایسته تر باشد به عنوان مثال کار در آلمان از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است ولی باید در نظر داشت که رسیدن به کار در این کشور نیز می تواند زمان بیشتری را طلب کند اما باید در نظر داشت که صطفا به دلیل جنسیت نمی توان گفت که ترکیه انتخاب مناسبی برای خانم ها نیست.

میزان درامد ماهانه در ترکیه به لیر

تمدید اجازه کار در ترکیه در سال 2024

دولت ترکیه برای افرادی که قصد انجام کار در این کشور را دارند ابتدا یک مجوز کار یک ساله صادر می ­نماید. پس از پایان اعتبار مجوز فرد در صورتی که وی تمایل به انجام کار در این کشور داشته باشد می ­تواند برای تمدید آن اقدام نماید. اگر شغل فرد از جمله مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه باشد، مقامات این کشور مجوز کار فرد را تا 2 سال تمدید خواهد نمود. پس از پایان 2 سال به مدت 3 سال دیگر تمدید خواهد گردید. در صورتی که افراد به مدت 8 سال متوالی مجوز کار خود را تمدید نماید وی می­تواند برای اخذ مجوز کار دائم ترکیه اقدام نماید. بدین منظور فرد می­ بایست به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه که در آنکارا واقع است مراجعه نماید.

افرادی که علاقمند به خوداشتغالی در ترکیه هستند می­ بایست ابتدا به مدت 5 سال بدون وقفه در این کشور کار انجام داده باشند تا بتوانند مجوز انجام کار خود اشتغالی را اخذ نمایند. این دسته افراد بدین منظور می ­بایست تمامی مدارک خود را به وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا تسلیم نمایند. این اداره نیز تمامی مراحل کاری افراد را بررسی و پیگیری خواهد نمود.

تفاوت های عمده کار در ترکیه و آفریقای جنوبی

ترکیه کشوری در همسایگی ایران بوده و جذابیت های متعدد مهاجرت به آن بر کسی پوشیده نیست؛ بسیاری از کارشناسان ترکیه را مهمترین پل ارتباطی میان این بخش از آسیا و قاره اروپا دانسته و جمعیت 52 میلیون نفری مهاجرینی که با اهداف مختلفی چون تفریح، سرمایه گذاری، تحصیل و اشتغال در سال 2020 ترکیه را به عنوان مقصد خود برگزیده اند خود گویای این امر می باشد. طبق بررسی های صورت گرفته در سال 2020 بیش از 70% مهاجرین بین المللی که در زمینه های کار گوناگون ترکیه مشغول به فعالیت هستند، رضایت خود را از شرایط موجود اعلام داشته اند. شایان ذکر است که شهرهایی چون استانبول با تأمین 27% از تولید ناخالص داخلی سالانه ترکیه نقش پر رنگی در اقتصاد این کشور داشته و در زمره محبوب ترین شهرها برای مهاجرت کاری افراد می باشند.

در طرف دیگر مقایسه، کشور آفریقای جنوبی قرار دارد که با توجه به جمعیت کمتر متمرکز در شهرهای آن در قیاس با ترکیه، می توان انتظار داشت فرصت های مطلوب شغلی به کرات در بازار اقتصاد این کشور مشاهده گردد. آفریقای جنوبی همزمان بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده انرژی در قاره آفریقا بوده و در مقایسه با همسایگانی چون زیمباوه و موزامبیک، متداول بودن زبان انگلیسی میان مردم به عنوان زبان رسمی این کشور کمک شایانی به رشد بازار سرمایه آن کرده است. از مشاغل موردنیاز آفریقای جنوبی در یک دهه اخیر می توان به مهندسی معماری، علوم ارتباطات، رشته های مدیریتی و مهندسی کشاورزی اشاره کرد. رایج ترین ویزاهای کار در آفریقای جنوبی به دو دسته ویزای 3 الی 6 ماهه و ویزای 3 ساله تقسیم می گردند. نرخ بیکاری بالاتر آفریقای جنوبی در مقایسه با ترکیه از نقاط ضعف این کشور در مقوله بازار کار می باشد:

بررسی نرخ بیکاری در آفریقای جنوبی و ترکیه

اخذ تابعیت پس از کار در ترکیه

در حالی که برخی از کشورهای دنیا به هیچ عنوان پاسپورت خود را برای خارجی ها صادر نخواهند کرد، ترکیه این امکان را فراهم می کند. به عنوان مثال مطابق قوانین مالتا مجوز شهروندی این کشور هیچگاه به ملل کشورهای ایران، افغانستان و کره شمالی داده نخواهد شد؛ نتیجتا ایرانی هایی که از مهاجرت به دنبال اخذ پاسپورت دوم می باشند، نباید مالتا را انتخاب کنند. برعکس مالتا، در ترکیه ایرانی ها می توانند در نتیجه خرید ملک، تحصیل و کار اقامت و پاسپورت اخذ نمایند. ایرانی ها در ترکیه پس از 5 سال کار و زندگی قانونی درخواست می دهند و در صورت داشتن شرایط ذیل به آن ها پاسپورت ترکیه داده خواهد شد:

 • تسلط به زبان ترکی استانبولی
 • نداشتن خطر برای سلامت جامعه ترکیه
 • عدم تهدید امنیت ملی
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری
 • داشتن تمکن مالی لازم و شغل و درآمد مکفی برای پرداخت هزینه های زندگی خود و افراد تحت تکفل
 • داشتن حسن اخلاق
 • داشتن محلی برای اقامت در ترکیه (فرد می تواند ملکی را خریده یا اجاره کرده باشد)

جایگاه پاسپورت ترکیه در سال 2021 در نمودار ذیل مشخص شده است:

جایگاه پاسپورت ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه از طریق سفارت

متقاضیان از طریق سفارت هم می‌ توانند برای پیدا کردن کار در ترکیه اقدام کنند. بدین صورت که با ارائه مشخصات شخصی، سوابق کاری و تحصیلی و مهارت‌ ها به سفارت ترکیه، درخواست شغل نمایند. این روند معمولا مدت یکماه به طول می‌ انجامد، سپس در صورتی که تایید متقاضی و موافقت،‌ سفارت او را به یک کارفرما در ترکیه معرفی می‌نماید. بنابراین بین کارفرمای تعیین شده و متقاضی کار، قراردادی یکساله با فعالیت مشخص و مکان مشخص منعقد می‌شود.

این قرارداد تا 3 سال قابل تمدید می‌ باشد. پس از گذشت 3 سال فعالیت شغلی مستمر با کارفرما، می‌تواند اقدام به اخذ اقامت کاری نماید. با موافقت دولت ترکیه و دارا بودن سایر شرایط، فرد موفق به کسب حق شهروندی ترکیه می‌گردد. در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید،‌ می‌توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید. این موسسه با معرفی موسسات کاریابی در ترکیه، شما را به سوی یافتن شغل مورد علاقه‌تان و در نتیجه اخذ اقامت در ترکیه رهنمون می‌سازد.

سوالات کلیدی درباره یافتن کار در ترکیه

برخی از مهم ترین سوالاتی که درباره یافتن کار در ترکیه مطرح می شوند عبارتند از:

 • آیا امکان کار در ترکیه برای ایرانیان فراهم است؟ بله، با وجود سختی کاریابی در ترکیه برای مهاجران خارجی اما فرصت های خوبی برای متخصصان بخش های مهندسی و سلامت در این کشور فراهم است. ولی شرط لازم داشتن پیشنهاد کار از طرف کارفرمای اسپانسر است.
 • هم اکنون نرخ بیکاری ترکیه چقدر است؟ طبق آخرین آمار، نرخ بیکاری ترکیه حدود 11.2% است.
 • روش های کاریابی در کشور ترکیه کدامند؟ جستجوی وب سایت ها، موسسات کاریابی، روزنامه ها و غیره
 • حداقل سطح درآمد در ترکیه 2024 چیست؟ حداقل درآمد ملی (NMW) در کشور ترکیه حدود 1047$ (دلار ) است.
4.9/5 - (25 امتیاز)

49 دیدگاه برای “پیدا کردن کار در ترکیه

 1. سامان گفت:

  سلام من 23 سالمه ومیخوام برای کار برم ترکیه خودم اذری هستم ولی به زبان ترکی زیاد مسلط نیستم چطوری میتونم کار پیدا کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   یک راه این هست که از طریق سایت های کاریابی که توی این کشور وجود داره اقدام کنید،
   راه دوم دوم این هست که از ایران اقدام نکنید و سفر کنید به این کشور، بعد از اون به عنوان یک مسافر دنبال کار بگردید توی این کشور و اگر موفق شدید، ویزاتون رو کاری کنید

 2. Reza گفت:

  سلام درود خسته نباشید
  فنی کار هستم
  ۷ سال فنی کار مرغداری بودم و پرورش مرغ میکردم نتیجه خوبی هم ب کارفرمام دادم.
  همه کار بلدم و دستم بر میاد
  مثلا جوشکاری،لوله کشی و…
  دنبال کار در ترکیه میگردم همه جور کار باشه میکنم لطفا کمکم کنید پدرم مریضه برادرم معلوله بخدا اینجا درآمد خیلی کمه کفاف نمیکنه لطفا کمکم کنید ی کار پیدا کنم
  ممنونم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما بهتر هست که حضوری (ویزای توریستی) تشریف ببرید ترکیه و اون جا دنبال کار بگردید. این طور شانس بیشتری برای کاریابی خواهید داشت

 3. Soheil گفت:

  سلام وقت بخیر.من تکنسین دارویی هستم و ده سال در داروخانه سابقه کار دارم ایا میتونم در داروخانه ترکیه با این سابقه کارم مشغول به کار بشم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله در صورتی که سطح زبان خوبی داشته باشید برای برقرار کردن ارتباط این امکان هست ولی این نکته رو هم در نظر داشته باشید که به طور کلی در ترکیه به راحتی شغلی به شهروندان خارجی داده نمیشه

 4. زهرا رضازاده گفت:

  سلام من ۴۲ سالم هست و در رشته برنامه نویسی مدرک فنی و حرفه‌ای دارم بودجه آنچنان زیادی هم ندارم چطوری می تونم شهروندی ترکیه رو بگیرم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در صورتی که بتونید در ترکیه کار پیدا کنید می تونید به اقامت برسید.
   سایت های کاریابی در این کشور رو بررسی کنید و رزومه خودتون رو ارسال کنید تا بتونید به خواسته خودتون نزدیک بشید

 5. فرید گفت:

  سلام من آموزشگاه موسیقی دارم ایران و کارشناس موسیقی در مان هستم و مدت 26 سال سابقه دارم آیا من میتوانم با دولت ترکیه برای ارائه خدمات به مردم همکاری آغاز کرد به نظر شما

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما می تونید طرح اقتصادی خودتون رو بنویسید و اون رو برای سرمایه گذاری در ترکیه مورد استفاده قرار بدید

 6. شایان گفت:

  سلام من برق کارم ایا میشه اونجا کار پیدا کرد
  شرایط زندگی ایا میشه با کار کردن پول اجاره وخورد وحوراک‌ رو در اورد

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله می تونید با کار کردن هزینه های خودتون رو تامین کنید

 7. حسین گفت:

  سلام خسته نباشین استاد من ۱۷سالمه بودجه خوبی هم ندارم برای اقامت در ترکیه و….
  ایا کاری برا من هست هالا ازاد یا هرشغلی باشه هالا کارگری یا هرچی

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید با ویزای توریستی تشریف ببرید ترکیه اونجا دنبال کار بگردید

 8. یوسف گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه میتونید یک شغل برای من در ترکیه پیدانید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   برای کار توی این کشور توسط خارجی ها محدودیت سنی وجود داره

 9. علی گفت:

  سلام من میخام با ویزای توریستی وارد ترکیه بشم و اونجا مشغول کاز ازاد بشم .مدرکمم دیپلمه و بودجه کمی هم دارم.ایا این امکان برای من هست که ویزای کاری ترکیه رو بگیرم.

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید وارد ترکیه بشید، کار پیدا کنید، به ایران برگردید، ویزای کاری بگیرید و برید ترکیه. در غیر این صورت کار غیرقانونی هست و اخراج می شید از این کشور

 10. کوثر گفت:

  سلام تا جایی که من متوجه شدم اگه با ویزای توریستی ترکیه اونجا خونه اجاره کنیم اقامت موقت شهروندی میدن بهمون به مدت یسال،با این اقامت میشه تو حرفه های مهندسی مشغول به کار شد؟ با رزومه قوی

  1. رهنما گفت:

   سلام و خدا قوت
   بله دوست عزیز، امکان کار برای شما وجود دارد.

 11. نیلوفر گفت:

  کامل بود عالی

 12. فرشاد گفت:

  سلام.ایا میتوانم یک مغازه اجاره کنم برای سوپر مارکت در استانبول ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   کرایه ملک در ترکیه آزاد هست اما فقط در صورتی می تونید کار کنید که اجازه کار در ترکیه رو داشته باشید

 13. پرهام گفت:

  سلام درباره اموزش زبان اینگلیسی اطلاعاتی نزاشتین میانگین حقوق اموزش زبان اینگلیسی چقدره بعد باید حتما اتبتع خارجی با موسسات قرارداد ببندن یا معلم خصوصی هم میتونن بشن؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله حقوق ماهیانه کار در ترکیه رو مطالعه نمایید

 14. سوده گفت:

  برای منی که آرایشگرم اگه بتونم اونحا سالن بزنم میشه اتباع ایرانی هم بیارم سرکار؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر به عنوان کارفرما اقدام کنید و قرارداد کاری بنویسید میتونید اقدام کنید

  2. میلاد گفت:

   سلام من مایل به همکاری باهاتون هستم

 15. leilakk گفت:

  چقدر خوب میشد اگه ترکیه هم عضو کشورهای اتحادیه اروپا بود

 16. عرشیا گفت:

  موسسات کاریابی در ترکیه حتما ویزای کاری متقاضی را چک می کنند؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اطلاعی از نحوه کارشون ندارم دوست من

 17. ترنم گفت:

  سلام آیا باید حضوری به این موسسات مراجعه کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   هم از طریق حضوری هم از طریق سایت های کاریابی امکانپذیره

 18. صبا صابری گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ویزای تحصیلی در این کشور توضیح دهید.
  آیا با ویزای تحصیلی وارد شویم می توانیم ویزای کاری دریافت کنید؟
  ممنون از مطالب خوبتون

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله زمانی که به کار برسید میتونید اقامت کاری دریافت کنید

 19. جمال خالقی گفت:

  موسسات کاریابی در اتریش چقدر هزینه میگیره؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بایستی باهاشون مکاتبه کنید و هزینه ها رو از خودشون بپرسید دوست من

 20. Nahid گفت:

  آیا با اخذ ویزای کاری می توان برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام نمود؟
  تشکر از موسسه و سایت بی نظیرتون.

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله در صورتیکه با قرارداد کاری مشغول به کار باشید میتونید اقامت دائم رو دریافت کنید

 21. قراری گفت:

  با داشتن ویزای گردشگری میتوان در ترکیه کار پیدا کرد و کار کرد.؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله اگر بتونید به کار برسید میشه اقامت این کشور رو بدست بیارید

 22. Rambod گفت:

  کاریابی در ترکیه به صورت است؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید خودتون تشریف ببرید این کشور و به جستجوی کار بپردارید یا بسپرید سایت های کاریابی براتون این کار رو انجام بدن

 23. amirmohamad گفت:

  سلام روزتون بخیر
  موسسات کاریابی در ترکیه به چه شکلی فعالیت میکنند و آیا ترکیه کشور مناسبی است برای گرفتن ویزای کار است ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید از طریق سایت های کاریابی رزومه خودتون رو براشون ارسال کنید

 24. امیر عباس گفت:

  بابت مطب جالبتون در مورد موسسات کاریابی تشکر می کنم اکه امکانش هست در مورد ویزای کاری ترکیه هم مطلب بذارید

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله ویزای کاری ترکیه رو مطالعه کنید

 25. هانا گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 26. امیرحسین گفت:

  مرسی از مقاله خیلی خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *