اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا همواره طرفداران زیادی داشته است چرا که اخذ آن مزایای زیادی به دنبال دارد و طبیعتا برای همه افراد مطلوب است. خبر خوب آن که در ماه مه 2021 کمیسیون اروپا با انتشار بیانیه ای از توافق اخیر پارلمان و شورای اروپا برای تسهیل قوانین ورود و اقامت نیروی کار مهاجر “دارای مهارت بالا” از خارج از اتحادیه اروپا در چهارچوب برنامه “کارت آبی” یا اصطلاحا Blue Card استقبال کرد. در این خصوص مهاجران متخصصی که به دنبال کار در یکی از کشورهای اروپایی هستند در صورت داشتن شرایط تحصیلی، سابقه کاری مرتبط و شرایط سنی مناسب می توانند راحت تر از پیش این کارت را اخذ نموده و خود، همسر و فرزندانشان نیز از مزایای آن استفاده نمایند. حال ممکن است این سوال مطرح شود که بلوکارت یا همان کارت آبی اتحادیه اروپا چیست؟

کارت آبی اتحادیه اروپا اجازه کار و اقامتی در کل این اتحادیه است که به شهروندان غیر اروپایی که بسیار ماهر و توانمند هستند داده می شود. با داشتن این کار افراد غیر اروپایی می توانند در 25 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا کار و زندگی کنند، آن دو کشوری که از این قاعده مستثنی می باشند نیز عبارت هستند از: ایرلند و دانمارک. کارت آبی اتحادیه اروپا اصطلاحی بود که ابتدائا ایده آن از گرین کارت (Green Card) که توسط ایالات متحده آمریکا به افراد دارای شرایط اهدا می شود، گرفته شد و به پرچک اتحادیه اروپا اشاره دارد که آبی رنگ و دارای 12 ستاره است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص آخرین تغییرات سال 2021 به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • توافقات جدیدی که منجر به سهولت اخذ کارت آبی شده کدام اند؟
 • مزایا و شرایط اخذ کارت آبی چیست؟

درباره کارت آبی اتحادیه اروپا

در ادامه توضیحات پیشین، ابتدائا ارائه اطلاعات تکمیلی در خصوص بلوکارت ضروری به نظر می رسد. کارت آبی اتحادیه اروپا کارتی است که به شهروندان غیر اروپایی دارای صلاحیت داده می شود و بر مبنای آن تا 3 سال اجازه کار و اقامت در 25 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا را دارا خواهند بود. البته باید توجه داشت پس از گذشت این 3 سال در صورت داشتن یکسری شرایط از جمله مشغول بودن به کار، افراد می توانند اجازه اقامت خود را تمدید نمایند. به منظور اخذ و تمدید کارت آبی البته داشتن یکسری شرایط و قابلیت ها الزامی است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اثبات داشتن مهارت های تخصصی بالا با ارائه تحصیلات دانشگاهی بیش از 3 سال یا سابقه کاری بالای 5 سال
 • دارا بودن شرایط قانونی از سوی مشاغل به مشخص شده از سوی اتحادیه
 • کار به عنوان کارمند حقوق بگیر، چرا که کارت آبی شامل خود اشتغالی یا کارآفرینی نمی شود.
 • داشتن مدارک مسافرتی مورد نیاز از جمله پاسپورت و گواهی عدم سوء پیشینه کیفری به علاوه بیمه سلامت معتبر در اتحادیه اروپا
 • داشتن قرارداد شغلی امضا شده یا پیشنهاد شغلی الزام آوری در محدوده یکی از کشورهای اتحادیه اروپا برای حداقل یک سال با این شرط که حقوق پیشنهادی به فرد حداقل 1.5 برابر متوسط درآمد سالانه آن کشور باشد.

درباره کارت آبی اتحادیه اروپا

توافقات جدید 2021 در خصوص کارت آبی اتحادیه اروپا

در ماه مه 2021 کمیسیون اروپا با انتشار بیانیه ای از توافق اخیر پارلمان و شورای اروپا برای تسهیل قوانین ورود و اقامت نیروی کار مهاجر “دارای مهارت بالا” از خارج از اتحادیه اروپا در چهارچوب برنامه “کارت آبی” یا اصطلاحا Blue Card استقبال کرد؛ به موجب این توافقات شرایط جذب نیروهای متخصص منعطف تر و کار و جابجایی بین کشورهای مختلف ساده تر خواهد شد. در این خصوص گفته شده است توافقات جدید در راستای مهاجرپذیرتر شدن اتحادیه اروپا و پر کردن موقعیت های شغلی مورد نیازی است که در خود اتحادیه اروپا متقاضیان کاری واجد صلاحیت ندارد.

این توافقات بدین منظور است که جامعه اتحادیه اروپا رو به پیر شدن است و جذب افراد متخصص از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را امری ناگزیر کرده است. در صورتیکه تمایل به کسب اطلاعات در ارتباط با ویزای کار آلمان که یک از پرقدرت ترین اقتصادهای اروپاست، با ما تماس بگیرید.

از جمله شرایطی که در ماه مه 2021 به منظور اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا نسبت به قبل تسهیل شده است عبارت هستند از:

 • درآمد پیشنهادی به افراد میتوان 1 تا 1.6 برابر متوسط درآمد سالانه آن کشور باشد.
 • حداقل مدت قرارداد که قبلا یک سال بود با انجام این توافقات جدید به 6 ماه کاهش پیدا کرده است.
 • در حوزه تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات افرادی که به جای تحصیلات دانشگاهی سابقه کاری کافی مرتبط داشته باشند هم پذیرفته خواهند شد.
 • در طول 12 ماه اول اقامت اتحادیه اروپا دارندگان بلوکارت به منظور جابجایی موقعیت شغلی یا کارفرمای فعلی تنها کافی است یک آزمون بازار کار جدید را تکمیل نمایند.
 • اعضای خانواده دارندگان کارت آبی قادر خواهند بود همراه آن ها به اتحادیه اروپا رفته و مشغول بکار شوند.
 • کار در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا برای محاسبه سالهای لازم جهت اخذ اقامت دائم اروپا محاسبه خواهد شد.

شرایط کاری در اتحادیه اروپا

یکی از مواردی که پیش تر گفته شد لزوم داشتن پیشنهاد شغلی از اتحادیه اروپا با حداقل حقوق 1 تا 1.6 برابر متوسط درآمد هر کشور است. به این منظور در نموداری که در ادامه ترسیم شد متوسط درآمد ساعتی تعدادی از کشورهای پرطرفدار اتحادیه اروپا در سال 2021 مطابق آمار اعلامی از سایت رسمی خود اتحادیه اروپا بیان می شود:

متوسط درآمد ساعتی در تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا

علاقمندان به اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا توجه داشته باشند که اگرچه قوانین جدید در حوزه تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات تحت شرایطی ارائه سابقه کاری را هم کافی دانسته و داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی را ضروری قلمداد نکرده است، اما با توجه به رقابتی بودن اخذ کارت آبی، بهتر است حتما مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط هم ارائه گردد. از آن جایی که دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا در تمام کشورهای اتحادیه به جز ایرلند و دانمارک اجازه کار و زندگی دارند، اخذ بلوکارت ارزشمندتر از اخذ ویزای کاری کشوری به خصوص مثل مجارستان، رومانی، ایتالیا و غیره خواهد بود. علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کارت آبی اتحادیه اروپا و شرایط سال 2021 می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

5/5 - (14 امتیاز)

7 دیدگاه برای “کارت آبی اتحادیه اروپا

 1. علی قاسمی گفت:

  چطور میتونم برای کار در المان اقدام کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در آلمان ابتدا با مشاورین ما در تماس باشید

 2. محمدی گفت:

  آیا شما هم کاریابی می کنید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر ما به عنوان یک موسسه حقوقی و مهاجرت کارمون گرفت ویزا برای شماست

 3. sohrab گفت:

  زمانی که میشه بلوکارت رو دائم کرد چقه مقداره؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   این زمان بسته به کشور و نوع قرارداد کاری شما متفاوته

 4. Saba گفت:

  ممنون بابت اطلاعات به روزتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *