ویزای تحصیلی

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا 2024 جدا از جذابیت های خاص خود برای ایرانیان، همیشه مورد توجه بوده و متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا داشته است. تحصیل در آمریکا به دلیل وجود برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف در این کشور تبدیل به قطب مهاجرت تحصیلی شده است. حضور 35 دانشگاه از دانشگاه های آمریکا در رتبه بندی معتبرترین سایت رنکینگ جهانی دانشگاه ها یعنی سایت QS دلیل موجهی بر این ادعا است. در این مقاله به صورت تخصصی به پاسخ دادن به سوالاتی از این دست پرداخته شده است و تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در پی آن است تا با ارائه مهم ترین نکات راجع به این کشور و تحصیل در آن چشم انداز مناسبی پیش روی افراد قرار دهد.

اینفوگرافیک تحصیل در آمریکا

 • شرایط صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان از زمان روی کار آمدن بایدن چگونه تغییر می کند؟
 • هزینه تحصیل در آمریکا چگونه است؟
 • هزینه زندگی دانشجوئی در آمریکا چگونه است؟
 • آیا بدون پیش پرداخت میتوان پذیرش و ویزا گرفت؟
 • شرایط صدور ویزای همراه روی ویزای تحصیلی آمریکا چطور است؟

شرایط و امتیازات تحصیل در آمریکا 2024

کیفیت آموزشی عالی و درجه یک به همراه مدارک معتبر و درصد بالای استخدام و کار اصلی ترین امتیازات تحصیل در آمریکا 2023 می باشد.  ظاهرا چینی ها قدر امتیازات تحصیل در آمریکا را بیش از سایر دانشجویان بین المللی درک کرده اند و همان طوری که در نمودار زیر نیز مشاهده می شود، دانشجویان چینی در حال تحصیل در آمریکا با حدود 247439 نفر یعنی حدود 31% بزرگترین جمعیت دانشجویان خارجی در آمریکا را تشکیل می دهند و پس از چین نیز کشورهای هند و کره جنوبی در رده های بعدی قرار دارند:

شرایط و امتیازات تحصیل در آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا برای ایرانیان در سال 2024

با توجه به تحویل پست ریاست جمهوری آمریکا از ترامپ به بایدن و دستور لغو ممنوعیت ورود مسلمانان از جمله ایرانیان به این کشور، باید انتظار داشت که شرایط مهاجرت ایرانیان از طریق تحصیل به این کشور نیز مانند گذشته امکان پذیر شود و سهولت دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای مرتبط بار دیگر توجه هموطنان ما را به سمت این کشور بکشاند.


مثالی جهت صدور ویزای آمریکا

شخصی که توانسته است توانایی و مدارکی را ارائه کند تا دانشگاه برتری مانند هاروارد را در این مقطع خاص قانع کند تا پذیرش تحصیلی صادر کند، قطعا فرد اثر گذاری بوده است و قطعا میتواند برای جامعه آمریکا نیز مفید باشد. آیا به نفع کشور آمریکا نیست تا به این فرد ویزا دهد تا بتواند از توانایی های او برخوردار شود؟ در این شرایط افراد شانس کمی برای ویزا شدن ندارند اما همچنان احتمال رد شدن ویزا وجود دارد.

همینطور فرض شود فردی 24 ساله برای مقطع فوق لیسانس برای یکی از دانشگاه های خوب آمریکا اقدام می کند و برای این موضوع مدارک خوب و قوی نیز ارائه می کند و همچنین هزینه تحصیل را نیز پرداخت می کند که باعث می شود تا آن دانشگاه مورد نظر به متقاضی پذیرش قطعی را بدهد و فرد در زمان مراجعه به سفارت جهت مصاحبه تمامی مدارک لازم را ارائه می کند. حال اگر فردی با گپ سنی (فاصله سنی) و بدون مدارک قوی و بدون داشتن مدرک زبان و پرداخت نکردن هزینه تحصیل و اخذ پذیرش از کالج یا دانشگاه ضعیف اقدام به درخواست ویزا کند نه حتی که آمریکا این فرد را رد می کند، می توان گفت هر کشور معتبر دنیا در قبال این درخواست جواب منفی را صادر میکند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط حال حاضر سفارت آمریکا برای صدور ویزا

پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که کشور آمریکا به متقاضیان واقعی و دارای توانایی و با مدارک کامل قطعا ویزای تحصیلی را صادر می کند و تحصیل در آمریکا می تواند باعث اتفاقات خوب برای متقاضی شود. نکته دیگر در مورد تحصیل در آمریکا اینکه اتفاقا در 3 سال اخیر و به دلیل تقاضای کمتر ایرانیان برای تحصیل در آمریکا این کشور با روی گشاده تر اقدام به صدور ویزا کرده است و بیشترین ویزاهای تحصیلی در یک دهه اخیر را صادر کرده است. در حال حاضر بیشترین راهی که ایرانیان انتخاب می کنند جهت مهاجرت به آمریکا راه ویزای تحصیلی است. در کل، دانشجویان به هنگام درخواست ویزای تحصیلی آمریکا (F-1 Visa) بایستی این 5 مرحله زیر را سپری کنند:

 1. درخواست و پذیرش از طریق برنامه Student and Exchange Visitor Program یا (SVEP) توسط یک دانشگاه معتبر در آمریکا (6 تا 12 ماه قبل از شروع تحصیلات در آمریکا)
 2. پرداخت هزینه سیستم Student and Exchange Visitor Information System یا (SEVIS)
 3. تکمیل درخواست ویزای تحصیلی آمریکا به همراه الصاق عکس های جدید از متقاضی
 4. پرداخت هزینه درخواست ویزا
 5. زمانبندی و حضور در جلسه مصاحبه ویزا

تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

تصیل در مقطع لیسانس در آمریکا در اکثر رشته ها 3 ساله و در برخی رشته ها 4 ساله می باشد. برای افراد اینترنشنال یا همان افراد خارجی تحصیل در آمریکا هزینه بر است و فرد باید سالانه به دانشگاه خود هزینه بپردازد. بیشتر رشته های ورودی در کشور آمریکا بدون آزمون ورودی هستند و می توان صرفا با ارائه مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی کرد. رشته هایی که در کشور آمریکا دارای آزمون ورودی هستند رشته هایی نظیر پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و غیره هستند. برای افرادی که برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس اقدام می کنند بهتر است بین 18 تا 20 سال باشند و هر چه این سن برای این مقطع جلوتر رود شانس ویزا تحت تاثیر قرار می گیرد و احتمال ردی بیشتر. نکته بسیار مهم برای این مقطع این است که اکثر دانشگاه ها برای این مقطع نیازمند آیلتس آکادمیک 6 میباشند.

اعزام دانشجو به آمریکا

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا

طول دوره مقطع فوق لیسانس در آمریکا بین 18 ماه تا 24 ماه می باشد. البته به صورت استثنایی هستند رشته ها و یا دانشگاه هایی تحصیل در آن 12 ماه می باشد، اما اساس این مقطع بین 1.5 تا 2 سال میباشد. معمولا افرادی که میتوانند امیدوار به صدور ویزای آمریکا باشند برای مقطع فوق لیسانس نهایتا تا شرایط سنی 28 سال است و هر چه این سن بالاتر میرود شانس صدور ویزا پایین تر می آید. مدرک زبان مورد نیاز برای این مقطع آیلتس 6.5 میباشد و این مدرک هم برای دانشگاه ها مورد نیاز است و همچنین سفارت جهت صدور ویزا این مدرک را در پرونده خواهان است. معمولا روی این مقطع به بالا شانس صدور ویزای همراه به صورت همزمان وجود دارد و متقاضی میتواند همراهان خود را روی این ویزا درخواست کند. (ویزای همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق میگیرد)

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط اخذ پذیرش پزشکی در آمریکا برای ورود به این رشته مانند همه جای دنیا سخت است و با آزمون ورودی همراه است. نام آزمون ورودی کشور آمریکا برای رشته پزشکی (ام کت) نام دارد. به این ترتیب که برای ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی در آمریکا فرد باید آیلتس 6.5 ارائه کند و همچنین نمرات و معدل خوبی در دروس فیزیک و شیمی و زیست و علوم پایه ارائه کند. این آزمون پس از سپری کردن یک دوره 4 ساله لیسانس برگزار می شود و البته که تحصیل پزشکی در آمریکا دارای شهریه نسبتا بالایی نیز می باشد. بهترین دانشگاه های پزشکی آمریکا عبارتند از:

 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه بوستون
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه واشنگتن

درباره بهترین شهرهای آمریکا برای تحصیل

در کنار انگلستان، آمریکا دارای بیشترین تعداد شهرهای دانشجویی است که در رده بندی QS جزء بهترین شهرهای دانشجویی در دنیا هستند. با توجه به عملکرد ضعیف شهرهای آمریکا در شاخص هزینه موجب شده شهرهای دانشجویی این کشور جزء 10 شهر برتر در دنیا نباشند. بهترین شهرهای دانشجویی در آمریکا برای تحصیل عبارتند از:

 • بوستون: اولین شهر دانشجویی مهم در کشور آمریکا شهر بوستون است که در لیست رده بندی شهرهای دانشجویی در دنیا در جایگاه 12 ام قرار گرفته است. 2 دانشگاه برتر در دنیا یعنی دانشگاه هاروارد و انستیتو فناوری ماساچوست در این شهر قرار گرفته اند.
 • نیویورک: 1.5% از جمعیت نیویورک را دانشجویان تشکیل می دهند، از لحاظ شاخص نمایش دانشجویی و شاخص رتبه بندی نیویورک در شرایط ایده آلی قرار دارد. در این شهر 10 دانشگاه وجود دارد که 2 دانشگاه کلمبیا و نیویورک جزء دانشگاه های برتر هستند.
 • لس آنجلس: این شهر به عنوان پایتخت خلاق جهان و خانه هالیوود نیز شناخته می شود. 3 دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و انستیتو فناوری کالیفرنیا در این شهر قرار دارند.
 • سانفرانسیسکو: در رده بندی شهرهای دانشجویی سانفرانسیسکو در جایگاه 35ام قرار دارد، در این شهر شرکت های بزرگ و معتبری مثل: اپل، فیسبوک وغیره قرار دارند. دانشگاه های شهر سانفرانسیسکو عبارتند از: دانشگاه استنفورد، دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه برکلی.
 • شیکاگو: این شهر با نام شهر بادگیر شناخته می شود و از چندین شاخص برخوردار است و در رتبه 26 ام در شاخص فعالیت کارفرمایان قرار دارد. دانشگاه شیکاگو و دانشگاه شمال غربی در این شهر قرار دارند.

بهترین دانشگاه های آمریکا در سال 2024

در زیر 10 دانشگاه برتر آمریکا به همراه رتبه آن در سال 2024 در QS خدمت شما ارائه میشود:

بهترین دانشگاه های جهان و آمریکا در سال تحصیلی 2024
عنوان دانشگاهرنکینگ جهانی
دانشگاه ام آی تی (ماساچوست)رتبه 1
دانشگاه استنفوردرتبه 5
دانشگاه هارواردرتبه 4
دانشگاه کلتک کالیفرنیارتبه 10
دانشگاه شیکاگورتبه 11
دانشگاه پرینستونرتبه 17
دانشگاه پنسیلوانیارتبه 12
دانشگاه ییلرتبه 16
دانشگاه کورنلرتبه 13
دانشگاه کلمبیارتبه 23
موسسه فناوری کالیفرنیا کالتکرتبه 15

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا

مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا

کمی پیشتر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بیان گردید و در این بخش مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های آمریکا بیان می گردد. البته هر رشته و دانشگاهی مدارک خاص خود را لازم دارد اما کلیات به شرح ذیل است:

 • رزومه تحصیلی و غیر تحصیلی که بهتر است شامل دستاوردهای غیر درسی فرد نیز باشد مثل کسب مدال ورزشی
 • ترجمه رسمی تمامی مدارک بیان شده در رزومه از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

آزمون SAT آمریکا

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند و می خواهند در مقطع لیسانس به ادامه تحصیل بپردازند باید در این آزمون شرکت کنند. این آزمون میزان توانایی های فرد را نشان می دهد. و مشخص می شود که دانشجو در چه زمینه هایی از توانایی هایش استفاده می کند. در این آزمون چهار توانایی فرد که شامل: ریاضی، زبان انگلیسی، علوم پایه و خواندن می باشد مورد بررسی قرار می گیرد. متقاضیان با دریافت نمره از این آزمون می توانند وارد کالج شوند. مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به شرح زیر می باشد:

 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی
 • ارائه مدارک تحصیلی دبیرستان و ریز نمرات
 • متقاضی باید انگیزه خود را از تحصیل در دانشگاه های این کشور نوشته و آن را ارائه دهد
 • ارائه توصیه نامه جهت تحصیل در دوره های تکمیلی
 • ارائه سوابق تحصیلی شامل ندارک و ریز نمرات

همانطور که مشاهده شد اگر چه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال های اخیر با دشواری هایی رو به رو شده اما همچنان داشتن سن مناسب و پذیرش از یک دانشگاه معتبر آمریکایی در کنار داشتن تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور شانس ویزا شدن را افزایش می دهد.

شرایط اقامت آمريكا از طريق تحصيل

دانشجوی بین المللی برای ورود به آمریکا برای هر مدت زمانی نیاز به ویزا دارند. ویزای تحصیلی قابل اخذ جهت تحصیل در آمریکا برای بیشتر دانشجویان بین المللی F1 است. ویزای دانشجویی بین المللی توسط سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده صادر و تنظیم می شود و باید در نظر داشته باشید که تمام مراحل اخذ ویزا برای تحصیل در ایالات متحده یا کار در این کشور می تواند بسیار سخت و پیچیده باشد. علاوه بر الزامات خاص هر دسته ویزا، متقاضیان و دانشجویان باید شرایط لازم برای ورود به ایالات متحده آمریکا را نیز در نظر بگیرند که شامل موارد زیر است:

 • سلامت جسمی: برای ورود به ایالات متحده نیازی به واکسیناسیون نیست، مگر اینکه متقاضی اخیراً در کشوری مبتلا به بیماری های واگیردار مانند وبا و تب زرد شده باشد.
 • رعایت قوانین: متقاضی باید برای ورود به کشور آمریکا با تمامی قوانین این کشور آشنا باشد و مطیع آنها باشد.
 • توان مالی کافی: متقاضی باید ثابت کند که برای تحصیل در آمریکا قادر به پرداخت هزینه ها و مخارج مختلف می باشد.
 • خروج از آمریکا: برای کسب ویزای تحصیلی کشور آمریکا و یا برخی از ویزاهای این کشور متقاضیان باید ثابت کنند که بعد از اتمام دوره های تحصیلی خود قصد ترک کشور آمریکا را دارند اما باید در نظر داشته باشید که با داشتن شرایط مناسب امکان کسب اقامت در این کشور بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد.

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

اکثر دانشگاه های آمریکا برای افراد خارجی ارائه خدمات خوابگاهی می کنند اما هزینه زندگی در آمریکا چه در خوابگاه چه در منزل اختلاف هزینه کم دارد. فرد جهت رسیدن به درآمد باید کار کند. هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشور آمریکا بستگی به شهر و ایالت مورد نظر دارد. به صورت میانگین هزینه زندگی در آمریکا برای یک دانشجو سالیانه حدود 10000$ (دلار) الی $18000 (دلار) است.

در جدول زیر می توان با برخی از این هزینه های اولیه زندگی در ایالات متحده آمریکا آشنا گردید:

آیتم هاهزینه های روز به دلار
اجاره مسکن مشترک150$ الی 200$
اشتراک20$ الی 40$
هزینه غذایی150$ الی 180$
تعرفه های تماس بین المللی15$ الی 30$
هزینه اینترنت خانگی15$ الی 30$
هزینه های مکالمه تلفن100$
هزینه برای رفتن به رستوران (هر وعده)75$ الی 100$
باشگاه ورزشی80$ الی 100$
بیمه نامه خودرو100$
بنزین75$
هزینه های متفرقه مثل فعالیت های آخر هفته50$ الی 100$
خواروبار100$
کل مخارج دانشجوئی833$ الی 1500$

نکته بعدی در رابطه با بحث هزینه ها، انتخاب مکان اسکان دانشجوئی برپایه شاخص هزینه زندگی در شهرهای آمریکا از این قرار است:

شاخص هزینه زندگی در شهرهای آمریکا

در نمودار زیر نیز می توان با شهریه تحصیلی در آمریکا 2024 بر حسب مقاطع تحصیلی مختلف آشنا شد:

شهریه تحصیلی در آمریکا 2023

اخذ بورسیه های تحصیلی در آمریکا

در کنار سوئیس، انگلستان، ایسلند، دانمارک و استرالیا، آمریکا نیز کشور گران قیمتی است که هزینه های تحصیل و زندگی بالایی دارد. به همین دلیل است که غالب دانشجویان بین المللی در صورت انتخاب آمریکا به دنبال اخذ بورسیه هستند. بورسیه ها از سوی دانشگاه، اساتید یا موسسات مختلف اعطا می گردند و البته صرفا شامل دانشجویان ممتاز می شوند و فضای بسیار رقابتی ای بر چگونگی اخذ آن ها حاکم است.

تعدادی از بورسیه های آمریکا در سال 2024 عبارت هستند از:

تعدادی از بورسیه های تحصیلی در آمریکامقطعمبلغ به دلار آمریکا
International Education Scholarships at University of Miamiکارشناسی$2000 تا 16000$
Hamline International Excellence Scholarships in USAکارشناسیتا 22000$
Need-Based Grants for International Students in the USAکارشناسیتا 10000$
Global Leader Scholarships in the USAکارشناسیتا 10656$
Honors Programme Scholarships at University of Nebraska Kearneyکارشناسی و کارشناسی ارشدشهریه، محل اقامت و غیره

در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد سعی بر این بود تا چشم انداز مناسبی پیش روی متقاضیان تحصیل و زندگی در کشور آمریکا ارائه گردد.

سوالات متداول در خصوص تحصیل در آمریکا

متقاضیان تحصیل در آمریکا در سال 2024 با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • به چه دلیل تحصیل در کشور آمریکا حائز اهمیت است؟ به دلیل وجود برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف و حضور 35 دانشگاه از دانشگاه های آمریکا در رتبه بندی معتبرترین سایت رنکینگ جهانی (سایت کیو اس).
 • بهترین دانشگاه های پزشکی در آمریکا کدامند؟ موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه هاروارد، دانشگاه بوستون، دانشگاه میشیگان و دانشگاه واشینگتن.
4.8/5 - (9 امتیاز)

13 دیدگاه برای “تحصیل در آمریکا

 1. Hadi گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده 23 سالمه دانشجوی ارشد کامپیوتر گرایش “هوش مصنوعی _ artificial intelligence” در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل میکنم با معدل 18 ، کارت پایان خدمت ، ایلتس 7.5، میخواستم بدونم ایا میتونم از دانشگاهای برتر امریکا بورسیه بگیرم؟ کلا شانس ایرانیا برا دانشگاهای برتر در چه حده؟ ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   بطور کلی امکان اخذ بورس وجود داره اما نمیشه خیلی کلی اظهارنظر کرد در کشور امریکا دانشگاه های زیادی وجود داره اما ممکنه که یک دانشگاه با رنک خیلی بالا به شما پذیرش نده که چیز بعیدی نیست اما میتونید برای بورس اقدام کیند

 2. زیبا گفت:

  سلام،بنده 38 سال سن دارم و با حدود 12 سال سابقه مدیریت مالی در بیمارستان و فوق لیسانس حسابداری دارم و مدرک ایلس 7، بنظرتان شرایط مناسب برای تحصیل در امریکا دارم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز به روزمه علمی خوبی خواهید داشت

 3. Pary گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعاتتون

 4. Pary گفت:

  رشته دندان پزشکی و پزشکی یا طراحی مد و موسیقی آزمون داره ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   این رشته ها که میفرمائید آزمون داره

 5. diana گفت:

  سلام کسی که بعد کنکور میخواد درخواست بده برا یه دانشگاه امریکا و رتبه ی خوبی گرفته باشه داخل کنکور ریاضی,شانسی داره?

  1. داوری گفت:

   سلام
   بستگی به باقی شرایط شما داره و ارتباطی با کنکور نداره معدل دیپلم و دانشگاهی که پذیرش میگیرید ملاکه

   1. Pary گفت:

    سلام من ۱۷ سالمه امسال دیپلم می گیرم چند تا سوال دارم .
    یکی اینکه برای زندگی توی امریکا باید ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار داشته باشم ؟ اگه یه فامیل توی امریکا داشته باشم و پیش اون بخوام زندگی کنم چی اون موقع هم هزینش اینقدر میشه ؟ بعدش اینکه می خواستم بدونم که برای دانشگاه امریکا بخوام یه رشته رو انتخاب کنم باید آزمون بدم یعنی همون کنکور یا میتونم بدون آزمون برم هر رشته ایی که می خوام ؟

    1. داوری گفت:

     سلام
     بستگی به معدلی که دارید میشه برای دانشگاه های این کشور پذیرش گرفت و هزینه های زندگی در کنار اقوام قطعا کمتر خواهد بود

     1. Pary گفت:

      خب اگه معدلم بالای ۱۹ و ۱۸ باشه برای ورودی دانشگاه تو امریکا باید ازمون بدم یا میتونم با معدلم برم اون رشته اییکه می خوام

     2. داوری گفت:

      سلام
      یکسری از رشته ها آزمون دارن اما معدلتون خوب باشه برای پذیرش میشه اقدام کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *