ویزای تحصیلی

تحصیل در ایسلند

تحصیل در ایسلند

ورود از طریق تحصیل در ایسلند در سال 2024 هم رشد روز افزونی داشته است تا جاییکه بسیاری از دانشگاه ها شرایط پذیرش را سخت تر کردند. تحصیل در ایسلند همراه با سختی های خاص خود مخصوصا برای پذیرش دانشجویان خارجی است که قرار است در این مقاله به توضیح این محدودیت ها و شرایط زیر بپردازیم.

 • ایسلند چگونه کشوری میباشد؟
 • پروسه اخذ روادید تحصیلی ایسلند چیست؟
 • شرایط صدور پذیرش و ویزای تحصیلی ایسلند به چه صورت میباشد؟
 • بهترین دانشگاه ایسلند چیست؟
 • آیا دانشجویان بین المللی از حق کار پاره وقت در ایسلند برخوردارند؟
 • شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه های ایسلند چیست؟
 • آیا دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات حق اقامت در این کشور را خواهند داشت؟

ایسلند کشوری شبه اسکاندیناوی، کم جمعیت اما سرشار از اقتصاد قوی و کشوری مبتنی بر صنعت توریسم می باشد، با توجه به اینکه این کشور در حوزه شنگن نیز واقع شده و همچنین رشد خوبی در سال های اخیر در زمینه های مختلف داشته و زندگی در این کشور مورد درخواست اتباع خارجی زیادی است.

درباره کشور ایسلند

جمهوری ایسلند شمالی‌ترین کشور اروپا و کشوری است که در شمال اقیانوس اطلس واقع شده است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ریکیاویک (Reykjavík) و جمعیت این کشور 320000 نفر است. واحد پول این کشور کرونای ایسلند نام دارد و زبان رسمی آن زبان ایسلندی است. این کشور در تاریخ 1 دسامبر 1918 از دانمارک مستقل شده است. ایسلند که تا قرن بیستم از فقیر‌ترین کشور‌های جهان بود، پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و در دهه‌ 1990، به یکی از مرفه‌ترین کشور‌های جهان تبدیل شد.


ایسلند با مساحت 103000 کیلومتر مربع کمی بزرگ‌تر از کره‌ی جنوبی است و کناره‌های حاشیه‌ای جزیره و در جنوب غرب این کشور، دو سوم جمعیت این کشور را در خود جای داده‌ است. زمین این کشور از نظر آتشفشانی و زمین‌ شناختی فعال است و در آن آبفشان های بسیار یافت می‌شود. از سال 874، زندگی در ایسلند آغاز شد. یعنی زمانی که اینگولفور آرنارسون، رییس یک قبیله از کشور نروژ با افراد خود به این جزیره آمد و به طور دائمی در آن مستقر شد. پیش از او افراد دیگری به طور فصلی و موقت به این جزیره سفر می‌کردند.

آشنایی با بهترین شهرهای ایسلند برای تحصیل

آشنایی با بهترین شهرهای ایسلند برای تحصیل از این بابت اهمیت زیادی دارد که علاوه بر این که دانشگاه های برتر در این شهرها واقع شده اند، فرصت های شغلی موجود در این شهرها نیز بسیار بیشتر هستند. در واقع بر خلاف ویزای کار آلمان که برای اخذ آن افراد فارغ از تابعیت می توانند ویزای جستجوی کار بگیرند و در محیط به دنبال شغل باشند و در نهایت پس از استخدام شدن ویزای خود را تبدیل به ویزای کاری کنند، ایسلند همچین امکانی فراهم نمی کند. یعنی برای اخذ اقامت این کشور خارجی ها یا باید پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ایسلندی داشته باشند که با توجه به عدم حضور فرد جویای کار در خاک ایسلند عملا ناممکن است، یا باید ابتدائا در این کشور تحصیل کنند.

منتهی دانشجویان بین المللی اگر بخواهند اقامت خود را پس از فارغ التحصیلی تمدید کنند باید شغلی پیدا کرده و بدین ترتیب تقاضای ویزای کار کنند. طبیعتا در چنین شرایطی انتخاب بهترین شهرهای ایسلند برای تحصیل اهمیت بسزایی دارد و شانس به اقامت کاری رسیدن را برای دانشجویان بین المللی بالا می برد. مهم ترین شهرها ایسلند عبارت هستند از:

 • ریکاویک
 • کوپاووگور
 • هافنارفورور
 • آکوروی
 • گاروآبار
 • سلفس
 • آکرانس
 • سلتارنارنس
 • گرینداویک
 • الفتانس
 • دالویک

دانشگاه ها جهت تحصیل در ایسلند

ایسلند دارای 7 دانشگاه دولتی بوده که دارای امکانات گسترده و رو به رشد جهت جذب دانشجویان بین المللی بوده، زبان غالب در این دانشگاهها زبان ایسلندی بوده و تعدادی رشته تحصیلی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی تدریس می شود که تعداد آنها در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشته و پیش بینی می شود که سالانه بر تعداد رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی توسط این دانشگاه ها افزوده شود. لازم به ذکر است تحصیل در دانشگاه های دولتی ایسلند رایگان بوده و این امر موجب جلب توجه متقاضیان به ادامه تحصیل در ایسلند شده به نحوی که درصد بالایی از این متقاضیان اروپایی بوده و این فرصت را برای کسب تحصیلات عالی مغتنم می شمارند در حالی که اکثر دانشگاه های اروپایی دانشجویان را ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی می کنند.

آیتمشرح
تعداد دانشگاه7 دانشگاه (3 دانشگاه خصوصی و 4 دانشگاه دولتی)
قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه ایسلند (1911)
تعداد دانشجوی بین المللی1231 دانشجو
تعداد سیکل (دوره) تحصیلیسه سیکل (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
سال تحصیلیسپتامبر تا می

دانشگاه ها جهت تحصیل در ایسلند

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در ایسلند

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ایسلند بسته به دانشگاه متفاوت بوده اما در حالت کلی:

 • مدرک تحصیلی معتبر ترجمه شده به همراه اصل ترجمه ریز نمرات
 • نیز مدرک زبان معتبر بین المللی

برای تحصیل در مقطع دکترا در این کشور علاوه بر:

 • دارا بودن مدرک تحصیلی فوق لیسانس
 • پروپوزال تحقیقی قابل دفاع
 •  ریز نمرات و معدل دروس تخصصی تحصیلی

تاریخ های اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایسلند بسته به دانشگاه و مقاطع تحصیلی متغیر بوده، به جز دانشگاه ایسلند که تاریخ خاتمه ثبت نام آن 15 ماه مارس بوده، در خصوص مابقی دانشگاه ها ،عموما تاریخ شروع و پایان اقدام برای اخذ پذیرش، از ماه مارس تا ژوئن هر سال می باشد. همان طوری که مطلع شدید تحصیل در اغلب دانشگاه های ایسلند از جمله دانشگاه ایسلند به زبان انگلیسی است.

از همین رو نیز یکی از مهمترین شرایط برای پذیرش از دانشگاه ایسلند ارائه مدرک زبان انگلیسی به یکی از روش های زیر می باشد:

شرایط مدرک زبان برای اپلای از دانشگاه ایسلند
مدرک TOEFLحداقل 79 امتیاز
مدرک IELTSحداقل 6.5
مدرک PTE Academicحداقل 58

پروسه اخذ ویزای تحصیلی ایسلند

کشور ایسلند از سال 2001 به کنوانسیون شنگن پیوسته و در خصوص قوانین و شرایط صدور روادید تابع این مجموعه قوانین می باشد. بر طبق قانون مهاجرت کشور ایسلند، کلیه متقاضیان تحصیل که مدت تحصیل آن ها از 3 ماه بیشتر باشد می بایست جهت اخذ اقامت تحصیلی به یکی از سفارتخانه ها و یا کنسولگری های ایسلند در کشور محل اقامت خود مراجعه و درخواست صدور روادید نمایند.

لازم به ذکر است مدت زمان پروسه صدور اقامت تحصیلی توسط اداره مهاجرت ایسلند 90 روز تخمین زده شده و آخرین روز تحویل مدارک جهت ترم پاییزه 15 جولای و برای ترم بهاره 15 نوامبر اعلام شده است. همچنین بر اساس دستورالعمل های منتشره توسط اداره مهاجرت کشور ایسلند، دانشجویان بین المللی پس از ورود به این کشور ملزم به ارائه گواهی سلامت پزشکی از یکی از مراکز مورد تایید این سازمان می باشند. مقاله فوق در مورد تحصیل در ایسلند می باشد.

شرایط صدور پذیرش و ویزای تحصیلی ایسلند

مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای اخذ اقامت تحصیلی ایسلند:

 • فرم تکمیل شده درخواست جهت اقامت تحصیلی ارائه شده توسط سفارت و یا کنسولگری ایسلند
 • یک قطعه عکس پاسپورت سایز متقاضی
 • فتوکپی پاسپورت متقاضی
 • گواهی عدم سوء پیشینه صادره توسط مراجع ذی صلاح، متقاضیان باید توجه داشته باشند که مدت زمان ارائه این گواهی نمی بایست دیرتر از 6 ماه باشد
 • بیمه نامه معتبر پزشکی، بیمه نامه فوق الذکر می بایست در کشور ایسلند معتبر بوده و حداقل به مدت 6 ماه از تاریخ ورود معتبر بوده و حداقل به مبلغ 2000000kr (کرون) ایسلندی هزینه های پزشکی متقاضی را پوشش دهد.
 • تاییدیه رزرو محل سکونت در ایسلند
 • پذیرش تحصیلی معتبر از دانشگاه های ایسلندی
 • ضمانت نامه معتبر مالی جهت تایید این امر که متقاضی توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی خود را دارا می باشد. این تضمین جهت یک فرد 115567kr (کرون) به میزان هر ماه بوده و نیز برای یک خانواده 2 نفری این مبلغ 184907kr (کرون) به میزان ماه هایی که متقاضی مجاز به اقامت در این کشوراست، می باشد.

روش های تامین هزینه تحصیلی در ایسلند

با توجه به هزینه بالای زندگی در کشور ایسلند مطمئنا دانشجویان چه قبل از اخذ پذیرش و چه بعد از پذیرش به فکر راه های برای تامین این مخارج هستند. آنها می توانند به 2 طریق مرسوم و قانونی یعنی امکان کار پاره وقت دانشجویی و نیز اخذ بورسیه تحصیلی از عهده این کار برآیند و حداقل نیز بخشی از هزینه تحصیلی خود در کشور ایسلند را تامین بکنند. اما دانشجویان برای کار در ایسلند حتما و حتما بایستی مجوز کار ویژه خود را اخذ کنند تا اینکه بتوانند در هر هفته حدود 15 ساعت به کار نیمه وقت بپردازند.

از دیگر سو همانند سال های گذشته امسال نیز برنامه های مختلف بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. دانشجویان با توجه به اثبات صلاحیت ها و شایستگی های خود می توانند متقاضی دریافت یکی از این بورسیه های دولتی و غیردولتی باشند:

 • بورسیه جک و جونز برای دانشجویان بین المللی
 • فرصت های بورس GSST PhD برای دانشجویان بین المللی
 • گرانت های پست دکترا دانشگاه ایسلند
 • فاند پژوهشی دانشگاه ایسلند

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ایسلند

این کار یعنی سوئیچ ویزای تحصیلی به ویزای کاری ایسلند امکان پذیر است. اما چگونه؟ دانشجویان بین المللی که به تازگی از دانشگاه های ایسلند فارغ التحصیل شده اند می توانند با تمدید 6 ماهه مجوز اقامتشان به دنبال کار تخصصی در این کشور اروپایی باشند. برای این منظور نیز ارائه فرم درخواست، فوتوکپی از پاسپورت معتبر و نیز گواهی فارغ التحصیلی از دانشگاه های ایسلند به اداره مهاجرت ایسلند (DOI) کافی است. ضمنا در صورت یافتن پیشنهاد کاری است که امکان تبدیل ویزای اقامت تحصیلی به اقامت کاری ایسلند فراهم می شود. نکته آخر اینکه متوسط درآمد ماهیانه در ایسلند حدود €4522 (یورو) می باشد که به مراتب بالاتر از کشورهایی مثل آلمان و فرانسه است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه آلمان، فرانسه و ایسلند

هزینه های زندگی و تحصیل در ایسلند 2024

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های ایسلند در سال 2024 به شرح زیر میباشد:

دانشگاه هامیزان هزینه
دانشگاه بیفست (Bifröst)، آکادمی هنر، دانشگاه ریکیاویک Reykjavik540000 الی 2000000 ISK (کرون) معادل 5351 الی 19820$ (دلار)
دانشگاه کشاورزی ایسلند، کالج هولار Hólar، دانشگاه آکوریه Akureyri، دانشگاه ایسلند75000 ISK (کرون) معادل 743$ (دلار)

در ادامه چند مورد از این مراکز تهیه غذا و اقلام ضروری زندگی در ایسلند را مشاهده می کنید:

کالاهزینه به کرونای ایسلند 2024
یک وعده غذا در رستوان معمولی2500.00kr
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی12000.00kr
McMeal در McDonalds1531.84kr
کاپوچینو546.75kr
کوکا/ پپسی (بطری 0.33 لیتر)298.93kr
آب (0.33 لیتر بطری)246.15kr
شیر (1 لیتر)154.48kr
یک قرص نان 500 گرمی350.23kr
1 کیلوگرم برنج سفید324.99kr
تخم مرغ 12 عدد614.60kr
1 کیلوگرم پنیر محلی1721.56kr
1 کیلوگرم سینه مرغ1978.36kr
1 کیلوگرم گوشت گاو2970.71kr
1 کیلوگرم سیب زمینی265.09kr
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)460.00kr
عبور مرور ماهیانه12300.00kr
تاکسی کیلومتری288.00kr
تاکسی با 1ساعت انتظار با تعرفه معمولی7920.00kr
تاکسی با تعرفه معمولی690.00kr
بنزین لیتری222.20kr

هزینه تحصیل در بیشتر دانشگاه ها بصورت رایگان است و تنها هزینه ثبت نام از دانشجویان برای هر ترم و حدود 500€ (یورو) دریافت می گردد. هزینه های زندگی در ایسلند کرایه یک اتاق با تمام امکانات حداقل 600$ (دلار) امریکا می باشد و هزینه خورد و خوراک ماهیانه بین 300 الی 400$ (دلار) امریکا می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین مهاجرت به ایسلند به بهترین کشورهای دنیا می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید، در حال حاضر بیشترین درخواست را برای مهاجرت دانشجویی، تحصیل در کانادا دارد که شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بهتر در این زمینه به لینک مربوطه مراجعه نمائید.

سوالات مهم در خصوص شرایط تحصیل در ایسلند

در این بخش نیز با ما همراه شوید تا به سوالات تخصصی خود درباره تحصیل در ایسلند 2024 دست یابید:

 • بهترین دانشگاه در ایسلند برای اخذ پذیرش دانشجویان بین المللی چیست؟ دانشگاه ایسلند برترین دانشگاه این کشور می باشد.
 • آیا تحصیل در ایسلند رایگان است؟ بله، تحصیل در دانشگاه های دولتی ایسلند رایگان است. اما از دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها هم هزینه اداری و هم هزینه ثبت نام اخذ می شود.
 • زبان آموزشی در دانشگاه ایسلند چیست؟ زبان انگلیسی زبان رسمی در دانشگاه ایسلند می باشد. به همین دلیل در هنگام اخذ پذیرش نیز از دانشجویان بین المللی مدرک مهارت زبان درخواست می شود.
 • دانشجویان بین المللی در ایسلند مجازند تا چند ساعت کار بکنند؟ آنها قانونا مجازند تا در هر هفته حدود 15 ساعت کار کنند.
 • شرایط اقامت پس از تحصیل در ایسلند به چه منوالی است؟ دانشجویان خارجی بعد از پایان دوره تحصیلی اشان می توانند با تمدید 6 ماهه مجوز اقامتشان به دنبال کار در ایسلند باشند. در صورت یافتن کار مناسب نیز می توانند اقامت تحصیلی خودشان را به اقامت کاری ایسلند تبدیل کنند.
4.2/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل در ایسلند

 1. زینب گفت:

  سلام وقتتون بخیر.برای پذیرش ودریافت بورسیه تحصیلی ازدانشگاه های دولتی ایسلند رزومه چقدربایدقوی باشه تاشهریه دانشگاه نداشته باشیم وهزینه ها خیلی پایین بیاد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   هیچ ضمانتی برای تحصیل با بورسیه توی این کشور وجود نداره. اگر دنبال بورسیه قطعی هستید، تحصیل در ایتالیا رو تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *