ویزای تحصیلی

تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس

شاید برای شما جالب باشد که بدانید تحصیل در قبرس یکی از راه های بسیار پرطرفدار برای متقاضیان تحصیل در خارج از ایران می باشد. در این مقاله سعی داریم تا شما عزیزان را با شرایط تحصیل در کشور قبرس و مزایای آن برای زندگی آشنا سازیم. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره در این باب و دیگر کشورها با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

 • برای ادامه تحصیل قبرس چگونه کشوری است؟
 • آیا پذیرش از قبرس آسانتر است؟
 • شرایط و مدارک لازم برای اپلای از دانشگاه های قبرس چیست؟
 • شرایط تحصیل پزشکی در قبرس به چه صورتی است؟
 • چگونه می توان به ویزای تحصیلی قبرس دست یافت؟
 • هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در قبرس چقدر است؟
 • گزینه های دانشجویان در قبرس برای تامین هزینه های خودشان چیست؟
 • آیا امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری قبرس فراهم است؟

شرایط تحصیل در قبرس

قبرس در بین دانشجویان بین المللی به طور فزاینده ای با توجه به نظام آموزشی با کیفیت، هزینه های معقول برای تحصیل و نور خورشید در طول سال، محبوبیت زیادی دارد. هزینه تحصیل در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی اروپایی کم تر است. شما همچنین می توانید بسته به جایی که تحصیل می کنید زبان دوم خود را ترکی و یا یونانی انتخاب کنید. با این حال، انگلیسی به طور گسترده در این کشور صحبت می شود. علاوه بر این موارد این کشور از آب و هوای مدیترانه ای برخوردار است و از سواحل شنی، جنگل های سرسبز و سازه های باستانی برخوردار است و باعث می شود که این شهر به عنوان یک محل جالب برای تحصیل بیشتر و گسترش افق های فرهنگی خود باشد.


دانشگاه های کشور قبرس 2024

در کشور قبرس بخش آموزش عالی دارای ترکیبی از موسسات دولتی و خصوصی و تعدادی از کالج های خصوصی در سطح عالی است. دانشگاه ها هر دو برنامه های کارشناسی در قبرس، کارشناسی ارشد و دکترا را همانند دوره هایی که در انگلستان هستند ارائه می دهند. در 2024 در این کشور 3 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی وجود دارد که عبارتند از:

دانشگاه های دولتی قبرسدانشگاه های خصوصی قبرس
(Cyprus University of Technology (CUT(European University Cyprus (EUC
(Open University of Cyprus (OUCFrederick University
(University of Cyprus (UCY(Neapolis University Paphos (NUP
University of Central Lancashire (UCLan) Cyprus
University of Nicosia

دانشگاه هایی که در شمال قبرس یافت می شوند تحت قانون جداگانه جمهوری ترکیه قبرس شمالی عمل می کنند. اما در یک جمع بندی کلی برترین دانشگاه های قبرس از نظر رنکینگ معتبر بین المللی تایمز در سال 2024 عبارتند از:

دانشگاهرتبه جهانیرتبه ملی
دانشگاه قبرس3681
دانشگاه نیکوزیا5012
دانشگاه فناوری قبرس6013
دانشگاه خاور نزدیک6014

شرایط تحصیل پزشکی در قبرس

دانشگاه های قبرس به خاطر ارائه طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی نیز معروف هستند. برنامه هایی که در لابلای آنها برنامه های بسیار معروف و پرطرفداری مثل برنامه پزشکی نیز قابل مشاهده است. جالب است بدانید که فقط در سال 2024 بیش از 30000 دانشجوی خارجی مشغول تحصیل پزشکی در دانشگاه های قبرس بودند. این برنامه تحصیلی جذاب در کشور قبرس 6 سال به طول انجامیده و در نهایت نیز به دانشجویان مدرک MD ارائه می شود. برای اطلاع بیشتر در جدول زیر می توان با برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های قبرس آشنا شد:

برنامه تحصیلیمدت تحصیلدانشگاه محل تحصیل
پزشکی MBBS4 سالدانشکده پزشکی دانشگاه نیکوزیا
پزشکی MD6 سالدانشکده پزشکی دانشگاه نیکوزیا
پزشکی MD6 سالدانشگاه خاور نزدیک
برنامه پرستاری4 سالدانشگاه خاور نزدیک
کارشناسی ارشد داروسازی5 سالدانشگاه خاور نزدیک
کارشناسی ارشد دامپزشکی5 سالدانشگاه خاور نزدیک

اما برای اینکه دانشجویی بتواند از دانشگاه های علوم پزشکی قبرس پذیرش خودش را بگیرد بایستی دارای شرایط زیر باشد:

شرایط پذیرش از از دانشگاه های علوم پزشکی قبرس

این را هم باید اضافه کنیم که هزینه برنامه های پزشکی در قبرس به مراتب ارزانتر از اغلب کشورهای اروپایی است. و اصلا قبرس نیز در بین دانشجویان بین المللی به خاطر هزینه های پایین اش معروف است. مثلا متوسط شهریه سالانه دانشجویان پزشکی در دانشگاه خاور نزدیک قبرس حدود $14162 (دلار) می باشد. و در ضمن هزینه زندگی ماهیانه دانشجویان پزشکی در قبرس بین $225 الی $675 (دلار) متغیر است.

تحصیل دوره کارشناسی در قبرس

دوره های کارشناسی در هر دو موسسه دولتی و خصوصی تدریس می شود و به طور معمول چهار سال به پایان می رسد. برنامه های موجود شامل موضوعاتی مانند علوم انسانی، علوم، مهندسی و فن آوری، کسب و کار، ریاضیات، پزشکی، حقوق و علوم اجتماعی می شود. برای پذیرش در یک دوره کارشناسی، شما باید یک گواهینامه متقاضیان تحصیل کرده و یک امتحان پذیرش مرکزی دریافت کنید. شما از طریق یک سری سخنرانی ها، سمینارها و کار گروهی و پروژه آموزش خواهید دید. دوره کارشناسی در قبرس به زبان انگلیسی در دسترس است. اما اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست، باید مهارت خود را با مدرک زبان معتبر ثابت کنید.

تحصیل دوره کارشناسی ارشد در قبرس

مدارک کارشناسی ارشد در قبرس معادل با همتایان انگلستان است. دوره ها معمولا یک یا دو سال طول می کشد تا تکمیل شوند. متقاضیان دوره کارشناسی ارشد در قبرس باید رشته تحصیلی خود را در این مقطع مرتبط با رشته تحصیلی دوره کارشناسی خود انتخاب کنند. سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود و از سپتامبر تا می در دانشگاه های عمومی اجرا می شود. امتحانات میان دوره ای در اکتبر و مارس، با امتحان نهایی که در پایان هر ترم انجام می شود، گرفته می شود. آموزش در دانشگاه های خصوصی بین اکتبر و ژوئن است.

هزینه تحصیل در قبرس

هزینه تحصیل در قبرس 2024

شهریه تحصیل توسط موسسات مختلف تعیین می شود، بنابراین شما باید با دانشگاه انتخابی خود درارتباط باشید تا مشخصات دقیقی از آنچه نیاز دارید که به عنوان شهریه پرداخت کنید را جویا شوید. هزینه تحصیلات بسته به دوره و مقطع تحصیلی و اینکه چه دانشگاهی باشد متفاوت است. هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد معمولا کمتر از انگلستان است. زیرا موسسات دولتی اغلب ارزان تر از همتایان خصوصی خود هستند. به عنوان یک راهنمای کلی، شهریه سالانه دانشجویان کارشناسی در قبرس بین €3000 الی €13000 (یورو) متغیر است. ولی دانشجویان کارشناسی ارشد باید انتظار داشته باشند که در 2024 از 5000€ تا 10000€ (یورو) در سال برای هزینه های تحصیل پرداخت کنند. مدرک کارشناسی ارشد و دکتری بسیار گران تر است. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا احتمالا بیشتر از کسانی که از اتحادیه اروپا پرداخت می کنند، پرداخت خواهند کرد.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس

درخواست برای اخذ پذیرش در دانشگاه های قبرس باید به صورت ارسال فرم که می توانید از سایت هر دانشگاه دانلود کنید انجام گیرد. با این حال هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خود را برای صدور پذیرش به متقاضیان اعلام میکند. شما میبایست حدودا یک سال برای اخذ پذیرش وقت بگذارید و همچنین در میبایست هزینه شهریه دانشگاه را برای اخذ پذیرش پرداخت نمایید. در برخی موارد شما نیاز به انجام آزمون ورودی و یا مصاحبه خواهید داشت. شما معمولا باید پاسپورت، گواهینامه تولد، گواهینامه های علمی و تحصیلی خود را در کنار فرم درخواست خود برای دانشگاه ارسال کنید. شما همچنین باید ثابت کنید که می توانید خود را از لحاظ مالی حمایت کنید و هزینه های تحصیلات را از قبل هزینه شهریه را پرداخت کنید. همچنین در برخی موارد شما نیاز به ارایه مدرک زبان خواهید داشت.

آموزش عالی در محیطی امن و چند ملیتی با هزینه های مقرون به صرفه، سالانه دانشجویان بین المللی زیادی را تشویق می کند تا از سرتاسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های قبرس اقدام نمایند. اگرچه به صورت کلی دانشگاه ها و کالج های موجود در قبرس المان ها، شرایط و نیازمندی های یکسانی دارند اما برخی از مؤسسات ممکن است معیارهای متفاوتی داشته باشند. دانشجویان می توانند دو بار در سال برای دوره های کارشناسی و ارشد در قبرس درخواست دهند. دانشجویان برای ارائه درخواست پذیرش از هر یک از دانشگاه های قبرس، در حالت کلی باید شرایط زیر را رعایت کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش، ویزای تحصیل در قبرس

ویزای تحصیلی قبرس از نوع ویزاهای بلند مدت تایپ D این کشور محسوب شده و برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در این کشور صادر می شود. برخی از مهم ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس به آن نیاز خواهد بود عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • فتوکپی پاسپورت
 • عکس سایز پاسپورتی
 • فرم درخواست
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات همراه با ترجمه مدارگ
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پوشش بیمه سلامت
 • رزومه و انگیزه نامه
 • نامه پذیرش

گزینه های دانشجویان برای تامین مالی در قبرس

تحصیل در کشور قبرس کمی بالاست و این را دانشجویان بین المللی با تمام وجودشان حس می کنند. منتها آنها برای جبران تمام یا بخشی از این هزینه ها در کشور قبرس به گزینه های مختلفی دسترسی دارند. گزینه اولی که قانونا در اختیار آنهاست، کار دانشجویی یا همان کار پاره وقت در قبرس می باشد. بر طبق قوانین کشور قبرس نیز دانشجویان بین المللی مجاز هستند تا در هفته ماکسیمم 20 ساعت کار بکنند.

گزینه های دانشجویان برای تامین مالی در قبرس

تحصیل رایگان در قبرس!!!

با وجود اینکه تحصیل در کلیه دانشگاه های قبرس منوط به پرداخت شهریه سالانه است ولی دانشجویان با استفاده از فرصت های بورس تحصیلی می توانند تحصیل رایگان در قبرس را تجربه کنند. معمولا برنامه های بورس تحصیلی قبرس یا با ساپورت دولتی و یا بخش خصوصی از طریق دانشگاه های قبرسی به دانشجویان صلاحیتدار اعطاء می شود. بورسیه هایی که همه دانشجویان از هر مقطع و برنامه تحصیلی را شامل شده و عبارتند از:

مهلتمقدار بورسمقاطع تحصیلیبرنامه بورس
31 مارس 2024500$ تا $1000 (دلار)لیسانس، فوق لیسانس و دکتراEveryone Can Learn Python Scholarship
27 ژانویه 2024$1000 (دلار)لیسانس، فوق لیسانس و دکتراDear Asian Youth Prism Scholarship
20 ژانویه 2024فول فانددکتراPhD student at Biosensors and Nanobiotechnology Lab
29 ژانویه  2024€500 (یورو) بورسیه ها و €5000 (یورو) جوایزلیسانسNon-trivial Fellowship
31 دسامبر 2024سالانه حدود £6000 (پوند)فوق لیسانسGlobal Excellence Scholarships 2024/5
30 مارس 2024€500 (یورو)لیسانس، فوق لیسانس و دکتراSaint Patricks Day Greeting Scholarship
30 ژوئن سال 2024€2000 (یورو)فوق لیسانسTaught Masters Scholarships
لیسانس، فوق لیسانس و دکتراInternational Scholarships at Girne American University

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری قبرس

برخلاف کشورهای اروپایی دیگر، دولت قبرس به دانشجویان بین المللی علاقه مند اقامت پس از تحصیل در این کشور مجوز اقامتی موسوم به اقامت پسا تحصیل Post-study visa اعطاء نمی کند. بر طبق قانون این دسته از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه های قبرس بایستی به مدت 60 روز از قبرس خارج شوند. در طول این 60 روز به جستجوی کار در این کشور بپردازند و به محض یافتن پیشنهاد کاری و عقد قرارداد با کارفرمای قبرسی می توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند.

در ضمن این دسته از متقاضیان نیز برای اخذ مجوز کاری قبرس بایستی از عهده تست بازار کار قبرس برآیند:

تست بازار کار قبرس

کار دانشجویی در قبرس

یکی از مزایای تحصیل در قبرس، مجوز کار دانشجویی است. دانشجویان در قبرس می توانند 20 ساعت در هفته کار کرده و علاوه بر کسب تجربه و بالابردن اطلاعات تخصصی خود در زمینه رشته ای که در آن تحصیل می کنند، از پس هزینه های زندگی خود برآیند. معمولا فرصت های کاریابی در شهرهای بزرگ قبرس چون نیکوزیا، لیماسول و پافوس بیشتر است.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور قبرس

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در قبرس

در کشور قبرس دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می کنند، در حالی که هر دانشگاه عمومی یا دولتی دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. دانشگاه ها قبل از ثبت نام نیاز به گواهینامه صلاحیت انگلیسی آیلتس دارند. دانش آموزانی که مهارت های کافی ندارند ممکن است یک دوره تحصیلی فشرده آزاد را به مدت یک ماه برای تقویت زبان انگلیسی خود دریافت کنند. در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات مفیدی را در مورد تحصیل در قبرس در اختیار شما قرار دهیم. شما عزیزان با مطالعه این مقاله تا حد زیادی در مورد مهاجرت به قبرس اطلاعاتی مفید دریافت کردید. شما همواره می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و کامل تر با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سوالات مهم درباب شرایط تحصیل در قبرس 2024

خیلی از هموطنان به دلیل هزینه های تحصیلی پایین و کیفیت آموزشی رضایت بخش قبرس را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می کنند. در ادامه نیز با سوالات کلیدی در این خصوص مواجه می شوند که در این بخش به برخی از این سوالات می پردازیم:

 • بهترین دانشگاه کشور قبرس در سال 2024 چیست؟ بر طبق رنکینگ معتبر Times، دانشگاه قبرس با رتبه 401 جهانی برترین دانشگاه ملی این کشور محسوب می شود.
 • تحصیل پزشکی در قبرس چند سال طول می کشد؟ پزشکی در قبرس یک دوره تحصیلی 6 ساله بوده و نهایتا نیز منجر به اخذ مدرک MD می گردد.
 • شهریه دانشجویان پزشکی در قبرس چقدر است؟ اصولا قبرس به خاطر شهریه های پایینی که دارد معروف است. مثلا متوسط شهریه سالانه دانشجویان پزشکی در دانشگاه خاور نزدیک قبرس حدود USD 14162 (دلار) می باشد.
 • شهریه دانشجویان خارجی در دانشگاه های قبرس چقدر است؟ شهریه سالانه دانشجویان کارشناسی در قبرس بین 3000 الی EUR 13000 (یورو) ولی شهریه سالانه دانشجویان کارشناسی ارشد بین 5000 الی EUR 10000 (یورو) متغیر است.
 • آیا کار دانشجویی در قبرس امکانپذیر است؟ بله، دانشجویان در قبرس می توانند 20 ساعت در هفته کار از نوه کاره پاره وقت انجام دهند.
 • آیا دانشجویان خارجی در قبرس امکان دریافت بورس تحصیلی هم دارند؟ بله، انواع برنامه های بورس تحصیلی قبرس 2024 در اختیار دانشجویان خارجی قرار دارد.
5/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل در قبرس

 1. لیلا گفت:

  در رشته فارسی لیسانس بیگیرم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در قبرس این امکان وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *