ویزای کاری

کار در صربستان

کار در صربستان

در حال حاضر، کار در صربستان یکی از امکاناتی است که به کمک آن می توان در یکی از کشورهای اروپایی خارج از شنگن زندگی کرد. اما نباید از این نکته نیز غافل شد که همین دو شهر صربستان همزمان جزء شهرهای گران این کشور نیز محسوب می شود. شرایط کار در صربستان تقریبا شبیه دیگر کشورهای اروپایی است و متقاضیان برای کار در این کشور نیازمند اخذ ویزای کار هستند که شرط اصلی آن هم یافتن کارفرما از خود کشور صربستان و شروع فرآیند اخذ ویزای کاری می باشد. اما سوالات مهم در خصوص بهترین شهرهای صربستان به منظور کار عبارتند از:

 • دلایل برای مهاجرت به صربستان برای کار چیست؟
 • شرایط کار در کشور صربستان چگونه است؟
 • نحوه دریافت ویزای کاری صربستان در سال 2024 به چه صورتی است؟
 • بهترین راه های رسیدن به ویزای کاری در صربستان چیست؟
 • بهترین شهرهای صربستان جهت اشتغال کدامند؟
 • بالاترین درآمدها در صربستان متعلق به چه مشاغلی است؟

هدف اصلی کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه کاملترین و به روزترین اطلاعات مهاجرتی و مشاوره های حرفه ای در هر زمینه از مهاجرت خارجی و اخذ ویزا به هموطنان عزیز می باشد.

دلایل مهاجرت کاری به صربستان

صربستان با اینکه کشور عضو اتحادیه اروپا و ناحیه شنگن محسوب نشده اما یکی از کاندیداهای جدی برای عضویت این نهاد محسوب می شود. همین امر ممکن است کار در صربستان و مهاجرت به این کشور را جذاب سازد. اما از دیگر دلایل مهم مهاجرت به صربستان می توان به هزینه های پایین زندگی و حتی شروع کسب و کار در این کشور اشاره کرد. با اینکه صربستان از اقتصاد قدرتمندی مثل همتایان اروپایی خود برخوردار نیست ولی این کشور از بازار کار بکری برخوردار است و هم اکنون در پی جذب نیروهای متخصص خارجی جهت کمک به پیشرفت اقتصادی کشور می باشد. به همین دلیل دولت صربستان با ارائه دو نوع ویزای اقامت به استقبال متخصصان و کارگران ماهر خارجی می رود:

 • اقامت موقتی صربستان
 • اقامت دائمی صربستان

قانون کار در کشور صربستان

کشور صربستان به عنوان جانشین قانونی اتحاد شوروی صربستان و مونته نگرو تبدیل شده بود که در سال 2006 متوقف شد، هنگامی که مونته نگرو بعد از یک رفراندوم سخت، به جدایی از جمهوری صربستان رای داد، اختلاف نظر در رابطه با آینده منطقه تشدید گردید. برای اخذ اقامت صربستان، افرادی که بیش از 15 سال سن دارند و از لحاظ سلامت عمومی مشکلی نداشته باشند، قادر خواهند بود مشغول به کار شوند، قرارداد کاری به مدت حداکثر یک سال خواهد بود.

یک قرارداد کاری ممکن است جهت شغل پاره وقت برنامه ریزی گردد، بنابراین مشمولیت­های اجتماعی تأیید بر طبق زمان کار صورت می­ پذیرد و همچنین احتمال دارد حداکثر یک سال کارآموزان استخدام شوند. قانون مرتبط با کار در ابن کشور تا حدود زیادی در 5 سال گذشته پیشرفت کرده است، فعالیت­های مورد نیاز برای ایجاد بازار کار جهت انعطاف پذیری بیشتر صورت گرفته است.

شرایط کار در صربستان

مطمئنا یکی از مواردی که باید در مبحث کار و کاریابی صربستان مورد توجه قرار گیرد توجه به میانگین درآمد (خالص و ناخالص) در این کشور اروپایی می باشد. بر اساس آمارهای سال 2024، میانگین درآمد ناخالص در صربستان حدود RSD2357221 (دینار) معادل 24123$ (دلار) بوده و میانگین درآمد خالص پس از کسر مالیاتی در صربستان حدود RSD1706641 (دینار) معادل 15727$ (دلار) در سال می باشد. اما میانگین سالانه هزینه زندگی در صربستان در حدود RSD1089300 (دینار) می باشد که حدود 10038$ (دلار) می باشد. با توجه به نمودار زیر هم می توان متوجه تفاوت سطح هزینه و درآمدها در بهترین شهرهای صربستان برای کار شد:

نمودار مقایسه سطح درآمد و هزینه سالانه در صربستان

آمارهای سال جدید همچنین نشانگر این واقعیت است که صربستان در کنار کشورهایی مثل بلغارستان، اوکراین و لهستان از جمله کشورهای ارزان اروپایی هستند. با وجود اینکه شاخص کیفیت زندگی در بهترین شهرهای صربستان بالا و در کل به عدد 116.07 می رسد اما دو نکته منفی در باب اشتغال در بهترین شهرهای این کشور وجود دارد که عبارتند از:

 • شاخص قدرت خرید خیلی پایین (36.96)
 • شاخص بسیار بالای قیمت املاک نسبت به سطح درآمد (18.74)

معرفی بهترین شهرهای صربستان برای کار

از نظر بازار کار و نیاز این بازار به نیروهای کار خارجی، بازار کار صربستان وضعیت مناسبی ندارد و فقط برخی از مشاغل همانند مشاغل مربوط به پزشکی و مدیریت از وضعیت کاری و درآمد خوبی برخوردار هستند. در این زمینه بهترین مشاغل کشور صربستان شامل جراحان پلاستیک با میانگین درآمد ماهیانه RSD774000 (دینار صربستان)، پزشک بیهوشی با RSD680000 (دینار) و دندانپزشک با RSD624000 (دینار) می باشند. اما از بین شهرهای صربستان شهرهایی هستند که سطح درآمدی آنها بیشتر از میانگین درآمدی خود کشور صربستان می باشد. بر این اساس، بهترین شهرهای صربستان برای کار در سال 2024 از این قرار می باشد:

شهرمیانگین درآمدی
بلگراد (Belgrade)RSD225000 (دینار)
نوی ساد (Novi Sad)RSD215000 (دینار)

معرفی بهترین شهرهای صربستان برای کار

شرایط ویزای کاری صربستان

ابتداء باید به عرض متقاضیان رسانده شود که شرط اعطای ویزای کار صربستان یافتن کار و کارفرمای صرب می باشد. در واقع کارفرمای صرب شروع کننده فرآیند درخواست ویزای کاری از اداره کار می باشد. در کشور صربستان هم متولی رسیدگی به درخواست متقاضیان ویزای کار اداره کار این کشور(NES) است. لازم به یادآوری است که ویزای کاری صربستان از نوع اقامت موقتی بوده و در ضمن مدت اعتبار این نوع ویزای کشور صربستان حداکثر تا 12 ماه بوده و متقاضیان در صورت احراز شرایط و الزامات اولیه می توانند نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. درباره مدت زمان رسیدگی به درخواست ها نیز بنابر اعلام سفارت صربستان حداکثر زمان لازم برای رسیدگی به درخواست ها تا 1 ماه می باشد. بر همین اساس، مدارک لازم جهت دریافت ویزای کاری صربستان در سال 2024 عبارتند از:

 • فرم درخواست امضاء و تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • سند ازدواج
 • دعوت نامه از طرف کارفرمای صربستانی
 • کپی کلیه مدارک تحصیلی یا آکادمیک
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • بیمه مسافرتی معتبر
 • پرداخت مبلغ صدور ویزای کار در حدود €100 (یورو)

اخذ اقامت کشور صربستان

در پایان مقاله شرایط کار در صربستان، به بررسی شرایط اخذ اقامت در این کشور می­پردازیم. در صورتی که اقامت یک شخص خارجی در کشور صربستان بیشتر از 90 روز نباشد، در طول مدت 6 ماه از تاریخ اولین ورود به خاک این کشور می­تواند بدون اخذ مجوز، به کار کردن مشغول شود.، همچنین این افراد می­توانند برای ایجاد ارتباطات تجاری در جلسات کاری شرکت نمایند. متقاضیان خارجی می توانند سایر فعالیت­ های تجاری مرتبط با یک کارفرمای خارجی جهت ایجاد یک کسب و کار در این کشور را انجام دهند، درخواست مجوز اقامت موقت می­بایست دارای پیوست­های زیر باشد:

 • سند سفر معتبر یا گذرنامه
 • تأییدیه مسکونی یا کارت سفید
 • دو قطعه عکس 3*4
 • فرم­های تکمیل شده
 • پرداخت هزینه اداری
 • رسید پرداخت

شرایط اشتغال و کار در صربستان برای پناهندگان

متقاضیانی که قصد دارند از طریق پناهندگی وارد صربستان شوند، اقامت این کشور را بدست بیاورند و در صربستان کار کنند می بایست به نزدیکترین اداره پلیس و مهاجرت در این کشور مراجعه کنند تا درخواست پناهندگی خود را ثبت کنند. به یاد داشته باشید که پلیس صربستان این اجازه را دارد تا متقاضیان را نگه دارد تا درخواست آنها ثبت شود. برای ثبت پناهندگی در صربستان اثر انگشت و اطلاعات شخصی متقاضیان ثبت می شود و توسط اداره پلیس نامه ای (اظهارنامه قصد اعلام پناهندگی) به پناهجویان ارائه می شود و پناهجویان باید با این نامه شرایط خود را اثبات کنند. لازم به ذکر است که این نامه به معنای شروع پروسه پناهندگی در صربستان نیست و مدت زمان اعتبار آن سه روز است.

حق اقامت در صربستان با تصمیمی مبنی بر اعطای وضعیت پناهندگی تأیید می شود و با داشتن شناسنامه برای اشخاصی که از آنها حق پناهندگی گرفته شده اثبات می شود. در صورتی که پرونده و درخواست پناهندگان برای پناهندگی در کشور صربستان مورد تایید قرار بگیرد، به آنها اجازه اقامت موقت ارائه خواهد شد. با کسب اجازه اقامت موقت متقاضیان خارجی در صورتی می توانند در صربستان مشغول به کار شوند که مجوز کار داشته باشند. برای افراد خارجی در صربستان مجوز کار جهت اشتغال لازم است و اعتبار آنها بین 3 تا 12 ماه صادر می شود. اجازه کار تا زمانی که اجازه اقامت موقت تمدید شود، قابل تمدید است. برای تمدید مجوز کار باید درخواست تمدید مجوز اشتغال ارائه شود. درخواست مجوز کار به صورت حضوری یا از طریق پست به دفتر اداره کار در بلگراد ارسال می شود. مراحل اخذ مجوز کار عبارتند از:

 • اخذ مجوز اقامت صادر شده توسط وزارت امور داخله
 • درخواست مجوز کار توسط شرکت
 • درخواست مجوز کار توسط فرد
 • مجوز کار صادر شده توسط اداره کار و مهاجرت

نحوه تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم صربستان

همان طور که در مطالب فوق هم اشاره شد، ویزای کاری صربستان یک نوع اقامت موقتی در این کشور محسوب می شود ولی در عین حال امکان تمدید مجدد نیز دارد. یکی از امتیازات این نوع ویزا جدا از کار و زندگی در تمام نقاط کشور صربستان همچنین از قابلیت تبدیل به اقامت دائم این کشور نیز برخوردار است. اما به شرطی که فرد متقاضی بی وقفه و به مدت حداقل 5 سال با همین اقامت موقتی در صربستان زندگی کند.

مطالبی که از نظر گذشت مطالبی مهم و اساسی در خصوص شرایط کار و زندگی و نیز بهترین شهرهای این کشور اروپایی برای کار بود. علاقه مندان کار در اروپا همچنین می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص انواع ویزای کاری اروپا مثل ویزای کار آلمان، فرانسه، انگلستان و هر کشور دیگری که مایل به اخذ اقامت آن هستند با کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

بررسی پرسش هایی درباره اشتغال در صربستان

در این رابطه نیز پرسش های زیادی مطرح می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • آیا نرخ بیکاری در صربستان بالا است؟ به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی، نرخ بیکاری 9% در این کشور بسیار سنگین است و باید به آن به عنوان یک عامل تاثیرگذار نگریست.
 • آیا درآمد در این کشور بالا است؟ توجه به این نکته بسیار مهم است که فرد بتواند برای زندگی خود درآمد بالایی داشته باشد. با این حال صربستان به نسبت کشورهای دیگر، درآمد کمی را در اختیار نیروی کار قرار می دهد.
 • مشاغل مورد نیاز در صربستان کدامند؟ باید به این نکته نیز توجه کرد که مشاغل زیادی در این کشور به نیروی کار متخصص نیاز دارند. در همین شرایط است که می توان به کاریابی در این کشور امید داشت.
 • آیا می توان در بازار کار این کشور به زبان انگلیسی کار کرد؟ فقط برنامه نویسان می توانند از این امکان ویژه استفاده کنند.
 • مزیت اصلی اشتغال در این کشور چیست؟ نیروی کار در این کشور می تواند از طریق امضای قرارداد کاری، همراه با خانواده خود به اقامت دست پیدا کند.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *