مهاجرت به کشور نروژ

اقامت نروژ

اقامت نروژ

جهت اخذ اقامت نروژ ابتدا متقاضیان باید به دنبال راهی برای ورود به این کشور با یکی از انواع ویزا باشند و از شرایط هر یک از روشها اطلاعات کامل را دریافت کنند. هدف شما از نوع اقامت می تواند نوع ویزای شما را مشخص سازد، در ادامه می توانید راه هایی که برای اخذ اقامت نروژ وجود دارد را در این نوشتار که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده مطالعه نمائید.

نروژ یکی از کشورهای اروپایی است که البته عضو اتحادیه اروپا نیست و مردم آن طی همه پرسی، عضویت در آن اتحادیه را نپذیرفتند اما عضو پیمان منطقه ای شینگن می باشد و امکان تردد راحت و سریع به موجب دریافت ویزای شینگن را دارد. نروژ توانسته است در سال های اخیر دستاوردهای چشمگیری را در عرصه جهانی بدست آورد. این کشور وسیع با جمعیت حدود 5 میلیونی خود توانسته است توسعه ای همه جانبه یافته و به یکی از مرفه ترین کشورهای دنیا مبدل گردد.

نروژ در این سال ها در بسیاری از شاخص های پیشرفت و توسعه همواره جزء برترین کشورها بوده و این باعث شده که نگاه های بسیاری از مردم از سراسر دنیا برای مهاجرت و برخورداری از کار و زندگی مطلوب به آن معطوف گردد و در صدد کسب اقامت نروژ برآیند.این کشور از اقتصاد قوی و پایداری برخوردار است و نرخ بیکاری در آن پایین است ولی همچنین هزینه های زندگی در آن نیز بسیار بالاست. این موضوع برای شهروندان آن کشور و افرادی که اقامت آن را دارند و به موجب آن مشغول کار هستند مشکلی ایجاد نمی کند چرا که درآمد آن ها نیز بالاست و توازنی میان دخل و خرج مردم وجود دارد ولی برای افرادی که به تازگی وارد آن کشور می شوند قابل توجه است و باید حتما آن را در نظر بگیرند.

تعریف اقامت در کشور نروژ و انواع آن

افرادی که خواستار اخذ اقامت نروژ هستند، نخست لازم است که در مورد ماهیت و شرایط اقامت به خوبی توجیه شده باشند و تصور صحیحی از آن داشته باشند. اقامت اساسا با تابعیت یا همان شهروندی متفاوت است. هر فردی برای حضور و سکونت در کشور دیگر، احتیاج به مجوزی از سوی دولت آن کشور مقصد دارد که اصطلاحا اقامت آن کشور نام دارد. این اقامت، مدت اعتبار مشخصی دارد و بسته به آن مدت اعتبار، شرایط خاص خود را دارد. اقامت به دو گونه موقت و دائم تقسیم می شود. اقامت موقت شامل سه دسته کوتاه مدت (تا 3 ماه)، میان مدت (3 تا 6 ماه) و بلند مدت (بیش از 6 ماه) می باشد و اقامت دائم نیز عبارتست از اقامت نامحدود. کسب اقامت دائم هر کشور، مقدمه بدست آوردن تابعیت آن است.

حقوق شهروندان نروژ

به موجب قوانین حقوق بین الملل خصوصی، فردی که اقامت دائم کشوری را بدست آورد، از تمامی حقوق شهروندان آن کشور بهره مند خواهد بود مگر آنچه که اصلاحا حق تعیین سرنوشت نامیده می شود و منظور از آن، مشارکت در امور سیاسی مانند شرکت در انتخابات و رای دادن یا کاندیدا شدن برای تصدی مناصب حکومتی می باشد. از منظری دیگر، اقامت هر کشوری اصولا از چند طریق شناخته شده مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج، پناهندگی و احیانا تولد امکان پذیر است. اقامت کشور نروژ و بدست آوردن آن نیز از همین رویه تبعیت می کند. شما می توانید از طریق تحصیل در نروژ، کار در نروژ، سرمایه گذاری در نروژ، ازدواج با یک شهروند نروژ و مانند آن، اقامت نروژ را بدست آورید.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

کشور نروژ دارای نظام آموزشی استاندارد و پیشرویی می باشد. ضمن آن که تحصیل در این کشور نیز اصولا رایگان است. این نظام آموزشی رایگان که می تواند نهایتا منجر به کسب اقامت نروژ شود، امکان ارزنده ای است که آن را به عنوان گزینه مطلوبی برای کسانی که در جستجوی مهاجرت به نروژ هستند، مطرح می سازد. تحصیل در نروژ اما سختی ها و معایب خود را دارد.

آموزش در دوره عمومی بطور طبیعی به زبان نروژی است و در دوره دانشگاهی نیز در مقطع کارشناسی کماکان تدریس به زبان بومی آن کشور یعنی نروژی می باشد که یادگیری آن طولانی و توام با سختی ها و هزینه های زیادی است. از سوی دیگر، لازم به یادآوری است که گرچه تحصیل در این کشور عموما رایگان است ولی هزینه های زندگی در آن بالاست و خوب است که متقاضی تحصیل در نروژ، تمام جنبه ها را لحاظ نماید. همچنین دوره های آموزش به زبان انگلیسی نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد ولی در عین حال، اخذ پذیرش در آن مقاطع نیز به مراتب سخت تر از مقطع کارشناسی است.

اخذ اقامت نروژ از طریق کار

نروژ کشوری اقتصادی و صنعتی است و نرخ بیکاری پایینی دارد و از این نظر، مقصد مطلوبی بشمار می رود. نروژ از کشورهایی است که منابع عظیمی از نفت و گاز در منطقه دریای شمال دارد و در صنایع وابسته ای مانند پتروشیمی نیز پر توان است و از این جهت، نیازمند نیروی کار ماهر و متخصص خصوصا در زمینه های فنی و مهندسی می باشد، اما همچنین شرایط و ضوابط خاص خود را در زمینه بکار گیری نیروی کار خارجی دارد.

کار در نروژ مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان نیازمند پیشنهاد کاری از سوی کارفرما است که خود این امر نیازمند طی مراحل ویژه ای مانند دو مرحله آگهی در داخل کشور و سپس در حوزه اتحادیه اروپایی می باشد که در نتیجه، امکان بدست آوردن آن را بسیار کم خواهد کرد. کسب ویزای تحصیلی نروژ و تحصیل در آن کشور، راهی مطمئن برای افراد توانمندی است که خواهان کار در نروژ و نهایتا رسیدن به اقامت نروژ هستند.

اخذ اقامت نروژ از طریق کار

اخذ اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری

دولت نروژ با اتخاذ سیاست های موفق در بخش کار و تولید، توانسته در شاخص سهولت کسب و کار نیز جزء برترین کشورهای دنیا باشد. این امر از یک طرف، نوید بخش بستری مهیا و مطمئن برای سرمایه گذاری بین المللی در این کشور است و از سویی دیگر، بیانگر انضباط و نیازمند شفافیت مالی در زمینه سرمایه گذاری در آن کشور است. ثبت شرکت و راه انداختن کسب و کار مولد، شناخته شده ترین راه سرمایه گذاری به منظور دستیابی به مهاجرت است که این موضوع در نروژ همراه با ظرافت های خاص خود و آگاهی کامل از قوانین است.

اولین گام، ارائه طرح توجیهی اقتصادی به اداره بازرگانی آن کشور است که خود این امر نیازمند تسلط کامل بر امور و قوانین بازرگانی و حقوقی است. در صورت موافقت اصولی با طرح، شما نیازمند آوردن سرمایه ای مشخص و اتخاذ شریکی نروژی خواهید بود که سهام شرکت، طبق قواعد از پیش تعیین شده، بین طرفین منقسم گردد. و در آخر نیز می باید فعالیتی مستمر و مولد داشته و همواره انضباط مالی در شفافیت و پرداخت مالیات دولتی داشته باشید. سرمایه گذاری در نروژ، پروسه ای به شدت تخصصی است که گر چه اصول مشترکی دارد ولی یقینا کشور به کشور و نیز مورد به مورد، ظرافت ها و پیچیدگی های مالی و حقوقی خاص خود را دارد و نیازمند مشاوره جدی با تیمی از کارشناسان و وکلای خبره و با تجربه می باشد.

اقامت نروژ از طریق ازدواج و یا پناهندگی

اقامت نروژ از طرق دیگری مانند ازدواج با یک شهروند نروژی نیز ممکن است که امری شخصی و غیر قابل توصیه است. کسب اقامت از طریق ازدواج با یکی از اتباع نروژ نیز تابع ضوابط خاص خود و مقدمات مندرج در قانون است مانند تحقق ازدواج رسمی و گذراندن حداقل زمان زندگی مشترک در کنار یکدیگر. همچنین اقامت از طریق پناهندگی در نروژ نیز وجود دارد که آن هم پروسه ای پر هزینه و پر مخاطره است و هرگز توصیه نمی شود. پناهندگی صرفا مختص برخی افراد و در برخی شرایط است و اینگونه نیست که با درخواست هر پناهجویی موافقت گردد. بدست آوردن اقامت نروژ به موجب هر یک از طرق فوق، شرایط خاص خود را دارد که با مشورت کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به طور دقیق از آن ها آگاه شده و موفقیت خود را در رسیدن به اقامت نروژ تضمین نمایید.

سوالات متداول در خصوص اقامت نروژ

برخی از سوالات متقاضیان در خصوص اقامت نروژ شامل موارد زیر می شود:

  1. آیا از طریق تحصیل می توان اقامت نروژ را بدست آورد؟ اقامت نروژ از طریق تحصیل در این کشور یک اقامت کوتاه مدت و موقتی است و فرد پس از پایان دوره تحصیل خود باید کشور نروژ را ترک کند مگر آنکه موفق به ارائه دلیلی از جمله ادامه تحصیل یا کار در این کشور شود.
  2. چگونه می توان اقامت نروژ از طریق ازدواج را بدست آورد؟ یکی از راه های اقامت در کشور نروژ، از طریق ازدواج با شهروندان این کشور ممکن می شود. افراد باید اثبات کنند که ازدواج صورت گرفته کاملا حقیقی است و این ازدواج با هدف اخذ اقامت انجام نشده است. افرادی که از این طریق وارد نروژ می شوند، می توانند در بازه زمانی کوتاهی پاسپورت خود را بدست آورند.
  3. بهترین روش های اخذ اقامت نروژ کدامند؟ بدون تردید اقامت از طریق کار یکی از ایمن ترین و البته کم هزینه ترین راه های اخذ اقامت در کشور نروژ است اما این امکان وجود دارد که از طرق مختلفی نظیر تحصیل، کار، سرمایه گذاری یا پناهندگی راهی این کشور شد.
  4. اخذ اقامت نروژ از طریق پناهندگی چگونه است؟ افرادی که قصد دارند از طریق پناهندگی راهی نروژ شوند، مسیر بسیار دشواری را پیش روی خواهند داشت. آن ها باید در ابتدای امر از طریق یکی از راه های قانونی راهی این کشور شده و در صورت در اختیار داشتن ادله مستند و حقیقی برای درخواست پناهندگی خود اقدام کنند.

یک دیدگاه برای “اقامت نروژ

  1. حسام گفت:

    با این شرایط من بیشتر کانادارو ترجی میدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *