مهاجرت کاری بلژیک

بهترین شهرهای بلژیک برای کار

بهترین شهرهای بلژیک برای کار

بلژیک، از جهات مختلف از جمله سطح رفاه اجتماعی، میزان تولید ناخالص داخلی، شاخص توسعه انسانی و غیره جزو کشورهای برتر دنیا می باشد و طبیعتا افراد زیادی علاقه مند به تحصیل و کار این کشور می باشند. آشنایی با بهترین شهرهای بلژیک برای کار و متوسط هزینه زندگی و تحصیل، پردرآمدترین مشاغل و غیره برای کسانی که قصد زندگی در بلژیک را دارند اهمیت زیادی دارد. چراکه باعث می شوند به طور مقایسه ای شرایط مختلف کشورهای متعددی را با هم مقایسه کنند و در نهایت کشوری که برای آن ها به لحاظ میزان درآمد، هزینه ها و غیره مناسب تر است انتخاب نمایند. در این مقاله توضیحاتی راجع به موارد مذکور خصوصا بهترین شهرهای بلژیک برای زندگی از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه خواهد شد.

مهاجرت به بلژیک در سال 2020

نمی توان بلژیک را جزو پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی قلمداد نمود که دلایل مختلفی دارد؛ از جمله این که برعکس شرایط صدور ویزای کار در آلمان و اتریش، بلژیک ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار ندارد. همچنین اگرچه تحصیل در برخی کشورهای اروپایی دنیا از جمله فرانسه، نروژ و غیره رایگان است، نظام تحصیلی در کشور بلژیک در مقطع آموزش عالی رایگان نمی باشد. منتهی از آن جایی که برای اخذ ویزای کاری بلژیک نیاز به داشتن پیشنهاد کاری است افراد ترجیح می دهند مهاجرت به بلژیک را از روش تحصیلی دنبال نمایند.

بلژیک به سه ناحیه مختلف تقسیم می شود؛ در ناحیه Wallonia افرادی که تبعه یکی از کشورهای حوزه اقتصادی اروپا یا اتحادیه اروپا نیستند باید شهریه تحصیلی پرداخت نمایند هرچند با توجه به قوانین مربوطه میزان شهریه این افراد نباید بیش از 5 برابر شهریه کسانی باشد که تبعه یکی از کشورهای فوق (حوزه اقتصادی اروپا یا اتحادیه اروپا) هستند. در ناحیه Flemish هر دو گروه ذکر شده بدون توجه به کشوری که تبعه آن هستند باید شهریه پرداخت نمایند شهریه پرداخت نمایند هرچند باز هم شهریه پرداختی از سوی دانشجویان غیراروپایی بالاتر است. در ادامه لیستی از برخی از دانشگاه های بلژیک و میزان شهریه دریافتی از سوی این دانشگاه ها ارائه شده است:

 • KU Leuven با سالیانه 835€ تا 9000€ (یورو)
 • University of Namur با سالیانه 835€ تا 4175€ (یورو)
 • Vrije Universiteit Brussel با سالیانه 835€ تا 4500€ (یورو)
 • University of Liége با سالیانه به طور متوسط 835€ (یورو)

آشنایی با بهترین شهرهای بلژیک برای کار

در بلژیک تقریبا چه در شهرهای بزرگ چه در شهرهای کوچک فرصت های شغلی زیادی وجود دارد؛ اما باز هم تعداد شغل های موجود در برخی شهرهای این کشور بیشتر و متوسط درآمد افراد ساکن در این نواحی بالاتر می باشد. بهترین شهرهای بلژیک برای کار با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی موجود در سال 2020 عبارت هستند از: Antwerp ،Brussels ،Gent ،Leuven و Liege که حداکثر هزینه زندگی در آن ها در نمودار پایین نشان داده شده است:

نمودار حداکثر هزینه ماهیانه زندگی برای یک نفر در بهترین شهرهای بلژیک

البته دانشجویان می توانند با تهیه خوابگاه های دانشجویی یا اجاره اشتراکی منزل با افراد دیگر هزینه زندگی در این شهرهای بلژیک را به ترتیب گفته شده در بالا تا ماهی 780€ (یورو)، 890€ (یورو)، 750€ (یورو)، 800€ (یورو) و 700€ (یورو) کاهش دهند. به منظور محاسبه دقیق تر برای کسانی که قصد دارند برای کار و تحصیل به بلژیک بروند در ادامه قیمت برخی اقلام در جدول ذیل ذکر شده است:

کالاها و خدمات قیمت (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران 15.00€
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد 8.00€
بطری آب معدنی 2.19€
بطری یک لیتری شیر 0.96€
قالب 500 گرمی نان 1.64€
یک کیلوگرم برنج 1.91€
یک شانه 12 تایی تخم مرغ 2.54€
یک کیلوگرم پنیر محلی 12.31€
یک کیلوگرم فیله مرغ 8.71€
یک کیلوگرم گوشت قرمز 14.36€
یک کیلوگرم سیب 2.22€
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 2.25€
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 49.00€
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه 738.33€
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه 1155.17€
خرید یک متر آپارتمان در مرکز شهر 3177.71€
خرید یک متر آپارتمان در اطراف شهر 2459.73€
حق عضویت ماهیانه باشگاه های ورزشی 26.57€

متوسط درآمد در بهترین شهرهای بلژیک برای کار

متوسط درآمد ماهیانه افراد در بلژیک 3300€ (یورو) است یعنی حدود 50% کسانی که در این کشور مشغول به کار هستند کم تر از این میزان حقوق دریافت می نمایند. متوسط درآمد سالیانه در بلژیک در سال 2020 حدود 61357€ (یورو) است که بعد از کسر مالیات 37923€ (یورو) خواهد شد. در واقع افراد در بلژیک چه مشغول به کار پاره وقت باشند چه کار تمام وقت با توجه به نوع شغل و میزان مهارت خود به طور متوسط ساعتی 15€ تا 30€ (یورو) حقوق می گیرند.

متوسط درآمد در بهترین شهرهای بلژیک برای کار

پردرآمدترین مشاغل در بهترین شهرهای بلژیک برای کار

پردرآمدترین مشاغل در سال 2020 در بلژیک عبارت هستند از:

 • جراح (قلب، مغز و…) با ماهیانه 23500€ (یورو)
 • رادیولوژیست با ماهیانه 16700€ (یورو)
 • CEO با ماهیانه 13500€ (یورو)
 • مدیر بانک با ماهیانه 12800€ (یورو)
 • مدیر مالی با ماهیانه 12100€ (یورو)
 • مدیر کیفی با ماهیانه 10300€ (یورو)
 • مدیر آزمایشگاه با مایهانه 10200€ (یورو)
 • مدیر بازاریابی با ماهیانه 10100€ (یورو)
 • استاد دانشگاه در حیطه رشته پزشکی با ماهیانه 9790€ (یورو)
 • استاد دانشگاه در حیطه رشته اقتصاد با ماهیانه 9550€ (یورو)
 • مدیر سرویس های اقیانوسی با ماهیانه 9310€ (یورو)
 • رییس دانشکده با ماهیانه 9130€ (یورو)
 • وکیل با ماهیانه 8900€ (یورو)
 • استاد دانشگاه در حیطه رشته تاریخ با ماهیانه 8700€ (یورو)

اخذ ویزای کاری بلژیک

همان طور که گفته شد برای کار در بلژیک افرادی که تبعه کشوری خارج از حوزه اتحادیه اروپا هستند باید ویزا دریافت کنند و به این منظور لازم است از یک کارفرمای بلژیکی پیشنهاد شغلی داشته باشند. منتهی تابعین کشورهای حوزه اتحادیه اروپا برای کار در این کشور نیازی به تهیه ویزا ندارند؛ همچنین تابعین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا لازم است پیش از درخواست اخذ ویزای بلند مدت کاری بلژیک مجوز کار یعنی work permit اخذ نمایند.

نرخ تورم در بلژیک در 40 سال اخیر همواره بین 0% تا 8.7% بوده است و در حال حاضر در سال 2020 تنها 2.9% است در نتیجه افزایش قیمت چندانی در این کشور مشاهده نخواهد شد. در این مقاله اطلاعاتی راجع به بهترین شهرهای بلژیک برای کار، متوسط هزینه زندگی و متوسط درآمد ماهیانه در بلژیک و غیره اطلاعاتی ارائه شد. علاقه مندان به مهاجرت به بلژیک، مهاجرت به بلاروس و… می توانند به منظور آگاهی از قوانین سال 2020 و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *