ویزای تحصیلی

بورسیه تحصیلی در آمریکا

بورسیه تحصیلی در آمریکا

با توجه به بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا بورسیه تحصیلی در آمریکا همواره مورد توجه تعداد بسیار زیادی از هم وطنانمان بوده است و بسیاری از جستجوهای اینترنتی به این موضوع اختصاص دارند. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم مهاجرتی خود و مطابق حقوق بین الملل و هم چنین قوانین روز دنیا، به ارائه اطلاعاتی در خصوص بورسیه تحصیلی در آمریکا پرداخته اند که امید است مطالعه آن برای شما بزرگواران مفید باشد.

 • برترین دانشگاه های آمریکا کدامند؟
 • شرایط تحصیل در آمریکا 2024 چیست؟
 • هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا چقدر است؟
 • ارزانترین دانشگاه های آمریکا برای تحصیل کدامند؟
 • گزینه های دانشجویان خارجی برای تامین مخارج تحصیلی اشان در آمریکا چیست؟
 • شرایط اصلی برای درخواست بورس تحصیلی آمریکا چیست؟
 • مهمترین برنامه های بورس تحصیلی آمریکا کدامند؟

شرایط تحصیل در آمریکا 2024

تحصیل در آمریکا با برترین دانشگاه های جهان و بهترین کیفیت آموزشی آرزوی هر دانشجویی است. اما برای تحصیل در آمریکا شما ابتداء می بایست با شرایط پذیرش یا Admission requirements دانشگاه های آمریکا آشنا شوید. با اینکه هر دانشگاه آمریکایی دارای معیارهای پذیرش خاص خود می باشد ولی در بین معیارهای آنها وجه اشتراک مختلفی نیز وجود ارد.


در کل، دانشگاه های آمریکایی از دانشجویان بین المللی شرایط و مدارک زیر را درخواست می کنند:

 • کارنامه تحصیلی
 • نمرات آزمون های استاندارد (آزمون های SAT یا ACT و نیز نمرات آزمون های زبان مثل IELTS و یا TOEFL)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • کپی پاسپورت ملی

در این میان اطلاع از مهلت های پذیرش بسیار حائز اهمیت است. پس از اخذ پذیرش کالج و یا دانشگاه پذیرنده به متقاضی فرمی به نام فرم I-20 ارائه می کند. که او از آن طریق می توان برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا (F1 Visa) اقدام کند.

پس از دریافت فرم I-20 نیز دانشجویاان خارجی بایستی 4 مرحله زیر را طی کنند:

شرایط تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی دانشجوئی در آمریکا

یکی از موضوعات مهمی که همواره در زمینه تحصیل در آمریکا 2023 مطرح می شود، هزینه تحصیلی در دانشگاه های آمریکاست. معمولا روال هزینه ای در آمریکا نیز اینطور است که سطح شهریه ها با توجه به نوع دانشگاه یا کالج و نیز ملیت متقاضیان متفاوت است. همان طوری که در نمودار پایین هم ملاحظه می شود، بیشترین سطح شهریه سالیانه در آمریکا مربوط به کالج های خصوصی است و کمترین سطح شهریه ها نیز در کالج های کمیونیتی از دانشجویان اخذ می شود:

متوسط شهریه سالانه کالج ها و دانشگاه های آمریکا

همچنین برآوردهای آماری نیز گویای این واقعیت است که متوسط هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا سالانه در حدود 10000 تا $ 18000 (دلار) می باشد. که اگر به صورت ماهیانه بیان کنیم هزینه مذکور ماهانه بین 1000 الی $ 1500 (دلار) می شود. شهرهای حومه ای در آمریکا گزینه ارزانتری برای اسکان دانشجویان خارجی محسوب می شود. همان طوری که در نمودار پایین هم مشاهده می شود، شهرهای فیلادلفیا و ایلینویز از ارزانترین شهرهای حومه ای آمریکا بشمار می روند:

متوسط هزینه ماهیانه در شهرهای حومه ای آمریکا

گزینه های دانشجویان برای تامین مخارج تحصیلی در آمریکا

با وجود اینکه سطح هزینه تحصیل در آمریکا مخصوصا در مقایسه با کشورهای اروپایی بالاست. ولی دانشجویان خارجی در این کشور با توسل به گزینه های زیر می توانند تمام یا بخشی از خرج و مخارج تحصیلی خود را تامین بکنند:

گزینه های دانشجویان برای تامین مخارج تحصیلی در آمریکا

پس یکی از گزینه هایی که در اختیار دانشجویان قرار دارد امکان کار پاره وقت می باشد. در واقع مطابق قوانین کشور آمریکا دانشجویان بین المللی می توانند در هفته تا 20 ساعت کار بکنند و به طور متوسط نیز در هر ساعت درآمدی بین $7.25 تا $20.14 (دلار) داشته باشند. و اما گزینه دوم فرصت درخواست بورس تحصیلی در دانشگاه های آمریکاست. دانشجویان بین المللی در هر مقطعی که هستند می توانند برای اخذ بورس های تحصیلی اقدام کنند. بورس هایی که هم به صورت فول- فاند و هم به صورت پارت- فاند بوده و غالبا نیز اخذ آن مبتنی بر شایستگی های تحصیلی است.

اهمیت اخذ بورسیه تحصیلی از آمریکا 2024

با توجه به گران بودن شهریه دانشگاه های آمریکا دانشجویان ترجیح می دهند با اخذ کمک هزینه هایی برای تحصیل و زندگی٬‌ مقداری از هزینه های خود را کاهش دهند. در سال 2024 دانشگاه های آمریکا غالبا گران هستند اما از جمله دانشگاه هایی که شهریه کم تری دارند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • The City University of New York
 • California State University Long Beach
 • Western Kentucky University
 • South Texas College

منتهی برخی از دانشگاه های آمریکا که رنکنیگ بسیار خوبی دارند٬ بسیار پرهزینه هستند که در جدول ذیل معرفی شده اند:

بهترین دانشگاه های آمریکاحدود شهریه سالیانه به دلار آمریکا
Princeton University59710$
Harvard University54269$
University of Chicago63801$
Yale Univesity64700$
Columbia University46596$

اهمیت اخذ بورسیه تحصیلی از آمریکا

اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا در 2024

با توجه به بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ایالات متحده آمریکا، اخذ بورسیه تحصیلی در سال 2024 مورد توجه تعداد بسیار زیادی از افراد بوده است. حال به شرایط کلی که با داشتن آن می توان شانس خود را برای دریافت کمک هزینه تحصیل و یا حتی هزینه های زندگی خود دریافت نمود خواهیم پرداخت. فرد متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی می بایست از حداقل های تعیین شده توسط دانشگاه چند مرحله بالاتر باشد به عنوان مثال در صورتی که دانشگاه مورد نظر، تعیین کرده که برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس می بایست حداقل آیلتس 6.5 داشته باشد، با داشتن آیلتس 7 به بالا عملا در مورد زبان انگلیسی سطح بالاتری نسبت به اکثر رقبای خود خواهد داشت.

در مجموع مهم ترین مواردی که می بایست مورد توجه قرار داد عبارت است از نمره آیلتس بالا، فعالیت های پژوهشی بین المللی مانند ارائه مقاله های ISI، معدل بالا، انگیزه نامه یا همان motivation letter قوی، توصیه نامه از استاد یا همان recommendation letter و غیره، هم چنین علاوه بر موارد مذکور بهتر است با بیان فعالیت های غیر درسی و حتی داوطلبانه ای که تا به حال انجام داده اید نشان دهید فرد پویا و فعالی هستید.

شرایط اعزام دانشجو به آمریکا

انواع بورسیه های تحصیلی در آمریکا

بورسیه های تحصیلی آمریکا از سوی دولت آمریکا، موسسات غیر دولتی، دانشگاه ها یا اساتید به دانشجویان ممتاز اعطا می گردد. منتهی معمولا اخذ بورسیه پس از یک سال تحصیل در آمریکا میسر است و بدون حضور در این کشور مشمول بورسیه شدن دشوار می باشد.

از جمله انواع بورسیه های تحصیلی پرطرفدار در آمریکا که بعضا تمام یا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین می نمایند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تعدادی از بورسیه های تحصیلی در آمریکا در سال 2024مقطع تحصیلی
Emory University Scholar Programsکارشناسی
Knight-Hennessy Scholars at Stanford Universityکارشناسی ارشد و PhD
Berea College Scholarships for International Studentsکارشناسی
American University Online Program Scholarshipsکارشناسی ارشد
Fully-Funded Rotary Peace Fellowshipsکارشناسی ارشد
Fulbright Foreign Student Program in USAکارشناسی ارشد و PhD
ICSP Scholarships at University of Oregon USAکارشناسی

واجدین شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا

اتباع کشورهای خارجی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا هستند، باید قبل از درخواست الزامات واجد شرایط بودن جهت درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا را مطالعه کنند. به طور کلی هر فردی که شرایط درخواست بورسیه تحصیلی آمریکا را داشته باشد می تواند درخواست خود را ثبت کند. بنابراین دانشجویان بین المللی همواره باید بررسی کنند که آیا می توانند درخواست دهند و اینکه آیا مهلت درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا به روز است. همچنین باید بررسی شود که آیا بورسیه تحصیلی در آمریکا برای دانشجویان داخلی، دانشجویان بین المللی یا هر دو آزاد است.

برخی از الزامات اساسی برای واجد شرایط بودن جهت درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا عبارت اند از:

الزامات اساسی برای واجد شرایط بودن جهت درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا

نحوه درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا

یکی از موضوعات کلیدی باید قبل از درخواست بورسیه رعایت فرمایید، نحوه درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا می باشد. نحوه درخواست بورسیه تحصیلی در آمریکا عبارت اند از:

نحوه درخواست بروسیه تحصیلی در آمریکاتوضیحات
درخواست آنلاینمتقاضیان برای بورسیه تحصیلی معمولی با تکمیل فرم درخواست آنلاین ثبت نام کنند.
بررسی صندوق ورودیمتقاضیان باید صندوق ورودی خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند ایمیل تایید را دریافت کرده اند.
ارائه بیانیهارائه یک بیانیه یا مقاله شخصی الزامی است.
دستاورد های خاصارائه مدرکی رسمی از دستاوردهای علمی، ورزشی یا هنری
اثبات درآمد کمارائه مدارکی دال بر درآمد پایین در هر نقطع از جهان
نامه پذیرشارائه نامه پذیرش از دانشگاه معتبری در آمریکا
منتظر نتیجه درخواست باشید.متقاضیان باید صبور باشند تا جواب درخواست بورسیه تحصیلی خود را در آمریکا در یافت کنند.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد همین موضوع یعنی بورسیه تحصیلی در آمریکا یا به دست آوردن اطلاعات در مورد تحصیل یا کار در کشورهای دیگر می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ما تماس حاصل فرمایید و با کارشناسان ارشد ما در این حیطه صحبت نمایید.

سوالات مکرر در باب شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا

همواره موضوع تحصیل در آمریکا جزء موضوعات پرطرفدار و مهم محسوب شده و سوالات مختلفی نیز دراینباره مطرح میشود:

 • وضعیت شهریه ها در دانشگاه های آمریکا به چه صورتی می باشد؟ بسته به نوع کالج یا دانشگاه کاملا متفاوت است. مثلا متوسط شهریه سالانه در کالج های کمیونیتی حدود USD 17930 (دلار) و در کالج های 4 ساله خصوصی غیرانتفاعی نیز در حدود USD 52500 (دلار) می باشد.
 • متوسط هزینه زندگی دانشجویایی در ایالات متحده چقدر است؟ ماهانه بین 1000 الی $ 1500 (دلار)
4.9/5 - (23 امتیاز)

2 دیدگاه برای “بورسیه تحصیلی در آمریکا

 1. سروش گفت:

  سلام ایا مبلغی که بورسیه اعطا می شه امکان زندگی فقط با اون بورسیه وجود داره

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بستگی به مبلغی داره که دریافت می کنید. بعضی وقت ها بورسیه تحصیلی در حدود 2000$ (دلار) هست که نمی تونه برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل استفاده بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *