مهاجرت به کشور کانادا

تابعیت کانادا از طریق تولد

تابعیت کانادا از طریق تولد

از جذاب ترین روش های اخذ تابعیت برای خانواده هایی که دغدغه تابعیت فرزندشان را در یک کشور تراز اول دنیا دارند تابعیت کانادا از طریق تولد است. این پروسه برای خانواده هایی که به تابعیت کانادا از طریق تولد می اندیشند دور از ذهن نیست. زیرا کشور کانادا با توجه به سیاست اخذ تابعیت از طریق قانون، خاک اذعان می دارد که به افرادی که در خاک این کشور متولد شده اند بدون هیچگونه شرایطی تابعیت این کشور را اعطا نماید. در این مقاله نیز که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده ما بر آن هستیم تا تمامی شرایط مربوط به تابعیت کانادا از طریق تولد را ذکر نماییم.

روش های مهاجرت به کانادا در 2021

بطور کلی برای مهاجرت به کانادا در سال 2021 روش های متفاوتی وجود دارد که هر کدام ویزای متفاوتی نیز دارند که شامل موارد ذیل می باشد:

 • ویزای توریستی کانادا
 • ویزای سرمایه گذاری کانادا
 • ویزای خود اشتغالی کانادا
 • ویزای ازدواج و نامزدی کانادا
 • ویزای تولد کانادا
 • ویزای کاری کانادا
 • ویزای تحصیلی کانادا

حال می خواهیم در رابطه با تابعیت کانادا از طریق تولد و ویزای تولد کانادا صحبت نماییم.

شرایط اخذ تابعیت کانادا از طریق تولد

تابعیت کانادا از طریق تولد از راه های مهاجرت به آن کشور است. کانادا یکی از کشورهایی است که نظام تابعیتی آن مبتنی بر اصل خاک و تولد فرزند در کانادا است. بنابراین حتی فرزندان اتباع بیگانه که در خاک کانادا به دنیا بیایند، از نظر دولت کانادا شهروند کانادایی محسوب گردیده و صلاحیت دریافت تابعیت آن کشور را دارند. به تبع صلاحیت دریافت تابعیت آن فرزندان، والدین آنها نیز بعدا و بر طبق تحقق شرایطی واجد صلاحیت دریافت صرفا اقامت کانادا خواهند شد و نه تابعیت آن. تابعیت کانادا از طریق تولد مستلزم داشتن آگاهی از نظام حقوقی این کشور است و این چیزی است که ما بر آنیم تا در این مقاله اجمالا به شرح آن بپردازیم.

بر طبق قوانین جاری دولت کانادا مصوب فوریه 1977، هر نوزادی که در خاک کانادا و ملحقات آن متولد شود، فارغ از اینکه پدر و مادر آن نوزاد چه تابعیتی داشته باشند و یا اینکه اقامت آن‌ ها در خاک کانادا قانونی و یا غیر قانونی باشد، آن نوزاد تبعه کشور کانادا محسوب می شود و می تواند از بدو تولد از تمامی مزایا شهروندی زندگی در کشور کانادا بدون نیاز به زندگی در آن کشور بهره‌مند گردد. اما این امتیازی است که منحصرا کودک متولد شده در خاک کانادا از آن بهره مند می گردد و مستقیما شامل حال والدین وی نمی شود. یعنی چنین نیست که به تبع آن نوزاد والدین وی نیز تابعیت کانادا را به دست آورند. بلکه بدین سبب نهایتا می توانند اقامت دائم کانادا را به دست آورند که آن هم مستلزم طی زمان و انجام مراحل لازمه می باشد.

متقاضیان دریافت مجوز اقامت دائم کانادا

مطابق قوانین سازمان مهاجرتی کانادا (CIC)، یک دسته از متقاضیان دریافت مجوز اقامت دائم (Permanent Resident) آن کشور که واجد صلاحیت دریافت آن هستند عبارتند از والدین یک شهروند کانادایی که بالای 18 سال سن دارد و یا یکی از افرادی که اقامت دائم کانادا را دارد و البته وی نیز می بایست بالای 18 سال سن داشته باشد. این صلاحیت دریافت اجازه اقامت دائم در کانادا و در نتیجه مهاجرت به آن کشور، از طریقی موسوم به کفالت (Sponsership) صورت میگیرد.

منظور از کفالت یعنی آن شهروند کانادایی یا مقیم دائم قانونی که بالای 18 سال سن دارند، به دولت اعلام می دارند که والدین را از لحاظ مالی پشتیبانی نموده و نیازهای ضروری آن ها را برطرف می نماید و آن ها احتیاج به مددکار اجتماعی از طرف دولت نخواهند داشت. بنابراین هرگاه یک زوج غیر کانادایی فرزندشان را در خاک کانادا به دنیا آورند، آن فرزند واجد صلاحیت دریافت تابعیت شهروندی کانادا میباشد و هنگامی که سن او به 18 سال تمام برسد، به تبع وی، والدین او نیز صلاحیت دریافت اقامت دائم در کانادا را بدست خواهند آورد.

هزینه های زایمان در کانادا

کانادا در قیاس با کشورهای آمریکا و انگلستان هزینه های زندگی پایین تری دارد که در نمودار ذیل بررسی شده است:

مقایسه هزینه زندگی در کانادا با آمریکا و انگلستان

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که والدین باید به آن توجه داشته باشند، هزینه های زایمان از جمله هزینه ویزیت پزشک، هزینه سزارین، هزینه سونوگرافی و غیره است. در جدولی که در ادامه تهیه شده مهم ترین موارد در سال 2021 بیان گردیده است:

انواع هزینه ها مبلغ آزاد برای کسانی که بیمه کانادا را ندارند (دلار کانادا)
هر ویزیت پزشک از 100$ تا 150$
هر سونوگرافی از 300$ تا 500$
زایمان طبیعی در بیمارستان از 5000$ تا 8000$
زایمان سزارین در بیمارستان از 10000$ تا 12000$

قیمت های مذکور مربوط به سال 2021 است اما با توجه به پایین بودن نرخ تورم در کانادا به مرور زمان افزایش چشمگیری نخواهد داشت. تورم در کانادا به شرح ذیل است:

تورم سال
%1.6 2021
%2 2022

تابعیت کانادا از طریق تولد و اخذ اقامت والدین

والدینی که واجد صلاحیت مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم آن کشور به واسطه تابعیت کانادا از طریق تولد هستند، یعنی اتباع بیگانه ای که فرزند آنها در خاک کانادا به دنیا آمده و هم اکنون به سن 18 سال تمام رسیده است، میتوانند برای دریافت مجوز این اقامت دائم قانونی اقدام کنند. این فرایند از طریق آن فرزند و با اعلام کفالت والدینش به دولت از طریق پر کردن فرم های مخصوص که هم اکنون بصورت آنلاین می باشد، آغاز می گردد. سپس دولت کانادا اقدام به بررسی صلاحیت کفالت میکند. در مورد والدین، از 3 جنبه آزمایشات پزشکی، سوابق مجرمانه و پیشینه فرد مورد بررسی قرار می گیرند.

در مورد فرزند نیز از 2 جنبه کلی بالای 18 سال بودن و شهروند یا مقیم دائم قانونی کانادا بودن، مورد بررسی قرار میگیرد. همچنین آن فرزند به منظور احراز صلاحیت کفالت والدینش لازم است که حداقل درآمد و هزینه های مورد قبول دولت را مد نظر داشته و با لحاظ آن، متعهد به پشتیبانی مالی از والدینش به مدت 20 سال (در ایالت کبک، 10 سال) گردد.

زمان و هزینه لازم جهت اخذ اقامت والدین در کانادا

دولت کانادا در سایت رسمی خویش، امکان ارزنده ای را برای کلیه مراجعه کنندگان فراهم کرده است که فرد را قادر می سازد با مراجعه به آن درخواست ها و اقدامات خویش را از نظر زمانی بررسی و به عبارتی زمان سنجی نماید. والدین واجد صلاحیت برای دریافت اقامت دائم کانادا به سبب تابعیت کانادا طریق تولد، از ابتدای اقدام تا دریافت پاسخ از سوی دولت، چیزی در حدود 2 سال باید صبر کنند تا این پروسه روند متعارف خود را طی نماید.

والدینی که واجد صلاحیت دریافت اقامت دائم کانادا به جهت تابعیت کانادا از طریق تولد، باید هزینه ای را بابت درخواست خود به دولت کانادا پرداخت نمایند. هزینه چنین درخواستی در واقع شامل 3 هزینه است: هزینه کفالت، هزینه پردازش متقاضی اصلی (والدین) و هزینه حق اقامت دائم. این هزینه ها بصورت آنلاین پرداخت می گردد. دولت کانادا امکان آنلاین دیگری را در همان سایت رسمی خویش ارائه می دهد که به موجب آن مراجعه کنندگان می توانند تعرفه خدمات درخواستی خویش را ببینند. در این مورد هزینه پرداختی به دولت جمعا 1040$ (دلار کانادا) می باشد.

تابعیت کانادا از طریق تولد و اخذ اقامت والدین

قوانین تابعیت کانادا از طریق تولد در 2021

بطور کلی می توان اخذ تابعیت کانادا طریق تولد را از مرسوم ترین و شناخته شده ترین راه های مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت آن برشمرد. در این روش گرچه فرزند اتباع بیگانه از بدو تولد در خاک کانادا و یا ملحقات آن، تبعه کانادا محسوب می گردد ولی والدین او باید تا اتمام 18 سالگی وی صبر کنند تا واجد صلاحیت اقامت دائم قانونی کانادا و نه تابعیت آن گردند. در واقع والدین شخص تولد یافته در کانادا هرگز نمی توانند از این طریق تابعیت کانادا را به دست آورند و شهروند آن گردند.

بهرحال به موجب روند تابعیت کانادا از طریق تولد هم امکان مهمی برای آن فرزند متولد شده در خاک کانادا به وجود می آید که می تواند از ابتدای تولد خویش از تمام مزایای شهروندی آن کشور مانند خدمات پزشکی و آموزشی و بطور کلی داشتن پاسپورت کانادایی بهره مند گردد و هم امکان اقامت دائم در آن کشور و داشتن زندگی دلخواه در آن سامان برای والدین وی میسر می گردد. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره راجع به بهترین روش مهاجرت به کانادا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سوالات پرتکرار درباب تابعیت کانادا از طریق تولد

متقاضیان اخذ تابعیت کانادا از راه تولد با موارد زیر روبرو می شوند:

 1. اخذ پاسپورت برای تولد در کانادا چگونه است؟ بچه هایی که در خاک کانادا، در محدوده هوایی و یا کشتی های کانادایی متولد می شوند، تابع و یا شهروند کانادا محسوب می شوند و می توانند در این کشور به طور دائمی بدون وجود هرگونه محدودیتی زندگی کنند.
 2. مزایای اخذ تابعیت از طریق تولد در کانادا چیست؟ کودکانی که در کانادا متولد میشوند، به طور دائمی از تمامی خدمات و امکانات زندگی در کانادا مانند تحصیل، خدمات درمانی، مسافرتی، کاری و غیره استفاده می کنند و می توانند به بزرگترین کشورهای دنیا مانند انگلیس و آمریکا مهاجرت کنند.
 3. آیا زایمان در کانادا موجب اقامت و تابعیت می شود؟ زایمان در کانادا برای والدین کودک متولد شده در خاک کانادا هیچ مزیتی از نظر اقامتی نخواهد داشت و فقط این اقامت و تابعیت برای فرزند متولد شده در کانادا است.
 4. هزینه های تولد در کانادا چقدر می باشد؟ هزینه زایمان طبیعی 5000$ تا 8000$ (دلار کانادا) است و زایمان به صورت سزارین 10000$ تا 12000$ (دلار کانادا) می باشد.
 5. در چه صورت والدین می توانند اقامت دائم کانادا را با تولد فرزند بگیرند؟ اگر کودک متولد شده در کانادا بالای 18 سال باشد می تواند از والدین خود حمایت کرده و برای اقامت دائم آن ها اقدام نماید و برای اقامت دائم پدربزرگ و مادربزرگ باید از نظر مالی هم آن ها را حمایت کند.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *