مهاجرت تحصیلی ایتالیا

تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا

از میان کشورهای اروپایی، ایتالیا یکی از مناسب‌ترین گزینه جهت تحصیل دانشجویان است که تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا نیز به جذابیت این کشور افزوده است. ایتالیا دارای دانشگاه های معتبری است از جمله دانشگاه میلان است. دانشگاه میلان یکی از دانشگاه های بزرگ و مهم در سراسر اروپا به شمار می‌رود. تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا برای افراد امتیازی خاص است. سفیران سروش سعادت با نگارش مقاله فوق مفتخر به راهنمایی متقاضیان در باب تحصیل در ایتالیا و به خصوص تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا و معرفی این دانشگاه نیز می باشد.

تاریخچه دانشگاه میلان ایتالیا

دانشگاه میلان تنها دانشگاهی است که عضو ایتالیایی LERU می‌باشد. از این رو از عالی‌ ترین دانشگاه‌ ایتالیا محسوب می‌گردد. دانشگاه میلان ایتالیا در سال 1924 میلادی در شهر میلان تاسیس شد. رشته‌های پزشکی و علوم انسانی از مراکز آموزشی اولیه این دانشگاه بود. اما در سال 1960 میلادی، با افزایش تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا، این مراکز گسترده‌تر شد. دانشگاه میلان دارای دانشکده‌های بسیاری در رشته‌های مختلف است، از جمله زبان شناسی، داروسازی، دامپزشکی و غیره. از این رو تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا تقریبا محدودیت رشته‌ای ندارد.

آمار رشته‌های مقاطع مختلف دانشگاه میلان

تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا در اکثر رشته‌ها در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است. طی بررسی‌های انجام شده، آمار به دست آمده به صورت زیر است:

مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 134 رشته
مقطع دکترا 19 دانشکده
تعداد دانشکده‌های پژوهشی و تحقیقاتی 92 دانشکده

این دانشگاه در بسیاری رنکینگ‌ها به عنوان برترین دانشگاه ایتالیا شناخته شده است. بین دانشگاه های جهان، رتبه 74 را دارا است و بین دانشگاه های اروپا، رتبه 16 را به خود اختصاص داده است.

مدارک مور نیاز جهت پذیرش و تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا

اخذ پذیرش دانشگاه میلان نیز همانند سایر دانشگاه های کشورهای مختلف نیاز به داشتن مدارک تحصیلی خاصی است. این مدارک در مقاطع مختلف نیز متغیر می باشد

 • ارائه مدارک فارغ التحصیلی دبیرستان
 • ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد
 • ارائه گواهی دال بر دانش زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • ارائه گواهی دال بر پوشش هزینه زندگی در ایتالیا

اگر شما قصد دارید پذیرش از دانشگاه میلان را دریافت نمایید، ضروری است در آزمون انگلیسی و ایتالیایی شرکت کنید. بنابراین کسب آشنایی با زبان ایتالیایی و کسب نمره قبولی در این آزمون لازمه اخذ پذیرش است. توصیه می‌کنیم اگر شرایط قبولی در آزمون را ندارید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی زبان ایتالیایی شرکت کنید. شایان ذکر است در قبال برگزاری این کلاس‌ها هیچ‌‌گونه شهریه‌ای دریافت نمی‌شود.

هزینه تحصیل دانشگاه میلان ایتالیا

تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا نیز مانند سایر کشورها مستلزم پرداخت شهریه است. مبلغ شهریه این دانشگاه هر سال در ماه می مشخص می‌گردد. در حال حاضر مبلغ پرداختی بابت شهریه هر ترم در این دانشگاه از 500 تا 3900 € (یورو) است. مقداری از این مبلغ برای کلیه دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه یکسان است. افزایش شهریه بر مبنای توان مالی دانشجویان می باشد. مخارج زندگی در میلان به محل تولد دانشجویان بستگی دارد. چراکه این هزینه‌ها در بازه 230 تا 280 € (یورو) در ماه تغییر می‌کند.

میلان یکی از شهرهای گران قیمت ایتالیاست و همین مسئله ممکن است در دید بسیاری از افراد یک نکته منفی باشد. البته از سوی دیگر از آنجا که میلان یک شهر توریستی است، افراد می توانند در این شهر، فرصت های شغلی بسیار بیشتری را در اختیار داشته باشند. به کمک این کار دانشجویی افراد قادر خواهند بود تا بخش عمده ای از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. از سوی دیگر، اعتبار بسیار بالای دانشگاه میلان برای بسیاری از افراد از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و نسبت به هزینه های زندگی در این کشور برتری کامل دارد.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه میلان

با توجه به رشته انتخابی دانشجویان، شهریه آن ها در سال بین 690 تا 3900 € (یورو) متفاوت است. کمک هزینه‌های تحصیلی و تحصیل در ایتالیا به همراه بورس تحصیلی به شکل‌های گوناگون و متنوع هستند که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. مبلغ بورسیه اعطایی به دانشجو با توجه به محل اقامتگاه و درآمد سالانه‌ متغیر است. بورسیه‌های تحقیقاتی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و غیره به دانشجویانی که مجوز پذیرش در این دانشگاه را دارند، تعلق می‌گیرد.

شرایط بورسیه به شکل دیگری نیز هست. بورسیه‌هایی که دانشگاه میلان اعطا می‌کند، تحت نظر ارگان‌های مربوطه است. بدین معنا که اگر دانشجویی از این سازمان‌ها بورسیه دریافت کرده باشد، بورسیه دانشگاه به او تعلق نمی‌گیرد.

جالب است بدانید دانشگاه میلان امتیازات خوبی را برای دانشجویان ممتاز در نظر می گیرد. در این راستا، دانشجویانی که در گذراندن دوره‌های خود ممتاز بوده‌اند، هر ساله از سوی دانشگاه جوایز دریافت می کنند. از دیگر بورسیه‌هایی که دانشگاه میلان را متمایز از سایر دانشگاه ها می‌کند، بورسیه‌های ویژه برای دانشجویان است، اما شامل دانشجویان فارغ‌التحصیلی می‌شود که در حال تحقیق و بررسی روی پایان‌نامه خود هستند.

خوابگاه دانشجویی در میلان

کشور ایتالیا به طور واقع کشوری خاص و جذاب است. این مورد را می‌توان در نوع اعطای امکانات خوابگاهی به دانشجویان فهمید. خوابگاه‌هایی که دانشگاه میلان برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرد، هتل‌های شهر میلان است. از این رو، دانشجویان می‌توانند برای اقامت خود در مدت کوتاه، در هتل‌های شهر میلان سکونت داشته باشند.

اجاره بهای این هتل‌ها، هر شب مبلغی بین 60 تا 200 یورو می‌باشد. این هتل‌ها یا خوابگاه‌ها ظرفیتی برابر با 400 تخت را دارند. این تخت‌ها در اتاق‌های مجزا که ظرفیت 1 یا 2 و یا چند نفر را دارند، قرار دارد که پذیرای دانشجویان است. امکانات رفاهی موجود در این خوابگاه‌ها، اینترنت، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و غیره است. اجاره ماهیانه این نوع خوابگاه‌های دانشجویی در 180 تا 300 € (یورو) قرار دارد که با اخذ بورسیه تامین می‌گردد. برای اقامت بلند مدت دانشجویان نیز شرایطی فراهم گردیده است. آنها می‌تواند در شهر میلان از آپارتمان‌های خصوصی جهت اقامت استفاده نمایند. امکانات مختلف، متراژ بنا و شرایطی که بر این آپارتمان‌ها حاکم است، موجب تغییر قیمت اجاره بها می‌گردد. اما به طور حدودی، مبلغ اجاره آنها بین مبالغ 200 تا 400 € (یورو) است.

تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا

دانشگاه میلان بهترین و مناسب‌ترین امکانات را در اختیار دانشجویانش قرار می‌دهد. تحصیل در دانشگاه میلان با داشتن امکانات خوابگاه، کتابخانه، امکانات ورزشی و تفریحی و غیره بسیار آسان است. از دیگر امکانات این دانشگاه، مشاوره‌های تحصیلی توسط متخصصین روانشناسی می باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل و امور مرتبط با آن را دارند، می‌توانند از این مشاوره‌ها بهره ببرند.

امید است توانسه باشیم مطالب مفیدی در خصوص تحصیل در دانشگاه میلان و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در اختیار شما عزیزان قرار گرفته باشد. مشاوران مجرب امور مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره شما را در جهت اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا، اخذ اقامت دائم و مسائل مربوطه یاری می‌نمایند. به صورت حضوری یا تلفنی می‌توانید با این موسسه ارتباط بگیرید.

14 دیدگاه برای “تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا

 1. diana گفت:

  سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبی که ارائه میدید
  من در رشته معماری میخوام ادامه تحصیل بدم ایا تحصیل در دانشگاه میلان برای من گزینه خوبی هست؟

 2. Arezoo گفت:

  سلام . تشکر از مطلب خوبتون.
  با توجه به رنکینگ جهانی این دانشگاه تصور می کنم اخذ پذیرش از این دانشگاه به شدت رقابتی می باشد. درسته؟ موسسه سفیران سروش سعادت چه پیشنهادی برای افزایش شانس قبولی و اخذ پذرش این دانشگاه می دهد؟
  سپاس فراوان

 3. قراری گفت:

  شرایط و مدارک درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه میلان چگونه است؟

 4. leilakk گفت:

  هزینه های مربوط به اقامت و زندگی در ایتالیا چقدر هست؟

 5. حمیرا باقری گفت:

  اقامت پس از تحصیل در ایتالیا راحته ؟

 6. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 7. علی رام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید بابت مطالب به روزتون تشکر می کنم

 8. نیما گفت:

  آیا بعد ایتالیا میشه رفت آلمان؟یا راه بهتری وجود داره؟

 9. طلایی پور گفت:

  اطلاعات خوب و مفیدی بود.

  ممنون

 10. هیراد حدادی گفت:

  شهرهای شمالی ایتالیا خیلی خوبه

 11. mohamad گفت:

  سلام تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا برای رشته موسیقی هم پذیرش دارد ؟

 12. صبا صابری گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ویزای کاری ایتالیا توضیح دهید.

 13. مهراد گفت:

  پس از تحصیل تو این دانشگاه میشه برای موقعیت های تخصص تو امریکا اقدام کرد ؟

 14. نظریان گفت:

  سلام دانشگاه میلان در چه سطحی قرار داره؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *