مهاجرت تحصیلی فنلاند

تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند

فنلاند در فهرست کشورهایی با قوی ترین سیستم آموزشی قرار دارد، بر همین اساس تحصیل در فنلاند و در نهایت اشتغال در آن از اهداف مهم متقاضیان میباشد. برای مثال در سال 2012 میلادی، سیستم آموزش و پرورش فنلاند توانست لقب بهترین را به خود اختصاص دهد. بورسیه های تحصیلی مختلفی در این کشور وجود دارد که دانشجویان بر اساس شرایط تحصیلی خود می توانند از آنها بهره مند گردند. ارائه دروس تحصیلی و مهارت ها به دانشجویان در این کشور بر مبنای نیازهای مورد نظر در بخش های اجتماعی، صنعتی و تجاری می باشد. لذا فنلاند همواره کشوری دانشجو پذیر است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله ای را در همین رابطه ارائه می نماید که گویای مطالب بسیار مفیدی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فنلاند خواهد بود.

تحصیل کارشناسی در فنلاند در 2023

اعزام دانشجو به فنلاند و تحصیل در مقطع لیسانس امکان پذیر است. مدت زمان این دوره تحصیلی به صورت 3 تا 4 ساله بوده و بستگی به رشته تحصیلی خواهد داشت. دروس تحصیلی در دانشگاه های این کشور به دو زبان فنلاندی و سوئدی ارائه می گردد که دانشجویان بر اساس مدرک زبان می توانند یکی از این دو زبان را انتخاب نمایند. اما اکثریت رشته های تحصیلی به زبان رسمی فنلاندی است. بنابراین دارا بودن دانش کافی و لازم در زبان فنلاندی از الزامات پذیرش تحصیلی محسوب می شود. در سال 2023 دانشجو در صورتی می تواند در این مقطع مشغول تحصیل شود که در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت نموده و نمره حد نصاب به دست آورد. تعداد واحدهای درسی 120 واحد بوده و امکان تحصیل رایگان نیز برای دانشجو فراهم می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را خواهند داشت که به مدت 2 سال به طول می انجامد. زبان تحصیلی این مقطع، زبان انگلیسی بوده و دانشجوی متقاضی در هنگام پذیرش تحصیلی و ثبت نام، بایستی ضمن دارا بودن شرط معدل (بالای 15 از 20)، مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 را اخذ نموده باشد.

کلیه دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و شهروندان فنلاندی می توانند به صورت رایگان در این مقطع ادامه تحصیل دهند. اما دانشجویان بین المللی و کشورهای غیر اروپایی بایستی جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس، مبلغی را بابت شهریه تحصیلی بپردازند. از این جهت، دولت فنلاند، کار ضمن تحصیل را برای دانشجویان خارجی بلامانع دانسته و آنان همزمان با تحصیلات خود مجاز به کار به مدت 20 ساعت در طول هفته خواهند بود. گفتی است در ایام تعطیل نیز حق کار به مدت 40 ساعت در هفته را نیز دارند.

هزینه زندگی و تحصیل در فنلاند

تحصیل دکترا در فنلاند

برای ادامه تحصیل در مقطع PHD بازه زمانی مشخصی (Deadline) وجود نداشته و داوطلبان در هر زمانی از سال می توانند جهت این امر اقدامات لازم را به عمل آورند. مدت زمانی که برای تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا طول می کشد، 3 الی 4 سال می باشد و کلیه دروسی که در دانشگاه های این کشور در این مقطع تدریس می گردد، به زبان انگلیسی است. لذا در هنگام پذیرش تحصیلی این موضوع ضرورت دارد که شخص داوطلب مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 را ارائه نماید. همچنین معدل مقطع پیشین وی باید 16 از 20 کسب شده باشد. تحصیل پزشکی در فنلاند نیز از حوزه های پرطرفدار در بین دانشجویان خارجی است. مشروط بر این که بایستی در آزمون ورودی زبان سوئدی یا فنلاندی شرکت نموده و کسب نمره قبولی کنند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

برترین دانشگاه های فنلاند 2023

اکنون که با کلیات مربوط به شرایط و الزامات تحصیل در فنلاند آشنا شدید بد نیست با برترین دانشگاه های کشور فنلاند و رتبه های آنها نیز آشنا شوید. این کار مخصوصا در موقع انتخاب دانشگاه به درد متقاضیان می خورد. بدین ترتیب برترین دانشگاه های فنلاندی بر طبق رنکینگ های بین المللی معروف جهانی عبارتند از:

دانشگاه ها رنکینگ آموزش عالی تایمز (2023) رنکینگ دانشگاهی جیائو تونگ (2022) رنکینگ دانشگاهیب برتر(2023) رنکینگ یو.اس. نیوز(2021)
دانشگاه هلسینکی 110 92 106 86
دانشگاه آلاتو 201 301 116 264
دانشگاه LUT 301 388 580
دانشگاه تامپره 301 401 415 361
دانشگاه اولو 301 401 392 453
دانشگاه تورکو 351 401 291 322

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در فنلاند

شرایط نمره زبان انگلیسی برای حضور در دانشگاه های فنلاند و تحصیل در این کشور به دوره و نیز سطح تحصیلی دانشجو بستگی دارد. در این زمینه بایستی در نظر داشته باشید که ارائه نمره IELTS حدود 6.0 یا 6.5 و یا نمره TOEFL iBT نمره 79 تا 92 مورد قبول دانشگاه های فنلاند می باشد. در جدول زیر می توان به شرایط زبان در دانشگاه های برتر فنلاند 2023 آشنا شد:

دانشگاه های فنلاند نمره IELTS لازم نمره TOEFL IBT لازم
دانشگاه هلسینکی حداقل نمره 6.5 نمره کل 92
دانشگاه آلاتو حداقل نمره 6.5 نمره کل 92
دانشگاه تورکو نمره 6.0 برای دانشجویان مقطع کارشناسی و نمره 6.5 برای دانشجویان ارشد نمره کل 80
دانشگاه جیواسکیلا نمره 6.5 برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و نمره 7.0 برای دانشجویان دکترا PhD نمره کل 92
دانشگاه اولو حداقل نمره 6.5 نمره کل 92
دانشگاه تمپره حداقل نمره 6.5 نمره 78 برای کارشناسی ها و نمره 80 برای کارشناسی هی ارشد
دانشگاه فنلاند شرقی حداقل نمره 6.5 نمره کل 90 الی 92
دانشگاه آبو آکادمی حداقل نمره 6.5 نمره کل 92

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در فنلاند

شرایط نمره زبان انگلیسی برای حضور در دانشگاه های فنلاند به دوره و سطح تحصیلی دانشجو بستگی دارد. در این زمینه بایستی در نظر داشته باشید که ارائه نمره IELTS حدود 6.0 یا 6.5 و یا نمره TOEFL iBT نمره 79 تا 92 مورد قبول دانشگاه های فنلاند می باشد. در جدول زیر می توان به شرایط زبان در دانشگاه های برتر فنلاند 2023 آشنا شد:

دانشگاه های فنلاند نمره IELTS لازم نمره TOEFL IBT لازم
دانشگاه هلسینکی Overall minimum score 6.5, with a minimum 6.0 in the Writing section. total of 92, with a minimum of 22 points in the Writing section.
دانشگاه آلاتو overall 6.5, minimum 5.5 in Writing. total of 92, with a minimum of 22 points in the Writing section.
دانشگاه تورکو Bachelors: Overall 6.0, no section below 5.5 scores; Masters: overall 6.5, no section below 6.0 scores. For Bachelors: Overall Score of 80, no section below 16; For Masters: overall score of 92, no section below 20.
دانشگاه جیواسکیلا minimum 6.5 bands for Master’s programs and 7.0 bands for Ph.D. programs. A minimum total of 92 for Master’s programs, 95 for Ph.D. programs.
دانشگاه اولو Overall minimum score 6.5, with a minimum of 5.5 per section. total of 92, with a minimum of 20 points in the Writing section.
دانشگاه تمپره An overall minimum score of 6.5. total of 92 points.
LUT University overall minimum score 6.0 with a minimum of 5.5 in Writing. For Bachelors: a total of 78; For Masters: a total of 80.
دانشگاه فنلاند شرقی Overall minimum score 6.5, with a minimum of 5.5 in the writing section. 90–92 with a minimum of 22 points in the writing section.
دانشگاه آبو آکادمی Overall minimum 6.5, with scores not below 5.5 per section. Total score minimum 92 points.

هزینه زندگی و تحصیل در فنلاند

از سال 2017 میلادی تاکنون، دولت فنلاند شرایط تحصیل را ملغی اعلام نمود و تحصیل در فنلاند به صورت رایگان صرفا مختص شهروندان فنلاندی و عضو کشورهای اتحادیه اروپاست. از این رو، دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقاطع مختلف موظف به پرداخت شهریه می باشند. اما لازم است بدانید تنها تحصیل در مقطع دکترا در این کشور به صورت رایگان انجام می شود. ضمن این که تحصیل دکترا در این کشور به عنوان شغل محسوب شده و به دانشجو حقوق پرداخت می شود.

هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در هر سال تحصیلی بین 8000€ الی 12000€ (یورو) بوده و به نوع رشته و دانشگاه انتخابی دانشجو بستگی دارد. هزینه زندگی در فنلاند نیز از موضوعات مهمی است که بایستی به آن توجه گردد. این هزینه با در نظر گرفتن سبک زندگی دانشجو و شهر اقامت وی، متغیر خواهد بود. اما میانگین این هزینه ها از 700€ الی 900€ (یورو) در ماه تخمین زده شده است.

هزینه زندگی در فنلاند

شرایط اقامت پس از تحصیل در فنلاند

به محض اتمام دوره تحصیلی در فنلاند گزینه های مختلفی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار دارد تا پس از فارغ التحصیلی در این کشور مانده و به زندگی خود ادامه دهند. این گزینه ها عبارتند از:

شرایط اقامت پس از تحصیل در فنلاند

فنلاندی که یکی از پردرآمدترین و ثروتمندترین کشورهای اروپایی نیز محسوب می شود و در حال حاضر متوسط درآمد ماهیانه در این کشور حدود €4690 (یورو) می باشد. این درحالی است که متوسط درآمد در آلمان €3810 (یورو) می باشد:

مقایسه میانگین درآمد ماهیانه در آلمان و فنلاند

ویزای دانشجویی فنلاند

همان طور که می دانید برای ورود به خاک کشور فنلاند جهت تحصیل بایستی ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایید. اما پیش از آن، باید نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی در فنلاند را دریافت و سپس با ارائه سایر مدارک به سفارت فنلاند مراجعه کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، ابتدا کارت اقامت موقت دانشجویی صادر می گردد که برای مدت یک سال اعتبار خواهد داشت. پس از این زمان، دانشجو باید اقدام به تمدید کارت اقامت خود نماید.

طبق قوانین مهاجرتی کشور فنلاند نیز این ویزا مختص دانشجویا کشورهای خارجی است که مایل به تحصیل در کورس های فول تایم هستند و از اهم شرایط و مدارک لازم برای درخواست این ویزا نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پاسپورت یا گذرنامه ملی معتبر
 • عکس پاسپورتی
 •  کپی از بیو پیج پاسپورت
 • گواهی/ تاییدیه ثبت نام در دانشگاه های فنلاند
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی به صورت ارائه صورتحساب بانکی تا مبلغ €560 (یورو)
 • بیمه سلامت
 •  مدرک بورسیه در صورت درخواست بورسیه
 • رسید پرداخت هزینه تقاضای ویزای تحصیلی فنلاند

از سال 2012 میلادی تاکنون، کارت اقامت به صورت مستقیم و با توجه به دوره تحصیلی دانشجو برای وی توسط سفارت فنلاند در تهران صادر می گردد. به طور قطع در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری خواهید داشت که با مراجعه به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید برای سوالات خود، پاسخ دریافت کنید. روش دیگر ارتباط با موسسه مذکور، تماس تلفنی است.

سوالات مهم در خصوص تحصیل در فنلاند 2023

فنلاند جزء گزینه های خوب برای ادامه تحصیل در قاره سبز محسوب می شود و از همین رو نیز سوالات زیادی درباره ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد:

 •  شرایط لازم برای تحصیل در فنلاند چیست؟ البته که شرایط اخذ پذیرش و اپلای از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. اما از جمله شرایط مشترک می توان به ارائه مدرک دیپلم متوسطه، مدرک زبان انگلیسی و یا فنلاندی و نیز قبولی در آزمون ورودی اشاره کرد.
 • در حال حاضر هزینه ویزای تحصیلی فنلاند چقدر است؟ متقاضیان برای درخواست این ویزا بایستی حدود EUR 450 (یورو) واریز کنند.
 • آیا دانشجویان خارجی ضمن تحصیل از حق کار دانشجویی هم برخوردارند؟ بله آنها میتوانند تا 25 ساعت در هفته کار کرده و کسب درآمد کنند.
 • آیا از طریق اخذ ویزای تحصیلی فنلاند می توان خانواده را همراه خود به این کشور آورد؟ بله این کار برای متقاضیان امکان پذیر است.
 • شرایط تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری فنلاند چیست؟ متقاضیان یا همان فارغ التحصیلانی که دارای پیشنهاد کاری هستند مستقیما می توانند برای اقامت کاری فنلاند اقدام کنند ولی فارغ التحصیلانی که هیچ گونه پیشنهاد کاری ندارند می توانند ویزای جستجوی کار فنلاند را درخواست کرده و پس از یافتن کار مناسب برای اخذ اقامت کاری این کشور اقدام کنند.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *