مهاجرت تحصیلی قطر

تحصیل در قطر

تحصیل در قطر

قطر از جمله کشورهای ثروتمند در جهان است که دانشجویان زیادی به دلیل آینده شغلی بسیار مناسب برای آن ها علاقمند به تحصیل در قطر می­باشند. دانشگاه های این کشور امکانات بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می­ دهد. از طرفی اکثر دانشگاه های این کشور از شعبه های دانشگاه های آمریکا و اروپا هستند. دانشگاه های این کشور رشته های بسیاری از جمله مهندسی، پزشکی، مدیریت، امور مالی و کامپیوتر را به دانشجویان ارائه می­ نماید. با توجه به شرایط بسیار مناسب اقتصادی در قطر دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان در قطر براحتی می­ توانند در این کشور به انجام کار بپردازند.

در این کشور همه کارکنان اعم از متخصص و غیر متخصص می­ توانند براحتی کار بیابند و به حقوق و دستمزدهای بسیار مناسبی که در مقایسه با دستمزدهای کشورهای اروپایی بسیار بالا هستند دست یابند. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های این کشور در ابتدا می­ باید درخواست پذیرش به دانشگاه مورد نظر خود را در این کشور ارسال نمایند و در صورت موافقت با دانشگاه برای ورود به قطر ویزای گردشگری این کشور را اخذ نمایند. پس از ورود به کشور قطر و در صورتیکه دوره تحصیلی دانشجویان بیشتر از یک ماه باشد دانشجویان ملزم به اخذ اقامت تحصیلی قطر خواهند بود. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره اطلاعات مفیدی را در زمینه تحصیل در قطر در اختیار دانشجویان قرار می ­دهند.

تحصیل در قطر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در قطر 3-4 سال طول خواهد کشید و دانشجویان در پایان دوره­ تحصیلی ملزم به ارائه پایان نامه هستند که بخشی از این پایان نامه مربوط به دوره­ کارآموزی دانشجویان می­ باشد. طول دوره­ تحصیلی دانشجویان بستگی به سپری نمودن تعداد واحدهای اخذ شده دانشجویان در هر ترم تحصیلی دارد. طول دوره­ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً 2 سال است که بسته به تلاش و پشتکار دانشجویان آنان می­توانند در مدت زمان کمتری دروس تحصیلی خود را بگذرانند. از آنجائیکه اکثر دانشگاه های کشور قطر تحت نظارت دانشگاه های اروپایی فعالیت می­نمایند، دانشجویان می­ باید در کنار گذراندن دوره­ های تئوری، دوره های عملی را نیز بگذرانند. در پایان دانشجویان با ارائه پایان نامه ای حرفه ای می­ توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ نموده و به راحتی وارد بازارهای کاری این کشور گردند.

تحصیل در مقطع دکتری در قطر 2022

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند می­ باید بمدت 3-6 سال به تحصیل بپردازند. هدف دانشگاه های کشور قطر در مقطع دکتری افزایش سطح علمی دانشجویان و آموزش تکنیک های مربوط به رشته تحصیلی دانشجویان می­ باشد. تدریس در مقطع دکتری در این کشور در 2022 به زبان انگلیسی صورت می­ گیرد و دانشجویان ملزم به سپری نمودن دوره های زیر می­ باشند:

  • دوره های انتخابی
  • ارائه سمینارهای پژوهشی
  • ارائه پایان نامه تحقیقاتی در پایان تحصیلات دوره­ دکتری
  • پایان نامه دانشجویان توسط مشاوران و کمیته پایان نامه در دانشگاه های قطر مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت تأیید پایان نامه به دانشجویان مدرک دکتری این کشور اعطا می گردد.

تحصیل در مقطع دکتری در قطر

شرایط پذیرش و درخواست به دانشگاه های قطر

دانشجویانی که قصد تحصیل در قطر را دارند در ابتدا می ­باید فرم درخواست پذیرش به دانشگاه مورد نظر خود را تکمیل نموده و به همراه سایر مدارک تحصیلی خود به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید مدارک تحصیلی دوره­ کارشناسی و مدارک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل خود را جهت تحصیل به زبان انگلیسی ارائه نمایند. اخذ بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که به زبان عربی مسلط هستند به راحتی امکان پذیر می­ باشد.

هزینه تحصیل در قطر

دانشجویان جهت تحصیل در قطر ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی هستند. هزینه های تحصیل در این کشور بسته به دانشگاه و رشته های تحصیلی دانشجویان با یکدیگر متفاوت است. بطور کلی می­توان گفت هزینه های تحصیل در دانشگاه های قطر 12000$ (دلار آمریکا) در سال است. این هزینه بسته به رشته تحصیلی دانشجویان ممکن است متغیر باشد. دانشگاه های این کشور برای اقامت دانشجویان خوابگاه هایی را در اختیار آنان قرار می­ دهد. معمولاً 250$ (دلار آمریکا) هزینه اجاره این خوابگاه های می­ باشد. البته این هزینه تمامی هزینه های خورد و خوراک دانشجویان را در بر می­گیرد. در صورتیکه دانشجویان از آپارتمان های شخصی در شهر دوحه برای اقامت استفاده نمایند ­باید هزینه ای معادل 2000$ (دلار آمریکا) در ماه پرداخت بنمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی قطر

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی قطر می ­باید مدارک زیر را ارائه نمایند:

  • ارائه پاسپورت معتبر دانشجو با حداقل 6 ماه اعتبار
  • 6 قطعه عکس پاسپورتی
  • آخرین مدرک تحصیلی دانشجویان بهمراه ریز نمرات آنها
  • ارائه گواهی پزشکی دانشجو مبنی بر سلامت وی
  • مدرک زبان انگلیسی
  • گواهی ازدواج برای دانشجویان متأهل

در نهایت باید تمامی مدارک فوق به تأیید سفارت قطر در کشور مبدأ دانشجو برسد. در قطر دانشگاه های بسیاری وجود دارد. شهر دوحه که پایتخت این کشور است بعنوان شهر دانشجویی قطر شناخته شده است. در این شهر دانشگاه های آمریکایی و اروپایی زیادی وجود دارد. از مهمترین دانشگاه های این کشور می­ توان دانشگاه ویل کرنل، کالج پزشکی جرج، مدرسه روزنامه نگاری مدیل و دانشگاه ویرجینیا را نام برد. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامع و مفیدی را در زمینه مهاجرت به قطر ارائه می­ نمایند. جهت دریافت اطلاعات می توانید با کارشناسان مجرب این موسسه تماس حاصل نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *