مهاجرت تحصیلی آذربایجان

تحصیل مهندسی در آذربایجان

تحصیل مهندسی در آذربایجان

یکی از رشته های پر مخاطب در دنیا رشته های تحصیلی فنی و مهندسی می باشد، تحصیل مهندسی در آذربایجان هم برای متقاضیان بین المللی امکان پذیر است. در طول چند سال اخیر و با توجه به پیشرفت دانشگاه های کشور آذربایجان دانشجویان ایرانی بسیاری برای ادامه تحصیل دانشگاه های این کشور را انتخاب می کنند.

برای تحصیل در کشور آذربایجان شرایط سخت و پیچیده ای در نظر گرفته نشده است، به عنوان مثال لازم نیست که دانشجویان ایرانی از دانشگاه های معتبر ایران فارغ التحصیل شده باشند. مقاله پیش رو توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و در رابطه با شرایط تحصیل مهندسی در آذربایجان به نگارش درآمده است امید است که با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را به دست آورید.

شرایط تحصیل مهندسی در آذربایجان در 2022

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل مهندسی در آذربایجان را دارند باید در اولین قدم پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور را کسب نمایند. شما می توانید طی تماس با کارشناسان ما اطلاعات دقیقی در رابطه با شرایط پذیرش و امکانات دانشگاه را بدست آورید.

متقاضیان خارجی و بین المللی می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل دهند، طول مدت تحصیل در مقطع لیسانس 4 ساله، فوق لیسانس بین 1 تا 2 سال و دکتری بین 3 تا 4 سال می باشد. در 2022 دروس دانشگاهی در کشور آذربایجان به زبان های ترکی آذربایجانی، انگلیسی و روسی تدریس می شود و دانشجو باید با توجه به مقطع و رشته تحصیلی زبان تحصیل خود را انتخاب نماید.

مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در آذربایجان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه در سال 2022 لازم است که مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات، انگیزه نامه، فتوکپی از پاسپورت معتبر و مدرک معتبر زبان را به دانشگاه ارسال نمایید. دانشجویانی که به زبان تدریس دروس تسلط کامل ندارند باید پیش از ورود به دانشگاه در دوره های آموزشی 6 ماهه یا 12 ماهه شرکت نمایند و با پرداخت 900$ (دلار آمریکا) دوره های زبان را بگذرانند و پس از آن وارد دانشگاه شوند.

معرفی دانشگاه فنی آذربایجان

Azərbaycan Texniki Universiteti یکی از دانشگاه های تخصصی در زمینه فنی و مهندسی در این کشور می باشد که متقاضیان می توانند برای ادامه تحصیل مهندسی در آذربایجان این دانشگاه را انتخاب کنند. دانشگاه فنی آذربایجان جزء دانشگاه های دولتی این کشور می باشد و در سال 1950 میلادی تاسیس شده است. دانشگاه فنی آذربایجان دارای 884 عضوء هیئت علمی و بیشتر از 6500 دانشجو می باشد. این دانشگاه دارای 9 دانشکده می باشد، که این دانشکده ها عبارتند از:

 • دانشکده دانشجویان خارجی ( مخصوص دانشجویان خارجی و بین المللی)
 • دانشکده مهندسی مدیریت کسب و کار
 • دانشکده اتوماسیون و سخت افزار کامپیوتر
 • دانشکده رادیو و ارتباطات
 • دانشکده برق و انرژی
 • دانشکده ماشین سازی
 • دانشکده حمل و نقل
 • دانشکده فناوری تکنولوژی ماشین آلات

سایر دانشگاه های معتبر تحصیل مهندسی در آذربایجان

دانشگاه فنی آذربایجان اصلی ترین دانشگاه برای تحصیل مهندسی در آذربایجان می باشد، برخی دیگر از دانشگاه ها در این کشور دارای دانشکده فنی و مهندسی می باشند، که این دانشگاه ها به شرح ذیل می باشند.

 • دانشگاه دولتی سومقاییت
 • دانشگاه پلی تکنیک مینگه چویر
 • دانشگاه خزر
 • آکادمی دولتی نفت آذربایجان

دریافت ویزای تحصیلی کشور آذربایجان

دانشجویان خارجی و بین المللی پس از آنکه از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کردند باید اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای تحصیلی انجام دهند. برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است مدارک زیر را تهیه کنید و درخواست خود را به سفارت خانه جمهوری آذربایجان اعلام نمایید:

 • دریافت فرم ویزای تحصیلی و تکمیل آن
 • پرداخت هزینه های لازم و ارائه رسید
  • شهریه یک سال جلوتر دانشگاه
  • هزینه ویزای تحصیلی که برای ویزاهای کوتاه مدت 100$ (دلار آمریکا) و برای ویزاهای بلندمدت 200$ (دلار آمریکا) است.
 • ارائه گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • مدارک تمکن مالی
 • متقاضی باید انگیزه اش را از تحصیل و اقامت در کشور آذربایجان نوشته و تحت عنوان انگیزه نامه ارائه نماید.
 • پاسپورت معتبر با داشتن 12 ماه اعتبار
 • 2 قطعه عکس
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • ارائه مدارک پزشکی

سایر دانشگاه های معتبر تحصیل مهندسی در آذربایجان

هزینه های تحصیل مهندسی در آذربایجان

یکی از سوالات متداول متقاضیانی که قصد تحصیل مهندسی در آذربایجان را دارند در رابطه با هزینه های تحصیل در این کشور می باشد. هزینه های تحصیل با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. به طور میانگین هزینه های تحصیل در رشته مهندسی بین 1000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) می باشد. یکی از مزایای تحصیل در آذربایجان امکان اخذ بورسیه تحصیلی و کار ضمن تحصیل در این کشور می باشد.

بورسیه های تحصیلی در آذربایجان

بورسیه تحصیلی در این کشور در 2 نوع ارائه می شود:

 • نوع اول: دانشجویان واجد شرایط می توانند پیش از ورود به دانشگاه اقدامات لازم را جهت اخذ بورس تحصیلی انجام دهند.
 • نوع دوم: دانشجویانی که واجد شرایط نبوده اند می توانند پس از گذشت حداقل 2 ترم تحصیل و کسب حداقل نمرات اقدامات لازم را جهت اخذ بورس تحصیلی انجام دهند.

کار دانشجویی در آذربایجان

اگرچه دانشجویان بین المللی اجازه کار در آذربایجان را حین تحصیلات خود ندارند دانشجویان محلی یعنی شهروندان جمهوری آذربایجان می توانند کار پاره وقت داشته باشند. متقاضیان می توانند در طول دوران تحصیلی در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند و با دریافت حقوق بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

ساعت کاری دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی آنها متفاوت می باشد، دانشجویان آذربایجانی مقطع کارشناسی 10 ساعت، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت و دانشجویان مقطع دکتری 30 ساعت اجازه کار در طول هر هفته را دارند.

مقایسه تحصیل مهندسی در آذربایجان و ترکیه

در نگاه اول آذربایجان شاید گزینه مطلوب ترین در مقایسه با ترکیه باشد چرا که نرخ بیکاری آن حدودا ثلث ترکیه می باشد و در جدول ذیل بیان گردیده است:

نام کشور نرخ بیکاری در سال 2022
ترکیه %12.6
آذربایجان %4.8

منتهی باید توجه نمود که در ترکیه افرادی که از دانشگاه های با رنکینگ خوب فارغ التحصیل شده اند و خصوصا رشته تحصیلی آن ها هم یکی از گرایش های مهندسی یا پزشکی بوده است، به راحتی می توانند شغلی پیدا کنند. از جمله مزایای ترکیه به آذربایجان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • شهریه دانشگاه های ترکیه کم تر از آذربایجان است. به طوری که دانشجویان در دانشگاه های دولتی ترکیه در دوره هایی که زبان تدریس آن ها ترکی استانبولی است سالانه بین 340$ تا 750$ (دلار آمریکا) شهریه می دهند. همچنین دانشجویان در دوره های انگلیسی زبان 600$ تا 1500$ (دلار آمریکا) در سال پرداخت می نمایند.
 • آذربایجان و ترکیه هر دو جزو کشورهای در حال توسعه هستند اما سطح توسعه یافتگی ترکیه بسیار بیشتر است.
 • خانواده ها برای دیدار با دانشجویان در ترکیه نیازی به اخذ ویزای توریستی ندارند و می توانند 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. در حالی که ایرانی ها اگر ویزای توریستی آذربایجان را اخذ نکنند تنها می توانند وارد منطقه نخجوان شوند و فقط 15 روز اجازه اقامت خواهند داشت.
 • ترکیه تابعیت دوگانه را می پذیرد و افراد وقتی پس از 5 سال اقامت قانونی بخواهند پاسپورت این کشور را بگیرند نیازی به ترک تابعیت قبلی خود ندارند در حالی که جمهوری آذربایجان اینگونه نیست.

تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

آذربایجان همانند کشورهایی مثل اتریش و برخلاف کشورهایی مثل آمریکا و کانادا، تک تابعیتی است یعنی برای به دست آوردن پاسپورت آذربایجان باید از ملیت سابق خود ترک تابعیت کنید. در نمودار ذیل تعداد سال هایی که فردی ایرانی باید در آذربایجان و سوئیس اقامت قانونی داشته باشد تا بتواند درخواست پاسپورت دهد نشان داده شده است:

تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

متقاضیانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آذربایجان در این کشور اقامت داشته باشند و تابعیت آذربایجان را بدست آورند می توانند با مطالعه مقاله تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان اطلاعات لازم را در این رابطه بدست آورند. با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با تحصیل مهندسی در آذربایجان بدست آوردید. شما می توانید به مراجعه به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقالات بیشتری در رابطه با مهاجرت به کشور آذربایجان و ترکیه مطالعه نمایید یا با موسسه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *