ویزای تحصیلی

خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

خوابگاه دانشجویی در بلغارستان با امکانات متفاوت و انواع گوناگون شامل فلت ها، خوابگاه های دانشگاهی، استودیوها و اتاق ها برای اجاره وجود دارد. اما اغلب دانشگاه های بلغارستان دارای خوابگاه های دانشجویی (hostel accommodation) می باشند. اما دانشجویان صلاحیتدار کسانی هستند که از یک دانشگاه بلغاری اخذ پذیرش گرفته و ثبت نام کرده باشند. اهمیت اجاره خوابگاه یا آپارتمان مشترک دانشجویی در این است که علاوه بر مشخص شدن وضعیت اسکان شما، ارائه اجاره نامه امضاء شده بین طرفین قرارداد برای صدور مجوز اقامتی در اداره مهاجرت محلی الزامی است.

دانشجویان ایرانی علاقه مند تحصیل در بلغارستان کم نیستند و آنها این سوال را از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می پرسند که هزینه اجاره خوابگاه در بلغارستان به چه صورتی است؟ ابتدا باید بر این نکته اذعان داشت که اجاره ماهانه دانشجویی در کشور بلغارستان ممکن است که بین دانشگاه های مختلف متغیر باشد. اما این هزینه ها از 35€ (یورو) در ماه شروع و نهایتا تا 70€ (یورو) در نوسان است. به هر ترتیب هر چه باشد هزینه اجاره خوابگاه از هزینه اجاره آپارتمان خصوصی در بلغارستان از 150€ تا 300€ (یورو) ارزانتر و مقرون به صرفه تر است.

شرایط تحصیل در بلغارستان

سیستم آموزش عالی بلغارستان یک نوع سیستم آموزشی کاملا منطبق با استانداردهای اروپایی محسوب می گردد. چرا که بلغارستان و دانشگاه های آن تمام از اصول استاندارد هماهنگ ناحیه آموزش عالی اروپایی (EHEA) پیروی کرده و درباب دوره های آموزشی و مدرک اعطایی در هر مقطع پیرو فرآیند بلونیا (Bologna Process) می باشند. مجموعا، بلغارستان دارای 51 دانشگاه و کالج دولتی و خصوصی می باشد که در سه سیکل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ارائه برنامه های تحصیلی می پردازند. در لیست زیر می توانید با انواع برنامه های تحصیلی در دانشگاه های بلغارستان آشنا شوید:

عنوان برنامه تحصیلیتعداد برنامه
کارشناسی هنرها (B.A.)22 برنامه
کارشناسی علوم (B.Sc.)12 برنامه
کارشناسی ارشد هنرها (M.A.)16 برنامه
کارشناسی ارشد علوم (M.Sc.)13 برنامه
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (M.B.A)3 برنامه

از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در بلغارستان می توان به ارائه مدرک دیپلم متوسطه به همراه ریز نمرات مربوطه و نیز قبولی در آزمون پذیرش اشاره نمود. لازم به ذکر است که حداقل نمره آزمون زبان انگلیسی IELTS (آکادمیک) برای ثبت نام دانشگاهی و اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 5 می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در بلغارستان 2023

تحصیل در بلغارستان برای دانشجویان بین المللی (غیر اروپایی) رایگان نیست. اما هزینه تحصیل در بلغارستان 2023 نسبتا ارزان و مقرون به صرفه است. بر اساس آخرین آمار و اطلاعات آکادمیک از دانشگاه های بلغارستان، میانگین هزینه تحصیل سالانه در رشته های غیر پزشکی بلغارستان در حدود 4000€ (یورو) و میانگین هزینه سالانه تحصیل در رشته های پزشکی بلغارستان دو برابر این هزینه و حدود 8000€ (یورو) می باشد.

قسمت دیگری از هزینه ها در بلغارستان شامل هزینه ها و خرج و مخارج زندگی است که دانشجویان خارجی هر روز با آن سرو کار دارند. همانند هزینه تحصیل، هزینه زندگی دانشجویی در بلغارستان نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان و در سطح معقولی قرار دارد. پیش بینی می شود که این هزینه ها در بلغارستان جمعا به حدود 500€ (یورو) در ماه برسد.

شرایط خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

شرایط خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

معمولا کلیه دانشگاه های دولتی بلغارستان مخصوصا دانشگاه های علوم پزشکی برای دانشجویان خارجی خود خوابگاه دانشجویی اختصاص می دهند. اما باید توجه کرد که اولویت این خوابگاه ها با دانشجویان بلغاری و اروپایی است و از این روی این خوابگاه ها دارای محدودیت جا هستند بنابراین، دانشجویان خارجی مایل به اجاره آپارتمان های مشترک یا Share Flat ها می باشند. چرا که اینگونه خوابگاه ها اولا به دانشگاه نزدیک بوده و در ثانی به لحاظ هزینه نیز خیلی پایین هستند. ثالثا، امکانات و لوازم آسایشی در اینگونه اقامتگاه های دانشجویی به مراتب بهتر از خوابگاه های دانشگاهی است.

بنابراین به دانشجویان تازه وارد توصیه می شود که حتی المقدور در طی همان ترم اول، گزینه آپارتمان مشترک را انتخاب کنند. اجاره آپارتمان مشترک باعث آشنایی تدریجی شما با محیط شهر و فرهنگ مردمان بلغارستان شده و در ادامه به شما در جهت انتخاب گزینه های اقامتی آتی و مهاجرت به بلغارستان کمک می کند. فقط نکته ای که قبل از عقد قرارداد اجاره می بایست بدان توجه نمود این است که بازدید شخصی از ملک و آشنایی با امکانات آپارتمان یا خوابگاه در بلغارستان برای هر متقاضی ضروری است.

روند درخواست خوابگاه دانشجویی در بلغارستان در نمودار زیر شرح داده شده است:

روند درخواست خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

شرایط خوابگاه با خوابگاه در بلغارستان متفاوت است. همانطور که شرایط آپارتمان با آپارتمان متفاوت است. متراژ بنا، چند اتاقه بودن، مبله و آماده بودن، موقعیت مکانی و جغرافیایی ملک، دوری یا نزدیکی به دانشگاه و غیره همگی از جمله فاکتورهای مهم اثر گذار بر روی قیمت خوابگاه دانشجویی بلغارستان می باشد. معمولا هزینه اجاره خوابگاه یا آپارتمان در شهرهای بزرگی همچون صوفیا (Sofia) به مراتب گرانتر از بقیه نقاط بلغارستان است.

بنابراین، هزینه خوابگاه دانشجویی بلغارستان با توجه به فاکتورهای تاثیرگذار فوق می تواند از قیمت 35€ (یورو) شروع شده و به 70€ (یورو) در ماه ختم شود. اگر چه هزینه خوابگاه های دانشجویی در بلغارستان خیلی ارزان است، اما همه دانشجویان بین المللی به این خوابگاه ها دسترسی ندارند. آنها نیز برای زندگی دانشجویی خود در بلغارستان، آپارتمان های مشترک یا خصوصی را با هزینه اجاره ماهانه حدود 150€ تا 300€ (یورو) اجاره می کنند. این خوابگاه ها بنا به ماهیت اخود معمولا به صورت خود گردان توسط دانشجویان ساکن اداره می شود.

شرایط عقد قرارداد اجاره خوابگاه در بلغارستان

بازدید شخصی از ملک برای اطمینان از تناسب شرایط خوابگاه یا آپارتمان با خواسته های فردی و نیز عدم مغایرت قانونی امری الزامی است. برای یافتن خوابگاه یا آپارتمان در بلغارستان علاوه بر مراجعه به وب سایت دانشگاه می توان از طریق بنگاه های املاک و یا روزنامه های محلی نیز اطلاعات تکمیلی را دریافت کرد. اما به یاد داشته باشید که امضای قرارداد اجاره با مالک برای کلیه دانشجویان خارجی الزامی است. چرا که ارائه مدرک اجاره نامه جهت صدور ویزای اقامت در اداره مهاجرت محلی ضروری است. در پایان یادآوری می شود که همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارزیابی گزینه مهاجرتی هموطنان عزیز و ارائه بهترین روش های مهاجرتی و اخذ ویزا با توجه به شرایط خاص هر متقاضی هستند.

سوالات متداول در خصوص خوابگاه دانشجویی در بلغارستان

در این بخش از مقاله بر ان شدیم تا به برخی از سوالات کلیدی شما عزیزان در خصوص خوابگاه دانشجویی در بلغارستان پاسخ دهیم. برخی از مهمترین سوالات شما در این زمینه عبارت اند از:

  • هزینه خوابگاه دانشجویی در بلغارستان برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟ به طور کلی اغلب خوابگاه های دانشجویی در بلغارستان برای دانشجویان بین المللی رایگاه است. اما هزینه خدمات در این خوابگاه ها حدود 750BGN (لو بلغارستان) می باشد.
  • آیا خوابگاه های دانشجویی در بلغارستان امتیازات ویژه ای را برای دانشجویان بین المللی دارند؟ یکی از اصلی ترین مزیت های اقامت در خوابگاه دانشجویی در بلغارستان، رایگان بودن هزینه اقامتگاه ها در این دانشگاه ها می باشد. علاوه بر این امکان آشنایی با فرهنگ های مختلف را نیز خواهید داشت.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *