مهاجرت تحصیلی اتریش

دانشگاه وین

دانشگاه وین کشور اتریش

دانشگاه وین قدیمی ترین و سرشناس ترین دانشگاه کشور اتریش است که در رتبه بندی های جهانی نیز همواره برترین دانشگاه این کشور می باشد. کشور اتریش با توجه به شرایط بسیار مطلوبی که برای تحصیل، کار و زندگی دارد، خصوصا رایگان بودن تحصیل در این کشور، مورد توجه و تقاضای دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا می باشد. در این میان، دانشگاه های برتری مانند دانشگاه وین، بیش از سایر دانشگاه ها مورد توجه داوطلبان قرار می گیرند. از این رو بسیاری از دانشجویان در پی شناخت و کسب آگاهی بیشتر از این دانشگاه و سایر دانشگاه های برتر هستند و این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در کنار دانشجویانی هستند که قصد مهاجرت تحصیلی دارند.

معرفی دانشگاه وین اتریش

در واقع می توان از دانشگاه وین به عنوان قدیمی ترین دانشگاه اتریش یاد نمود. این دانشگاه را دوک رودلف در سال 1365 میلادی احداث نموده است. تعداد رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه وین در جدول زیر آورده شده است:

مقطع تحصیلی تعداد رشته ها
مقطع دیپلم 4
مقطع کارشناسی 55
مقطع کارشناسی ارشد 116
مقطع دکترا 12

در مجموع این دانشگاه 130 رشته برای تحصیل در قاطع گوناگون ارائه می نماید. گرایش علوم انسانی در این دانشگاه بسیار شهرت دارد. هدف دانشگاه وین تولید و حفظ پژوهش با کیفیت و آموزش رد این راستابه عنوان بخش جدا نشدنی می باشد. شایان ذکر است که 15 برنده جایزه نوبل با دانشگاه وین در اتریش مرتبط می باشند. رتبه جهانی دانشگاه وین بدین نحو است:

دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه وین 155
دانشگاه فناوری وین 197

متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی نیز برای تحصیل باید به دانشکده علوم پزشکی در دانشگاه وین مراجعه نمایند. دانشکده علوم پزشکی وین متقاضی جذب دانشمندان جهت کار در زمینه های ذیل می باشد: دانشکده ریاضی، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده علوم زمین، جغرافیا و نجوم، دانشکده علوم زیستی، مرکز زیست شناسی مولکولی.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه وین

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و تحصیل در این دانشگاه عبارتست از:

 • ارائه مدرک قبولی در دانشگاه و گواهی اشتغال به تحصیل
 • ارائه ریز نمرات و معدل
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی برای رشته های انگلیسی زبان
 • ترجمه و اخذ تائیدیه از دادگستری و وزارت امور خارجه برای رسمی مدارک به زبان آلمانی

واحد های سپری شده در کشور مبدا، مجدد در اتریش سپری نمی گردند. همچنین برای دانشجویان فاقد مدرک زبان آلمانی، امکان یادگیری زبان در اتریش وجود دارد و متقاضیان برای استفاده از این مزیت باید 2 سال قبل از ورود به دانشگاه اقدام نمایند. سایر مدارک لازم مورد نیاز عبارتند از:

 • پاسپورت
 • کارت شناسایی یا مدرک تابعیت به همراه یک کارت شناسایی رسمی عکس‌دار
 • دیپلم سطح A یا دبیرستان یا مدرک معادل
 • رتبه‌هایی از مدرسه سال آخر
 • عکس دوم
 • ارائه رسید بانکی جهت اثبات پرداخت شهریه ترم تحصیلی (البته اگر دانشجو مستثنا نباشند)
 • فرم‌های متنوع پرشده از قبیل فرم درخواست یا اجازه ورود به دانشگاه، فرم پذیرش، فرم برای آمارگیری، مدرک تحصیلی با عکس ضمیمه‌شده، فرم مداومت و استمرار.

روند اخذ پذیرش از دانشگاه وین

اخذ پذیرش از دانشگاه وین را می توان در چند مرحله ذیل خلاصه کرد:

 • ثبت نام اینترنتی
 • ارسال اطلاعات پذیرش (شامل مدرک ترجمه و تایید شده)
 • انگیزه و دلیل برای ادامه تحصیل در وین
 • شرکت در امتحان ورودی

لازم به ذکر است که کلیه فرم های ثبت نام به زبان آلمانی می باشد. ازاین رو تسلط به زبان آلمانی برای اقدام لازم می باشد.

دانشگاه وین

رشته های تحصیلی دانشگاه وین

شاخه های علوم مختلف، در دانشگاه وین جدا شده و به هر کدام از آنها دانشکده ای اختصاص داده شده است. این دانشکده ها و رشته های تحصیلی در آنها به شرح زیر می باشد: دانشکده خداشناسی کاتولیک (خداشناسی کاتولیک، آموزش های مذهبی، دانشکده خداشناسی پروتستان، خداشناسی پروتستان، آموزش های مذهبی)، دانشکده حقوق، دانشکده تجارت، اقتصاد و آمار (مدیریت بازرگانی، آمار، علوم اجتماعی-اقتصادی، اقتصاد سیاسی، مدیریت بازرگانی بین الملل)، دانشکده علوم کامپیوتر (مدیریت کامپیوتر، اقتصاد و علوم کامپیوتر، مهندسی داده و آمار، علوم کامپیوتر پزشکی، مهندسی نرافزار و اطلاعات)، دانشکده علوم تاریخی و فرهنگی (مطالعات یهود، مطالعات تاریخی-اجتماعی تخصصی: لاتین، مطالعات تاریخی-اجتماعی تخصصی: یونان، مردم شناسی فرهنگ های اروپایی، ماقبل تاریخ و پیدایش تاریخ، تاریخ هنر)

دانشکده علوم فلسفی و فرهنگی (مطالعات چین، مطالعات ژاپن، مطالعات مجارستان، مطالعات منطقه (گرایش: آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، روسیه، بوسنی، اسلونی، چک)، مطالعات موسیقی، تئاتر شناسی، زبانشناسی، فلسفه آلمانی، مطالعات انگلیسی-آمریکایی، بوداشناسی، مطالعات آفریقا)، دانشکده فلسفه و علوم تربیتی (فلسفه و روانشناسی، فلسفه، علوم تربیتی)، دانشکده علوم اجتماعی (علوم اجتماعی-انسانی، روزنامه نگاری و ارتباطات، علوم سیاسی، مردم شناسی)، دانشکده ریاضیات (ریاضی، مبانی منطق ریاضیاتی)، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده جغرافی و زمین شناسی و نجوم (علوم جغرافیایی، زمین شناسی، نجوم، هواشناسی) ،دانشکده علوم زیستی (بیولوژی و محیط زیست، تغذیه، میکروبیولوژی، داروسازی)، مرکز مطالعات ترجمه (ترجمه و تفسیر، مترجمی همزمان، مترجمی کنفرانس ها، ترجمه رسانه)، مرکز مطالعات تربیت بدنی و ورزش (مدیریت ورزش، ورزش های نمایشی، سلامت عمومی)

هزینه تحصیل در دانشگاه وین

دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه بسیار اندکی و آن هم به عنوان ثبت نام می باشند. شهریه هر ترم در دانشگاه وین 36/363 € است؛ این مبلغ برای دانشجویان غیر تبعه اروپایی 72/726 € است. علاوه بر مبلغ ذکر شده هر ترم 20/19 € بابت بیمه دانشجویی باید پرداخت گردد. در نهایت مجموع پرداختی برا دانشجویان تبعه اروپا و غیر اروپا به ترتیب 382 و 745 € می باشد. چنانچه مدت پذیرش تمدید گردد 10 درصد به مبلغ شهریه اضافه می گردد.

تعداد زیادی از دانشجویان از پرداخت شهریه معاف می باشند و برخی دیگر نیز برای شرایط یکسان تقاضا نموده اند. متقاضیان تحصیل که تبعه کشورهای اتحادیه اروپا می باشند تا مدتی معاف از پرداخت شهریه می باشند. مدت این معافی حداقل زمان تحصیل با دو ماه اضافه تر می باشد. در این مدت این افراد تنها ملزم به پرداخت شهریه انجمن دانشجویی می باشند. امکان تقاضای برابری با این دانشجویان مذکور برای بعضی از دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا وجود دارد.

افراد با شرایط زیر قادر به تقاضای شرایط برابری هستند: الف) افرادی که دارای حقوق مشابهی با تابعین اتریش می باشند. این حقوق به موجب دلیل حرفه ای یا توافقنامه بین المللی قادر به اخذ می باشد. (مانند: کنوانسیون پناهندگان). ب) افراد دارای اقامت دائم اروپا. ج) افراد غیر تبعه اروپا با داشتن مجوز اقامت در اتحادیه اروپا. برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش دانشگاه وین انتخاب مناسبی برای تحصیل می باشد. موسسه سفیران سروش سعادت در نحوه اقدام از این طریق به شما می تواند کمک نماید و شما را در جریان جرئیاتی مانند بورسیه تحصیلی اتریش، اقامت پس از تحصیل در اتریش و غیره نشان می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =