ویزای تحصیلی

دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین

دانشگاه وین اتریش یکی از دانشگاه های اروپایی است که میزبان جمع کثیری از دانشجویان ایرانی است و سالیانه افراد زیادی برای آن اقدام میکنند. تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی در هر سه مقطع کارشناسی (3 سال)، کارشناسی ارشد (4 ترم) و دکتری (3 سال) برای همه متقاضیان امکان پذیر است. این دانشگاه که دانشگاه شماره یک این کشور نیز بشمار میرود، از باسابقه ترین دانشگاه های دنیای آلمانی زبانهاست. در این دانشگاه دانشجویان علاوه بر بهره گیری از کیفیت برتر آموزشی و استاندارد زندگی اروپایی همچنین از حق کار دانشجوئی و نیز امکان بهره مندی از بورس تحصیلی هم برخوردارند. اما مهمترین شرط پذیرش دانشجوی ایرانی از این دانشگاه گذراندن دوره فاندیشن (Foundation Program) است که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله مفصلا بدان می پردازند.

دانشگاه وین؛ با سابقه ترین دانشگاه آلمانی زبان

دانشگاه وین یا به زبان آلمانی Universität Wien در سال 1365 توسط دوک رادولف ششم پایه گذاری شد و به علت همین سبقه تاریخی از آن به عنوان قدیمی ترین دانشگاه دنیای آلمانی زبانها یاد می شود. دانشگاه وین با توجه به سابقه دیرینه و غنی خود در قالب یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپایی توسعه و بسط یافته است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های مدرن اروپایی مخصوصا در زمینه علوم انسانی به حساب می آید. درباره اعتبار علمی این دانشگاه فقط کافی است بدانید که 20 برنده جایزه نوبل از دانش آموختگان این دانشگاه بوده اند. در تصویر اینفوگرافیک زیر می توانید با برخی از ویژگی های این دانشگاه فاخر اتریشی نیز آشنا شوید:

ویژگی های دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین بهترین دانشگاه اتریش!

در اینکه دانشگاه وین بهترین دانشگاه اتریش و یکی از برترین دانشگاه های اروپایی است، تردیدی نیست. گویای این واقعیت نیز سه رنکینگ دانشگاهی بین المللی یعنی QS، Times و ARWU می باشند که هر سه رنکینگ به اتفاق این دانشگاه را بهترین دانشگاه بین المللی اتریش می دانند. برای اطلاع از رتبه و جایگاه دانشگاه وین در بین دانشگاه های کشور اتریش در سال 2022-2023 جدول زیر را مشاهده نمائید:

دانشگاهTHE 2022QS 2022ARWU 2022
دانشگاه وین134150151 – 200
دانشگاه پزشکی گراتز201 – 250
دانشگاه پزشکی وین201 – 250151 – 200
دانشگاه پزشکی اینسبروک251 – 300266201 – 300
دانشگاه کلاگن فورت301 – 350601 – 650801 – 900
دانشگاه فناوری وین301 – 350601 – 650801 – 900

به اذعان معتبرترین رنکینگ دانشگاه های برتر جهان یعنی سایت QS دانشگاه وین از سال 2022 به بعد روند صعودی خود را درپیش گرفته است. همان طوری که در نمودار زیر نیز مشخص است، این دانشگاه معتبر اتریشی از رتبه 175 سال 2019 به یکباره به رتبه 154 سال 2021 و در ادامه به رتبه 150 سال 2022 جهش یافته است. اینها همه نشانگر افزایش اعتبار علمی و آکادمیک این دانشگاه معروف اتریشی می باشد:

بررسی رتبه دانشگاه وین

شرایط پذیرش دانشجویان ایرانی در اتریش

هر ساله دانشجویان زیادی از ایران برای تحصیل در دانشگاه وین عازم اتریش می شوند و خیلی از دانشجویان نیز درصدد اطلاع از شرایط پذیرش دانشجوی این دانشگاه در سال 2023 هستند. مطابق اعلان این دانشگاه، دانشجویان ایرانی برای پذیرش مستقیم در برنامه های لیسانس این دانشگاه حتما بایستی برنامه فاندیشن (Foundation Program) را با موفقیت به پایان برسانند. اما شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در این دوره عبارت است از:

 • مدرک دیپلم متوسطه
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی: آزمون IELTS نمره 5.5 به بالا و TOEFL اینترنتی با امتیاز 65

اما برنامه فاندیشن این دانشگاه در واقع دوره آماده سازی برای ورود به مقطع کارشناسی است. در این دوره تاکید بر دست یابی دانشجویان بر سطح قابل قبولی از انگلیسی و ریاضیات مطابق مقررات دانشگاه است و صد البته دانشجویان با جنبه های کلیدی مدیریت بازرگانی، جغرافیا و اقتصاد هم آشنا شده و در ادامه آموزش لازم برای انطباق با شرایط زندگی در وین راهم می بینند. مدت این دوره یک ترم کامل و شهریه آن حدود 5900€ (یورو) میباشد. لازم به ذکر است که به محض اتمام دوره فاندیشن و قبولی در آزمون پایان دوره، دانشجویان می توانند مستقیما وارد برنامه لیسانس دانشگاه شوند. اکنون برنامه فاندیشن دانشگاه وین را با هم مرور می کنیم تا شما نیز با جزئیات آموزشی این برنامه آمادگی آشنا شوید:

جزئیات آموزشی برنامه فاندیشن دانشگاه وین ویژه دانشجویان ایرانی
انگلیسی16 ساعت در هفته
ریاضیات6 ساعت در هفته
مدیریت بازرگانی6 ساعت در هفته
جغرافیا و اقتصاد6 ساعت در هفته

تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه وین

این دانشگاه برنامه های لیسانس را در طی دو برنامه معروف BBA و BSc و در قالب رشته های تخصصی مختلف به متقاضیان ارائه می کند. کلیه برنامه های لیسانس این دانشگاه در پوشش دهی مبانی مدیریتی و مدیریت بازرگانی مثل مدیریت مالی، منابع انسانی، بازاریابی، فناوری اطلاعات، اقتصاد و نیز ارتباطلت و دوره های رشد شخصی برای بهبود مهارت های پرزنتیشن (ارائه) و نگارش آکادمیک و ارتقاء توانمندی های ارتباطی مشترک هستند. اما رشته های ارائه شده در این مقطع از دانشگاه وین عبارتند از:

 • BBA در رشته توریسم و مدیریت هتلداری
 • BBA در رشته توریسم، مدیریت و عملیات هتلداری
 • BSc در رشته مدیریت بین المللی
 • پس از اتمام دوره لیسانس، دانشجویان می توانند در حوزه هایی مثل مشاوره و توسعه بیزینس، برنامه ریزی کنفرانس و کنوانسیون، اونت پلنینگ، مدیریت هتل ها و تفرجگاه ها، مدیریت غذا و غیره مشغول به کار شده و یا در همین دانشگاه در مقطع فوق لیسانس ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در اتحادیه اروپا در هر کشوری برای مقطع لیسانس در اکثر رشته ها باید به زبان محلی و زبان رسمی آن کشور انجام شود؛ به همین‌ دلیل تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اتریش و در دانشگاه وین در اکثر رشته ها به زبان آلمانی خواهد بود.

تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه وین

تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه وین

مقطع فوق لیسانس (با مدت تحصیل: 4 ترم) این دانشگاه طوری طراحی شده است که دانشجویان پس از اتمام دوره به راحتی بتوانند وارد بازار کار اروپایی شوند. در این مقطع تحصیلی تاکید بیشتر بر روی تفکر انتقادی، آموزش گروهی و توجه به چالش های فعلی و آتی است. برنامه فوق لیسانس یا MSc این دانشگاه فول تایم و کاملا به زبان انگلیسی و در قالب سه برنامه زیر به دانشجویان ارائه می شود:

 • MSc در رشته مدیریت
 • MSc در رشته مدیریت توریسم بین المللی
 • MSc در رشته مدیریت پایدار

دانشجویان در قالب این سه رشته می توانند در حوزه های شش گانه بازاریابی دیجیتال، کارآفرینی و نوآوری، طراحی و برنامه ریزی توریسم، مدیریت املاک، مدیریت و سیاست گذاری پایدار، مدیریت توریسم و مدیریت خدمات متخصص شوند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نیز می توانند در مشاغلی مثل مدیریت هتل و املاک، عملیات هتل، مدیریت براند، مدیریت بازرگانی، مدیریت شرکت، سازمان های گردشگری دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه وین

آخرین دوره تحصیلی در این دانشگاه، دوره دکتری یا PhD در علوم بازرگانی و اجتماعی اقتصادی است که کلا 4 سال به طول می انجامد. این برنامه تحصیلی نیز یک دوره فول تایم می باشد که داوطلبان را برای انجام تحقیقات نوآورانه و مبتکرانه در زمینه های تخصصی مرتبط با صنعت آماده می کند. در این مقطع نیز دانشجویان در رشته های تخصصی مثل سیستم های اطلاعات، بازاریابی، توسعه پایدار، مدیریت دولتی، مدیریت خدمات، توریسم، علوم گردشگری و غیره می توانند ادامه تحصیل دهند.

دانشجویان واجد شرایط خوب است بدانند که در مقطع دکترا در دانشگاه وین می توانند پس‌ از گذشت یک ترم تحصیلی با توجه به نمرات و رزومه تحصیلی خود بورسیه دریافت کنند و به‌ صورت رایگان در این مقطع تحصیل کنند و حتی حقوق بابت فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی دریافت کنند‌. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع دکترا یا به اختصار PHD در تمام کشورهای اتحادیه اروپا به زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان باید حداقل آیلتس با نمره ۶.۵ آکادمیک ارائه کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه وین

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان تحصیل در این دانشگاه معروف اتریشی، اطلاع از وضعیت شهریه های دانشگاهی است. در این مورد همانطوریکه بارها نیز گفته شده، سطح شهریه ها بسته به نوع برنامه تحصیلی دانشجو و نیز ملیت وی متفاوت است. به استناد گزارش سایت دانشگاه وین، شهریه سالانه دانشجویان لیسانس این دانشگاه حدود 6166€ (یورو) و برای دانشجویان فوق لیسانس نیز حدود 4750€ (یورو) می باشد. در جدول زیر می توان با ریز این هزینه ها در سال 2023 آشنا شد:

آیتم هاسال 1 به یورودومین سال به یوروسال 3 به یورو
شهریه6166€12333€12333€
مسکن3600€3600€3600€
مخارج زندگی3600€3600€3600€
بیمه سلامت650€650€650€
مجوز اقامت120€120€120€
بلیط حمل و نقل دانشجوئی225€150€150€
اقلام آموزشی350€350€350€
کل14711€20803€20803€

اما آنچه که با رصد توزیع درصدی هزینه های زندگی در اتریش می توان متوجه آن شد اینست که از بین انواع آیتم های هزینه زندگی در اتریش بیشترین هزینه های دانشجویان خارجی در این کشور متوجه خرید از بازار با سهم 32% می باشد:

توزیع هزینه های زندگی در وین اتریش

امتیازات تحصیل در دانشگاه وین چیست؟

جدا از بهره مندی دانشجویان بین الملل از کیفیت بی بدیل آموزشی در این دانشگاه اتریشی، دانشجویان همچنین می توانند از امتیازات دیگر تحصیلی در وین بهره مند شوند. از جمله این امتیازات که هیچ منع قانونی نیز بر آن نیست، بهره گیری از فرصت های بورس تحصیلی و نیز امکان کار دانشجوئی در این کشور می باشد. مضاف بر این باید بدانید که حتی پس از اتمام تحصیلاتتان نیز می توانید در اتریش دنبال کار گشته و مجوز اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید در نهایت به پاسپورت این کشور با کیفیت دست پیدا نمایید. در تصویر زیر می توانید با شرایط کار حین و پس از تحصیل در کشور اتریش 2023 آشنا شوید:

شرایط کار حین و پس از تحصیل در کشور اتریش

خوب است بدانید کیفیت مدارک تحصیلی ارائه‌ شده در دانشگاه وین اتریش به‌ قدری بالاست که برای فارغ‌ التحصیلان این دانشگاه در تمام کشورهای اتحادیه اروپا و حتی کشورهای انگلیسی‌ زبان کار با وجهه اجتماعی بالا و درآمد فوق‌ العاده وجود دارد. برای کسب اطلاعاتی درخصوص نحوه اخذ پذیرش و درخواست ویزای تحصیلی اتریش در سال 2022-2023 حتما از مشاوره های حرفه ای وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

سوالات پرتکرار درباب تحصیل در اتریش

متقاضیانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه وین دارند موارد زیر را پرسش می نمایند:

 • چرا تحصیل در کشور اتریش برای ایرانیان حائز اهمیت است؟ زیرا تحصیل در این کشور قوی از لحاظ اقتصادی و اجتماعی پیشرفته بوده و به صورت رایگان است و میتوان از خدمات برتر آموزشی در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور برخوردار شد.
 • چگونه یک خارجی می تواند در دانشگاه دیگر ثبت نام کند؟ در ابتدا باید با ارائه رزومه تحصیلی خود و مدرک زبان از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرد و هزینه ثبت نام اولیه را هم پرداخت کرده باشد البته لازم به ذکر است که برای تحصیل در دانشگاه وین رزومه تحصیلی قوی و همچنین داشتن معدل بالا ضروری می باشد.
 • دانشگاه وین در اتریش چه مشخصاتی دارد؟ این دانشگاه یک دانشگاه دولتی و از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است. 15 دانشکده و چهار مرکز دارد که دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرش میکند.
 • آیا دانشجویان در کشور اتریش از کار دانشجویی برخوردار هستند؟ بله، دانشجویان خارجی در کشور اتریش می توانند بسته به مقطع تحصیلی خود در مدت زمان مشخص به کار دانشجویی بپردازند.
 • هزینه های زندگی برای یک دانشجو در اتریش حدودا چقدر است؟ اجاره آپارتمان یک خوابه در ماه 350€ تا 420€ (یورو) و وعده غذایی در رستوران معمولی 5.87€ (یورو) می باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *