مهاجرت کاری بلغارستان

درآمد مهندسان در بلغارستان

درآمد مهندسان در بلغارستان

درآمد مهندسان در بلغارستان موضوعی است که اکثر فارغ التحصیلان و کارجویان مهندسی به دنبال اطلاع از آن هستند و مورد توجه قرار می دهند. این میانگین عددی در حدود BGN 2,502 (لف بلغارستان) می باشد. با اینکه این سطح درآمدی در مقایسه با میانگین درآمد مهندسان در اروپا و آمریکا در سطح رضایت بخشی قرار ندارد، اما روندهای افزایش درآمد مهندسان بلغاری در طی سال های گذشته نشانگر ارتقاء درآمدی أنها است. از سوی دیگر، هزینه زندگی در بلغارستان بسیار پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی است و این خود یک مزیت برای مهندسان محسوب می گردد.

  • به طور متوسط مهندسان در بلغارستان ماهانه چقدر کسب درآمد می کنند؟
  • هزینه ماهانه زندگی مهندسان در بلغارستان چقدر می باشد؟
  • شرایط کار مهندسان در کشور بلغارستان به چه ترتیبی است؟

فارغ التحصیلان مهندسی زیادی در ایران هستند که به خاطر نبود فرصت شغلی و یا عدم تناسب موقعیت شغلی خود به دنبال کار در یک کشور خارجی هستند. برای این منظور، اغلب هموطنان کشورهای اروپایی را به واسطه شرایط کار و زندگی مطلوب به عنوان مقصد برتر مهاجرتی می دانند. هدف آنها از این کار علاوه بر کار و زندگی بر طبق استاندارد اروپایی بلکه همچنین دست یابی به اقامت اروپایی و بهره مندی از امتیازات ویژه آن است. بنابراین به مهندسان علاقه مند مهاجرت به بلغارستان توصیه می کنیم که قبل از هر اقدامی با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره لازم را انجام دهند.

بلغارستان ارزانترین مقصد مهاجرتی برای مهندسان

بلغارستان به کشور ارزانی در اروپا معروف است. جالب است بدانید هزینه زندگی در بلغارستان 5.76% پایین تر از ایران است. همچنین، اجاره خانه 33.15% پایین تر از ایران می باشد. هزینه زندگی در خود شهر صوفیا 4.24% پایین تر از تهران می باشد. میانگین هزینه زندگی ماهانه شخصی در بلغارستان حدود €445 (یورو) در ماه البته بدون محاسبه اجاره خانه می باشد. برای اطلاع از سایر جزئیات هزینه زندگی در بلغارستان جدول زیر را مشاهده نمایید:

آیتم ها هزینه به یورو
یک وعده غذایی در رستوران ارزان 5.1
1 لیتر شیر 1.02
1 عدد نان تازه سفید 500 گرمی 0.52
یک کیلو برنج سفید 1.08
12 عدد تخم مرغ 1.59
یک کیلو گوشت مرغ 4.56
یک کیلو گوشت گاو 6.72
هزینه حمل و نقل ماهانه 25.56
اجاره آپارتمان یک خواب در مرکز شهر 259.4
اجاره آپارتمان یک خواب در حومه شهر 196.1

شرایط کار مهندسان در بلغارستان

قانون کار بلغارستان تعیین کننده شرایط کار مهندسان در کشور بلغارستان می باشد. کلیه مهندسان شاغل در بلغارستان و اعضای خانواده آنها تحت پوشش سیستم تامین اجتماعی یکپارچه قرار دارند. رعایت ایمنی کار و محافظت محیطی از جمله مسئولیت های کارفرمای بلغاری است که در حال حاضر در شرایط نامناسبی قرار داشته و نیاز به ارتقای کیفیت دارد. از جمله موارد دیگر می توان به قانون اخذ 10% از درآمد مهندسان در بلغارستان به عنوان مالیات بر درآمد اشاره نمود. این قانون نه تنها در مورد مهندسان بلکه درباره تمامی مشاغل بلغاری لازم الاجرا است.

ساعات کاری استاندارد مهندسان در کشور بلغارستان حدود ۸ ساعت در روز بوده و آنها مجموعا 5 روز در هفته کار می کنند. معمولا ساعت کاری مهندسان در بخش صنعتی بلغارستان از ساعت 8 صبح شروع و تا ساعت 5 عصر به اتمام می رسد. این درحالی است که ساعت کاری مهندسان در بخش های دولتی و خدمات از ساعت 9 صبح شروع و در ساعت 6 عصر به پایان می رسد. ضمنا سالانه تمامی مهندسان در بلغارستان از حق مرخصی با حقوق تا 20 روز برخوردارند و نیز مثل همه شهروندان بلغاری حق استفاده از 11 روز تعطیلات عمومی را نیز دارند. مهندسان در صورت ارائه گواهی استعلاجی موقتی می توانند از مزایای بیماری (Sickness benefits) پرداختی توسط موسسه تامین اجتماعی برخوردار شوند.

وضعیت درآمد مهندسان در بلغارستان 2020

وضعیت درآمد مهندسان در بلغارستان 2020

مهندسان بلغاری ماهانه درآمدی در حدود BGN 2,502 (لف) کسب می کنند. حداقل و حداکثر درآمد مهندسان در بلغارستان به ترتیب حدود BGN 1384 (لف) و BGN 3321 (لف) می باشد. از بین درآمد مهندسان در بلغارستان نیز بالاترین سطح درآمدی معلق به مهندس ژنتیک با میانگین درآمد ماهانه حدود BGN 3,208 (لف) می باشد. جدول زیر نشانگر لیست درآمدی مهندسان رشته های مختلف در بلغارستان (سال 2020) می باشد:

عنوان شغلی میانگین درآمد (لف بلغارستان)
مهندس اتوماسیون 2986
مهندس زیست پزشکی 2739
مهندس عمران 2529
مهندس طراح 2830
مهندس حفاری 2375
مهندس برق 2732
مهندس انرژی 2946
مهندس ژنتیک 3208
مهندس صنایع 2360
مهندس مکانیک 2630

روند تغییر درآمد مهندسان در بلغارستان

ابتداء بحث را با ارائه آماری به روز شروع می کنیم. در حال حاضر مطابق داده های سایت رسمی Data Engineer Salary، میانگین درآمد ماهانه مهندسان در اروپا حدود $5761 (دلار) می باشد در حالیکه این رقم برای مهندسان بلغارستانی عدد 1427$ (دلار) را نشان می دهد. با وجود اینکه سطح درآمدی مهندسان در بلغارستان به عنوان کشوری عضو اتحادیه اروپایی (EU) پایین تر از میانگین اروپایی است. اما داده ها و گزارشات آماری موجود نشانگر آن است که سطح درآمدی سالانه نشانگر روند مثبتی است:

سال درصد (٪) افزایش میانگین درآمدی به لف بلغارستان
میانگین درآمد سال 2017 = 2,304
میانگین درآمد سال 2018 3%+ 2,368
میانگین درآمد سال 2019 2%+ 2,413
میانگین درآمد سال 2020 4%+ 2,502

بر اساس داده های آماری به دست آمده در طول چند سال اخیر، درآمد مهندسان در بلغارستان در سال 2020 با رشد 4% به حدود BGN2,502 (لف) خواهد رسید. در صورت ادامه همین روند ما شاهد افزایش درآمد برای سال 2021 نیز خواهیم بود که این خبر خوبی برای متقاضیان کار مهندسی در عراق محسوب می شود. در پایان یادآور می شود که مهندسان می توانند بالاترین درآمدها را در شهرهای صوفیا (Sofia)، بورگاس (Burgas) ، پلوودیف (Plovdid) و روسه (Rousse) کسب کنند.

نحوه کاریابی مهندسان در بلغارستان چگونه است؟

همانطوری که در جریان هستید، مهاجرت به بلغارستان و اخذ ویزای کار این کشور نیز همانند سایر کشورهای اروپایی مشروط به داشتن پیشنهاد کاری یا همان job offer از سوی کارفرمای بلغاری می باشد. به همین خاطر است که مرحله اول برای استارت فرآیند اخذ ویزای کار در بلغارستان همانند کار در آلمان کاریابی در این کشور اروپایی است. به همین دلیل است که مرحله کاریابی جزو مهمترین مرحله برای مهاجرت کاری به بلغارستان و یا هر کشور اروپایی محسوب می گردد. شما به عنوان یک مهندس خارجی روش های مختلفی برای کاریابی در بلغارستان در اختیار دارید.

مراجعه به بخش نیازمندی های روزنامه های محلی بلغارستان، تماس با موسسه کاریابی معتبر، پرس و جو از دوستان و فامیل و نیزجستجو در وب سایت کاریابی در بلغارستان از جمله این موارد می باشد. همانطور که همواره توسط کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز توصیه می شود، بهترین و سریعترین راه ممکن کاریابی از طریق وب سایت های کار در بلغارستان یا در سطح اتحادیه اروپایی (EU) می باشد. برخی ار این وب سایت های معروف عبارتند از:

  • careersinbulgaria.eu
  • europelanguagejobs.com
  • www.jobs.bg
  • www.jobtiger.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *