مهاجرت

شرایط مهاجرت به لهستان

شرایط مهاجرت به لهستان

کشور لهستان با توجه به پیشرفت چشمگیر در زیرساخت‌ های اقتصادی و سیاسی و همچنین هزینه های پایین زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مناسب می باشد. برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور اروپایی را دارند، با توجه به شرایط مهاجرت به لهستان این کشور یکی از بهترین انتخاب ها می باشد. خوب است بدانید کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شنگن است اما واحد پول آن زلوتی لهستان است نه یورو. در نتیجه شما با اخذ اقامت دائم کشور لهستان و اخذ ویزای این کشور می توانید به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید، در آن ها اقامت داشته باشید و بدون نگرانی به کار و تحصیل بپردازید. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به جهت راهنمایی شما عزیزان راجع به اخذ اقامت لهستان نگارش شده است.

شرایط و ضوابط مهاجرت به لهستان در 2024

به طور کلی مهاجرت تصمیم بزرگ در زندگی هر فرد می باشد که لازم است شما قبل از تصمیم به انجام آن به تحقیقات گسترده و بررسی شرایط خود بپردازید. اقدام به مهاجرت می تواند دلایل گسترده‌ای از جمله امید افراد به یک زندگی بهتر داشته باشد. شما از راه های مختلفی می توانید در سال 2024 به کشور لهستان مهاجرت کنید که از جمله این روش ها می توان به ازدواج با یک شهروند لهستانی، سرمایه گذاری، اخذ ویزای کاری و اخذ ویزای تحصیل اشاره کرد. هر کدام از این روش ها نیاز به اسناد و مدارک و شرایط خاص خود دارند که در ادامه مختصراً به توضیح آن ها می پردازیم.


لهستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی (EU) هزینه زندگی پایین تری ارائه می دهد که این خبر خوبی برای مهاجران است. شما می توانید با هزینه های پایین در این کشور برای خود ملک خریداری کنید و حتی برای خود حساب بانکی در بانک های اروپایی باز کنید. نکته قابل توجه دیگر میزان پایین مالیات ها در کشور لهستان است که برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به لهستان را دارند یک خبر فوق العاده است.

مزایا مهاجرت به لهستان

مهاجرت به لهستان برای آن دسته از علاقه مندانی که به دنبال ادامه زندگی در قاره اروپا هستند، مزیت های متعددی را ارائه می دهد. به عبارت دیگر، هر ساله متقاضیان بی شماری از نقاط مختلف جهان، به دلایل مختلفی برای مهاجرت به لهستان اقدام می کنند. یکی از بزرگترین مزیت های مهاجرت به لهستان رشد اقتصادی قبل توجه این کشور طی سالهای اخیر بوده است. در چند سال گذشته، اقتصاد لهستان گسترش قابل توجهی داشته که این روند نیز همچنان وجود دارد. در نتیجه، هر روز طیف گسترده ای مشاغل جدید برای کار در لهستان اضافه می شود. بنابراین مهاجران می توانند از این فرصت برای رشد در شغل، دانش و مهارت خود در لهستان استفاده کنند.

جهت درک عمیق تر از مزیت های مهاجرت به لهستان، به مواردی که در جدول زیر به آنها اشاره شده توجه فرمایید:

مزایا مهاجرت به لهستانتوضیحات
کشوری مهمان نوازلهستان کشوری بسیار پذیرا با مردمی مهربان است که پذیرای گردشگران از سراسر جهان است.
هزینه زندگی مقرون به صرفههزینه زندگی در لهستان به مراتب کم تر از بسیاری از کشورهای مردن اروپایی از جمله فرانسه، بریتانیا و اسپانیا می باشد.
سفر به نقاط مختلف اروپاشهرهای اصلی لهستان به طور منظم با انوبوس و قطار به کشورهای همسایه مانند آلمان، اسلواکی، جمهوری چک و کشورهای بالتیک متصل هستند.
زیرساخت برترزیرساخت های حمل و نقل، شهری و اجتماعی لهستان درجه یک هستند.
امنیت بالالهستان به طور کلی نرخ جرم و جنایت پایینی دارد، شهروندان می توانند آزادانه سفر کنند و شبانه روز در شهرهای لهستان احساس امنیت کنند.
نرخ بیکاری پاییننرخ بیکاری لهستان طی سال های اخیر به طور پیوسته کاهش یافته است.

در نموداری که در این بخش از مقاله برای شما عزیزان تهیه و ارائه کرده ایم، می توانید با روند مهاجرت به لهستان بر اساس کشورها آشنا شوید:

روند مهاجرت به لهستان

بررسی راه های مهاجرت به کشور لهستان

اگر با یک شخص ملیت لهستانی ازدواج کنید می توانید با رعایت ضوابط و ثبت رسمی ازدواج خود و همچنین تکمیل درخواست اقامت و تحویل آن به مقامات مربوطه در لهستان برای اخذ ویزای اقامت اقدام کنید. نکته قابل توجه در این روش این است که شما می‌ توانید پس از گذشت حداقل 3 سال از ازدواج خود با شخصی که ملیت لهستانی دارد برای اقامت دائم درخواست دهید و ظرف مدت تنها چند ماه با صرف هزینه اندک اقامت دائم این کشور را برای خود دریافت کنید.

اگر در کشور لهستان اقدام به سرمایه‌ گذاری با حداقل مبالغ تعیین شده توسط دولت لهستان کنید، می توانید ویزای اقامت دائم این کشور را بعد از گذشت 3 سال از زمان دریافت ویزای موقت برای خود و افراد تحت تکفل خود از جمله همسر و فرزندان کمتر از 18 سالتان دریافت کنید، همچنین اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری خرید ملک در لهستان گزینه مناسب می باشد که شما باید در این روش حداقل مبلغ 30000€ (یورو) برای خرید ملک اختصاص دهید.

از دیگر راه‌ های پرطرفدار برای مهاجرت به کشور لهستان اخذ ویزای تحصیل برای ادامه تحصیل در این کشور می باشد که با توجه به امکانات رفاهی مناسب، هزینه های معقول و همچنین کیفیت خوب دانشگاه‌ های این کشور، تحصیل در لهستان یکی از بهترین گزینه ها برای شما می باشد. لازم است شما تمکن مالی خود و یا شخصی که تقبل هزینه های شما را به عهده دارد برای مقامات این کشور اثبات کنید.

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به لهستان

برای اخذ اقامت و تابعیت لهستان در اولین قدم بعد از مهاجرت به این کشور باید به شهرداری شهر محل سکونت خود و اداره پلیس مهاجرت مراجعه کنید و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تکمیل فرم درخواست اقامت
 • چند قطعه عکس پرسنلی
 • ارائه پاسپورت معتبر همراه با کپی
 • ارائه یک دعوت نامه کاری از کارفرمای لهستانی
 • اسناد مربوط به اثبات تمکن مالی شما برای زندگی در کشور لهستان

مهاجرت به لهستان از طریق ویزای کار

توجه داشته باشید که مهاجرت به لهستان از طریق مهارت کاری یا تخصص علمی نیازمند پیدا کردن یک کارفرما برای جذب شما در لهستان می باشد. در واقع دریافت یک دعوتنامه کاری از سوی کارفرما لهستانی از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار لهستان می باشد. شما می توانید به صورت خصوصی و شخصی با کارفرمایان ارتباط بگیرید و رزومه کاری خود را برای آن ها ارسال کنید یا از موسسات کاریابی واقع در کشور لهستان استفاده کنید.

متوسط درآمد بخش دولتی و خصوصی در لهستان طی سال 2024 به شرح نمودار ذیل است:

متوسط درآمد بخش دولتی و خصوصی در لهستان

ممکن است نسبت به شهری که محل سکونت شماست و شعبه ای از شهرداری و پلیس مهاجرت که به آن مراجعه می کنید مدارک دیگری نیز درخواست شود اما مهمترین مدارک مورد نیاز آن هایی است که ذکر کردیم. در ادامه اگر قصد دارید ویزای لهستان را دریافت کنید باید مدارک مورد نیاز و فرم های درخواست شده را تهیه و آماده کنید و از سفارت کشور لهستان در کشور مبدا برای خود وقت مصاحبه حضوری بگیرید. در زمانی که برای شما تعیین می‌شود باید در سفارت این کشور حضور پیدا کنید و تمام اسناد و مدارک لازم را تحویل مقامات دهید. اگر شما پذیرفته شوید در حدود 3 هفته بعد نامه‌ ای برایتان ارسال می شود یا با شما تماس گرفته می شود و برای عملیات انگشت نگاری شما را دعوت می کنند.

در مجموع فرآیند کلی مهاجرت کاری به لهستان از این قرار است:

فرآیند کلی اخذ مجوز و ویزای کاری لهستان
مرحله اول (اخذ مجوز کاری)
 • ارائه درخواست مجوز کاری توسط کارفرما
 • انجام تست بازار کار Labor Market Test
 • صدور مجوز کار لهستان
مرحله دوم (درخواست ویزای کار لهستان)ارائه مدارک لازم برای اخذ و.یزای کاری لهستان توسط خود متقاضی
مرحله سوم (ورود به لهستان)شروع اقامت و کارقانونی در لهستان

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

همانطور که در مقدمه بیان شد، لهستان کشوری مدرن است و دانشگاه های معتبر زیادی با کیفیت آموزشی بالا در این کشور وجود دارد. از طرفی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور برای شهروندان اروپایی بصورت رایگان است. این موضوع باعث شده است تا دانشجویان بین المللی زیادی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های اروپایی هستند، با اخذ ویزای تحصیلی به این کشور مهاجرت نمایند. ناگفته نماند دانشجویان کشورهای اروپایی برای تحصیل در دانشگاه های لهستان نیازی به اخذ روادید این کشور نخواهند داشت و بدون ویزا می­ توانند به این کشور مراجعه نموده و به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویان دیگر کشورهای جهان تنها با دریافت دعوتنامه تحصیلی از سوی دانشگاه های لهستان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور می ­توانند به تحصیل در لهستان بپردازند.

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

دولت لهستان در تلاش است تا سرمایه گذران خارجی را به کارآفرینی در این کشور تشویق نماید. کارآفرینی در لهستان بگونه ای است که کارآفرینان به هنگام اخذ ویزا می­ بایست طرح تجاری خود را به دولت ارائه دهند. در صورتی که طرح مورد نظر مورد تأیید لهستان قرار گرفت، به وی و اعضای خانواده او اقامت لهستان ارائه خواهد شد. افراد می ­توانند با سرمایه های کمتری در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نسبت به ثبت شرکت با مسئولیت محدود اقدام نمایند. ناگفته نماند متقاضیان مهاجرت اتباع افغانستان به لهستان از این طریق نیز می ­توانند پس از 5 سال کارآفرینی در این کشور تابعیت را اخذ نمایند.

در روش اولی افراد دارنده ویزاهای کاری، تحصیلی و یا سرمایه گذاری لهستان فقط در صورتی صلاحیت درخواست PR لهستان را دارند که در این کشور با همان ویزای اقامت موقت به مدت 5 سالی زندگی کرده باشند. اما در روش دوم اگر فرد خارجی با تبعه لهستانی ازدواج کرده و به مدت 3 سال هم زندگی کرده باشد صلاحیت درخواست مجوز اقامت دائمی لهستان را خواهد داشت.

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج

یکی از متداول ترین روش ها برای مهاجرت به لهستان، ازدواج با یک شهروند لهستانی در این کشور می باشد. مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج امتیازات ویژه ای را در اختیار اتباع کشورهای خارجی قرار می دهد. یکی از بزرگترین مزیت های مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج، امکان دریافت تابیعت در لهستان می باشد. البته لازم به ذکر است که راه های زیادی برای اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج وجود دارد. یک تبعه خارجی برای اینکه واجد شرایط درخواست شهروندی لهستان از طریق ازدواج باشد، باید حداقل 2 سال بر اساس مجور اقامت دائم یا مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا در این کشور زندگی کرده باشد. همچنین شایان ذکر است که، اقامت متقاضی در لهستان در این دوره 2 ساله باید بدون وقفه باشد. در نهایت اینکه، طبق قوانین لهستان هیچ یک از وقفه ها نمی تواند بیش از 6 ماه باشد.

در نمودار ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با روند ازدواج اتباع کشورهای خارجی در لهستان در دهه های اخیر آشنا شوید:

روند ازدواج اتباع کشورهای خارجی در لهستان

بعد از گذشت از این مرحله باید توسط دانشگاه‌ های کشور لهستان پذیرش بگیرید. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص مهاجرت به لهستان توضیحاتی ارائه گردید.

سوالات پرتکرار در خصوص شرایط مهاجرت به لهستان

پرسش و پاسخ های شرایط مهاجرت به لهستان شامل موارد زیر می شود:

 • ساده ترین روش مهاجرتی به کشور لهستان چیست؟ بدون تردید کم هزینه ترین و ساده ترین روش مهاجرت به لهستان مهاجرت تحصیلی به این کشور است.
 • آیا امکان اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟ حداقل سرمایه گذاری مجاز در لهستان برای اخذ اقامت این کشور، 12000€ (یورو) می باشد.
 • شرایط مهاجرت کاری به لهستان چگونه است؟ شهروندان غیر اروپایی برای کار در لهستان باید از یک کارفرمای لهستانی پیشنهاد کاری دریافت کرده باشند.
5/5 - (3 امتیاز)

6 دیدگاه برای “شرایط مهاجرت به لهستان

 1. ویدا گفت:

  یه سوال دیگه
  صنعت لیزینگ در اون کشور چقدر فعاله؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله فعال هست.

   1. ویدا گفت:

    ممنون که پاسخ دادید
    من تهران سابقه ۱۶ ساله لیزینگ دارم هنوز هم مشغولم فکر میکنید به دردم میخوره اونجا؟

    1. امیر جلالی گفت:

     شما می تونید از طریق سایت های کاریابی در کشور لهستان مشاغل موجود در این دسته رو پیدا کنید و مکاتباتی با کارفرماها داشته باشید در این صورت، دقیقا متوجه شرایط موجود خواهید شد.

 2. ویدا گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  میشه در مورد اقامت از طریق خرید ملک بیشتر توضیح بدید
  گفتین ۳۰۰۰۰ یورو حداقل نیازه با این رقم چه ملکی با چه مشخصاتی میشه خرید؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   این شیوه متاسفانه برای ایرانیان فعال نیست و شما در صورتی می تونید ازش استفاده کنید که پاسپورت کشور دیگه ای رو داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *