مهاجرت به کشور لهستان

شرایط مهاجرت به لهستان

شرایط مهاجرت به لهستان

کشور لهستان با توجه به پیشرفت چشمگیر در زیرساخت‌ های اقتصادی و سیاسی و همچنین هزینه های پایین زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مناسب می باشد. برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور اروپایی را دارند، با توجه به شرایط مهاجرت به لهستان این کشور یکی از بهترین انتخاب ها می باشد.

 • آیا لهستان برای مهاجرت کشور خوبی است؟
 • شرایط مهاجرت به لهستان 2023 چیست؟
 • انواع روش ها برای مهاجرت به مجارستان چیست؟
 • چگونه و با چه روش هایی می توان برای اخذ اقامت دائم لهستان اقدام کرد؟
 • و با چه روش هایی نیز می توان برای دریاقت تابعیت لهستان اقدام کرد؟
 • بهترین روش مهاجرتی به لهستان چیست؟

خوب است بدانید کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شنگن است اما واحد پول آن زلوتی لهستان است نه یورو. در نتیجه شما با اخذ اقامت دائم کشور لهستان و اخذ ویزای این کشور می توانید به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید، در آن ها اقامت داشته باشید و بدون نگرانی به کار و تحصیل بپردازید. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به جهت راهنمایی شما عزیزان راجع به اخذ اقامت لهستان نگارش شده است.

شرایط و ضوابط مهاجرت به لهستان در 2023

به طور کلی مهاجرت تصمیم بزرگ در زندگی هر فرد می باشد که لازم است شما قبل از تصمیم به انجام آن به تحقیقات گسترده و بررسی شرایط خود بپردازید. اقدام به مهاجرت می تواند دلایل گسترده‌ای از جمله امید افراد به یک زندگی بهتر داشته باشد. شما از راه های مختلفی می توانید در سال 2023 به کشور لهستان مهاجرت کنید که از جمله این روش ها می توان به ازدواج با یک شهروند لهستانی، سرمایه گذاری، اخذ ویزای کاری و اخذ ویزای تحصیل اشاره کرد. هر کدام از این روش ها نیاز به اسناد و مدارک و شرایط خاص خود دارند که در ادامه مختصراً به توضیح آن ها می پردازیم.

لهستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی پایین تری ارائه می دهد که این خبر خوبی برای مهاجران است. شما می توانید با هزینه های پایین در این کشور برای خود ملک خریداری کنید و حتی برای خود حساب بانکی در بانک های اروپایی باز کنید. نکته قابل توجه دیگر میزان پایین مالیات ها در کشور لهستان است که برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به لهستان را دارند یک خبر فوق العاده است.

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به لهستان

برای اخذ اقامت و تابعیت لهستان در اولین قدم بعد از مهاجرت به این کشور باید به شهرداری شهر محل سکونت خود و اداره پلیس مهاجرت مراجعه کنید و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تکمیل فرم درخواست اقامت
 • چند قطعه عکس پرسنلی
 • ارائه پاسپورت معتبر همراه با کپی
 • ارائه یک دعوت نامه کاری از کارفرمای لهستانی
 • اسناد مربوط به اثبات تمکن مالی شما برای زندگی در کشور لهستان

مهاجرت به لهستان از طریق ویزای کار

توجه داشته باشید که مهاجرت به لهستان از طریق مهارت کاری یا تخصص علمی نیازمند پیدا کردن یک کارفرما برای جذب شما در لهستان می باشد. در واقع دریافت یک دعوتنامه کاری از سوی کارفرما لهستانی از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور لهستان می باشد. شما می توانید به صورت خصوصی و شخصی با کارفرمایان ارتباط بگیرید و رزومه کاری خود را برای آن ها ارسال کنید یا از موسسات کاریابی واقع در کشور لهستان استفاده کنید.

متوسط درآمد بخش دولتی و خصوصی در لهستان طی سال 2023 به شرح نمودار ذیل است:

متوسط درآمد بخش دولتی و خصوصی در لهستان

ممکن است نسبت به شهری که محل سکونت شماست و شعبه ای از شهرداری و پلیس مهاجرت که به آن مراجعه می کنید مدارک دیگری نیز درخواست شود اما مهمترین مدارک مورد نیاز آن هایی است که ذکر کردیم. در ادامه اگر قصد دارید ویزای لهستان را دریافت کنید باید مدارک مورد نیاز و فرم های درخواست شده را تهیه و آماده کنید و از سفارت کشور لهستان در کشور مبدا برای خود وقت مصاحبه حضوری بگیرید. در زمانی که برای شما تعیین می‌شود باید در سفارت این کشور حضور پیدا کنید و تمام اسناد و مدارک لازم را تحویل مقامات دهید. اگر شما پذیرفته شوید در حدود 3 هفته بعد نامه‌ ای برایتان ارسال می شود یا با شما تماس گرفته می شود و برای عملیات انگشت نگاری شما را دعوت می کنند.

در مجموع فرآیند کلی مهاجرت کاری به لهستان از این قرار است:

فرآیند کلی اخذ مجوز و ویزای کاری لهستان
مرحله اول (اخذ مجوز کاری)
 • ارائه درخواست مجوز کاری توسط کارفرما
 • انجام تست بازار کار Labor Market Test
 • صدور مجوز کار لهستان
مرحله دوم (درخواست ویزای کار لهستان) ارائه مدارک لازم برای اخذ و.یزای کاری لهستان توسط خود متقاضی
مرحله سوم (ورود به لهستان) شروع اقامت و کارقانونی در لهستان

قوانین استخدام در لهستان

قوانین استخدام اتباع خارجی در لهستان مانند سایر کشورهای اروپایی می ­باشد، بدین گونه که در صورتیکه نیروی کاری مورد نظر در کشور لهستان و یا کشورهای اروپایی یافت نشد، آنگاه اجازه انتشار آگهی استخدام در دیگر کشورها به کارفرمای مورد نظر داده خواهد شد. کارفرمایانی که نیروهای مورد نیاز خود را از دیگر کشورها تأمین می ­نمایند، خود موظف به پرداخت هزینه ها و حقوق وی می­ باشند. متقاضیان مهاجرت کاری به لهستان پس از اینکه دعوتنامه کاری اخذ نمودند می­ بایست با دریافت ویزای کاری لهستان به این کشور سفر نمایند. افرادی که جهت انجام کار به کشور لهستان مهاجرت نموده اند، در صورتی که بمدت 5 سال بطور مستمر در این کشور به انجام کار بپردازند می ­توانند تابعیت لهستان را اخذ بنمایند.

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

همانطور که در مقدمه بیان شد، لهستان کشوری مدرن است و دانشگاه های معتبر زیادی با کیفیت آموزشی بالا در این کشور وجود دارد. از طرفی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور برای شهروندان اروپایی بصورت رایگان است. این موضوع باعث شده است تا دانشجویان بین المللی زیادی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های اروپایی هستند، با اخذ ویزای تحصیلی به این کشور مهاجرت نمایند. ناگفته نماند دانشجویان کشورهای اروپایی برای تحصیل در دانشگاه های لهستان نیازی به اخذ روادید این کشور نخواهند داشت و بدون ویزا می­ توانند به این کشور مراجعه نموده و به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویان دیگر کشورهای جهان تنها با دریافت دعوتنامه تحصیلی از سوی دانشگاه های لهستان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور می ­توانند به تحصیل در لهستان بپردازند.

هزینه تحصیل در لهستان در 2023

در دانشگاه های دولتی لهستان برای تحصیل به زبان لهستانی نه شهروندان این کشور و نه دانشجویانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا حوزه اقتصادی اروپا (EEA) را دارند، شهریه ای پرداخت نمی کنند. سایر دوره های تحصیلی برای تمامی دانشجویان نیازمند پرداخت هزینه خواهد بود که مقدار آن بر اساس رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت است. به طور متوسط شهریه تحصیل در لهستان در سال 2023 به شرح ذیل است:

مقطع تحصیلی در لهستان متوسط شهریه سالیانه به یورو
کارشناسی €500 تا 6000€
کارشناسی ارشد و دکتری €1000 تا 8000€

برخی از ارزان قیمت ترین دانشگاه های لهستان عبارت هستند از:

 • Warsaw University of Technology
 • Poznan University of Life Sciences
 • University of Agriculture in Krakow
 • University of Opole

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

شرایط مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

دولت لهستان در تلاش است تا سرمایه گذران خارجی را به کارآفرینی در این کشور تشویق نماید. کارآفرینی در لهستان بگونه ای است که کارآفرینان به هنگام اخذ ویزا می­ بایست طرح تجاری خود را به دولت ارائه دهند. در صورتی که طرح مورد نظر مورد تأیید لهستان قرار گرفت، به وی و اعضای خانواده او اقامت لهستان ارائه خواهد شد. افراد می ­توانند با سرمایه های کمتری در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نسبت به ثبت شرکت با مسئولیت محدود اقدام نمایند. ناگفته نماند متقاضیان مهاجرت به لهستان از این طریق نیز می ­توانند پس از 5 سال کارآفرینی در این کشور تابعیت را اخذ نمایند.

اخذ اقامت لهستان از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به کشور لهستان که در کمترین زمان ممکن موجب می­ شود تا فرد اقامت و تابعیت لهستان را دریافت نماید، ازدواج است. افرادی که با اتباع لهستانی ازدواج می­ نمایند تنها در عرض 3 ماه می ­توانند اقامت دائم و پس از 3 سال زندگی مشترک با اتباع لهستانی تابعیت این کشور را اخذ نمایند. اتباع خارجی برای اینکه اقامت و تابعیت لهستان را اخذ نمایند، می­ بایست ازدواجشان را در این کشور به ثبت برسانند. ثبت ازدواج در لهستان معمولاً در دفاتر ثبت اسناد رسمی و یا اماکن مقدس مانند کلیساها صورت می­ گیرد.

شرایط اخذ اقامت دائمی لهستان

خیلی از هموطنان و نیز اغلب مهاجران هدفشان از مهاجرت به لهستان به عنوان کشوری عضو اتحادیه اروپایی اخذ مجوز اقامت دائمی (PR) می باشد. چرا که اغلب ویزاهای مهاجرتی صادره برای اتباع خارجی در لهستان از نوع افامت کوتاه یا بلند مدت است. در واقع افراد برای دریافت اقامت دائمی لهستان دو روش کلی پیش رو دارند که انتخاب هر یک از این روش ها به شرایط آنها بستگی خواهد داشت:

شرایط دریافت اقامت دائمی لهستان

در روش اولی افراد دارنده ویزاهای کاری، تحصیلی و یا سرمایه گذاری لهستان فقط در صورتی صلاحیت درخواست PR لهستان را دارند که در این کشور با همان ویزای اقامت موقت به مدت 5 سالی زندگی کرده باشند. اما در روش دوم اگر فرد خارجی با تبعه لهستانی ازدواج کرده و به مدت 3 سال هم زندگی کرده باشد صلاحیت درخواست مجوز اقامت دائمی لهستان را خواهد داشت.

شرایط اخذ شهروندی لهستان

قبل از اینکه درباره شرایط و یا روش های اخذ تابعیت لهستان صحبت کنیم بهتر است ابتداء با ارزش و اهمیت پاسپورت لهستان و نیز امتیازاتی که دارندگان این پاسپورت دارند بحث کنیم. همان طوری که در تصویر پایینی هم مشاهده می شود، پاسپورت کشور لهستان در بین پاسپورت های جهان (مطابق رنکینگ وب سایت هنلی) در جایگاه 9- ام جهان قرار دارد:

جزییات پاسپورت کشور لهستان

به همین دلیل نیز این پاسپورت اروپایی جزء بهترین پاسپورت های جهان شناخته می شود و از عمده امتیازات آن برای دارندگانش می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مسافرت معاف از ویزا به حدود 184 کشور جهان
 • داشتن تابعیت مضاعف (پاسپورت دوم)
 • برخورداری از انواع امکانات دولتی
 • دریافت تابعیت لهستانی برای کل اعضای خانواده
 • بهره گیری از خدمات کنسولی
 • حق رای

حالا با این توضیح به انواع روش های اخذ شهروندی (پاسپورت) لهستان در سال 2023 می پردازیم:

انواع روش های اخذ شهروندی (پاسپورت) لهستان

بررسی راه های مهاجرت به کشور لهستان

اگر با یک شخص ملیت لهستانی ازدواج کنید می توانید با رعایت ضوابط و ثبت رسمی ازدواج خود و همچنین تکمیل درخواست اقامت و تحویل آن به مقامات مربوطه در لهستان برای اخذ ویزای اقامت اقدام کنید. نکته قابل توجه در این روش این است که شما می‌توانید پس از گذشت حداقل 3 سال از ازدواج خود با شخصی که ملیت لهستانی دارد برای اقامت دائم درخواست دهید و ظرف مدت تنها چند ماه با صرف هزینه اندک اقامت دائم این کشور را برای خود دریافت کنید.

اگر در کشور لهستان اقدام به سرمایه‌گذاری با حداقل مبالغ تعیین شده توسط دولت لهستان کنید، می توانید ویزای اقامت دائم این کشور را بعد از گذشت 3 سال از زمان دریافت ویزای موقت برای خود و افراد تحت تکفل خود از جمله همسر و فرزندان کمتر از 18 سالتان دریافت کنید، همچنین اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری خرید ملک در لهستان گزینه مناسب می باشد که شما باید در این روش حداقل مبلغ 30000€ (یورو) برای خرید ملک اختصاص دهید.

از دیگر راه‌ های پرطرفدار برای مهاجرت به کشور لهستان اخذ ویزای تحصیل برای ادامه تحصیل در این کشور می باشد که با توجه به امکانات رفاهی مناسب، هزینه های معقول و همچنین کیفیت خوب دانشگاه‌های این کشور، تحصیل در لهستان یکی از بهترین گزینه ها برای شما می باشد. لازم است شما تمکن مالی خود و یا شخصی که تقبل هزینه های شما را به عهده دارد برای مقامات این کشور اثبات کنید. بعد از گذشت از این مرحله باید توسط دانشگاه‌ های کشور لهستان پذیرش بگیرید. می توانید برای پوشش برخی از هزینه های زندگی خود به کار ضمن تحصیل در لهستان بپردازید. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص مهاجرت به لهستان توضیحاتی ارائه گردید.

سوالات پرتکرار در خصوص شرایط مهاجرت به لهستان

پرسش و پاسخ های شرایط مهاجرت به لهستان شامل موارد زیر می شود:

 • ساده ترین روش مهاجرتی به کشور لهستان چیست؟ بدون تردید کم هزینه ترین و ساده ترین روش مهاجرت به لهستان مهاجرت تحصیلی به این کشور است.
 • آیا امکان اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟ حداقل سرمایه گذاری مجاز در لهستان برای اخذ اقامت این کشور، 12000€ (یورو) می باشد.
 • شرایط مهاجرت کاری به لهستان چگونه است؟ شهروندان غیر اروپایی برای کار در لهستان باید از یک کارفرمای لهستانی پیشنهاد کاری دریافت کرده باشند.
 • هزینه زندگی یک خانواده در لهستان به چه میزان است؟ هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در ورشو را می توان در حدود 2300$ (دلار آمریکا) در ماه دانست.
 • انواع روش ها برای اخذ اقامت دائمی لهستان چیست؟ از جمله این روش ها می توان به اقامت (کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و یا خانوادگی) در لهستان و نیز ازدواج با تبعه لهستانی اشاره کرد.
 • آیا سرمایه گذاری در لهستان 2023 منجر به اخذ سریع اقامت دائم و یا شهروندی لهستان می شود؟ خیر، از این طریق فقط می توان به ویزای سرمایه گذاری لهستان با مدت اقامت کوتاه مدت ولی قابل تمدید رسید.
 • شیوه های مختلف اخذ شهروندی لهستان چیست؟ از جمله این روش ها می توان به تولد (از والدین یا والد لهستانی)، از طریق اقامت قانونی و نیز از طریق ازدواج با شهروند لهستانی اشاره کرد.
5/5 - (2 امتیاز)

6 دیدگاه برای “شرایط مهاجرت به لهستان

 1. ویدا گفت:

  یه سوال دیگه
  صنعت لیزینگ در اون کشور چقدر فعاله؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله فعال هست.

   1. ویدا گفت:

    ممنون که پاسخ دادید
    من تهران سابقه ۱۶ ساله لیزینگ دارم هنوز هم مشغولم فکر میکنید به دردم میخوره اونجا؟

    1. امیر جلالی گفت:

     شما می تونید از طریق سایت های کاریابی در کشور لهستان مشاغل موجود در این دسته رو پیدا کنید و مکاتباتی با کارفرماها داشته باشید در این صورت، دقیقا متوجه شرایط موجود خواهید شد.

 2. ویدا گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  میشه در مورد اقامت از طریق خرید ملک بیشتر توضیح بدید
  گفتین ۳۰۰۰۰ یورو حداقل نیازه با این رقم چه ملکی با چه مشخصاتی میشه خرید؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   این شیوه متاسفانه برای ایرانیان فعال نیست و شما در صورتی می تونید ازش استفاده کنید که پاسپورت کشور دیگه ای رو داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *