مهاجرت کاری سوئد

شرایط ویزای کار سوئد

شرایط ویزای کار سوئد

یک مهاجر با اخذ اطلاعات صحیح از شرایط ویزای کار سوئد میتواند وارد این پروسه مهاجرتی شود. چرا که سوئد در سال 2023 شرایط کاری نسبتا خوبی دارد و آمار بیکاری آن تنها 7.1% است. از طرفی هزینه های زندگی نیز در سوئد نسبت به سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی کمتر است. به عنوان مثال در حالی که زندگی در نروژ ماهیانه حدود 2300€ (یورو) هزینه دارد زندگی در سوئد در سال 2023 برای فردی که به تنهایی زندگی می کند حدود 1900€ (یورو) هزینه خواهد داشت.

 • اقتصاد در کشور سوئد در کجا قرار دارد؟
 • شرایط اخذ ویزای کاری سوئد چیست؟
 • مدارک لازم جهت اخذ ویزای سوئد کدام ها است؟
 • نحوه تمدید ویزا در سوئد به چه شکل است؟

در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص شرایط ویزای کاری سوئد در سال 2023 ارائه شده است.

اقتصاد کشور سوئد در سال 2023

سوئد کشوری در شمال اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی به پایتختی استکهلم می باشد مردمان این کشور به زبان سوئدی صحبت می کنند. در اواخر قرن هجدهم میلادی، کشور سوئد جز یکی از فقیرترین کشورها محسوب می شد. اما بعدها شرایط اقتصادی این کشور بهتر شد. در دوران رشد اقتصادی سوئد، درآمد این کشور بر پایه صنعت و صادرات از جمله وسایط نقلیه موتوری، چوب، کاغذ، محصولات آهنی و فولادی می باشد و نرخ بیکاری این کشور پایین تر از میانگین اتحادیه اروپایی است. برای ارزیابی هر چه بهتر شرایط اقتصادی سوئد در سال 2023 جدول ذیل تهیه شده:

شاخص ها رتبه ها و درصدها
مشارکت قاره ای و بین المللی عضویت در اتحادیه اروپایی (EU)، ناحیه شنگن و سازمان ملل
آزادی اقتصادی در جهان رتبه 19
نرخ بیکاری سوئد (ژانویه 2023) 7.1%
رتبه جهانی شاخص کیفیت زندگی رتبه 10 جهانی
سلامت مالی 96.6%
آزادی سرمایه گذاری 85%

سوئد؛ مقصد کاری جذاب برای دانشگاهیان ایران

به نظر می رسد که کشور سوئد و شرایط کاری حاکم بر آن نیازی به توضیح بیشتر ندارد. در سوئد بیش از هر رشته شغلی، شاغلین بخش IT از شانس خوبی برای اخذ ویزای کار برخوردارند. به همین دلیل گفته می شود که سوئد بازار کار خوبی برای متخصصان دانشگاهی است. اما برای اینکه شما نیز از شرایط روز سوئد آگاه شوید، ما در اینجا به ذکر آمار بروز شده از وضعیت کار در سوئد می پردازیم. ابتداء باید در مورد نرخ بیکاری در این کشور بدانید که این نرخ از 8.6% ماه اکتبر سال گذشته به 7.5% ماه ژانویه در سال 2022 کاهش یافته است اما در نیمه سال مجددا افزایش را تجربه کرده و به 9.1% رسیده است و حالا در سال 2023 به 7.1% کاهش یافته است.

مقایسه نرخ بیکاری در سوئد

با وجود این افزایش یکی دو درصدی در نرخ بیکاری، اما جالب است بدانید که متوسط درآمد حاصل از کار در سوئد همچنان بالا است و به روند صعودی خود نیز ادامه می دهد. به طوری که میانگین حقوق ماهانه در سوئد 45100SEK (کرون) معادل 4475€ (یورو) می باشد که پس از کسر مالیاتی به حدود 3900€ (یورو) می رسد. اما مدیران ارشد در سوئد با دریافت 101000SEK (کرون) بیشترین درآمد در سوئد را عاید خود می کنند. اما بیشترین عوامل تاثیرگذار بر روی سطح درآمد در سوئد دو چیز است:

 • سن کارگران
 • سابقه کاری آنها
 • مدرک تحصیلی
 • جنسیت
 • شهر محل خدمت

الزامات کار در سوئد

در ابتداء یک خبر خوب برای متقاضیان کار در سوئد اینکه بر طبق مطالعه HSBC 2017 Expat Explorer کشور سوئد رتبه دوم را در شاخص امتیت شغلی و رتبه سوم را در معیار تعادل کار/زندگی به خود اختصاص می دهد. با این توضیح، شرایط کار در سوئد بدین فرار است که افراد قبل از اینکه بخواهند مجوز کار در کشور سوئد و همچنین ویزا برای ورود به این کشور را دریافت نمایند، باید یک پیشنهاد شغلی JOB OFFER از یک کارفرمای سوئدی داشته باشند. معمولا قراردادهای کاری در سوئد به صورت دائمی همراه با دوره آزمایشی 3 تا 6 ماهه است. در سوئد، قانون حداقل حقوق در کار نیست و حقوق بر پایه نظر سندیکاهای کاری تعیین می شود.

صدور مجوز کار: شهروندان حوزه Nordic (شمالی): اگر متقاضی از شهروندان دارنده پاسپورت حوزه Nordic (دانمارک، جزیره فارو، فنلاند، گرینلند، ایسلند، نروژ و سوئد) باشد نیازی به اجازه یا ثبت نام برای زندگی و کار در سوئد را ندارد.

شهروندان عضو EU/EEA

اگر فردی دارنده پاسپورت و شهروندی منطقه EU /EEA است و در کمتر از 3 ماه در سوئد اقامت دارد، نیازی به اجازه برای زندگی و کار در سوئد را ندارد و می توانید بدون ثبت نام در این 3 ماه در کشور سوئد کار کند. اگر افراد عضو منطقه EU /EEA قصد داشته باشند که بیش از سه ماه در کشور سوئد اقامت داشته و مشغول به کار باشند، باید اقدام به ثبت نام و اقامت قانونی در این کشور نمایید. این یک تضمین برای دانشجویان دارنده ویزای تحصیلی، کارمندان، خوداشتغالان،ارائه دهندگان خدمات و افرادی که دارای وجوه کافی برای حمایت از آن ها هستند، خواهد بود و این تضمین همچنین برای اعضای خانواده آن ها نیز خواهد بود.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

اگر فردی شهروند کشورهایی خارج از EU/EEA باشد، برای کار و اقامت در کشور سوئد نیازمند اجازه و ثبت نام خواهند بود، شرایط کار و اقامت برای افرادی هم اکنون دارای اقامت دائم از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا EU و یا سوئیس باشند، مانند افراد عضو EU /EEA خواهد بود. در موارد دیگر فرد باید اجازه کار را اگر قصد ماندن بیش از سه ماه در کشور را دارد اخذ نماید که این کار همراه با مجوز کار انجام پذیر است.

نکات مهم شرایط ویزای کار سوئد

نکات مهم شرایط ویزای کار سوئد

از شرایط لازم برای اخذ ویزای کار سوئد در سال 2023 عبارتند از:

 • برای کسب مجوز کار قبل از ورود به سوئد باید پیشنهاد شغلی از سمت کارفرمای سوئدی داشت.
 • شغل مورد درخواست شخص متقاضی کار در سوئد باید به مدت حداقل 10 روز کاری در خود کشور سوئد، منطقه اقتصادی اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس آگهی شوند.
 • شرایط استخدام باید مساوی یا بهتر از شرایط عادی در سوئد باشد.
 • اتحادیه مربوط به تجارت باید فرصتی برای بازبینی شرایط از جمله شرایط حقوق ماهیانه باشد، به عنوان مثال حقوق ماهیانه قابل پرداخت باید مساوی یا بیشتر از SEK13000 (کرون سوئد) معادل 1265€ (یورو) قبل از پرداخت مالیات باشد.
 • هزینه برای اولین درخواست SEK2000 (کرون سوئد) می باشد و هزینه برای گسترش درخواست (بدون تغییر شرایط استخدامی) SEK1000 (کرون سوئد) خواهد بود.
 • اجازه کار همچنین به طول مدت اقامت موقت بر اساس قرارداد کار و یا برای 2 سال معتبر است.
 • پس از گشذت 48 ماه از استخدام فرد در کشور سوئد، متقاضی واجد شرایط برای اجازه اقامت دائم خواهد بود.
 • مجوز کار و اقامت در سوئد باید از خارج از کشور سوئد بدست بیاید و قبل از ورود فرد به کشور به صورت استیکر به پاسپورت فرد متصل شود.

شرایط ویزای کار سوئد برای دانشجویان و همراهان

مواردی برجسته و استثنایی برای دارندگان ویزای تحصیلی سوئد که پس از فارغ التحصیلی قصد کار در سوئد را دارند وجود دارد. به صورت انحصاری، کاندیدای موجود در کشور برای مصاحبه کاری به راحتی می توانند مجوز کسب نمایند در صورتی که شرایط اشتغال فورا شروع شود و تقاضا در یک بخش خاص بالا باشد. اگر فردی موفق به استخدام در کشور سوئد شود و اجازه کار در سوئد و اقامت را دریافت نماید به صورت خودکار به خانواده او که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال به میزان اقامت خودش، اجازه کار و تحصیل داده می شود.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کار سوئد

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کاری سوئد در سال 2023 شامل موارد زیر می شود:

 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد کاری از سوی کارفرما سوئدی که مطابق با قوانین و مقررات و چارچوب رعایتی مبتنی بر قانون کار کشور سوئد باشد و از جمله مشاغل مرتبط با صنعت باشد.
 • حقوق و دستمزد ماهیانه اعلامی و میزان بیمه و مالیات مبتنی بر قانون بیمه تامین اجتماعی سوئد باشد.
 • فرد باید شرایط را به گونه ای ارائه دهد که نشان دهد میزان درآمد کافی برای گذراندن زندگی در سوئد را دارد مثل اینکه حقوق دریافتی خالص ماهیانه به غیر از مالیات ماهیانه SEK13000 (کرون سوئد) باشد.
 • بیمه فرد از سوی کارفرما در برگیرنده پوشش هایی مانند سلامت، بهداشت و بازنشستگی باشد.

تمدید و نحوه درخواست مجوز کار سوئد

اگر فردی قصد دارد که پس از پایان مجوز کار، این اجازه را تمدید کند و برای مدت 6 ماه یا بیشتر به عنوان کارمند مشغول به کار است و مجوز فعلی وی منقضی نشده است، قادر خواهد بود که برای تمدید اقامت و اجازه کار خود در این حین درخواست دهد. زمانی که فرد برای تمدید مجوز درخواست می دهد، اداره مهاجرت بررسی می نماید که در حین مجوز فعلی آیا فرد تمامی شرایط استخدامی را رعایت کرده است یا خیر، که به این منظور باید از ادراه مالیات سوئد درخواست درآمد و نامه مالیاتی نماید. برای تمدید مجوز کار نیز شخص مدارکی که در بالا متذکر شدیم باید آماده کرده باشد، همچنین فرد متقاضی می تواند در مقاله کار پس از تحصیل در سوئد بیشتر در این راستا مطالعه کند.

بعضی قوانین خاص برای موقعیت های زیر برای کار اعمال می شود:

 • درخواست کار برای برخی موقعیت های شغلی معین و بعضی از کشورها
 • تقاضای کار برای اشخاصی که به صورت پناهنده هستند
 • درخواست کار برای برای ملاقا ت با کارفرما به سوئد رفته اند
 • درخواست کار برای تمدید مجوز کار

مقایسه شرایط ویزای کار در سوئد و آلمان

برخلاف سوئد که تنها راه ورود به آن با ویزای کاری داشتن پیشنهاد شغلی است، کشور آلمان ویزایی تحت عنوان جستجوگر کار دارد. این ویزا مزیت فوق العاده بزرگی است چرا که داشتن پیشنهاد شغلی بدون حضور در خاک کشور مورد نظر تقریبا غیر ممکن است. اما آلمان با آمار بیکاری حدود 5% نیاز شدیدی به نیروی کار متخصص در زمینه مهندسی برق، مهندسی IT و مهندسی نرم افزار و غیره دارد در نتیجه ویزایی 6 ماهه تحت عنوان ویزای جستجوی کار صادر می کند. این ویزا باعث می شود متقاضیان کار در آلمان وارد خاک این کشور شوند بدون این که لازم باشد از قبل پیشنهاد شغلی داشته باشند. مقایسه دیگر درباره متوسط درآمد کار در دو کشور آلمان و سوئد می باشد. با توجه به نمودار زیر می توان متوجه این نکته مهم شد که میزان درآمد متوسط کارگر آلمانی بسیار بیشتر از کارگر سوئدی است:

مقایسه درآمد در سوئد و چند کشور اروپایی

شرایط کار دانشجویان در سوئد

دانشجویان در سوئد بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر، می توانند به مدت 40 ساعت کار تمام وقت در سوئد را تجربه کنند و همین امکان برای همسر و همراهان بالای 18 سال آن ها نیز میسر است. با این وجود دانشجویانی که حقوق ماهانه خوبی دریافت کنند، در پایان سل اول اقامت دانشجویی خود در این کشور می توانند برای دریافت ویزای کار این کشور اقدامات لازم را انجام دهند و در صورتی که ویزای کاری به آن ها تعلق گیرد، امکان تحصیل رایگان در این کشور را خواهند داشت.علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص شرایط ویزای کار سوئد

از جمله سوالات مربوط به شرایط ویزای کار سوئد عبارتند از:

 • شرایط اقتصادی سوئد چگونه است؟ در حال حاضر شاهد پیشرفت اقتصادی صنعتی در این کشور هستیم و میانگین نرخ بیکاری آن کمتر از اتحادیه اروپا است.
 • شرایط ویزای کاری سوئد برای شهروندان خارجی چیست؟ شهروندان خارجی ملزم به داشتن پیشنهاد کاری هستند که در ابتدا به مدت 3 الی 6 ماه صادر می گردد.
 • شرایط آگهی کار در سوئد چیست؟ پیشنهاد کار می بایست در ابتدا به مدت 10 روز در سوئد و اتحادیه اروپا آگهی شود و در صورت عدم تامین نیرو فرد خارجی می تواند اقدام کند.
 • هزینه ویزای کاری سوئد چقدر است؟ هزینه درخواست اولیه به میزان 1000SEK الی 2000SEK (کرون) است.
 • مدارک لازم برای اخذ مجوز کار از سوئد چیست؟ ارائه پیشنهاد کاری با حداقل حقوق 13000SEK (کرون) در ماه به همراه مدارک هویتی معتبر و بیمه نامه.
4.9/5 - (43 امتیاز)

42 دیدگاه برای “شرایط ویزای کار سوئد

 1. محمد گفت:

  باسلام بنده پیشنهاد شغلی به عنوان personlig Assistent از یک شرکت سوئدی دارم و تمامی مدارک مورد نیاز رو در سایت اداره مهاجرت ارسال کردم، تقریبا بعد از 40روز قوانین تغییر کرده و
  با توجه به قانون جدید کشور سوئد، شرکت قرارداد استخدامی رو هم تحویل اداره مهاجرت داده، بنظرتون ممکنه تصمیم ادارا مهاجرت منفی باشه؟ و حدودا چقدر زمان میبره ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   به هیچ عنوان نمیشه در مورد تصمیم نهایی سفارت صحبت کرد. در صورتی که مدارک به طور کامل ارسال شده باشه، میشه امید داشت که پاسخ مثبت دریافت کنید

 2. اسماعيل گفت:

  با عرض سلام
  پيش از ورود به كشور سوئد آيا واكسينه شدن الزامى است؟ اگر شخصى دو دوز واكسنه اسپوتنيك را دريافت كرده باشد مشكلى ندارد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خیر مشکلی نیست

 3. محمد جواد گفت:

  سلام.
  برادر خانم من در استکهلم مدیر یه فروشگاه هست و گفته که نیرو لازم داره
  از این حالت میتونم برای ویزای کاری اقدام کنم؟ حقوق خالص هم که کسر مالیات شده 14 هزار کرون اعلام کردن

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   ایشون باید برای شما یا همسرتون یک دعوت نامه رسمی ارسال کنه. در صورتی که با تقاضا موافقت بشه شما می تونید به صورت خانوادگی مهاجرت کنید.

 4. عبید گفت:

  سلام
  من دعوتنامه کاری دریافت کردم. میخواستم بدانم شرکت دعوت کننده شرایط خاصی داشته باشه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شرکت باید در رابطه با شرایط شما در کشور سوئد تعهداتی رو به اداره کار سوئد داده باشه.
   در صورتی که دعوتنامه دریافت شده رسمی باشد، شما می تونید از این طریق راهی سوئد بشید.

 5. مهدی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  شما به عنوان یک موسسه که در زمینه مهاجرت فعالیت دارید با توجه به شرایطی که قبلا عرض کردم می توانید ویزا کاری یا مهاجرت با اخذ دعوتنامه با کار را برای من فراهم نمایید.

  با احترام

  1. داوری گفت:

   سلام
   اخذ آفر کار به عهده شماس تا از این طریق بتونید اقامت سوئد رو بدست بیاریت

 6. مهدی گفت:

  سلام
  شما می توانید شرایط و مقدمات ویزا کار و یا دعوتنامه کاری را فرهم کنید.

  1. داوری گفت:

   سلام
   ما میتونیم برای شما ویزای کاری رو بگیریم اما داشتن کار یا دریافت دعوتنامه کاری در اون کشور به عهده خودتونه

 7. مهدی گفت:

  سلام
  با مدرک دانشگاهی ایمنی و بهداشت حرفه ای [HSC] و پنج سال سابقه کار میتونم با ویزای کار به سوِئد مهاجرت کنم./

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در کشور سوئد نیاز به دعوتنامه کاری خواهید داشت

 8. امير ارسلان گفت:

  سلام من يك پيشنهادى كارى از سوئد داشتم كه به علت شرايط اقتصادى شركت ميزبانم از طرف اداره مهاجرت سوئد رد شد.
  ميخواستم بدونم دوباره با عوض شدن شرايط شركت كارفرما ميتونه درخواست جديد بده؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله مشکلی برای درخواست دوباره وجود نداره

 9. سُرور گفت:

  سلام
  من فارغ التحصيل رشته پزشكي عمومي هستم و بدون سابقه كار، ميخواستم براي مهاجرت به سوئد و معادلسازي مدركم اقدام كنم، لطفا من روراهنمايي كنيد

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا ابتدا مقاله ویزای کاری سوئد گروه پزشکی رو مطالعه فرمایید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

   1. سُرور گفت:

    مرسي ، من اين مقاله رو مطالعه كردم،
    ولي بيشتر نگرانيم از بابت اين بود كه سابقه كار ندارم، اين درسته كه چون سابقه كار ندارم دوره هاي كاراموزي من در سوئد ممكنه طولاني تر بشن؟

    1. داوری گفت:

     بله همینطوره دوست من

     1. سُرور گفت:

      ?ممنونم، فقط من براي وقت مشاوره حضوري بايد زنگ بزنم به دفترتون و رزرو كنم؟

     2. داوری گفت:

      بله با شماره 02191003232 تماس بگیرید من در خدمتتون هستم

 10. ایمان گفت:

  سلام و عرض ادب
  من اط طریق کارفرما میخوام دعوت شم ب سوئد
  گفت باید برای اداره کار 50هزار کرون بپردازی.
  این 50هزار کرون درسته؟ 50هزار کرون برای چیه؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   از این قضیه اطلاعی ندارم ازشون بپرسید از چه بابت باید پرداخت کرد

 11. مهراد گفت:

  ویزای کار سوئد رو میشه از کشورهای دیگر شنگن هم ورود کرد و گرفت؟ برای کار در حرفه های پزشکی باید آزمون تطبیق مدارک رو در سوئد داد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله میشه از کشورهای دیگه ای که شانس ویزا دارید اقدام کنید و پلی بزنید برای ورود به سوئد
   برای کار پزشکی هم تطبیق مدرک رو نیاز دارید و هم مدرک زبان سوئدی

 12. مهشید رحمانی گفت:

  سلام و خسته نباشید. میتونم برای کار در کشور سوئد تو زمینه برق اقدام کنم؟ کارفرما ندارم میتونید کمکم کنید؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض ارادت
   برای کار در سوئد موسسه ما خدماتی ارائه نمیکند. در این خصوص ما به شما سایت ها و موسسات کاریابی در سوئد را پیشنهاد می کنیم همچنین تحصیل در سوئد می تواند راه ورود مناسبی برای کار در این کشور محسوب شود. در این خصوص پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره با موسسه ما ارتباط بگیرید.

 13. امیر عباس گفت:

  سلام بابت مطالب به روزتون تشکر میکنم

 14. مهراد گفت:

  برای همراهان هم میشه ویزای کار گرفت؟ فرزند من می تونه رایگان درس بخونه ؟ الان این کشور ویزای جست و جوی کار داره؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   همراه فردی که تحصیلی اقدام میکنه به عنوان همسر فرصت کار خواهد داشت
   و فرزند هم میتونه در مدرسه رایگان تحصیل کنه
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 15. hesam گفت:

  سپاس از مقاله ی خوبتون … با این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با شرایط ویزای کار سوئد کسب کردیم … آیا محدودیت سنی برای ویزای کار سوئد وجود داره ؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   سپاس از لطفتون
   برای ویزای کار محدودیت سنی خاصی وجود نداره بیشتر شرایط کاریه شماست که مهمه.
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 16. ارسلان رکنی گفت:

  سلام بعد از ۱۰ روز آگهی استخدام چگونه میتوان استخدام شد؟

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   سوال شما واضح نیست. در صورت امکان مجدد شرایط و سوال خود را مطرح نمایید.

 17. سحر گفت:

  سلام ممنون میشم در مورد ویزای تحصیلی سوئد توضیح دهید.
  ممنون از مطالب به روزتون

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   مقاله ویزای تحصیلی سوئد را برای مطالعه شما لینک نمودیم.

 18. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون در این مقاله

 19. پدرام کوهی گفت:

  آیا به ما ایرانی ها خوب ویزا می دهند؟

  1. رهنما گفت:

   عرض ارادت
   برای کار در سوئد باید از این کشور پیشنهاد یا دعوت نامه کاری داشته باشید.

 20. محمدحسین گفت:

  استفاده کردیم ممنون

 21. باقر قلم بر گفت:

  خیلی خوب و مفید بد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  26  =  35