مهاجرت

قوانین تایلند

قوانین تایلند

آشنایی با قوانین تایلند در زمینه های گوناگون، لازمه انواع مهاجرت به این کشور می باشد که بسیاری از متقاضیان پیش از اقدام مورد توجه قرار می دهند. طی دو دهه اخیر، علی رغم درصد بالای مهاجرت های گردشگری به تایلند، افراد زیادی جهت دریافت انواع اقامت های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و غیره اقدام کرده اند. در ادامه این مطلب که با تلاش اعضای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگاشته شده است، سعی داریم شما را با قوانین وضع شده در کشور تایلند و جنبه های مختلف آن آشنا گردانیم. شایان ذکر است موارد ذکر شده در ادامه مطلب همگی متعلق به قانون اساسی کشور تایلند می باشد که در سال 1932 و در پی کودتای مردم جهت تغییر نظام به وضعیت فعلی و حکومت مشروطه سلطنتی وضع شده است.

  • قوانین مهاجرت به تایلند چیست؟
  • محدودیت های مهاجرت به تایلند چیست؟
  • قوانین سرمایه گذاری در تایلند چیست؟
  • بهترین مسیرهای مهاجرت به تایلند چیست؟
  • قوانین تولد در تایلند چگونه است؟

درباره شرایط جغرافیایی تایلند

کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا قرار داشته و از شمال با برمه و لائوس و از جنوب با مالزی دارای مرز مشترک می باشد. وجود خلیج تایلند در قسمت جنوبی این کشور تاثیر بسزایی در رشد بی سابقه و چشمگیر اقتصاد تایلند در سال های اخیر داشته است. به گونه ای که اغلب محصولات صادراتی چون قطعات خودرو، برنج و فولاد از این مسیر منتقل می شوند. تایلند بیش از 69 میلیون نفر جمعیت دارد و پر جمعیت ترین شهر آن بانکوک می باشد. طبق روال اکثر کشورهای آسیایی، امکانات مدرن و فرصت های شغلی مناسب اغلب در شهر بانکوک تجمع یافته اند؛ هرچند تحصیل و کار در سایر شهرهای بزرگ این سرزمین به کرات مشاهده می شود. زبان رسمی مردم این کشور تایلندی بوده و واحد پول آن THB (بات تایلند) می باشد.


به علت موقعیت جغرافیایی تایلند، این کشور در اغلب فصول سال دارای آب و هوای گرمسیری می باشد. به فراخور همین موضوع بهترین فصل سفر به تایلند ماه نوامبر می باشد تا کمی از گرمای هوا کاسته شود. کشور تایلند به دریا نزدیک بوده و به علت جنگلی بودن ناحیه شمالی آن، دارای انواع پوشش های خاص و متفاوت گیاهی می باشد. در ادامه به بررسی جاذبه های گردشگری تایلند به تفکیک شهرهای گوناگون آن می پردازیم:

نام شهرجاذبه های طبیعی و گردشگری
پوکتسواحل و اقامتگاه های جزیره ای، جزیره فی فی، ساحل لائم سینگ
پاتایاباغ نانگ نوچ، ساحل کوه لارن، ساحل بن آمفور
بانکوکبناهای تاریخی باشکوه، بازار شناور، تنوع غذاهای دریایی
چیانگ مایبافت تاریخی جذاب، مراکز خرید متعدد

درباره اقتصاد تایلند

کشور تایلند در دو دهه اخیر توانسته است پیشرفت شگرفی را در زمینه کاهش نرخ تورم و بیکاری ثبت نماید. به گونه ای که طبق آمار رسمی نرخ تورم در سال 2024 برای تایلند منفی بوده و تنها 1% جوانان این کشور دچار مشکل نبود شغل می باشند. تا چند سال پیش صنعت توریسم تنها منبع درآمدزایی دولت تایلند به حساب می آمد اما هم اکنون با افزایش قابل توجه نرخ تولید ناخالص داخلی و جذب افراد متخصص در زمینه های گوناگون از تمامی کشورهای جهان، تایلند توانسته است توجه بسیاری از افراد را جهت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور جلب کند.

حقوق ماهیانه کار درتایلند برای مشاغل مختلف دارای وضعیت مناسبی بوده و میانگین حقوق افراد 14200 THB (بات تایلند) اعلام شده است که با توجه به هزینه های معقول مسکن، خوراک و حمل و نقل شهروندان این کشور می توانند در رفاه اقتصادی خوبی به گذران زندگی بپردازند. کارمندان شاغل در فعالیت های دولتی 13 روز در سال تعطیل بوده و مجاز به حداکثر 8 ساعت کار روزانه (بدون در نظر گرفتن اضافه کاری) می باشند. همچنین بیشترین صادرات کشور تایلند به کشورهای چین، ایالات متحده آمریکا و هنگ کنگ صورت می پذیرد.

قوانین تایلند در خصوص تحصیل

در نظام آموزشی تایلند، مهارت آموزی در درجه نخست قرار دارد. به گونه ای که محصلین در شاخه های علوم پزشکی همچون داروسازی دارای فضاهایی مخصوص آزمایشات عملی بوده و نمره دروس تئوری آن ها از اهمیت کمتری در برابر فعالیت بالین و کار عملی قرار دارد. از اواخر قرن بیستم تاکنون تحصیل در دوره ابتدایی این کشور برای کودکان اجباری بوده و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف فراهم می باشد. میانگین شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشگاه های برتر این کشور 3450$ (دلار آمریکا) بوده و همچنین دولت و انواع موسسات خصوصی در این کشور، بورسیه هایی را جهت بهبود شرایط مالی دانشجویان برای آن ها در نظر می گیرند. همچنین در صورتیکه فرد موفق به اخذ نمرات بالا در مقطع کارشناسی شده باشد، امکان ادامه تحصیل در نقاطع کارشناسی ارشد و دکتری همان دانشگاه برای او فراهم خواهد بود.

مقطع تحصیلیمدت زمان مورد نیاز
کارشناسی4 سال
کارشناسی ارشد2 سال
دکتری3 سال

قوانین کار در تایلند

با توجه به کاهش نرخ بیکاری در تایلند به 1% در سال 2022 می توان اذعان داشت که افراد با تخصص های گوناگون به سادگی می توانند به جشتجوی فرصت های شغلی مناسب خود در شهرهای بزرگی چون بانکوک پرداخته و از مزایای متعددی چون حقوق بالا بهره مند شوند. نرخ تورم نیز در تایلند بسیار خوب کنترل شده و بخش عظیمی از مردم این کشور در رفاه اجتماعی به سر می برند. طبق آمار رسمی بیش از 39 میلیون نفر نفر در تایلند شاغل بوده و افراد ملزم به کار در 42 الی 48 ساعت در طول هفته می باشند. یافتن کار برای متقاضیان خارجی در تایلند تنها از مسیر ارتباط با کارفرمایان موسسات و شرکت ها میسر خواهد بود. به گونه ای که افراد با ارائه سوابق کاری خود و تکمیل فرم درخواست ویزای کاری، در انتظار تایید کارفرمایان تایلندی خواهند بود.

شغل های پر درآمد تایلند همچون وکالت، مدیریت بانک و خلبانی دارای شرایط ویژه ای بوده و به علت حساسیت آن ها دولت این کشور تنها در صورتیکه فرد قادر باشد توانایی های خود و سودمند بودن برای اقتصاد تایلند را به اثبات رساند، مجوز کار را برای او صادر خواهد کرد. میزان تولید ناخالص داخلی در تایلند دارای وضعیت مناسبی بوده و افراد شاغل در فعالیت های کشاورزی نیز، به علت صادرات محصولاتی چون برنج به کشورهای همسایه می توانند از درآمد خوبی بهره مند شوند.

قوانین کار در تایلند

قوانین تایلند پیرامون ازدواج و تولد فرزند

یکی از مسیرهای رایج جهت اخذ اقامت تایلند ازدواج با همسری از اتباع این کشور می باشد. کشور تایلند نیز همچون سایر کشورهای آسیای شرقی ضوابط و قوانین خاصی در این زمینه تعیین کرده است. علاوه بر مراحل ابتدایی که دو نفر ملزم به ارائه اسناد و مدارکی دال بر حقیقی بودن رابطه خود می باشند، برای اخذ اقامت تایلند از این طریق گذشت زمان 5 سال لازم است. بدان معنا که فرد پس از ازدواج با فرد تایلندی و ارائه مدارکی چون سند ازدواج و آدرس محل سکونت در این کشور، پس از 5 سال متوالی زندگی در این سرزمین قادر خواهد بود جهت اخذ اقامت خود اقدام کند. شرایط ویزای همراه تایلند از دیگر مواردی است که مخاطبان زیادی در این سال ها پیدا کرده است.

کشور تایلند در موضوع تولد فرزند پیرو قانون خون بوده و تابعیت این کشور تنها به فرزندانی اعطا می شود که دارای پدر یا مادر تایلندی باشند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تولد فرزند در خاک تایلند به هیچ وجه منجر به اخذ تابعیت برای او و والدین نخواهد شد. همچنین تحت شرایطی که هویت یکی از والدین نامشخص باشد اما دیگری از اتباع تایلند به حساب آید، دولت این کشور امکان اخذ تابعیت را برای فرزند متولد شده در نظر می گیرد.

شرایط سرمایه گذاری در تایلند

از قوانین منحصر به فرد کشور تایلند می توان به امکان اخذ حداکثر 49% سهام هر شرکت توسط مهاجران خارجی اشاره کرد. بدان معنا که در هر صورت می بایست بخش عمده هر شرکت خصوصی متعلق به اتباع تایلندی باشد و در صورتیکه یک شرکت دارای سه سهامدار باشد، تنها یکی از آن ها می تواند تابعیتی غیر از تایلند داشته باشد. همچنین سرمایه گذاران در این کشور از انواع تسهیلات چون وام های بانکی و امکان خرید و فروش املاک بهره مند خواهند شد.

بررسی سایر قانون های تایلند

بیش از 94% مردم تایلند پیرو مذهب بودیسم تراودا می باشند و به فراخور آن اعیاد و تعطیلی هایی در تقویم این کشور وجود دارد. 16 فوریه متعلق به سال نو چینی است و برگرفته از فرهنگ جزایر هندوچین می باشد. روز ماکا بوچا نیز در تایلند دارای مشهوریت بوده و مردم این کشور در صبح این روز به عبادت در معابد شهرهای خود می پردازند. انواع جاذبه های تفریحی این کشور در شهر پاتایا قابل مشاهده است. همچنین علاقه مندان به طبیعت بکر و صخره های بی نظیر این کشور می توانند از شهر پوکت دیدن نمایند. تنوع غذایی بسیار جذاب و انواع غذاهای دریایی منحصر به هر منطقه از دیگر جاذبه های تایلند می باشد.

در انتهای این نگارش می توان تایلند را با توجه به تمامی قوانین و ویژگی های ذکر شده کشوری ایده آل جهت انواع مهاجرت و زندگی معرفی نمود. همکاران و کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی سوالات بیشتر شما عزیزان پیرامون این زمینه خواهند بود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *