مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج

قوانین مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج

مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج یکی از آسان ترین و سریعترین روش ها برای اخذ اقامت اتحادیه اروپایی (EU) و ویزای ناحیه شنگن می باشد. اما اخذ ویزای ازدواج اسلواکی تابع برخی شرایط و تهیه مدارک موردنیاز جهت احراز صلاحیت متقاضیان می باشد. اصولا هیچ منع قانونی برای ازدواج بین شهروند خارجی و تبعه اسلواکی در این کشور وجود ندارد و ازدواج در این کشور به 2 صورت ازدواج مدنی و ازدواج مذهبی انجام می شود. اما در هر دو حالت، ثبت ازدواج در در محضر الزامی است و اساسا شرط اصلی برای مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج نیز در اختیار داشتن گواهی ازدواج محضری می باشد. ویزای ازدواج اسلواکی امتیاز اقامت دائمی را به متقاضیان اعطاء می کند.

کشور اسلواکی از کشورهای اروپایی است که در منطقه مرکزی این قاره قرار دارد. اسلواکی از 1 می سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپایی (EU) درآمده است و از 26 مارس سال 1995 عضو ناحیه شنگن می باشد. بنابراین این کشور جزو ناحیه یورو یا EUROZONE (€) می باشد و یورو ارز رایج این کشور می باشد. کشور اسلواکی به پایتختی براتیسلاوا بیش از 6 میلیون نفر جمعیت دارد و 2.2% از جمعیت اروپا را تشکیل می دهد. اسلواکی همچنین دارای یک اقتصاد پیشرو بازار آزاد با فرصت های کار و اقامت فراوان می باشد که این کشور را به مقصد مهاجرتی جذابی برای شهروندان خارجی تبدیل می کند.

شرایط ازدواج در جمهوری اسلواکی

بر طبق قوانین کشور اسلواکی، ازدواج یک رابطه بین شخصی مرد و زن می باشد که یا در طی انجام مراسم ازدواج مدنی در یک اداره ثبت ازدواج صورت می گیرد و یا در طی مراسم ازدواج مذهبی در کلیسا و در حضور 2 شاهد انجام می پذیرد. در طی چنین مراسمی، زوجین همدیگر را به عنوان زن و شوهر با رضایت آزاد و بدون هیچ اجباری قبول می کنند. بر طبق قانون اسلواکی، تبعه اسلواک می تواند با شهروند خارجی در کشور اسلواکی یا در کشور خارجی ازدواج کند. ازدواج در سفارت اسلواکی تنها زمانی امکان پذیر است که هر دو نامزد اهل اسلواکی باشند.

قانون خانواده و قانون ادارات ثبت ناظر بر ازدواج بین شهروند اسلواکی و تبعه خارجی می باشند. در حقیقت اعطای ویزای اقامت دائمی (PR) اسلواکی به تبعه خارجی توسط مفاد مربوط به قانون اقامت شهروندان خارجی انجام می شود. در ازدواج مدنی، اداره ثبت محلی صلاحیت دار جهت اجرای مراسم ازدواج مطابق محل اقامت دائمی یکی از زوجین انتخاب می شود. ازدواج در هر مکانی غیر از اداره ثبت بایستی به تایید اداره مذکور برسد. در این روش، قسم های ازدواج زوجین در حضور 2 شاهد ادا می شود. اما در مراسم ازدواج مذهبی، قسم زوجین در حضور کشیش ادا می شود. در این نوع ازدواج هم مدارک ازدواج توسط هیئت مذهبی در عرض 3 روز پس از ازدواج به اداره ثبت صلاحیتدار ارسال می شود.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در اسلواکی

پس از اطلاع درباره شرایط ازدواج در کشور اسلواکی، متقاضیان مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج بایستی در مرحله بعدی مدارک لازم جهت ثبت ازدواج را آماده نمایند. جهت ثبت ازدواج در کشور اسلواکی، متقاضیان ویزای ازدواج اسلواکی بایستی توجه نمایند که تبعه خارجی و شهروند اسلواکی ملزم به ارائه مدارک مجزایی برای ثبت رسمی ازدواج هستند.  مدارک ذیل به تفکیک، مربوط به تبعه خارجی و شهروند اسلواکی می باشد که بایستی جهت ثبت ازدواج به اداره ثبت محلی تحویل داده شود:

مدارک لازم برای تبعه خارجی مدارک لازم برای تبعه اسلواکی
گواهی تولد یا شناسنامه گواهی تولد
مدرک تمکن مالی شماره شناسایی شخصی
مدرک تابعیت (پاسپورت معتبر) مدرک تابعیت
مدرک اقامت قانونی در اسلواکی (ویزا، مجوز اقامت موقتی، کارت پناهندگی و غیره) مدرک نشان دهنده آدرس سکونتی: اقامت دائمی در اسلواکی
گواهی فوت/طلاق همسر یا شوهر قبلی گواهی فوت/طلاق همسر یا شوهر قبلی

نکته حائز اهمیت آن است که مدارک فوق الذکر بایستی 14 روز پیش از انجام مراسم ازدواج تحویل داده شود و تاریخ صدور مدرک اثبات کننده وضعیت تاهل نیز نبایستی بیشتر از 6 ماه باشد. علاوه بر ارائه مدارک فوق، قبل از شروع مراسم ازدواج زوجین باید فرم درخواست رسمی مراسم ازدواج را تکمیل و تحویل دهند. گاها، این کار را تنها یکی از نامزدها می تواند انجام دهد. شایان توجه می باشد که هزینه اداری ثبت ازدواج در کشور اسلواکی 66€ (یورو) می باشد.

اما در اینجا ممکن است سوالی به ذهن متقاضیان مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج برسد و آن این که آیا امکان برگزاری مراسم ازدواج خارج از اسلواکی امکانپذیر است؟ بر طبق قانون اسلواکی، ازدواج در خارج مطابق قانون همان کشور مجاز است و گواهی یا سند ازدواج در اسلواکی تا زمانی معتبر است که کشور صادر کننده مشخص نماید.

ویزا جهت مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج

ویزا جهت مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج

بر طبق قوانین مهاجرتی کشور اسلواکی، اعطای اقامت دائمی اسلواکی به شهروندان خارجی صرفا تحت نظر قانون اقامت شهروندان خارجی یا Act on Residence of Foreignersانجام می شود. بر این اساس و پس از انجام مراسم ازدواج و ثبت آن در اداره ثبت اسلواکی، متقاضیان مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج می توانند درخواست ویزای خود را با ارائه مدارک زیر ثبت نمایند:

  • مدرک تابعیت اسلوکی همسر (کارت شناسایی یا گواهی ملیت اسلواکی)
  • گواهی ازدواج اسلواکی
  • کارت شناسابی
  • دفتر ثبت احوال خانوادگی اسلواکی
  • گواهی تابعیت متقاضی
  • گواهی تولد اسلواکی

ویزای ازدواج اسلواکی نوعی ویزای اقامت د ائمی می باشد که به شهروندان خارجی اعطا می شود. هزینه درخواست ویزای ازدواج درحدود 199EUR می باشد. اما متقاضیان مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج می توانند از طریق ازدواج با شهروند اسلواکی علاوه بر دریافت ویزای ازدواج اسلواکی، به امتیازات فراوانی از جمله  اخذ اقامت دائمی اسلواکی و امکان اخذ تابعیت اسلواکی در آینده، امکان مسافرت آزادانه به کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن، درخواست آسان ویزای کاری اسلواکی، امکان تحصیل رایگان و امکان در یافت خدمات تامین اجتماعی دست یابند.

اخذ اقامت و تابعیت کشورها همواره یکی از راه های آسان مهاجرت به کشورهای اروپایی و دریافت اقامت اتحادیه اروپایی (EU) می باشد که طرفداران خاص خود رادارد. تلاش کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک به هموطنان جهت اخذ ویزاهای اقامت و کاری کشورهای خارجی می باشد. شما عزیزان در این مسیر می توانید از مشاوره های تلفنی رایگان یا حضور در جلسات مشاوره حضوری موسسه برزخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *