مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا

مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا
میانگین امتیاز 5 تعداد 1

امروزه، مهاجرین بسیاری در دنیا با هدف مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا راهی اروپای شرقی می شوند.

کشور اسلواکی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که جزء کشورهای اروپای شرقی محسوب می گردد. این کشور برای سال ها با جمهوری چک ادغام شده بود و در قالب یک کشور به نام چکسلواکی  در عرصه جهانی وجود داشت ولی از اوایل دهه نود میلادی مجددا جدا شد و هویت مستقلی یافت.

اگر در پی مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا هستید با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

مهاجرت به اسلواکی

با اینکه تعریف رسمی و عمومی از مهاجرت و مهاجر  وجود ندارد اما اغلب کارشناسان موافق هستند که مهاجرت Migration عبارت از جابجایی افراد از یک محل به محل دیگر با مقاصد اقامت دایمی یا موقتی در یک جایی و به منظور کار یا تحصیل می باشد. مهاجر Migrant  کسی است که کشور اقامت معمولش را با توجه به دلیل موجه مهاجرتش،به صورت دایمی یا موقتی، ترک می کند. اصولا، روشهای زیادی برای مهاجرت به اسلواکی وجود دارد:

مهاجرت از راه تولد

مبنای قانون تابعیت اسلواکی، در صورتی تابعیت اسلواکی از راه تولد به طور اتوماتیکی به کودک اعطا می گردد که:

 • حداقل یکی از والدین کودک تابعیت جمهوری اسلواکی را داشته باشد.
 • کودکی که در خاک اسلواکی متولد شده است، ولی پدر ومادرش بدون تابعیت باشند.
 • کودک در خاک اسلواکی متولد شده باشد و پدر و مادرش از ملیت های خارجی باشد، ولی کودک هیچ گونه تابعیتی از آنها دریافت نکند.

مهاجرت از راه ازدواج

یر طبق قانون اسلواکی، مهاجرت شهروندان خارجی از طریق ازدواج با شروطی امکان پذیر است. شاید بتوان گفت که کم هزینه ترین و راحت ترین روشهای مهاجرت به اسلواکی ، مهاجرت بواسطه ازدواج می باشد. تابعیت اسلواکی را می توان به متقاضی، که مجاز به اقامت در اسلواکی است، بدون شرط اقامت دایمی در خاک اسلواکی اعطا کرد، اگر او:

الف – با یک شهروند اسلواک (تابعیت اسلواکی توسط ازدواج) ازدواج بکند.

ب – اگر ازدواج آنها طول بکشد و آنها هر دو زیر سقف خانه ای به مدت 5 سال زندگی بکنند.

ج – با تامین این شرایط، و وجود گواهی ثبت ازدواج از قبل، فرد می تواند برای تابعیت اسلواکی درخواست دهد.

مهاجرت از راه کار

از راه های دیگر مهاجرت که تاحدودی سخت و زمانبر است، می توان به مهاجرت از راه کار اشاره کرد. کلیه شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپایی جهت انجام کار در اسلواکی، درخواست روادید کار بکنند. ماکسیمم مدت زمان اعتبار روادید کار اسلواکی حدود 2 سال می باشد. برای کارگران فصلی این مدت 6 ماه تعریف شده است. امکان تمدید نیز فقط 1 بار وجود دارد.

فرآیند درخواست روادید کار هم از طریق کارفرما صورت می گیرد. لازم است که کارفرما برای پست شغلی مورد نظر آگهی بزند. و پس از گذشت مدت قانونی و  تایید پیدانشدن شهروندان اسلواک واجد شرایط برای آن کار، درخواست روادید کار به جریان می افتد. دولت اسلواکی به تبعیت از قانون EU به کارگران ماهر کارت روادید آبی اعطا می کند.

مهاجرت از راه تحصیل

این روش مهاجرتی، مخصوص قشر تحصیلکرده و آکادمیک است. دانشجویان بین المللی که خواهان ادامه تحصیل در اسلواکی هستند، نیازمند ویزای تحصیلی هستند. ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی صادره برای مقاصد تحصیلی در اسلوکی به عنوان ویزای D ملی یا بلند مدت نامیده می شود. دانشجویان خارجی بایست که برایاخذ این ویزا، فرم درخواست را تکمیل کرده و به همراه مدارک مورد نیاز تحویل بدهند.

مهاجرت از راه سرمایه گذاری

اسلواکی از سرمایه گذاران خارجی استقبال کرده و مشوق ها و امتیازات متعددی برای آنها منظور کرده است. از امتیازات اعطایی به سرمایه گذاران اخذ اقامت و تابعیت اسلواکی می باشد. از شیوه های دیگر مشوق سرمایه گذاران خارجی می توان به اعتبارات مالیاتی و سوبسیدها اشاره کرد. اما امکانپذیرترین گزینه برای اخذ اقامت اسلواکی از طربق هدف بیزینس می باشد. اخذ تابعیت از این طریق هم پس از 10 سال اقامت قانونی در اسلواکی می باشد.

مهاجرت پناهندگی

این روش مهاجرتی غیرقانونی بوده، نوع پر هزینه و پر مخاطره مهاجرت محسوب می شود. درصد موفقیت با این روش خیلی کم است. امکان رد پناهندگی شخص بیشتر از امکان پذیرش آن می باشد. مخصوصا درمورد اسلواکی، که خط قرمز اسلواک ها امنیت اجتماعی است و سیاست سخت گیرانه ای درباره مقوله پناهندگی اتخاذ کرده اند.

مزایای مهاجرت به اسلواکی

از مزایای مهاجرت به اسلواکی می توان به این موارد اشاره کرد:

 • زندگی در اسلواکی و املاک اسلواک : گران ترین املاک در براتیسلاوا – پایتخت – یافت می شود. روند قیمت املاک در اسلواکی خوب و روبه پایین است.
 • خرید در اسلواکی: اسلواکی مخصوصا در پایتخت دارای فروشگالهای بزرگ چندکارکردی است. خرید در آنها آسان و مقرون به صرفه است.
 • بازار کار دینامیک: در اسلواکی به دلیل توسعه منابع انسانی و وجود سرمایه های خارجی، بازار کار همواره پر رونق است.
 • اخذ اقامت و تابعیت اسلواک و بهره برداری از مزایا و امتیازات آنها.
 • کار و بیزینس کردن: اسلواکی از بیزینس های جدید استقبال می کند.از اهرم های تشویقی در این باره می توان به تخفیفهای مالیاتی اشاره کرد.
 • هزینه زندگی در اسلواکی خوب است.

معایب مهاجرت به اسلواکی

از معایب مهاجرت به این کشور نیز می توان به این موارد اشاره کرد:

 • امنیت ناکافی: با اینکه اسلواکی کشور امنی است اما صدالبته شخص بایست که محتاط باشد. کیفتان را باز نکذارید، ماشین تان را باز نگذارید، به املاک و دارایی تان سرک بکشید.
 • مهمانپذیری نامناسب در اسلواکی: خدمات در مهمانپذیری در بارها، رستورانها، هتل ها بایست که بهبود یابند.

اقامت اروپا

Interrail Pass تنها توسط شهروندان اروپایی و مقیم های رسمی استفاده می شود. شهروندان غیر اروپایی می توانند از Eurail Pass استفاده بکنند. در صورتی که شما شهروند اروپایی نیستید، اما شما می توانید ثابت بکنید که شما در اروپا زندگی می کنید، شما می توانید از Interrail Pass استفاده بکنید.

در اصل، حق اقامت اروپا تنها به شهروندان اروپایی اعطا می شود که یکی از مدارک زیر را داشته باشد:

 • روادید اقامت دایم اعضای EU.
 • پاسپورت یا تابعیت آن کشور.

در واقع حق استفاده از امتیازات اتحادیه اروپایی همانند اقامت و کار و زندگی تنها با داشتن تابعیت/شهروندی اروپایی به رسمیت شناخته می شود.

دریافت اقامت اروپا از طریق مهاجرت به اسلواکی

شرط مهاجرت به اسلواکی و از آن طریق دریافت اقامت اروپا چیست؟ مشروط بر اینکه شما بتوانید روادید اقامت دایمی / ویا تابعیت اسلواکی را بدست آورید. دلیل این امر هم ساده است. شهروندان هر کشور عضو EU در واقع، شهروندان اتحادیه اروپایی شناخته می شوند. پس بنابرین امکان دریافت اقامت اروپا از طریق مهاجرت به اسلواکی میسر است.

مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا امری امکانپذیر و عملی است. اصولا مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اسلواکی صرفا به شرایط شما و هدفتان از اقامت بستگی دارد. مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا پروسه زمانبر و هزینه برداری است. ما به شما توصیه می کنیم که در این مسیر از مشاوران زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید تا از شرایط زندگی در اسلواکی آگاه گردید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =