مهاجرت

مهاجرت به کویت

مهاجرت به کویت

برای مهاجرت به کویت متقاضیان خارجی می بایست در نخستین گام از شرایط این امر آگاه باشند تا بتوانند بهترین روش را برای ورود به کویت انتخاب کنند. زندگی در کشور کویت شرایط خاصی دارد و شما عزیزان اگر به فکر کسب اطلاعات درباره کویت، شرایط کار در این کشور و همچنین انواع ویزاهای ورود به خاک کشور کویت هستید می توانید با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

با در نظر گرفتن مساحت کشور کویت، این کشور مقصدی محبوب برای مهاجران به شمار می رود و حدود دو سوم از جمعیت کشور کویت از مهاجران تشکیل شده است. صنعت نفت و بخش اقتصادی قوی آن، کویت را به مکانی جذاب برای کار در زمینه های مختلف تبدیل کرده است. برای چندین دهه، کویت مقصد محبوبی در بین مهاجران به شمار می رفت و به نظر می رسد تا امروز مهاجرت به این کشور عربی هیچ یک از جذابیت های خود را از دست نداده است. رونق اقتصادی کشور کویت و چشم انداز شغلی و فرصت های مختلف اشتغال در این کشور از برجسته ترین دلایل جذب مهاجران خارجی می باشند.

مهاجرت به کویت می تواند سطح بالایی از زندگی را با تمام امکانات قابل تصور به مهاجران ارائه دهد و متقاضیان می توانند با زندگی در این کشور با سنت ها و فرهنگ عربی آشنا شوند. این کشور دارای پنجمین ذخایر نفتی بزرگ در جهان است و یازدهمین کشور ثروتمند در سرانه جهان می باشد. فرآورده های نفتی کویت در حال حاضر نزدیک به 95% از درآمد صادراتی و 80% از درآمد دولت را تشکیل می دهند.

 • شرایط مهاجرت به کویت چیست؟
 • بهترین مسیر ورود به کویت چیست؟
 • شرایط تحصیل در کویت چیست؟
 • آیا کویت کشور مناسبی برای سرمایه گذاری است؟
 • شرایط دریافت اقامت کویت چیست؟

مزایا و معایب مهاجرت به کویت

مهاجرت به هر مقصدی دارای مزایا و معایب خاصی است و این درباره مهاجرت به کشور کویت نیز صدق می کند. بنابراین اطلاع از این مزایا و معایب می تواند بر آمادگی افراد جهت انجام مهاجرت به کویت 2024 بیفزاید. در این زمینه به سایت معروف expatarrivals مراجعه می کنیم که مزایا و معایب مهاجرت به کویت را به شرح زیر توصیف می کند:

آیتم هامزایامعایب
اقامت در کویتآپشن های زیاد برای اقامتپارکینگ و امکانات محدود
سبک زندگی در کویتتفریحات زیاد برای انجامگرمای طاقت فرسا و هوای شرجی
امنیت در کویتنرخ جرایم پایینرفتار بد پلیس
کار و انجام بیزینس در کویتدرآمدهای بالا و عدم پرداخت مالیات بر درآمدالزام به داشتن شریک کویتی برای خارجی ها
فرهنگ در کویتتنوع سازمان های اجتماعی خارجی و نظر باز نسل جوان نسبت به خارجی هاقوانین تفکیک جنسیتی
هزینه زندگی در کویتدرآمد معاف از مالیاتهزینه بالای اجناس
آموزش در کویتتعداد بالای مدارس و کالج های بین المللیگرانی تحصیلات
بهداشت در کویتتعداد زیاد بیمارستان های خصوصیانتظارهای طولانی در بیمارستان های دولتی

بازار کار جذاب در مهاجرت به کویت

اکثر مهاجران برای اشتغال در صنعت نفت کشور کویت به این کشور مهاجرت می کنند. بخش مالی و به سرعت رو به رشد کویت و زمینه هایی مانند بازاریابی، فروش و توسعه تجارت نیز فرصت هایی عالی برای مهاجران در حال مهاجرت به کویت را فراهم می کند. با این حال، ممکن است مهاجران در آینده با مشکلاتی روبرو شوند، با این که دولت قصد دارد تعداد زیادی از مهاجران را كه در حال حاضر در كویت زندگی می كنند، در تلاش برای بدست آوردن مزیت به نیروی كار محلی، كاهش دهد. در باب هزینه زندگی در کویت لینک فوق را مطالعه کنید،

شرایط استخدام مهاجران خارجی در شرکت های کویت

شرکت های متعلق به کویت و بسیاری از شرکت های چند ملیتی که در کویت فعالیت می کنند به طور منظم مهاجران را استخدام می کنند. همچنین مهاجرانی که قصد مهاجرت به کویت را دارند، نباید از کار در بخش دولتی صرف نظر کنند. اما اخیراً قانونی جدید به تصویب رسید تا از ورود همه افراد بالای 50 سال در بخش دولتی جلوگیری شود. بنابراین این گزینه عمدتاً برای مهاجران جوان تر اعمال می شود.

در سال های اخیر فرصت های شغلی برای مهاجرانی که مایل به مهاجرت به کویت هستند در حال کاهش می باشد. این امر عمدتاً به دلیل رقابت بین دانش آموختگان داخلی کشور کویت به طور فزاینده و همچنین تلاش دولت برای جذب بیشتر افراد محلی به مشاغل مدیریت عالی می باشد. در مارس 2013، دولت کویت برنامه خود را برای کاهش تعداد مهاجران در کویت به میزان یک میلیون در طی 10 سال آینده اعلام کرد. با این وجود، با داشتن مدرک در زمینه مناسب و تجربه کاری مرتبط، مهاجران همچنان فرصت های خوبی برای مهاجرت به کشور کویت پیدا می کنند.

شرایط مهاجرت به کویت از طریق اشتغال

به طور کلی، کسب مجوز کار و مجوز اقامت کویت برای هر فعالیت های کاری در این کشور امری ضروری محسوب می شود. توجه داشته باشید که کلیه متقاضیان باید یک قرارداد کاری محلی را با نهاد حمایت کننده امضا کنند. قوانین تعیین شده توسط دولت کویت بر تعداد کارمندان محلی و مهاجران خارجی که در شرکت های مختلف این کشور استخدام می شوند، موثر می باشد. اعتبار مجوز کار در کویت براساس مدت قرارداد رسمی متقاضی با کمپانی معتبر مربوطه در این کشور تعیین می شود و معمولا اعتبار این مجور از 1 تا 3 سال می باشد. به یاد داشته باشید که مجوز کار در کویت قابل تمدید می باشد اما به اقامت دائم منجر نمی شود.

محدودیت های جدید مجوز کار در کویت از اول ژوئیه سال 2018 به اجرا درآمد و این محدودیت ها به این صورت می باشند که متقاضیان زیر 30 سال از دریافت مجوز کار منع شده اند. متقاضیان بالای 30 سال باید حداقل مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری را داشته باشند تا واجد شرایط دریافت مجوز کار باشند. متقاضیان بالای 30 سال که در حال حاضر دارای مجوز کار در کویت هستند، قادر نخواهند بود ضمن ماندن در کشور، سطح گواهینامه تحصیلی خود را با پرونده با مقامات کویت ارتقا دهند. در عوض، از آن ها خواسته خواهد شد تا از کویت خارج شوند و برای کسب مجوز کار جدید را دوباره درخواست کنند.

شرایط مهاجرت به کویت از طریق اشتغال

مهاجرت کاری به کویت 2024 از طریق اخذ اقامه

یکی از متداولترین روش های مهاجرت به کویت از طریق مهاجرت کاری است. منتها برای کار در کویت تخصص کاری شما بایستی طوری باشد که شما جزء لیست مشاغل مورد نیاز کویت باشید. به همین منظور نیز در وهله نخست اطلاع از فهرست مشاغل مورد نیاز کویت 2024 امری الزامی است. اما برای مهاجرت کاری به کویت نیز شما به ویزای کاری این کشور موسوم به اقامه (Iqama) نیاز دارید. این ویزا نیز مخصوص متقاضیانی است که از یکی از کارفرمایان کویتی پیشنهاد کاری یا offer of employment دارند.

منبع: وب سایت goldenvisas.com

انواع ویزا و مجوز برای مهاجرت به کویت

همه بازدید کنندگان برای ورود به کویت به ویزا یا اجازه ورود نیاز دارند. با این حال، اتباع سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از این قاعده معاف هستند. آن ها ممکن است وارد کویت شوند و حتی بدون نیاز به انجام تشریفات خاصی در کویت زندگی کنند. سیستم مهاجرت کویت مبتنی بر حمایت مالی است. در زمان اقامت در کویت، بازدید کنندگان باید همیشه توسط یک ملیت یا شرکت کویتی حمایت مالی شوند. حامیان مالی مسئول بازدید کننده هستند و در صورت نقض هرگونه مقررات، حامی فرد بازدید کننده و خود بازدید کننده مسئول آن هستند. در مورد کارگران مهاجر، حامی مالی فقط کارفرمای معتبر کویتی می باشد.

ویزاهای کوتاه مدت کشور کویت در 2024

ویزاهای توریستی کویت در سال 2022 برای اقامت حداکثر 30 روز معتبر می باشند. ویزاهای بازدید کننده معمولاً در طی 2 روز کاری صادر می شود و در حال حاضر 4$ (دلار آمریکا) هزینه دارد. اتباع 70 کشور این مزیت را دارند که پس از ورود به کویت ویزای ورود به آن ها داده می شود. اگر متقاضی وابستگی به این کشورها داشته باشد، نیازی به درخواست ویزا قبل از سفر به کویت نخواهد داشت. متقاضیان خارجی با کسب ویزای توریستی کویت نمی توانند در این کشور کار کنند و به طور کلی کار در کویت نیاز به داشتن مجوز کار و اقامت در این کشور دارد.

 ویزاهای بلند مدت کشور کویت در 2024

برای زندگی و کار در کویت، مهاجران باید ویزای اقامت (iqama) اخذ کنند. این ویزا فقط بر اساس پیشنهاد کار معتبر از یک شرکت خصوصی یا یک سازمان دولتی کویت قابل صدور است. کارفرما کویتی برای جذب نیروی کار خارجی و به نمایندگی از کارمند خارجی اقدام به کسب مجوز اقامت در کویت برای متقاضی می کند، سپس به متقاضی گواهی NOC ارائه می شود تا وی بتواند وارد کویت شود. پس از ورود به کویت، ویزای اقامت واقعی برای متقاضی صادر می شود. برای صدور ویزای اقامت، یک گواهی پزشکی کامل از جمله آزمایش ایدز، هپاتیت و سل لازم می باشد. پس از صدور ویزای اقامت، متقاضی می تواند برای کد شناسایی شخصی در کویت اقدام کند. این کد باید ظرف 30 روز پس از دریافت ویزای اقامت ارائه شود.

مهاجرت تحصیلی به کویت

به جرات می توان گفت که آسانترین و ارزانترین راه برای مهاجرت به کویت 2024، روش تحصیل در کویت می باشد. نظام آموزش عالی کویت متشکل از دانشگاه های پیشرفته و مدرنی است که اغلب برنامه های تحصیلی را هم به زبان انگلیسی ارایه می کنند (منبع: mastersportal.com). از همین رو نیز برای پذیرش از دانشگاه های کویت شما نیازمند اثبات مهارت زبان از طریق ارایه اسکو کارت آزمون های IELTS و TOEFL هستید. در ضمن معمولا ددلاین درخواست از دانشگاه های کویت از قرار زیر است:

مهلت های پذیرش از دانشگاه های کویت
تابستانژوئن- جولای
زمستانژانویه- فوریه

با این توضیح اکنون به معرفی مدارک مورد نیاز برای پذیرش از کویت می پردازیم که شامل:

 • شناسنامه
 • عکس های جدید
 • پاسپورت یا کارت شناسایی ملی
 • توصیه نامه
 • کپی از مدارک دانشگاهی
 • کارنامه تحصیلی
 • رزومه CV
 • گواهی اسکان
 • نتیجه آزمون های ورودی GRE، GMAT یا LAST
 • آزمون زبان IELTS یا TOEFL

طبق گزارش وب سایت 4icu.org، برترین دانشگاه های سطح کشور کویت 2024 از قرار زیر است:

دانشگاه های سطح کشور کویت

نهایتا پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کویت، نوبت اخذ ویزای تحصیلی این کشور از سفارت کویت است (منبع: سایت kuwaiteducation.info). پس به منظور درخواست این ویزا کویت نیز ارایه مدارک زیر الزامی است:

 • فرم درخواست ویزا دانشجویی کویت
 • نامه پذیرش از دانشگاه کویت
 • تمکن مالی کافی
 • رسید پرداخت هزینه ویزای دانشجویی کویت
 • کاور لتر
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • یک قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه

مهاجرت سرمایه گذاران به کویت

دولت کویت به متقاضیان انجام بیزینس در این کشور ویزای بیزینس Business visa اعطاء می کند. ویزایی که به سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی امکان سفر به کویت 2024 را فراهم می کند. این ویزا همچنین با عنوان مجوز بیزینس یا business permit نیز شناخته می شود که به متقاضی امکان ورود و اقامت تا حداکثر 30 روز را فراهم می کند و قبل از تاریخ انقضاء نیز تا 90 روز معتبر است. ویزایی از نوع سینگل- اینترای که برای اخذ آن ارایه مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت ملی معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • دعوتنامه از یک اسپانسر کویتی
 • کاور لتر صادره از شرکتتان
 • بلیط سفر (رفت و برگشت)
 • گواهی کار برای اشخاص خود- اشتغال

معمول پس از تحویل مدارک فوق به سفارت کویت، در حدود 10 روز طول می کشد تا به درخواستتان رسیدگی و نتیجه نیز اعلام شود.

منبع: visahq

ویزاهای بستگان برای مهاجران با خانواده در کویت

هنگامی که متقاضی خارجی موفق به اخذ اقامت کویت شد، او می تواند به عنوان حامی همسر و فرزندانش باشد تا ضمن کار در کویت، با آن ها زندگی کند. با این وجود، این امکان توسط شرایط معینی محدود شده است و فقط مهاجرانی که درآمد حداقل 1500$ الی 2100$ ( دلار آمریکا) در ماه درآمد دارند می توانند برای زندگی کردن به همراه خانواده خود در کشور کویت اقدام کنند. روش کسب ویزاهای وابسته مشابه ویزاهای اقامت می باشد. علاوه بر این، افراد وابسته مجبورند همان معاینات پزشکی را انجام دهند. قبل از مهاجرت به کویت، هموطنان عزیز می توانند برای تکمیل اطلاعات خود درباره شرایط و هزینه زندگی در کویت و همچنین قوانین ورود به خاک این کشور ثروتمند با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

48 دیدگاه برای “مهاجرت به کویت

 1. علی صبوری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من به انواع کار های جوشکاری مسلط هستم میخواستم بدونم اگه قاچاقی وارد کویت بشم میتونم اونجا اقامت بگیرم برای کار یا دیپورت میشم؟!

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   متاسفانه دیپورت می شید

 2. مسعود گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من متولد کویت هستم
  از چه راهی میتونم اقدام کنم به کویت برگردم؟ در حال حاضر در ایران زندگی میکنم

  1. داوری گفت:

   سلام
   متاسفانه تولد شما در گرفتن اقامت کویت تاثیری نداره به همین خاطر بایستی از این کشور کفیل و کارفرما بگیرید که کار راحتی نیست و پیشنهاد میکنم به کشورهای دیگه ای فکر کنید

 3. محمد گفت:

  سلام من دروازبان تیم ملی فوتبال جوانان هستم و همینطور باشگاه پرسپولیس و رزومه کاری و بین المللی خوبی دارم
  چطور میتونم برم کویت

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما بایستی مدرک ITC رو بگیرید و بعد با باشگاه ها خودتون در ارتباط باشید

 4. بهداد بردیا گفت:

  سلام و عرض اىب
  بنىه سرويسكار دستكاههاي چاپ هستم متاهل و دارای دوفرزند و 36 سال سن دارم توی کویت چطور میتونم کفیل پیدا کنم

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید به سابت های کاریابی روزمه بدید و منتظر پاسخ اونها باشید

 5. سامان گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من معلم هستم.تجربه کار در رستوران و فست فود هم دارم.
  چطور می‌تونم توی کویت کارفرما یا کفیل پیدا کنم؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید در سایت های کاریابی این کشور جستجو کنید که البته کار راحتی هم نیست

 6. بهرام گفت:

  سلام و درود آقای داوری
  بنده دیدگاه ها را که مشاهده میکردم دیدم که در یکی از دیدگاه ها شما فرمودین موسسه اقامت را میتواند بگیرد ولی در خصوص کار کاریابی نمیکند یعنی شما میتوانید کفیل یا کار فرمای من شوید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   ما میتونیم برای شما اقامتی بگیریم که شما در کشور مقصد کارفرما و کفیل رو پیدا کنید تا اقامتتون تمدید بشه

   1. شهاب گفت:

    سلام به عنوان کارگر ساده چجوری میشه رفت کویت؟

    1. داوری گفت:

     سلام
     برای کار در کویت نیاز به دعوتنامه کاری و کفیل خواهید داشت.

 7. کاوه گفت:

  با سلام من حسابدارم با سابقه کار ۱۵ ساله میتونم برم کویت کاریابی کنم.

  1. داوری گفت:

   سلام
   از طریق سایت های کاریابی پیگیری کنید که ببینید به نتیجه میرسه یا نه

   1. روح الله گفت:

    سلام وقت بخیر بنده بدهکارم قصد مهاجرت دارم به کویت برای بازگرداندن بدهیم لطفا کمکم کنید چطوری میتونم برم کویت و کار کنم حتی قاچاقی

    1. داوری گفت:

     سلام
     موسسه سفیران خدماتی در خصوص مهاجرت قاچاق نداره

 8. طاهره صابری گفت:

  من کویت متولد شدم ولی ایران بزرگ شدم میتونم برگردم کویت؟ لیسانس برق دارم با ۷سال سابقه کار مرتبط شوهرم شغل آزاد داره ولی اونم لیسانس برق هست و یک پسر یکساله داریم

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   این مسئله در مهاجرت دوباره شما تاثیرگذار نخواهد بود اما طبق روزمه شما میتونید به کشورهای مختلفی مهاجرت کنید که پیشنهاد میکنم برای اطلاع از اون با مشاورین ما در تماس باشید

  2. بهرام گفت:

   چند روز میتوانید اقامت بگیرید و هزینه آن چقدر است؟

   1. داوری گفت:

    سلام
    در حال حاضر این کشور به ما ایرانی ها اقامت نمیده دوست من

 9. پروین گیلانی گفت:

  درود برشما .
  بنده مدرک کارشناسی ارشد زبان انگلیسی دارم . سابقه تدریس در دانشگاه آزاد و علوم پزشکی ایران و نیز دارم .
  چطور میتونم در کویت در ضمینه تدریس وارد کار بشم .
  با سپاس .

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   در سایت های کاریابی ررزومه خودتون رو ارسال کنید

 10. مورا گفت:

  سلام
  من اگر ویزای کار کویت را بگیرم،میتوانم برای خودم مغازه اجاره کنم و برای خودم کار کنم؟
  آیا این شرایط ویزای خاصی داره یا با همون ویزای کار که یک کفیل برای من اقدام میکنه قابل انجامه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   اگر کفیلی که کافرمای شماست با این قضیه مشکلی نداشته باشه میتونید این کار رو انجام بدید

 11. مهدی گفت:

  سلام
  آقا عرضی داشتم

  میگم تو عراق، سوریه، لبنان، کویت، قطر یا جای دیگه کسی رو سراغ دارین که برم پیششون رایزنی کنی یا اون شخص از طریق اشخاص دیگه رایزنی داشته باشه برای اقامت کارکردن و کسب درآمد…!

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   ما میتونیم صرفا برای شما اقامت بگیریم دوست عزیز در خصوص به کار رسیدن خودتون بایستی اقدام کنید

 12. کریم گفت:

  با عرض سلام و احترام
  برای کسانی که پاسپورت اروپایی دارند درخواست ویزای کار به چه صورت میباشد
  پیروز باشید

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   تفاوتی نمیکنه وقتی قرار به کار در کویت باشه نیاز به کفیل و کارفرما خواهید داشت

 13. پرستو گفت:

  سلام من و همسرم ۳۱ سالمونه.همسرم پرستار هستش.لیسانس پرستاری داره.آیا کویت درزمینه پرستاری مهاجرمیپذیره؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای کار در کویت نیاز به دعوتنامه کاری و کفیل خواهید داشت.

 14. alireza گفت:

  سلام خسته نباشید پدربزرگ من پاسپورت کویتی پاره اما مال 50 سال پیش ایا بوسیله ی اون‌میتونن به کویت برن

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   پدربزرگتون این امکان رو داره

 15. غلامرضا میرشکار گفت:

  سلام
  آیا کشور کویت پناهنده مذهبی میپذیرد منظورم مسیحی است

  1. داوری گفت:

   سلام
   موسسه سفیران هیچگونه خدماتی در خصوص مهاجرت پناهندگی ارائه نمیکنه

 16. Mehdi گفت:

  سلام براي پناهندگي اگه ميتونيد راهنمايي كنيد

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   موسسه سفیران خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمیکنه

 17. جوادابراهیم زاده گفت:

  سلام من سیمبان فشارضیف ونصب کنتوربرق بامدرک هستم ایابرای کویت این رشته نیازه واسپانسرمالی هست ممنونم

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   موسسه سفیران خدماتی در خصوص کاریابی ارائه نمیکنه متاسفانه
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 18. Sayeh گفت:

  سلام من مدرک ارشد عربی دارم درحال حاضر دبیر عربی هستم آیا میتونم اقامت کشورکویت روبگیرم میشه راهنماییم کنید

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   موسسه سفیران خدماتی در خصوص کاریابی ارائه نمیکنه متاسفانه
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 19. میثم‌ گفت:

  سلام‌ من خیلیی دوست دارم کویت بزم خواهشأ اگه کسی میتونه کمک کنه یا به کسی نیاز داره و حاضرم همه جوره پاش وایسم به ايميل من پیام بدین

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بایستی حتما کفیل داشته باشید برای کار در کویت
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 20. حمید گفت:

  سلام.من کارگر بافنده دستگاههای تمام اتوماتیک فرش ماشینی در کاشان هستم.ایا چنین صنعتی در کویت وجود دارد تا بتوانم ویزای کار و مهاجرت کویت را بگیرم.

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   برای کار در قطر نیاز به دعوتنامه کاری و کفیل خواهید داشت.

 21. نصرالله ساقی گفت:

  اگر کسی توان کمک داره احتیاج کمک دارم معلوم نیاز کمک دارم خدا به شما خیر آخرت بده

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   سوالتون چیه دوست عزیز؟ درخواستتون رو مطرح کنید
   و یا برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *