مهاجرت تحصیلی اسپانیا

ویزای تحصیلی اسپانیا

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا
ویزای تحصیلی اسپانیا
میانگین امتیاز 5 تعداد 23

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا در سال 2019 فرصتی فوق العاده در خصوص ورود به این کشور و اقامت در کشور زیبای اسپانیا محسوب می گردد. دانشجویانی که تمایل به این روند دارند، می بایست در همین باب اطلاعات خود را در زمینه های زیر تکمیل کنند.

تحصیل در مقاطع مختلف اسپانیا به چه صورت میباشد؟

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی اسپانیا چه می باشد؟

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا چگونه است؟

اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است که بسیاری از دانشجویان را برای اخد ویزای تحصیلی اسپانیا مشتاق نموده است. اسپانیا بعد از فرانسه، بزرگترین کشور اروپا است. این کشور متشکل از 17 ایالت خودمختار می باشد.

اسپانیا به لحاظ اقتصادی قدرت پنچم در اروپا و نهمین کشور در دنیا محسوب می­ گردد. شرایط خوب علمی دانشگاه­ های اسپانیا در کنار هزینه کمتری که نسبت به کشورهای هم­طراز خود دارد، اسپانیا را به هدف مهمی برای متقاضیان تحصیل در اروپا تبدیل کرده است. وجود تعداد بالایی دانشگاه با رنکینگ ­های جهانی بسیار خوب، موید اعتبار علمی دانشگاه­ های اسپانیا است. با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه شوید تا اطلاعات بیشتری در زمینه ویزای تحصیلی اسپانیا به دست آورید.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

چشم انداز تحصیل در اسپانیا در سال های متوالی مزیت های نسبتا خوبی به همراه دارد. تحصیل در دانشگاه های معتبر با رنک جهانی بالا و برخورداری از تجهیرات آموزشی این کشور از امتیازات تحصیل در این کشور محسوب می گردد. فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری نیز باعث دوچندانی جذابیت این کشور زیبا شده است. هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در قیاس با انگلستان و سوئیس از سایر موارد حائز اهمیت می باشد. هزینه های زندگی تقریبا بالا و زبان اسپانیایی از جمله مواردی است که دانشجویان نباید از آن چشم پوشی کنند. آگاهی از هزینه های تحصیل در اسپانیا از اهم موارد محسوب می گردد.

همان طور که گفته شد هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به سوئیس و انگلستان پایین تر می باشد. تحصیل در یکسری از دانشگاه های دولتی با حداقل 500 الی 800 € است در حالی که در دانشگاه های خصوصی این میزان هزینه نیز بیشتر می باشد.

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

تحصیل بدون مدرک زبان از جمله مواردی است که مورد توجه دانشجویان زیادی در خصوص تحصیلات نیز قرار گرفته است. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این کشور دارند می بایست مدارکی دال بر زیان انگلیسی یا زبان اسپانیایی در خصوص ادامه تحصیلات نیز ارائه دهند. دانشجویان می توانند با اخذ پذیرش مشروط (Conditional Admission) نسبت به تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان نیز اقدام نمایند. پرداخت هزینه این دوره نیز از موارد حائز اهیمت است که اشخاص متقاضی می بایست با در نظر گرفتن حداقل هزینه 2000 € در یک ترم نسبت به این امر اقدام نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی

برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اسپانیا، داشتن دیپلم 12 ساله یک الزام است. اگر فردی دارای مدرک پیش دانشگاهی (12 ساله) نباشد، می بایست در آزمون ورودی دانشگاه­ ها شرکت کند. دانشگاه­ های این کشور در این مقطع تحصیلی را می­ توان به 2 دسته دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم بندی کرد. در دانشگاه­ های دولتی که رایگان نیز هستند، اغلب دروس به زیان اسپانیایی ارائه می­ شوند اما در دانشگاه­ های آزاد، زبان تدریس دروس انگلیسی است. تحصیل در اسپانیا در مقطع لیسانس حدودا 4 سال طول می انجامد و دانشجو حق کار کردن 10 ساعت در هفته را دارد که برایش درآمدی در حدود 80 تا 100 € به ارمغان خواهد آورد.

افراد فاقد مدرک زبان باید در کالج های زبان در اسپانیا شرکت کنند و مدرک زبان بگیرند. بنابراین به متقاضیان توصیه می­ شود برای سهولت کار، مدارک زبان خود را در داخل ایران بگیرند. در ضمن باید توجه داشت که سفارت برای دادن ویزای تحصیلی اسپانیا، گذراندن دوره ­های فراگیری زبان در کالج های اسپانیا را متقاعد کننده نمی ­داند و باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی به سفارت ارائه شود.

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع، مستلزم اتمام مقطع کارشناسی و داشتن گواهی پایان آن دوره است. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا به هر دو زبان اسپانیایی و انگلیسی امکان پذیر است که در صورت انتخاب هر کدام از زبان­ ها باید مدارک آن ارائه شود. (برای مدرک زبان انگلیسی، IELTS 6.5 نیاز است). دوره کارشناسی ارشد یک دوره 2 ساله است که دانشجو در ضمن این دوره نیز می­ تواند هفته ای 20 ساعت کار کند که درآمدی حدود 160 تا 200 € در برخواهد داشت. اگر فرد در طول زمان تحصیل به مدت 27 ماه در کشور اسپانیا اقامت کرده و چه به صورت متوالی و چه به صورت متناوب حضور داشته باشد و زمان ارائه نمرات و مدارک حداقل 2 مقاله تایید شده علمی محرز داشته باشد، مدرک او مورد تایید وزارت علوم قرار خواهد گرفت.

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا در مقطع دکترا

در مقطع دکترا اسپانیا زبان تحصیل در این سیستم صرفاً به زبان انگلیسی است و  معمولا بین 3 تا 5 سال طول می انجامد و نوع و مدل آموزشی بصورت ریسرچ و تحقیقی است. برای پذیرش در مقطع دکترا ترجمه رسمی تمام مدارک تحصیلی (دانشنامه به همراه ریز نمرات)، نیاز است. علاوه بر آن رزومه تحصیلی و کاری، ترجمه مدارک شناسایی، توصیه نامه، انگیزه نامه، مدارک زبان، مقالات علمی و اسکن صفحه اول پاسپورت نیز باید ارائه شود. همانطور که ملاحظه شد، علاوه بر هزینه­ های حدودی مناسب ­تر زندگی و تحصیلی در اسپانیا، امکان انجام کار پاره وقت هم برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلات عالی فراهم است. مجموع این عوامل شرایط اقتصادی تحصیل در اسپانیا را مناسب کرده است، به ویژه در مقطع دکتری که امکان دریافت بورس تحصیلی فراهم است.

شرایط اخذ بورسیه در اسپانیا بدین صورت می باشد که شخص متقاضی می بایست خودش نسبت به این امر اقدام نماید و در کشور حضور داشته باشد. عدم ایجاد فاصله تحصیلی و اتمام دوره شخص بیش از 3 سال باعث کاهش شانس در خصوص اخذ بورسیه نیز می گردد. حداقل مدرک زبان IELTS 6.5 می باشد و البته شخص متقاضی باید مقاله یا تالیف کتاب نیز داشته باشد. معدل وی باید بیشتر از 16 باشد و از دانشگاه ­های معتبر فارغ­ التحصیل شده باشد و لزوماً یک استاد مشاور را برای پشتیبانی تز دکترا او را پذیرفته باشد.

ویزای همراه دانشجویی اسپانیا

شخص دانشجو در زمان تحصیل می ­تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه داشته باشد. اگر چه تا زمانی که فردی زبان اسپانیایی یاد نگرفته باشد احتمال کار پیدا کردن برای وی کم است اما بعد از فارغ ­التحصیلی و البته یادگیری زبان، احتمال پیدا کردن کار در اسپانیا بسیار بالا است. و البته مهمترین حسن این امر این است که با سابقه کار 4 تا 5 سال و البته پرداخت مالیات می ­توان تقاضای اقامت دائم در اسپانیا نمود. از دیگر مزایای تحصیل در اسپانیا برخورداری از تخفیف 30% پوشش درمانی برای فرد اصلی و همراه خواهد بود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی اسپانیا

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی اسپانیا برای شهروندان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا نیز متغیر است. دانشجویان اروپایی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند می بایست تقاضای خود را از طریق سیستم SNUDE به دانشگاه ملی نیز ارسال نمایند. این روند در ماه آپریل آغاز می گردد و به دلیل عدم نیاز به ویزای تحصیلی برای دانشجویان اروپایی 3 ماه زمان میبرد. دانش جویانی که تمایل به اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور اسپانیا دارند می بایست از مدارک لازم مطلع شوند که عمده مدارک عبارتنداز:

 • ارائه گواهی دیپلم تکمیلی همراه ریز نمرات و ترجمه
 • ارائه نامه انگیزشی در خصوص ادامه تحصیل در اسپانیا
 • ارائه رزومه تحصیلی (Curriculum Vitae)
 • ارائه گواهی دال بر زبان اسپانیایی (در صورت نیاز)
 • با موفقیت سپری کردن آزمون های ورودی و مصاحبه ها
 • ارائه مدارک هویتی به همراه ترجمه آنها
 • تکمیل فرم های دانشگاه
 • ارائه نامه پذیرش از خوابگاه یا محل اقامت

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور اسپانیا از جمله مواردی است که در خصوص اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا حائز اهمیت است. پس از اخذ پذیرش مشروط اشخاص متقاضی نیز می توانند با پرداخت هزینه های دانشگاه نسبت به اخذ پذیرش نهایی اقدام نمایند. ارائه نامه پذیرش نهایی از جمله مواردی است که در خصوص صدور ویزا نقش به سزایی دارد. عمده مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا عبارتند از:

 • ارائه مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات
 • گواهی اشتغال به تحصیل اگر شامل حال متقاضی می­ شود
 • ارسال رزومه کاری (Curriculum Vitae)
 • اصل و کپی از پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارکی دال بر زبان (IELTS-TOFEL)
 • ارائه گواهی سلامت
 • اصل و کپی شناسنامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه که مدت اعتبار آن یک ماهه است
 • ارائه یک حساب معتبر برای اثبات برخورداری از پشتوانه مالی و پوشش هزینه زندگی در اسپانیا

ویزای تحصیلی اسپانیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا

کشور اسپانیا دارای دانشگاهای خصوصی و دولتی می باشد که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی پایین می باشد و به شرح زیر است: 

مقطع کارشناسی 750-2100 € (یورو)
مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 900-3300 € (یورو)

کشور اسپانیا دارای دانشگاه های مقرون به صرفه است که هزینه های به شرح زیر است:

دانشگاه جین Jean متوسط ​​هزینه تحصیل 1000 € (یورو) در سال است
دانشگاه کاتالونیا Catalonia متوسط ​​هزینه تحصیل 1500 € (یورو) در سال است
دانشگاه لیلدا Lleida متوسط هزینه تحصیل 1800 € (یورو) در سال است
دانشگاه والنسیا Valencia متوسط هزینه تحصیل 2760 € (یورو) در سال است

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر اسپانیا

بر اساس رنکینگ QS هزینه دانشگاه های برتر اسپانیا به شرح زیر می باشد:

دانشگاه خودگردان مادرید Madrid متوسط ​​تحصیل بین 2000 تا 3000 € (یورو) در سال است
دانشگاه بارسلونا Barcelona متوسط هزینه تحصیل 2900 € (یورو) در سال است
دانشگاه Pompeu Febra متوسط هزینه تحصیل بین € 3000 تا 4000 (یورو) در سال است
دانشگاه خودگردان بارسلونا Barcelona میانگین هزینه تحصیل € 3500 (یورو) در سال است

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا

ابتدا باید مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا آماده و سپس همراه با نامه پذیرش به صورت دستی به سفارت اسپانیا تحویل داده شود. مبالغ مورد نیاز ویزا هم در همین مرحله باید پرداخت می­ شود. داشتن مدرک زبان برای همه دانشگاه­ های اسپانیا جهت دریافت پذیرش ضروری نیست اما سفارت از صدور ویزای تحصیلی اسپانیا به دلیل نداشتن مدرک زبان خودداری می­ کند. به همین دلیل متقاضی باید از همان ابتدا مدرک زبان خود را دریافت کند. مدت زمان اخذ ویزا ممکن است تا 3 ماه به طول بی انجامد.

ظرف مدت 30 روز پس از ورود، فرد باید مجوز موقت که به متقاضی حق اقامت در اسپانیا می­ دهند را دریافت کند. این مجوز به صورت سالانه قابل تمدید بوده و تمدید این مجوز بستگی به عملکرد تحصیلی متقاضی دارد. بنابراین عموماً افراد متقاضی ویزای تحصیلی اسپانیا در صورت موفقیت، همین ویزای نوع D را دریافت خواهند کرد. بعد از دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا و حضور در کشور مذکور شخص یک کارت TIE دریافت می­ کند که یک مجوز موقت است و اجازه می دهد تا در دوره تحصیلات در این کشور بماند.

مهاجرت به اسپانیا 2019

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا در سال 2019 فرصتی ایده آل در خصوص ورود به این کشور زیبا برای دانشجویان بین المللی محسوب می گردد که اشخاص متقاضی می بایست با در نظر گرفتن شرایط تحصیل در اسپانیا نسبت به این امر اقدام نماید. برخوداری از شرایط کار حین تحصیل و پس از تحصیل به منظور اخذ اقامت از سایر موارد حائز اهمیت نیز می باشد که در هیمن باب می توان به میزان نرخ بیکاری بالا 13.9% در این کشور اشاره داشت.

درخواست مهاجرت به اسپانیا نسبت به سایر کشور اتحادیه اروپا کاهش یافته است. علاقه مندان به مهاجرت نیز می توانند با بررسی شرایط خود توسط وکیل مهاجرت و کارشناس موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نسبت به این امر آگاهی خود را تکمیل کنند. موسسه ما با سابقه ای درخشان در خصوص صدور روادید کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری مفتخر به راهنمایی و انعقاد قرارداد تضامنی با واجیدن شرایط نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =