مهاجرت کاری یونان

ویزای کاری یونان

ویزای کاری یونان

اخذ ویزای کاری یونان بدلیل وجود بحران بیکاری در این کشور، علی الخصوص برای کسانی که تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نداشته باشند، ساده نخواهند بود. یونان کشوری است که بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد و با آلبانی از شمال غرب، با مقدونیه شمالی و بلغارستان از شمال و با ترکیه از شمال شرق همسایه و هم مرز است. یونان همچنین صاحب طولانی ترین خط ساحلی با دریای مدیترانه و یازدهمین خط ساحلی طویل در دنیا است. همین مسئله منجر گردیده است یونان علاوه بر صنعت توریسم، صنعت کشتی سازی و دریانوردی قدرتمندی نیز داشته باشد. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ویزای کاری یونان و نحوه اخذ آن در سال 2022 توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • محدودیت های مهاجرت کاری به یونان چیست؟
 • بهترین مسیر مهاجرت کاری به یونان چیست؟
 • چه کسانی شانس بیشتری برای رسیدن به کار در این کشور خواهند داشت؟
 • محدودیت های مهاجرت به یونان برای مهاجران خارجی چیست؟
 • چرا کار در یونان انتخاب مناسبی نیست؟

میزان موفقیت در اخذ ویزای کاری یونان

همان طور که اشاره کوتاهی شد، در یونان بحران بیکاری وجود دارد و این کشور که قروض زیادی به اتحادیه اروپا دارد اگرچه بحران اقتصادی بزرگی که با آن روبه رو بود را تا حدی پشت سر گذاشته است، در حال حاضر هنوز با مشکلاتی روبه رو است. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است نرخ بیکاری یونان از سال 2016 تا سال 2022 ترسیم گردیده است:

سالنرخ بیکاری در یونان
2016%23.54
2017%21.49
2018%19.29
2019%17.24
2020%15.50
2021%18.72
2022%12.80

این جدول نشان می دهد در یونان فرصت های شغلی زیادی وجود دارد و در شرایطی که خود یونانی ها نیز به دنبال کار هستند، خارجی ها عملا شانس بسیار پایین تری خواهند داشت. برای مقایسه بهتر شرایط یونان با کشورهای قدرتمند و باثبات اتحادیه اروپا در ادامه جدولی ترسیم شده که نرخ بیکاری در چندی از کشورهای اروپایی را در سال 2022 نشان داده است:

نام کشورنرخ بیکاری در سال 2022
ایتالیا%9.7
فرانسه%7.4
آلمان%3.2
مجارستان%3.4
هلند%2.9
سوئد%6.8
نروژ%4.2
اتریش%4.3
اسپانیا%13.5

اخذ ویزای کاری یونان پس از تحصیل

در حال حاضر بهترین راه برای مهاجرت به یونان از طریق روش تحصیلی است؛ هرچند روش پرهزینه تری در مقایسه با روش کاری مستقیم می باشد. با انتخاب روش تحصیل در یونان دانشجویان باید ابتدائا تلاش کنند از دانشگاه های یونان که رنکینگ بالایی دارند پذیرش بگیرند و پس از فارغ التحصیلی و پیش از انقضای ویزای تحصیلی خود با پیدا کردن شغل در یونان ویزای خود را تبدیل به ویزای کاری کنند. منتهی لازمه آن این است که دانشجو تخصص زیادی داشته و به زبان یونانی نیز تسلط کامل داشته باشد. برخی از بهترین دانشگاه های یونان که فارغ التحصیل شدن از آن ها تاثیر مثبتی بر ذهنیت کارفرمایان دارد عبارت هستند از:

رتبه در رنکینگ ملیبهترین دانشگاه های یونانشهری که دانشگاه در آن واقع شده است
1Aristotle University of ThessalonikiThessaloniki
2National and Kapodistrian University of AthensAthens
3National Technical University of AthensAthens
4University of PatrasPatras
5University of CreteRethymno
6University of IoanninaIoannina
7Athens University of Economics and BusinessAthens
8University of the AegeanMytilene
9University of MacedoniaThessaloniki
10University of ThessalyVolos

اخذ ویزای کاری یونان پس از تحصیل

اخذ ویزای کاری یونان به طور مستقیم

به منظور کار در یونان بدون تحصیل در دانشگاه های این کشور فرد ضروری است ابتدائا از یکی از کارفرماهای یونانی پیشنهاد شغلی داشته باشد. کارفرمای مربوطه نیز به این منظور باید فرصت شغلی را 3 ماه در یونان و 3 ماه در کل اتحادیه آگهی کند تا بتواند در صورت پیدا نشدن کارمندی که مورد نظرش است، فردی خارج از اتحادیه را استخدام نماید. این در حالی است که در کشورهای اتریش و آلمان علاوه بر راه مذکور یک راه دیگر نیز وجود دارد که اخذ اقامت کاری اروپا را بسیار ساده نموده است. به این صورت که در این دو کشور افراد بدون داشتن پیشنهاد شغلی نیز می توانند ویزای جستجوی کار بگیرند و سپس با ورود به آلمان و اتریش، حضورا به دنبال کار باشند. حداقل شرایط اخذ ویزای جستجوی کار آلمان و اتریش نیز به صورت خلاصه به شرح ذیل است:

 • سن زیر 40
 • حداقل مدرک کارشناسی
 • حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط
 • داشتن دانش زبان آلمانی یا انگلیسی برای آلمان و مدرک آلمانی یا انگلیسی برای اتریش

اما کسانی که علی رغم تمام سختی ها علاقه مند به کار در یونان هستند در صورت اخذ پیشنهاد کاری باید مدارکی را تقدیم سفارت کنند که برخی از آن ها عبارت هستند از:

 • حساب بانکی شخصی که نشان دهد فعالیت های مالی فرد در 3 ماه اخیر به چه صورت بوده است
 • پاسپورت معتبر برای حداقل 3 ماه پس از تاریخ خروج از یونان
 • فرم تکمیل شده ویزای کاری یونان
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه معتبر در یونان برای تمام مدت اقامت
 • قرارداد کاری که باید هم توسط فرد متقاضی امضا شده باشد هم توسط کارفرما
 • رزرو هتل یا اجاره مسکن در یونان
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا همان visa fee

شرایط کار و زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان ماهیانه حدود 650€ تا 1000€ (یورو) می باشد که رقم دقیق آن بستگی به سبک زندگی فرد و محل اقامت وی دارد. به عنوان مثال شهر آتن اگرچه فرصت های شغلی بیشتر و درآمد بالاتری برای افراد به همراه خواهد داشت، به لحاظ هزینه های زندگی و اجاره مسکن نیز گران تر از سایر نقاط کشور یونان می باشد.

همان طور که مشاهده می شود اگرچه یونان امن ترین کشور دنیا نیست اما جزو مناطق امن اروپا به حساب می آید. البته امنیتی که در یونان وجود دارد بیشتر جنبه اجتماعی دارد از این لحاظ که جرایم خشن کم تر در این کشور اتفاق می افتد. اما امنیت اقتصادی مردم یونان در مقایسه با کشورهای فرانسه، آلمان، دانمارک، هلند، سوئد، انگلیس، کانادا، نیوزلند، اتریش و غیره بسیار پایین تر است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ویزای کاری یونان توضیحاتی ارائه گردید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *