ویترین

پاسپورت آلبانی

پاسپورت آلبانی

پاسپورت آلبانی یک سند مسافرتی است که توسط وزارت کشور برای شهروندان آلبانیایی صادر می شود تا آنها را قادر به سفر به خارج از کشور کند و همچنین به عنوان مدرک هویت در داخل کشور، همراه با کارت شناسایی آلبانیایی استفاده می شود. پاسپورت بیومتریک آلبانی با تمام استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی مطابقت دارد. آلبانی یک کشور اروپایی است که در شبه جزیره بالکان واقع شده است و این کشور بخشی از اتحادیه اروپا یا منطقه شینگن نیست، اما در سال 2010 به آلبانیایی ها اجازه ورود بدون ویزا به اتحادیه اروپا داده شد. اکنون پاسپورت آلبانیایی از نظر آزادی رفت و آمد در رتبه 115 قرار دارد.

در سال 2023، شهروندان آلبانیایی در هنگام ورود بدون ویزا یا دسترسی به 115 کشور و قلمرو داشتند که پاسپورت آلبانیایی را بر اساس شاخص جهانی پاسپورت در رتبه 46 از نظر آزادی سفر قرار می دهد. در این نوشتار، متخصصات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به طور کامل پاسپورت آلبانی، تاریخ این پاسپورت و همچنین رتبه این پاسپورت را در سطح بین المللی مورد بررسی دقیق قرار می دهند. شایان ذکر است که دریافت پاسپورت آلبانی از روش های مختلفی امکان پذیر می باشد و متقاضیانی که قصد دارند پاسپورت آلبانی را بدست آورند حتما باید با این پاسپورت و قدرت آن کاملا آشنا باشند.

پاسپورت آلبانی از نوع بیومتریک

صدور گذرنامه های بیومتریک و کارت های شناسایی بیومتریک آلبانی در 24 مه 2009 آغاز شد. تغییر پاسپورت آلبانی به گذرنامه بیومتریک یکی از شرایط آزادسازی ویزا منطقه شینگن برای آلبانیایی ها بود. در 8 نوامبر 2010، شورای اتحادیه اروپا سفر بدون ویزا به اتحادیه اروپا را برای شهروندان آلبانی تصویب کرد و این تصمیم در 15 دسامبر 2010 لازم الاجرا شد. برای دریافت پاسپورت، شهروندان آلبانیایی برای پرداخت هزینه به اداره پست محلی مراجعه می کنند و سپس به اداره ثبت احوال شهرداری مراجعه می کنند. در آنجا از فرد عکس گرفته می شود و اثر انگشت دیجیتالی می شود. داده های جمع آوری شده به مرکز تولید در تیرانا ارسال می شود. نحوه تولید گذرنامه الکترونیکی جدید آلبانیایی در مقابل یک کارمند دولتی (شناسایی شخصی، عکاسی، یافتن اثر انگشت و امضای دیجیتال) این سند را به یکی از معتبرترین و پیشرفته ترین اسناد در جهان تبدیل کرده است.

از مارس 2011، گذرنامه های بیومتریک و کارت های شناسایی آلبانی نیز می توانند در کنسولگری آلبانی در یونان و ایتالیا برای خدمت به مهاجرانی که در آنجا زندگی می کنند، درخواست کنند.

ظاهر فیزیکی گذرنامه آلبانی

صفحه اطلاعات پاسپورت آلبانی از پلاستیک پلی کربنات سفت و سخت است و حاوی یک ریزتراشه تعبیه شده است که در آن اطلاعات بیومتریک دارنده شامل اثر انگشت، عکس و امضا ذخیره می شود. داده ها از تراشه با فناوری RFID بی سیم استخراج می شوند. عکس پاسپورت آلبانی در صفحه اطلاعات قابل اسکن است و واکنش UV دارد. این یک کد الفبایی در پایین صفحه داده دارد که با اسکنرهای نوری قابل خواندن توسط ماشین است. این کد شامل ریزچاپ، تصاویر هولوگرافیک، تصاویری که فقط با نور UV قابل مشاهده هستند، فیلیگرن و سایر جزئیات است. داده ها به زبان آلبانیایی و انگلیسی نوشته شده است و پیش از این، از سال 1991 تا حدود سال 2002، پاسپورت آلبانی هم به زبان آلبانیایی و فرانسوی صادر می شدند.

شرایط کلی مهاجرت به ایتالیا

تاریخ پاسپورت آلبانی

اولین پاسپورت آلبانی در دهه 1920 و در زمان تحکیم دولت آلبانی صادر شد. در طول دوره کمونیستی، از سال 1945 تا 1991، آلبانی به شهروندان خود اجازه سفر به خارج از کشور را نمی داد و گذرنامه های معمولی صادر نمی کرد و تنها تعداد محدودی پاسپورت آلبانی از نوع دیپلماتیک و خدماتی صادر می شد. از سال 1991، برای هر شهروند آلبانیایی که درخواست پاسپورت داشته باشد، گذرنامه صادر می شود. از سال 1991 تا 1996، پاسپورت ها قرمز بودند و هیچ گونه ویژگی ایمنی، اگر نه یک مهر خشک روی عکس، وجود نداشت. داده ها با دست نوشته شده است و هنوز نشان کمونیست آلبانیایی را داشت. از سال 1996 تا 2002، پاسپورت قهوه ای بود و دارای اولین عناصر امنیتی بود، صفحه داده و عکس لمینت شده بود. داده های این پاسپورت ها توسط ماشین نوشته شده و آنها توسط یک شرکت کانادایی ساخته شده اند.

از سال 2002 تا 2009، گذرنامه ‌های آلبانی قرمز بودند و دارای استانداردهای ایمنی و ویژگی‌های ضد جعل، مشابه پاسپورت بیومتریک، به جز بدون ریزتراشه بودند. آنها توسط شرکت آلمانی Bundesdruckerei تولید شدند. از سال 2009، پاسپورت های بیومتریک آلبانی مطابق با دستورالعمل های تعیین شده توسط اتحادیه اروپا است و آنها توسط شرکت فرانسوی Sagem Sécurité تولید می شوند. پاسپورت آلبانی در تاریخ های مختلف با جلد های گوناگون صادر شده است.

تاریخ پاسپورت آلبانی

تاریخ های دقیق صدور پاسپورت آلبانی عبارتند از:

  • 1924
  • 1926
  • 1939
  • 1966
  • 1991
  • 1996
  • 2002
  • 2009

راه های قانونی مهاجرت به آمریکا

رتبه گذرنامه آلبانی

بر اساس شاخص رتبه بندی پاسپورت Passport Index، در حال حاضر گذرنامه این کشور در بین پاسپورت های جهانی در رتبه 46 قرار دارد. رتبه بندی پاسپورت آلبانی به دلیل درجه ورود جهانی است که برای دارندگان پاسپورت آلبانی تضمین می کند، که ممکن است بدون ویزا به 116 کشور سفر کنند، اما در غیر این صورت برای دسترسی به 83 کشور جهان نیاز به ویزا دارند. دارندگان پاسپورت آلبانی بدون ویزا و ویزا در هنگام ورود به کشورهایی مانند برزیل، اسرائیل، ترکیه و کل اتحادیه اروپا دسترسی دارند . با دسترسی به کل اتحادیه اروپا شهروندان این کشور تقریبا می توانند به تمامی نقاط دنیا سفر کنند. با این حال، دارندگان پاسپورت این کشور برای ورود به حدود 83 مقصد در جهان نیاز به ویزا دارند. برخی از کشورهایی که ویزا در آنها مورد نیاز است چین، ژاپن و هند هستند.

در جدول زیر به اطلاعات کلی پاسپورت آلبانی اشاره شده است:

مواردتوضیحات
امتیاز تحرک115
تعداد کشورهای ورود بدون ویزا65 کشور
تعداد کشورهای ورود با ویزا در زمان ورود46 کشور
سایر4 کشور
تعداد کشورهای ورود با ویزا83 کشور
رتبه قدرت پاسپورت46
دسترسی جهانی58%

علاوه بر این، در جدول زیر به امتیاز تحرک پاسپورت آلبانی به طور دقیق تر اشاره شده است:

امتیاز تحرک پاسپورت آلبانی

برای دریافت اقامت یا تابعیت آلبانی و مهاجرت به این کشور از روش های مختلف متقاضیان می توانند با کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *