ویزای کاری

کار در بلغارستان

کار در بلغارستان

بسیاری از خارجی ها با توانایی های مختلف به طور فزاینده ای به استخدام و کار در بلغارستان علاقه مند هستند. تخصص مکانیکی، ساخت ماشین آلات، داروسازی، املاک و کشاورزی از لحاظ تاریخی منابع اصلی اشتغال در بلغارستان بوده است. با این حال، تمرکز بر برق، سرگرمی، زیرساخت، فناوری اطلاعات، آشپزی، دارو و منسوجات در زمان‌های اخیر معطوف شده است و بیشترین اشتغال را می توان در این صنایع کشف کرد. این کشور به یک مقصد کاملاً مشهور برای شرکت های صادرکننده تبدیل شده است. شرکت‌ های بزرگی مانند بوئینگ و زیمنس به دلیل امنیت دموکراتیک، زیرساخت ‌های مالی قوی، نیروی کار ارزان و در عین حال ماهر و حداقل مالیات، به شرکت ‌های کدگذاری محلی در بلغارستان اعزام می ‌شوند. متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به طور دقیق تر به بررسی شرایط کار در بلغارستان پرداخته اند.

بلغارستان به سرعت به گوهری پنهان از اروپا تبدیل شده است که علیرغم اینکه محبوب ترین مقصد گردشگری در مقایسه با کشورهایی مانند اسپانیا یا پرتغال نیست، به پناهگاهی برای عشایر دیجیتال، دانشجویان و متخصصانی تبدیل شده است که می خواهند در مکانی مقرون به صرفه، زیبا و از نظر فرهنگی غنی زندگی کنند. این کشور بالکان را به دلیل کاهش قیمت خانه و هزینه های مقرون به صرفه زندگی، معمولاً ارزان ترین کشور اروپا می نامند. بلغارستان علاوه بر فرار ارزان در مقایسه با افزایش قیمت بسیاری از کشورهای همسایه، سرزمین فرهنگ نیز می باشد. بلغارستان دیگ ذوبی از تأثیرات یونانی، ایرانی و عثمانی است که میراثی غنی ایجاد کرده است که در هر وجب از زمین های متنوع، از جمله موسیقی سنتی، صنایع دستی، رقص و عشق به فضای باز نفوذ می کند.

اینفوگرافیک کار در بلغارستان

بررسی شرایط اقتصادی بلغارستان

به طور سنتی، صنایع اصلی برای کار در بلغارستان مهندسی متالورژی، ماشین سازی، مواد شیمیایی و زمین و کشاورزی بود. با این حال، همانطور که در مقدمه این راهنما ذکر شد، در سال‌ های اخیر این امر به سمت انرژی، گردشگری، حمل ‌و نقل، فناوری اطلاعات، غذا، داروسازی و منسوجات تغییر کرده است و در این بخش ها بخصوص فناوری اطلاعات و گردشگری، می توان شغل های زیادی در بلغارستان یافت. بلغارستان یکی از فقیرترین کشورهای اتحادیه اروپا (EU) است و برای سرمایه گذاری و تجارت به شرکای اتحادیه اروپا وابسته است.

در باب 10 شغل پردرآمد در بلغارستان لینک فوق را بخوانید.

با وجود این، اقتصاد بلغارستان رشد سالانه ثابتی را نشان داده است، در حالی که نرخ بیکاری آن را به میزان قابل توجهی در چند سال گذشته کاهش داده است.


در نمودار زیر به نرخ بیکاری در بلغارستان اشاره شده است:

نرخ بیکاری در بلغارستان

بازار کار در بلغارستان

مهاجرانی که به دنبال کار و مهاجرت به بلغارستان هستند، بیشترین فرصت ها را در مراکز شهری صوفیه خواهند یافت. پلوودیو و وارنا، در شرکت های چند ملیتی و همچنین در صنایع فناوری اطلاعات، مالی و مهندسی کار می کنند. شایان ذکر است که آموزش زبان انگلیسی در بلغارستان فرصت دیگری برای مهاجران برای یافتن شغل است. با یادگیری زبان های بیشتر، افرادی که مایل به مهاجرت کاری به بلغارستان هستند، شانس بیشتری برای کاریابی دارند. زیرا بسیاری از شرکت های اروپایی نیروی کار خود را به بلغارستان برون سپاری می کنند. علاوه بر این، دانستن زبان بلغاری در استخدام در یک شرکت محلی مفید خواهد بود.

مهمترین زبان ها جهت کار در بلغارستان عبارتند از:

 • روسی
 • انگلیسی
 • فرانسوی
 • آلمانی

اگرچه کرونا ویروس تأثیر منفی بر GDR این کشور گذاشته است، اما یک بار دیگر شاهد رشد مثبت است و به نظر می رسد اقتصاد به مسیر خود بازگشته است. صنایع اصلی بلغارستان شامل انرژی، معدن، متالورژی و گردشگری است، در حالی که بخش های مالی و فناوری اطلاعات در حال رشد هستند. حقوق در بلغارستان کمتر از بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا است، اما با این حال هزینه زندگی در بلغارستان کم است جبران می شود. برای مهاجران ممکن است کار در بلغارستان دشوار باشد، زیرا شرکت ها تمایل دارند فارغ التحصیلان بلغاری را به جای خارجی ها استخدام کنند. مهاجران از اتحادیه اروپا یا EEA می توانند بدون مجوز کار در بلغارستان کار کنند، اما مهاجران غیر اتحادیه اروپا باید قبل از ورود به کشور مجوز کار بگیرند. مجوز کار توسط یک کارفرما درخواست می شود، که باید دلایل خود را برای استخدام یک خارجی به جای بلغاری توجیه کند.

مجوز کار در بلغارستان

مهاجران تنها پس از دریافت مجوز کار مجاز به شروع کار در بلغارستان هستند. مبنای اخذ مجوز کار، قرارداد کاری یا سفر کاری برای انجام فعالیت های خاص است. شهروندان اتحادیه اروپا که شاغل، خوداشتغال (یا فریلنسر) یا در یک سفر کاری هستند، اجازه دارند بدون محدودیت و بدون نیاز به مجوز کار در بلغارستان کار کنند. در مواردی که اجازه کار توسط مهاجران مورد نیاز است، باید توسط کارفرمای محلی درخواست شود. سپس توسط آژانس استخدام بلغارستان صادر خواهد شد. مجوزهای کار معمولاً حداکثر برای مدت 1 سال صادر می شود و اگر شرایط و ضوابط صدور آن همچنان معتبر باشد، مجوز کار ممکن است برای یک دوره 1 ساله دیگر تمدید شود. بازدیدکنندگانی که ویزاهای کوتاه مدت بلغارستان را دریافت کرده اند نمی توانند به دنبال کار در این کشور باشند یا برای مجوز کار در بلغارستان درخواست دهند.

مهاجرانی که معمولاً به مجوز کار در بلغارستان نیاز ندارند عبارتند از:

 • مدیران شرکت ها یا شعب اشخاص حقوقی خارجی
 • اعضای هیأت مدیره یا هیأت مدیره شرکت های داخلی که به صورت قرارداد کار مشغول به کار نیستند.
 • مهاجران با اقامت دائم بلغارستان

علاوه بر موارد ذکر شده، نمایندگان تجاری شرکت های خارجی که در اتاق بازرگانی و صنعت بلغارستان با موفقیت ثبت شده اند نیز نیازی به مجوز کار در بلغارستان نخواهند داشت. در باب ثبت شرکت در بلغارستان لینک فوق را مطالعه کنید.

دریافت اجازه کار در بلغارستان

پیدا کردن کار در بلغارستان

اکثر مهاجرانی که اقدام به مهاجرت کاری به بلغارستان می کنند، قرارداد کاری خود را قبل از ورود به خاک این کشور، با کارفرمای خود امضا می کنند. در غیر این صورت، شرکت های چند ملیتی لیستی از پیشنهادات شغلی را در وب سایت خود قرار می دهند. همچنین پورتال های شغلی آنلاین متعددی وجود دارد که فرصت های شغلی برای مهاجران در بلغارستان را فهرست می کند. مهاجران همچنین می توانند با چندین آژانس استخدامی انگلیسی زبان که در بلغارستان کار می کنند تماس بگیرند و به آنها در یافتن شغل کمک کنند. برای شروع جستجوی شغل خود، متقاضیان باید از تمام رسانه های در دسترس استفاده کنند.

افراد جویای کار در بلغارستان باید با بررسی آگهی های روزنامه و وب سایت به سرعت تصویری محکم از صنعت کار فعلی به دست آورند و از اتصالات محلی که دارند برای شناسایی شانس ها و تبلیغ پیشنهادات خود در صورت وجود استفاده کنند. جستجوی کار در اینترنت سریع، ساده و ارزان می باشد و متقاضیان می توانند روند جستجوی خود را از کشور خود خود شروع کنند، رزومه خود را ارسال کنی=ند و پس از دریافت نامه پذیرش، برای ویزای کار بلغارستان اقدام کنند. سایت های شغلی مختلفی برای انتخاب وجود دارد و متقاضیان می توانند شغل خود را بر اساس بخش یا با کلمه کلیدی جستجو کنند.

گزینه های برجسته کاریابی در بلغارستان عبارتند از:

سایت های محبوب کاریابی در بلغارستانمنابع بین المللی برای دنیای کارروزنامه های برتر بلغارستان
Jobs bgCareerjetTrud
Job tigerLinkedinDnevnik
ZaplataLearn4good24 Chasa

مزایا و معایب کار در بلغارستان

فرآیند کار در بلغارستان نیز همانند اغلب کشورهای مدرن اروپایی، در کنار مزایا بی شمار دارای معایب محدودی نیز در زمینه های مختلف می باشد. مهمترین مزایا و معایب کار در بلغارستان عبارت اند از:

مزایا کار در بلغارستانمعایب کار در بلغارستان
هنگامی که کارکنان در بلغارستان به شبکه های ایمنی اجتماعی و خدمات عمومی دسترسی داشته باسند از افزایش ثبات مالی در این کشور سود می برند.موانع زبانی یکی از اصلی ترین معایب کار در این کشور برای اتباع خارجی می باشد.
زیرساخت های حمل و نقل در بلغارستان به نسبت اغلب کشورهای اروپای شرقی بسیار پیشرفته تر است.نرخ مالیت بر درآمد در بلغارستان نسبتا بالا است.
هزینه زندگی در بلغارستان بسیار پایین است، در مقابل نیز کیفیت زندگی بالایی را در اختیار مهاجران قرار می دهد.نرخ بیکاری در بلغارستان بالا است که جریان نقدی در این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

قراردادهای کاری در کشور بلغارستان

در بلغارستان دو نوع قرارداد کار وجود دارد که شامل قرارداد موقت و قرارداد دائمی می شود. توجه داشته باشید که قراردادها، صرف نظر از ماهیت آنها، باید کتباً رسمی شوند زیرا توافق نامه های شفاهی در صورت اختلاف منسوخ هستند. قراردادهای کار موقت در بلغارستان حداکثر به مدت سه سال معتبر هستند و شامل موارد زیر هستند:

 • شغل فصلی یا کوتاه مدت (کمتر از سه سال)
 • قرارداد برای یک کار خاص که باید بطور دائم انجام شود
 • قرارداد کاری جایگزین کردن کارمندی که در مرخصی بیماری یا در مرخصی زایمان است
 • قرارداد کاری جایگزین کردن کارمندی که برای کنکور یا مسابقه دور از کار است

انواع قرارداد در بلغارستان

قراردادهای کار در بلغارستان ممکن است برای مدت نامحدود یا معین منعقد شود و امکان انجام کار به صورت تمام وقت یا پاره وقت را فراهم کند. به طور معمول، در بلغارستان، یک قرارداد کار می تواند یک دوره آزمایشی تا 6 ماه باشد. قرارداد کاری در بلغارستان ممکن است تصریح کند که مسئولیت‌ های کاری مربوط به ایجاد یک محصول و یا ارائه خدمات می ‌تواند در منزل کارمند، خارج از محل کار کارفرما، با استفاده از تجهیزات یا مواد و سایر امکانات جانبی انجام شود. کارمند یا کارفرما امکان انعقاد قرارداد کار با یک شرکت ارائه دهنده کار موقت وجود دارد و شایان ذکر است که یک روز کاری کامل 8 ساعت است که 40 ساعت و 5 روز کاری در هفته است. کار در شرکت ها و سازمان های مختلف در بلغارستان ممکن است در شیفت ها، از جمله شیفت های شب انجام شود.

اما باید در نظر داشت که در بلغارستان اشتغال تمام وقت رایج تر است. کارفرمایان در این کشور معمولاً یک بند در قراردادها قید می کنند که برای دوره آزمایشی که ممکن است بیش از 6 ماه نباشد، قید می شود. صرف نظر از نوع کار، قرارداد کار کتبی الزامی برای کار در بلغارستان است. حداکثر مدت زمان کل کار پیش بینی شده در قرارداد کار اضافی، همراه با زمان کار مقرر در قرارداد کار اصلی، نباید از 48 ساعت در هفته تجاوز کند. در مورد افراد زیر 18 سال، کل زمان کار نباید از 40 ساعت در هفته تجاوز کند. افراد 18 سال و بالاتر می توانند بیش از 48 ساعت در هفته کار کنند تنها به شرطی که رضایت خود را به صورت کتبی اعلام کرده و آن اظهارنامه را به کارفرمایی که با آن قرارداد کار اضافی منعقد کرده اند ارائه دهند.

دریافت اقامت بلغارستان از طریق کار

زمانی که فرد به فکر مهاجرت است، تلاش می کند که سریع تر به اقامت برسد. در بلغارستان نیز امکان دریافت اقامت به طور کامل وجود دارد. در چنین شرایطی باید دانست که کار، یکی از بهترین مسیرها برای دریافت اقامت بلغارستان است. برای تغییر کارت اقامت موقت خود به اقامت دائم، باید 30 ماه در هر دوره 5 ساله در بلغارستان زندگی کرد. کارد در بلغارستان به افراد خارجی اجازه می دهد تا به راحتی اجازه اقامت موقت را دریافت کنند که تا 1 سال اعتبار دارد و سالانه قابل تمدید است. کارت اقامت دائم بلغارستان 5 سال اعتبار دارد.

قانون شهروندی بلغارستان به اتباع غیر اتحادیه اروپا که به مدت 5 سال با اقامت دائم در بلغارستان اقامت داشته اند، اجازه می دهد تا برای شهروندی و پاسپورت بلغارستان اقدام کنند. برای واجد شرایط بودن برای اقامت مالیاتی بلغارستان، باید 183 روز در بلغارستان بمانید. با این حال، طبق قوانین بلغارستان، اگر بتوانید ثابت کنید که مرکز علایق حیاتی شما در این کشور است، می توانید اقامت مالیاتی بلغارستان را نیز دریافت کنید.

هموطنان گرامی می توانند با تماس با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از فرهنگ، شرایط و قوانین کار در بلغارستان و همچنین مهاجرت کاری به این کشور سایر مقاصد برتر دنیا اطلاعات تکمیلی کسب کنند.

سوالات کلیدی در چارچوب شرایط کار در بلغارستان

با توجه به سوالات پرتکرار برخی از شما عزیزان در خصوص شرایط کار در بلغارستان، در این بخش از مقاله قصد داریم تا به برخی از این سوالات پاسخ دقیق و جامعی را ارائه دهیم. مهمترین سوالات شما در این حوزه به شرح زیر می باشد:

 • شرایط استخدام جهت کار در بلغارستان چگونه است؟ شرایط استخدام کارکنان در بلغارستان دارای بورکراسی های اداری پیچیده ای می باشد، که تمامی متقاضیان باید آنها را رعایت کنند.
 • رفتار با کارمندان بین المللی در بلغارستان چگونه است؟ رفتار کارفرمایان با کارکنان در بلغارستان به نسبت اغلب کشورهای مدرن اروپایی بسیار دوستانه تر است.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *