ویزای کاری

کار در مجارستان

کار در مجارستان

از آن جایی که مجارستان کشوری از اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است، موقعیت خوبی برای زندگی و کار در مجارستان برای اتباع خارجی وجود دارد. این کشور دارای یک اقتصاد قوی می باشد که بر روی سطح تولیدی بالا در بخش های مختلف نیز تمرکز دارد و این بدان معنا می باشد که فرصت های شغلی در زمینه صنعت فناوری اطلاعات، مهندسی، گردشگری در زمینه فراوان برای مهاجران نیز ایجاد کرده است. مهاجرت از طریق کار یکی از طرق محبوب اخذ اقامت می باشد که هر ساله آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است.

در این مقاله که توسط تیم ترجمه سفیران سروش سعادت نگارش شده است، تلاش بر این است تا اطلاعاتی در خصوص مجارستان و کار در این کشور ارائه گردد.

 • حال شرایط مهاجرت کاری برای افرادی که از ایران درخواست دارند به چه صورت است؟
 • اخذ اقامت دائم از طریق کار در مجارستان طی چه مدتی انجام پذیر می باشد؟
 • شرایط دریافت مجوز کاری از سوی کارفرمای مجاری به چه صورت است؟
 • برای دریافت ویزا جهت کار در کشور مجارستان به چه مدارکی نیاز می باشد؟

اینفوگرافیک کار در مجارستان

شرایط کار در مجارستان در سال 2023

در واقع مهاجرت به مجارستان در سال 2023 از طریق ویزای کاری برای اتباع خارجی دارای ضوابط و شرایط ویژه ای می باشد، در صورتی که یک شخص موفق شود که از جانب یک کارفرمای مجاری در این کشور پیشنهاد کاری دریافت نماید و همچنین اثبات شود که شخص کارفرما در زمینه مشاغل مورد نظر نیاز به استخدام نیروی کار دارد، با رعایت اصول و قوانین اداره کار و مهاجرت اجازه دارد شرایط استخدام فرد مورد نظر را محقق سازد. بر اساس آمار، در سه ماهه اول سال 2020 تا ماه می نرخ بیکاری در کشور مجارستان به حدود 5.6% افزایش یافته است. در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال قبل حدود 3.6% بوده است نرخ بیکاری در مجارستان در سال 2021 به 4.3% کاهش پیدا کرده است.در سال 2022 نیز به 3.7% کاهش پیدا کرد. همچنین در سال 2023 نیز نرخ بیکاری در مجارستان به 3.6% کاهش یافته است.

تحولات نرخ بیکاری در مجارستان

 

روش های اصلی اشتغال در مجارستان 2023

تنها تحصیل نیست که باعث جذب مهاجران به کشور مجارستان می شود بلکه از طریق کار نیز می توان به کشور مجارستان مهاجرت کرد. اما کار در مجارستان نیز از چند طریق ممکن است. روش اول کار در مجارستان برای دانشجویان بین المللی است. در واقع دانشجویان از این طریق می توانند بودجه لازم برای تحصیل در مجارستان را کسب کنند. اما روش دوم کار در مجارستان برای کارگران و متخصصان خارجی است. در زیر می توان با شرایط این دو روش کار در مجارستان 2023 آشنا شد:

روش های کار در مجارستان

ویزای کار مجارستان برای ایرانیان

درخواست شما برای اخذ ویزای کار در مرجع قانونی یعنی سفارت مجارستان صورت می گیرد. اصلی ترین نیاز برای اخذ ویزای کاری این کشور ارائه یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای مجاری است. کارفرمای مجاری می بایست اکثر این پروسه را طی نماید و برای فرد مجوز کاری دریافت نماید. اخذ مجوز کاری از سوی کارفرمای مجاری در مراجع دولتی و مهاجرتی این کشور صورت می پذیرد. همانطور که در پاراگراف بالا ملاحظه شد اولویت در اختیار اتباع مجاری و اروپایی قرار خواهد داشت. اگر کارفرما نتواند نیروی مورد نظر خود را بر اساس روال قانونی در مجارستان یا اروپا پیدا کند. حال با طی شدن این مراحل امکان پذیر خواهد بود که یک پیشنهاد کاری برای فرد خارجی ارسال دارد. این فرد هم با فراهم نمودن شرایط و مدارک مورد نیاز می تواند برای دریافت ویزا وقت مصاحبه بگیرد.

قوانین مهاجرت به مجارستان 2023

اقامت از طریق کار در مجارستان

فرد متقاضی می تواند با داشتن اقامت کاری قدم بزرگی را در اخذ اقامت دائم این کشور بردارد. انواع متفاوتی از اقامت کاری در این کشور وجود دارد که در تمامی حالات امکان اخذ اقامت وجود دارد. متقاضی می تواند پس از گذشت 3 تا 5 سال و پرداخت منظم مالیات جهت اقامت دائم درخواست نماید. برخی کشورهای انگلیسی زبان شرایط دریافت اقامت دائم را از طریق کار در همان ابتدا دارا هستند. جالب است که هم اکنون کشورهای ثروتمند و همچنین توسعه یافته نظیر آلمان و اتریش توانسته اند که تعداد زیادی از تقاضاها را در راستای جذب نیروهای کاری متخصص و ماهر که در حوزه های فنی مهندسی و پزشکی دارای فعالیت می باشند را جذب نمایند.

در این کشورها شرایط دریافت ویزای جستجوی کار بدون داشتن پیشنهاد کاری فراهم است. این موقعیت در بسیاری از کشورهای اروپایی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا وجود نخواهد داشت. یکی از بیشترین نرخ درخواست را برای ویزای کار در کشورهای اروپایی کشور آلمان داراست. در واقع به دلیل شرایط اقتصادی فوق العاده ویزای کار آلمان از جمله پرطرفدارترین روش های مهاجرتی بین افراد است.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

اخذ ویزا جهت کار در مجارستان

برای اخذ ویزای کاری مجارستان مدارک ذیل باید به سفارت ارائه شوند:

 • ارائه نامه پیشنهاد کاری
 • ارائه نامه ای به عنوان تمکن مالی
 • مشخص شدن محل اقامت و اسکان شما در مجارستان در طول اقامت
 • ارائه مدارک تحصیلی متناسب با نوع موقعیت کاری
 • ارائه سوابق کاری و گواهی کاری از کمپانی های قبلی
 • پاسپورت و ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه نامه

همانطور که مشاهده می شود اخذ ویزای کاری مجارستان نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی دارد و با توجه به عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا این امر با سختگیری های اعمال شده از سوی اتحادیه رو به رو خواهد بود. هزینه اخذ ویزا کار در مجارستان و هزینه تمدید ویزای کار در این کشور متغیر می باشد.

پارامترهامیزان هزینه به یورو
هزینه ویزای کار مجارستان60€
هزینه تمدید ویزای کار در مجارستان3000€

مدت زمان تایین نتیجه اولیه اخذ ویزای کاری در کشور مجارستان حدودا 21 روز می باشد و مدت زمان اعلام نتیجه نهایی اخذ ویزای کار در مجرستان حدودا 70 روز بعد از درخواست اولیه می باشد. لازم به ذکر است که شما دوست عزیزی که درخواست ویزای کار در مجارستان را داده اید، می توانید ظرف 8 روز نسبت به درخواست در صورت نارضایتی ازمراحل اخذ ویزا اعتراض بزنید. هزینه ثبت اعتراض 20€ (یورو) می باشد.

اخذ ویزا جهت کار در مجارستان

روند اخذ مجوز کاری از اداره کار مجارستان

فرآیند درخواست مجوز کار به طور معمول 25 روز زمان میبرد و بر اساس قوانین، دارای 2 مرحله میباشد:

مراحلشرح
مرحله اولاخذ تقاضای کار از جانب کارفرما
مرحله دومآگهی کار در راستای استخدام نیروی کاری داخلی

نکات و شرایط مربوط به دریافت کار در کشور مجارستان عبارتند از:

 • در راستای استخدام نیروی کار خارجی، نوع پاسپورت بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • اگر فرد شهروندی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد همانند یک مجاری حق کار در این کشور دارد.
 • نیروی کار خارجی بایستی از یک کارفرما با ارسال یک قرارداد کاری دعوت بکار شود.
 • این پروسه تماما از سوی کارفرمای مجاری بایستی پیگیری و محقق شود.
 • برخی کارفرماها در برخی مشاغل به دنبال نیروی کار متخصص خود هستند که در مجارستان وجود ندارد.
 • پروسه دریافت مجوز کاری از سوی کارفرمای مجاری حدود 9 ماه به طول می انجامد.
 • کارفرما باید قبل از دریافت مجوز باید 15 روز این موقعیت کاری را برای نیروی کار مجارستانی آگهی نماید.
 • چنانچه نیروی کار مورد نظر یافت نشد و اولویتهای اروپایی هم طی شد نوبت به نیروی کار خارجی میرسد.
 • اگر همه این موارد طی شود امکان درخواست مجوز از سوی کارفرما خواهد بود.
 • این مجوز کار در مدت زمانی به میزان 10 الی 15 روز کاری آماده خواهد شد.

حقوق ماهیانه کار در مجارستان

پذیرش کارمند خارجی در شرکت های مجازی مجارستان

شرایط پذیرش نیروی کار از طریق شرکت های مجازی یک سری شرایط وجود دارد که افراد می بایست مد نظر داشته باشند: ثبت آگهی جذب نیرو در اداره کار مجارستان مدت 15 روز (در صورت نبود جویای کار مجارستانی، فرد میتواند به پذیرش جویای کار خارجی اقدام کند.) فرد خارجی پس از این که درخواست خود را جهت کار به یکی از سفارت خانه های مجارستان ارائه داد درصورت تایید اولیه ویزای فرد جویای کار، این امکان برای شخص فراهم است که جهت انجام روند اداری ویزای کار خود به عنوان توریست وارد خاک کشور مجارستان شود. نکته قابل توجه این است که تا نتیجه نهایی وضعیت کاری فرد، اقامت 30 روزه برای شخص و همراهانش وجود دارد و فرد حتما باید آدرس اقامت موقت خود را به اداره مهاجرت در کشور مجارستان ارسال کند.

گرفتن ویزای کار در مجارستان از طریق تحصیل

با توجه به این که امکان اخذ پیشنهاد شغلی یا همان job offer با توجه به قوانین دشوار اتحادیه اروپا تقریبا غیر ممکن است، اغلب افراد متخصص که قصد مهاجرت دارند در پی پیدا کردن کشوری هستند که به آنها اجازه دهد به صورت حضوری به کشور مورد نظر خود بروند و با کارفرماهای مختلف صحبت کنند و جلسات مصاحبه داشته باشند و در نهایت بدون وجود محدودیت آگهی شدن کار در اتحادیه اروپا بتوانند قرارداد کاری را امضا نمایند و در نهایت اقامت کاری کشور مورد نظر خود را به دست آورند.

در حال حاضر در اتحادیه اروپا، چنین شرایطی را تنها کشور آلمان و اتریش دارند. در حقیقت به دلیل این که شرایط کاری در این 2 کشور، خصوصا آلمان، ایده آل است و تعداد فرصت های شغلی حتی از تعداد متقاضیان کار نیز بیشتر است، 2 کشور آلمان و اتریش به دلیل تمایل به ادامه روند سریع توسعه یافتگی خود و جلوگیری از سقوط صنایع مهمی مثل خودرو سازی و غیره، در پی آن هستند که نیروهای متخصص و جوان را که خصوصا در زمینه های فنی و مهندسی تحصیل و کار کرده اند، استخدام کنند.

کار دانشجویی در مجارستان

مادامی که فرد به عنوان یک دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در مجارستان است می تواند فرصت کار در این کشور را نیز داشته باشد. در اکثر کشورها در زمان تحصیل به دانشجو حق کار داده می شود. این فرصت کار به صورت نیمه وقت می تواند فرصتی باشد برای دستیابی به کار تمام وقت و اخذ اقامت کاری در مجارستان و یا سایر کشورهای حوزه شنگن، در این سالها این مسیر توانسته خیلی از افرادی را که حتی سطح زبان مطلوبی ندارند را به اروپا رسانده و راحت تر صاحب موقعیت کاری کند.

دانشجو می تواند با بدست آوردن پیشنهاد کاری از کارفرما مجوز کار نیمه وقت دریافت نماید. این موقعت کار می تواند در محیط دانشگاه و یا خارج از محیط دانشگاه برای او وجود داشته باشد. نوع کار می تواند مرتبط و یا غیر مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو باشد اما زمان آن محدود است. معمولا در مقاطع دانشگاهی به دانشجویان هفته ای 24 ساعت اجازه کار داده می شود. در برخی کشورها شرایط کار دانشجویی در ازای دریافت بورس شرایط متفاوتی خواهد داشت و این اجازه کار همراه با محدودیت هایی می شود. عموما افرادی که برای تحصیل دوره زبان به مجارستان می رود و یا در حال تحصیل دانشگاهی هستند می توانند از موقعیت شغلی در مشاغل دانشجویی استفاده نمایند.

شرایط ویزای تحصیلی مجارستان

مقایسه درآمد متوسط ماهیانه با هزینه زندگی در مجارستان

یکی از مهم ترین نکات در خصوص زندگی در مجارستان هزینه های پایین زندگی در این کشور است. در سال 2023 هزینه های زندگی در مجارستان نسبت به 65% کشورهای دنیا ارزان تر می باشد. در واقع در بوداپست، پایتخت مجارستان، هزینه یک نفر ماهیانه به طور متوسط حدود 800€ (یورو) و در سایر شهرها حدود 600€ (یورو) خواهد بود. حقوق متوسط در مجارستان نیز پایین تر از برخی کشورهای دیگر است به عنوان مثال در سال 2023 متوسط حقوق ماهیانه در مجارستان تنها 1350€ (یورو) است. نمودار زیر به خوبی نشانگر سطوح مختلف هزینه زندگی و درآمد کار در کشور مجارستان می باشد:

مقایسه درآمد و هزینه های زندگی یک فرد مجرد در مجارستان

در حالیکه حقوق متوسط ماهیانه در اتریش که هم مرز با مجارستان است حدود 3790€ (یورو) است. البته باید توجه داشت که هزینه زندگی نیز در اتریش بیشتر است و ماهیانه بین 1000€ تا 1350€ (یورو) می باشد. با توجه به نمودار زیر می توان به برتری وضعیت درآمدی در اتریش نسبت به مجارستان پی برد:

مقایسه متوسط درآمد در اتریش و مجارستان به یورو

مهاجرت از طریق کار در مجارستان

همانطور که در این نوشتار مشاهده شد، اخذ ویزای کار در مجارستان روندی سخت و دشوار دارد. متقاضیانی که تمایل به مهاجرت از طریق کار در مجارستان دارند می توانند از سایر طرق مهاجرتی نیز اقدام نمایند. ویزای تحصیلی کشور مجارستان نوع D می باشد و به شخص متقاضی این مجوز را می دهد تا بتواند در حین تحصیل به صورت پاره وقت مشغول به کار شود و بعد از تحصیل اینکه اشخاص موفق شوند که کارفرمای خود را قانع نمایند که شغل مورد نظر را به صورت تمام وقت به این اشخاص واگذار نماید و در نهایت با استخدام شدن می توانند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

در واقع با توجه به پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان خیلی از افراد رمز ورود خود را به این کشور دوره کالج زبان در مجارستان قرار می دهند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در موضوع کار در مجارستان ارائه شد سعی بر این بود تا اطلاعاتی در خصوص این کشور و شرایط کاری آن بیان شود و امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

موسسات معتبر کاریابی در مجارستان

سوالات پرتکرار در خصوص کار در مجارستان

برای کار در مجارستان در سال 2023 سوالات زیر مطرح می گردد:

 • شرط اصلی ورود به بازار کار مجارستان چیست؟ هر فرد به یک پیشنهاد کاری نیاز دارد.
 • آیا بازار کار مجارستان برای شهروندان خارجی مناسب است؟ متاسفانه بر خلاف کشورهای درجه یک اروپایی، مجارستان بازار کار مناسبی برای شهروندان خارجی ندارد.
 • بهترین روش برای دستیابی به شغل در مجارستان چیست؟ تحصیل در مجارستان یک راه میانبر و مناسب میباشد.
 • آیا امکان کار دانشجویی در مجارستان وجود دارد؟ بر اساس قوانین، این امر امکان پذیر است اما دستیابی به کار دانشجویی کمی دشوار است.
 • مهمترین مزایای کار در مجارستان چیست؟ اقامت در حوزه شنگن و برخورداری از ویزای همراه مهمترین مزیت این رویداد است.
5/5 - (10 امتیاز)

6 دیدگاه برای “کار در مجارستان

 1. علی فروتن گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من هم به زبان المانی و هم به زبان انگلیسی تا حدی مسلطم
  برای کار در مجارستان چطوری می تونم به کار برسم ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما در صورتی که تمایل به کار در مجارستان داشته باشید، باید یا در ایرانبتونید پیشنهاد کاری از مجارستان دریافت کنید یا به هر ترتیب از طریق تحصیل خودتون رو به مجارستان برسونید و توی این کشور دنبال کار بگردید

 2. لاله مصطفوی گفت:

  سلام من دانشجوی ترم 5 پزشکی مجارستانم ، می خوام بدونم شما برای کار در مجارستان موسستون اقدام به گرفتن جاب آفر برای منم می تونه بکنه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در چه زمینه ای نیاز به کاریابی دارید؟ برای کار دانشجویی می فرمایید یا برای بعد از کار؟

 3. علی بببببببب گفت:

  سلام وقت بخیر.
  اگر یک ایرانی بدون مدرک دانشگاهی و با سابقه کار یک سال بتونه از کشوری مثل روسیه ، بلاروس ، اوکراین یا … دعوت نامه کاری بگیره .
  میتونه برای ویزای کار درخواست بده ؟
  مشکلی نیست ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   این دعوتنامه باید یا کاری باشه یا تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *