ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری در سوئد

متقاضیان مهاجرت و اخذ اقامت دائم می توانند از طریق سرمایه گذاری در سوئد برای خود و خانواده با رعایت اصول مهاجرتی اقامت دائم را کسب نمایند. در برخی کشورها شما می توانید با یک سرمایه گذاری کلان از همان ابتدا به اقامت دائم و یا حتی پاسپورت آن کشور دست یابید. در سوئد نیز برنامه های متفاوتی برای سرمایه گذاری یک فرد خارجی وجود دارد اما بلاشک ورود یک مهاجر به عنوان یک سرمایه گذار و ایجاد یک بیزینس در کشوری جدید کار اصلا آسانی نخواهد بود.

 • آیا کشور سوئد و اقتصاد این کشور از سرمایه گذاران ایرانی استقبال می کند؟
 • دلایل و امتیازات سرمایه گذاری در کشوری مثل سوئد چیست؟
 • شرایط اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری چیست؟
 • تنها روش سرمایه گذاری در کشور سوئد چیست؟
 • شرایط ثبت شرکت در سوئد 2024 چیست
 • انواع ساختار شرکت در سوئد چیست؟
 • آسانترین روش مهاجرت به سوئد چه روشی است؟
 • آیا سوئد مقصد ارزانی برای زندگی مهاجران میباشد؟

کشور سوئد به پایتختی استکهلم توانسته است میزان بالایی متقاضی در خصوص مهاجرت های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری به خود اختصاص دهد. از دلایلی که توانسته برای متقاضیان در خصوص سوئد جلب توجه نماید اقتصاد قوی این کشور می باشد، اما به دلیل وجود ریسک های بالا پیشنهاد می شود مقاله ذیل که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است، مطالعه گردد.

جایگاه سوئد در اقتصاد اتحادیه اروپا (EU)

سوئد جزو کشورهای برتر در خصوص اقتصاد در اروپا می باشد که علاوه بر اقتصاد برتر توانسته است در خصوص قدرت پاسپورت در جهان رتبه چهارم را به خود اختصاص دهد. سوئد رهبر جهانی در نوآوری با نیروی کار ماهرانه، باز بودن به مالکیت بین المللی و یک اقتصاد پایدار است. سوئد دارای بزرگترین بازار جهانی اسکاندیناوی آزاد تجاری با دسترسی کامل به اتحادیه اروپا، نیروی کار ماهر و زیربنای طبقه جهانی برای کسب و کارها است و در سال 2012 این کشور استانداردهای جهانی را برای زندگی به دست آورده است. سوئد سرمایه گذاری های عمده ای را در صنایع سوئدی مانند خودرو، تولید انرژی، خمیر کاغذ، پزشکی، تدارکات و مراکز داده های فناوری اطلاعات جذب می کند.

در نمودار ذیل  از سال 2024 به بعد بررسی شده است:

نرخ تورم سوئد

دلایل و امتیازات سرمایه گذاری در سوئد

سوئد به دلیل زیرساخت های قوی و پایدار اقتصادی و چارچوب قانونی مورد ارزش زیادی قرارگرفته است. سوئد سطح بالایی از زندگی و هزینه های کم زندگی را ترویج می کند. این دارایی های کم قیمت بسیار زیاد است و به لحاظ استراتژیک برای روابط تجاری کارآمد اروپایی قرار دارد و از امتیارات سرمایه گذاری در سوئد محسوب می شود. سوئد یک کشور دوستدار محیط زیست و یک مقصد سودمند در میان سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود. به طور کلی یک متقاضی غیر اتحادیه اروپا که مایل به اقامت در سوئد برای مدت بیش از 90 روز است، درخواست مجوز اقامت موقت می نماید.

به طور معمول، این اجازه برای درخواست و بازدید از کشور مورد درخواست قرار می گیرد، متقاضی باید برای این ویزا خاص از طریق کنسولگری یا سفارت سوئد در کشور اقامت خود درخواست نماید. این جایی است که متقاضی درخواست و تاییدیه برای اجازه اقامت را دریافت می کند. پس از این، آنها حق دارند در سوئد زندگی و کار کنند. (هزینه زندگی در سوئد) علاوه بر این، متقاضیانی که حداقل 5 سال در سوئد زندگی می کنند، می توانند درخواست یک مجوز اقامت دائم کنند، اجازه اقامت دائم به متقاضی اجازه خواهد داد که بدون گذرنامه برای مدت نامحدود، در سوئد زندگی کند.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در سوئد در 2024

سوئد پیشگام جهانی در خلاقیت و نوآوری با نیروی کار بسیار ماهر، آزادی برای مالکیت بین المللی و اقتصاد پایدار و با ثبات می باشد. همچنین این کشور بزرگترین بازار اسکاندیناویایی تجارت آزاد با دسترسی کامل به اتحادیه اروپا (EU)، نیروی کار ماهر و زیر ساخت برتر جهانی برای تجارت می باشد. سوئد از سال 2012 استاندارد زندگی جهانی را کسب کرده است. اکنون با هم شرایط سرمایه گذاری در سوئد 2024 را مرور می کنیم:

 Sweden Business Investment
نام سرمایه گذاریسرمایه گذاری تجاری یا بیزینس
حداقل سرمایه گذاری€100000 (یورو)
نوع ویزاویزای اقامت بلند مدت
زمان رسیدگی به درخواست3 هفته کاری
اقامت دائمی (PR)پس از 5 سال زندگی مداوم
تابعیت سوئدی (SC)پس از 5 سال زندگی با داشتن وضعیت PR

متقاضیان همچنین می بایست در خصوص پروسه سرمایه گذاری در سوئد از شرایطی برخوردار باشند:

 • اثبات داشتن 2 سال سابقه کسب و کاری در طی 5 سال گذشته اقامت در سوئد
 • عدم نیاز به مدرک دانشگاهی و صرفا ارائه موفقیت کاری
 • اثبات تمکن مالی کافی برای مدت 2 سال (این هزینه ها برای نفر اصلی به مقدار SEK200000 (کرون سوئد)، برای همسر متقاضی SEK100000 (کرون سوئد) و برای فرزندان زیر 18 سال به میزان 50000€ (یورو) است.)
 • سطح تسلط بر زبان انگلیسی یا سوئدی (در این پروسه ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا سوئدی نمی باشد صرفا آشنایی با زبان در سوئد کافی است)
 • پاسپورت متقاضی با حداقل اعتبار 2 سال و 6 ماه

انواع سرمایه گذاری در سوئد توسط خارجی ها

خارجی هایی که قصد دارند از طریق سرمایه گذاری در سوئد اقامت این کشور را به دست آورند هم می توانند از ابتدا خود شرکتی در این کشور ثبت نمایند و هم می توانند شرکتی که از پیش ثبت شده است را خریداری نمایند. منتهی کارآفرینان، علی الخصوص کسانی که تجربه ثبت شرکت در کشورهای خارجی را ندارند، ابتدائا از روش های دیگر مدتی در سوئد اقامت می کنند تا با نیازهای بازار کار و جامعه سوئد و همچنین با انواع تجارت های سودآور و قوانین مرتبط آشنا شوند. در باب ثبت شرکت در سوئد لینک فوق را مطالعه کنید. برخی از تجارت های سودآور در سوئد طی سال 2024 به شرح ذیل است:

 • شرکت های فروش قطعات و محصولات صوتی و تصویری
 • شرکت های تعمیر محصولات صوتی و تصویری
 • شرکت های نظافتی
 • تاسیس هتل
 • تاسیس بنگاه معاملات ملکی (خرید، فروش، رهن و اجاره)
 • آرایشگاه و فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی
 • شرکت های حمل و نقل

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در سوئد

پروسه های سرمایه گذاری در سوئد تحت عنوان ثبت شرکت شناخته می شوند که این شرکت ها در چند نوع به متقاضیان ارائه می گردند که عبارتند از:

 • شرکت انحصاری: این شرکت ها با مسئولیت تمام به متقاضیان ارائه می گردد که می بایست تمامی بیمه و مالیات در این نوع شرکت توسط متقاضی پرداخت گردد.
 • شرکت تعاونی: شرکت های تعاونی با ارائه چند مالک در خصوص تحت عنوان هیئت مدیره به ثبت میرسد که طبق توافق فی مابین یک نفر می تواند به عنوان مدیر عامل معرفی شود. در این نوع ثبت شرکت مالیات بر سود تعلق نمیگرد بلکه سهامداران این شرکت باید به میزان سهم شراکت مالیات پرداخت نمایند.
 • شرکت با مسئولیت محدود: در این نوع ثبت شرکت ارائه حداقل سرمایه SEK50000 (کرون سوئد) الزامی می باشد. مالیات بر سود در این نوع ثبت شرکت به مقدار 26.3% در سال می باشد، این نوع ثبت شرکت با 2 نوع دولتی و خصوصی انجام پذیر می باشد.
 • موسسه اقتصادی: تمامی پروسه ها در موسسه اقتصادی همانند پروسه های ثبت شرکت می باشد با این تفاوت که دیگر نیازی به ثبت شرکت و ثبت نام تجاری نمی باشد.

انواع سرمایه گذاری در سوئد توسط خارجی ها

پروسه ثبت شرکت در سوئد

همان طور که مطالعه فرمودید روند پروسه های ثبت شرکت در سوئد از شرایط سخت و میزان هزینه های بالای برخوردار می باشد. در این نوع پروسه ها در ابتدا امر اقامت 2 ساله داده می شود که پس از پایان 2 سال به مدت 2 سال دیگر تمدید می گردد و پس از پایان سال 4 متقاضی می تواند در خصوص اقامت دائم سوئد و دریافت پاسپورت سود اقدام داشته باشد.

در قالب جدول زیر نیز می توان با اصلی ترین شرایط جهت اخذ مجوز اقامت سوئد از طریق ثبت شرکت آشنا شد:

شرایط سرمایه گذاری برای ثبت شرکت در کشور سوئد
شرط اولسن متقاضی یا سرمایه گذار باید بالای 18 سال باشد
شرط دومتقاضی هیچ گونه سوء پیشینه ای نداشته باشد
شرط سوممتقاضی دارای تمکن مالی کافی برای ساپورت زندگی اش در سوئد داشته باشد
شرط چهارممتقاضی در زمینه ثبت شرکت دارای سابقه کاری تخصصی باشد.
شرط پنجمدر طی مدت اقامت سرمایه گذار بتواند از خانواده اش حمایت مالی بکند.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در سوئد

علاوه بر ثبت شرکت، راه دیگری که برای سرمایه گذاری وجود دارد خرید ملک در سوئد است. چرا که این کشور خرید ملک غیرمنقول از سوی خارجیان را قانونی دانسته و همانند آلمان، اتریش و برخی کشورهای دیگر دنیا عمل نموده است. این در حالی است که خارجی ها در بعضی کشورها از جمله نیوزلند، ایران و غیره نمی توانند ملک خریداری کنند. البته بر اساس معاهدات مختلفی، استرالیایی ها و سنگاپوری ها اجازه خرید ملک در نیوزلند را خواهند داشت. افراد با خرید ملک در سوئد می توانند سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشند و دیگر نگرانی سودده بودن یا ضررده بودن شرکت را نداشته باشند. به منظور کسب درآمد از راه خرید ملک نیز می توانند ملک مزبور را اجاره دهند.

هزینه های خرید ملک در سوئد عبارتند از:

 • ثبت خانه خریداری شده به مبلغ 825SEK (کرون سوئد) به عهده خریدار
 • مراحل قانونی انتقال 4.25% از قیمت خرید به عهده خریدار
 • هزینه ایجنت معادل 5% از مبلغ به عهده فروشنده

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در سوئد

بورس اوراق بهادار استکهلم در سال 1863 تأسیس شد و به سرعت تبدیل به بورس اصلی تمام کشورهای شمال اروپا شد. در سال 2008، این صرافی بخشی از Nasdaq, Inc. شد و نام خود را به Nasdaq Stockholm تغییر داد و امروز دارای ارزش بازار 1.95 تریلیون دلار است. شاخص معیار، OMX Stockholm 30 است که از بزرگترین شرکت های معامله شده در بورس تشکیل شده است، برخی از این شرکت ها شامل اریکسون، آسترازنکا و ولوو هستند. بورس استکهلم از دوشنبه تا جمعه از ساعت 9:00 صبح تا 5:30 بعد از ظهر به وقت محلی باز است.

بورس اوراق بهادار استکهلم

هر فرد با داشتن حساب کاربری آنلاین می تواند در این بورس سهام خریداری کند. برخی از بهترین و پر مخاطب ترین سهام بورس در سوئد عبارتند از:

به مانند هر سرمایه گذاری دیگری، هیچ ضمانتی برای سود در این سازمان بورس وجود ندارد. به همین دلیل فرد باید با مطالعه و دقت در این زمینه وارد شود.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق کارآفرینی

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در رابطه با سرمایه گذاری در سوئد وجود دارد، امکان کارآفرینی در سوئد است. سوئد به عنوان یکی از اقتصادهای خوب جهان می تواند به توسعه کسب و کار فرد کمک کند. مراحل شروع کارآفرینی در سوئد عبارتند از:

 • ایجاد یک شبکه از افراد برای شروع کسب و کار
 • دریافت مجوزهای قانونی
 • ثبت نام های مالیاتی و قانونی
 • ثبت اسم شرکت در سوئد
 • ایجاد بیزینس پلن
 • استخدام نیروی کار

برای اینکه یک فرد به عنوان شهروند خارجی بتواند کارآفرینی در سوئد را آغاز کند باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • حداقل 18 سال سن
 • در اختیار داشتن تمکن مالی برای حمایت از خود برای دو سال
 • تایید بیزینس پلن توسط دولت سوئد
 • داشتن تجربه کاری در زمینه همان کسب و کار در کشورهای دیگر

منبع: sweden.se

افرادی که از این طریق وارد سوئد شده باشند، می توانند پس از 2 سال، اقامت دائمی این کشور را به دست آورند. پس از گذشت 5 سال نیز، امکان دریافت شهروندی سوئد فراهم می شود. همان طور که بیان شد یکی از برنامه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت سوئد، ثبت شرکت در سوئد است که بسیار پرهزینه و ریسکی می باشد. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد اطلاعاتی در خصوص سرمایه گذاری در سوئد ارائه گردید که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص سرمایه گذاری در سوئد

متقاضیان سرمایه گذاری در سوئد ابهامات زیر را عنوان می نمایند:

 • بهترین بیزینس ها در سوئد کدامند؟ مطابق با داده های منتشر شده؛ تجارت های مرتبط با هتل داری و توریست، سالن های زیبایی، توسعه کشاورزی و رستوران های بیرون بر پرسودترین تجارت ها در سوئد هستند.
 • شرایط مالیات در سوئد چگونه است؟ بالاترین سطح مالیات در کشور سوئد 57.1% است که به افرادی تعلق می گیرد درآمد آن ها 150% بیشتر از متوسط درآمد در سوئد باشد.
 • آیا اخذ شهروندی سوئد از طریق سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد؟ افرادی که در 5 سال گذشته، به صورت پیوسته در کشور سوئد اقامت داشته اند می توانند برای دریافت شهروندی سوئد اقدام کنند.
 • ساده ترین روش برای سرمایه گذاری در سوئد چیست؟ خرید سهام شرکت های فعال اقتصادی در کشور سوئد بدون تردید ساده ترین راه برای ورود به این عرصه است.
 • حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در سوئد چه مقدار است؟ 100000€ (یورو) حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری اولیه در کشور سوئد است.
5/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *