هزینه زندگی

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین می تواند برای بسیاری از شهروندان ایرانی نیز قابل پرداخت باشد و این مهم ترین نکته در این رابطه است. در شرایط کنونی می توان گفت که کشورهای اروپایی هزینه های سنگینی را به شهروندان خارجی تحمیل می کنند اما اوکراین یکی از ارزان ترین آن ها است. به همین دلیل می توان به افرادی که توانایی مالی بالایی ندارند توصیه کرد تا در این کشور اقامت به دست آورند. در ادامه مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، توضیحاتی درباره هزینه زندگی در اوکراین توضیحاتی را ارائه خواهند کرد.

زندگی در کشور اوکراین

آب و هوای اوکراین به دلیل وجود کوهستان‌ ها، جلگه‌ ها، جنگل‌ ها و ساحل‌ ها در گوشه گوشه‌ آن متفاوت است و در 4 فصل سال دما و شرایط جوی بسیار متنوعی دارد. سردترین و برفی‌ ترین ماه‌ های سال دسامبر، ژانویه و فوریه و گرمترین آن‌ها ژوئن، جولای و آگوست هستند. شهرهای مهم و اصلی اوکراین عبارتند از:

 • کیِف
 • اودِسا
 • خارکف و کامیانتز
 • پودیلسکی

شهر کیِف (Kiev) بزرگترین شهر و پایتخت اوکراین، در استانی به همین نام قرار گرفته است. با عبور رودخانه‌ دِنیپِر از میانه‌ شهر، به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود از مناطق دیدنی و جاذبه‌ های توریستی می‌ توان به دروازه طلایی کیِف (Golden Gate)، عمارت یانوکوویچ (Yanukovych’s Private Mansion)، کلیسای جامع سوفیا (St. Sophia’s Cathedral)، کلیسای جامع پانتِلِیمون (St. Panteleimon’s Cathedral) و میدان استقلال (Maidan Nezalezhnosti) اشاره کرد. جاذبه های توریستی اوکراین عبارت است از:

 • دروازه طلایی کیِف (Golden Gate)
 • عمارت یانوکوویچ (Yanukovych’s Private Mansion)
 • کلیسای جامع سوفیا (St. Sophia’s Cathedral)
 • کلیسای جامع پانتِلِیمون (St. Panteleimon’s Cathedral)
 • میدان استقلال (Maidan Nezalezhnosti)

اطلاعات بیشتر: جمعیت اوکراین

بررسی هزینه زندگی در اوکراین در 2024

اوکراین Ukraine یکی از ارزانترین و مقرون به صرفه ترین مقاصد تحصیلی در سراسر اروپاست. مطابق گزارش سایت دولتی tostudyinukraine.org، متوسط شهریه دانشجویی در دانشگاه های اوکراین بسته به برنامه تحصیلی از 1200 الی $5000 (دلار) متغیر است. در این میان شهریه اکثر برنامه های آمادگی در این کشور کمتر از $2000 (دلار) است. در واقع متوسط شهریه سالانه اغلب کورس های لیسانس در اوکراین بین 2000 تا $3500 (دلار) است.

در ضمن متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اوکراین 2024 نیز بین 300 الی $400 (دلار) در نوسان است. بخشی از مخارج خورد و خوراک در اوکراین در سال 2024 به شرح زیر است:

اقلامهزینه (دلار آمریکا)
یک وعده خوراک در رستوران ساده$6.44
یک وعده غذایی 2 نفره در رستوران متوسط$24.49
کاپوچینو$1.21
یک ساندویچ مک دونالد متوسط$5.16
یک کیلو برنج$1.49
یک کیلو پنیر محلی$7.89
یک عدد نان 500 گرمی$0.63
یک کیلو سیب زمینی$0.45
یک کیلو گوشت سینه مرغ$3.94
یک کیلو گوجه فرنگی$1.92
یک کیلو پیاز$0.78

همچنین هزینه های اجاره خانه دانشجویی و حمل و نقل در اوکراین 2024 نیز بدین صورت است:

اطلاعات بیشتر: سوپرمارکت های حلال در اوکراین

آیتمهزینه (دلار آمریکا)
تاکسی تا یک ساعت انتظار$3.87
تاکسی$1.68
بلیط مترو$0.36
اجاره سالانه خوابگاه دانشجویی300$ تا $1000

تجربه زندگی در شهرهای اوکراین

شهر اودِسا (Odessa) که به مامان اودِسا نیز مشهور است، نخست به منظور پنجره‌ ای رو به اروپا بنا شد. آنگاه به سرعت تبدیل به مرکزی بین‌ المللی و پذیرای فرهنگ‌ های گوناگون اروپایی گشت و گاهی آن را به عنوان بهشت هنرمندان و خانه‌ای برای همه‌ مردمان جهان خوانده‌ اند. این شهر مهمترین مرکز تجاری اوکراین است.

شهر خارکِف (Kharkiv)، مهمترین شهر صنعتی اوکراین است که تولیدات ماشین‌های صنعتی، کشاورزی و ابزارهای دیگر در کارخانجات و مراکز تولیدی آن انجام می‌شود. این شهر با داشتن دانشگاه‌ های معتبر و رشته‌ های گوناگون به عنوان شهر دانشجویی اوکراین شهرت دارد. تحصیل پزشکی در اوکراین در این شهر بخاطر دانشگاه کارازین دارای طرفداران زیادی است.

شهر کامیانتِس – پودولسکی یا مشهور به گل روی سنگ از باستانی‌ ترین شهرهای اوکراین است که به نوعی تمدن زنده‌ این کشور به شمار می‌ رود. رودخانه‌ زیبای اِسموتریچ از میانه‌ این شهر عبور می‌کند. از جاذبه‌های توریستی آن می‌ توان به قلعه‌ کامیانتِس – پودولسکی با تاریخچه‌ ای غنی از قرن چهاردهم اشاره نمود.

فرهنگ مردم کشور اوکراین

هزینه‌ زندگی در اوکراین در 2024

هزینه‌ زندگی در شهرهای مختلف کشور اوکراین بسیار متنوع است و با تجربه زندگی در اوکراین بدیهی است که زندگی در شهرهای بزرگ هزینه‌ ها و مخارج بیشتری را نیاز دارد. تخمین زده می‌ شود که با حقوق رسمی حدود 600$ تا 800$ (دلار آمریکا) در ماه، به آسانی می‌ توان زندگی راحتی در این کشور داشت. سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان‌ شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه می‌ توانند استفاده نمایند. چرا که در حال حاضر مطابق گزارش سایت معتبر numbeo.com هزینه زندگی هر نفر در اوکراین 2024 بدون احتساب اجاره خانه در حدود $437.1 (دلار) است.

در جدول زیر می توان با برخی از این هزینه ها در کشور اوکراین آشنا شد:

آیتم هاهزینه به دلار
یک وعده غذایی در رستوران ارزانUS$6.44
یک قرص نان 500 گرمی$0.63
یک کیلو فیله مرغ$3.94
یک کیلو گوشت$6.05
آب بطری 1.5 لیتری$0.51
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)$0.36
هزینه حمل و نقل ماهیانه$10.36
یک لیتر بنزین$1.37
اجاره آپارتمان تک خوابه وسط شهر$344.04
اجاره آپارتمان تک خوابه حومه شهر$229.45
هزینه اشتراک ها (برق، آب و غیره)$83.27

در این میان همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، بیشترین درصد از بودجه مالی هر کسی در اوکراین 2024 با 32% متعلق به خرید از بازارهاست:

در جدول زیر می توان با برخی از این هزینه ها در کشور اوکراین آشنا شد:

آیتم هاهزینه به یورو
یک وعده غذایی در رستوران ارزان5.06€
یک قرص نان 500 گرمی0.53€
یک کیلو فیله مرغ3.30€
یک کیلو گوشت5.08€
آب بطری 1.5 لیتری0.43€
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)0.25€
هزینه حمل و نقل ماهیانه8.23€
یک لیتر بنزین1.03€
اجاره آپارتمان تک خوابه وسط شهر293.18€
اجاره آپارتمان تک خوابه حومه شهر194.06€
هزینه اشتراک ها (برق، آب و غیره)77.03€

در این میان همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، بیشترین درصد از بودجه مالی هر کسی در اوکراین با 32% متعلق به خرید از بازارهاست:

توزیع درصدی هزینه های زندگی در اوکراین

سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان‌ شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه می‌ توانند استفاده نمایند. اما آیا با گرانترین و ارزانترین شهرهای اوکراین برای زندگی نیز آشنا هستید؟ بر اساس شاخص هزینه زندگی در شهرهای مختلف اوکراین، کیف گرانترین و خارکیف ارزانترین شهر اوکراین به حساب می آید:

مقایسه شهرهای اوکراین با توجه به شاخص هزینه زندگی

کیفیت زندگی در خارکف اوکراین

طبقnumbeo.com ، شاخص کیفیت زندگی در لویف حدود 126.0، اودسا حدود 107.6، خارکف 106.7، کیف حدود 102.4 و در دنیپرو اوکراین نیز 95.6 می باشد. با توجه به این رقم، اگر شاخص کیفیت زندگی در لویف به عنوان برترین شهر اوکراین را بر اساس استاندارد شاخص جهانی که از 0 تا 240 تعریف شده است در نظر بگیریم، نتیجه میگیریم که شاخص کیفیت زندگی در این شهر در سطح متوسطی است.

در پایان، با توجه به تحلیل انجام شده درباره هزینه زندگی در لویف اوکراین میتوان چنین نتیجه گیری کرد که با توجه به دو شاخص اصلی تحلیلی یعنی، هزینه زندگی 28.0 و شاخص کیفیت زندگی 126.0، تجربه زندگی در اوکراین تجربه سختی نیست. مخصوصا برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند، شهر لویف به لحاظ سطح هزینه زندگی میتواند بهترین گزینه تحصیلی برایشان باشد.

تجربه‌ زندگی در اوکراین در سال 2024 می‌تواند شرایطی جالب توجه و تجربه‌ای گرانقدر را برای متقاضیان زندگی در یک کشور اروپایی با امکانات مطلوب زندگی رقم بزند. پیشنهاد می کنیم برای مهاجرت به اوکراین و یا مهاجرت از طریق تحصیل در اوکراین و یا کاری با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

4/5 - (6 امتیاز)

10 دیدگاه برای “هزینه زندگی در اوکراین

 1. سعید گفت:

  سلام.سعید هستم۳۰ساله از یزد.من و همسرم قصد رفتن به اوکراین و به دنیا اوردن بچه مون هستیم میخاستم بدونم از اول باید اقدام کرد یا به عنوان توریست وارد کشور اوکراین بشیم‌؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در حال حاضر کشور اوکراین ویزای توریستی نمیده ولی میتونید از روش های دیگه برای تولد فرزند اقدام کیند
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 2. جلال گفت:

  سلام.بعد از اقامت در کشور اوکراین میشه به کشور انگلستان مهاجرت کرد یا نه؟

  1. داوری گفت:

   سلام. زمانی که به پاسپورت اوکراین برسید میتونید این کار رو انجام بدید

 3. صبا گفت:

  سلام من برای تحصیل از بهمن در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی از کی باید اقدام کنم؟، امکان تحصیل فقط به زبان انگلیسی وجود دارد؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   از همین الان هم میتونید اقدام کنید تا به بهمن ماه برسید و امکان تحصیل به انگلیسی و اوکراینی وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 4. armin گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و برای تحصیل و ادامه زندگی میخوام برم اوکراین اینده اونجا بهتر از درس خوندن تو ایرانه؟؟ و اینکه اعتبار پاسپورت اوکراین در چه حده؟ بقیه کشورها چه نگاهی به اوکراین دارن؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای تحصیل در اوکراین اقدام کنید اعتبار پاسپورت خوبی داره و به خیلی از کشور ها بدون ویزا میتونید سفر کنید

 5. احمد گفت:

  با سلام
  من و همسرم با تجربه ی بیش از ده سال در بخش صنعت، قصد مهاجرت به اکراین داریم. در مشهد زندگی میکنیم و وضعیت درآمدیمان بدک نیست. با یکی از کاریابی ها در مشهد وارد مذاکره شده ایم خیلی خوش بین هستند و میگویند ما برایتان سه ماهه کار پیدا میکنیم و اقامت دایم. تردید داریم و دودل هستیم. پرسش من از شما این است که آیا ریسک بکنیم یا نه؟ وضعیت حقوقی در اکراین چگونه است و آیا کیف در قیاس با مشهد بهتر است یا نه؟ آیا شما میتوانید در این خصوص ما را راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای کاریابی اوکراین اقدامی نداریم متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *