مهاجرت

اخذ اقامت دائم سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد به معنی آن است که فرد قادر خواهد بود آزادانه در کشور سوئد زندگی کرده و در این کشور به کار مورد علاقه خود بپردازد. سوئد یکی از کشورهای پیشرفته جهان است و مهاجرت به این کشور، علاقمندان بسیار زیادی دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که دریافت ویزاهای مهاجرتی به کشور سوئد در حال حاضر برای ایرانیان بسیار دشوار است.

افرادی که موفق به دریافت اقامت کشور سوئد می شوند، قادر خواهند بود تا به صورت رایگان در این کشور به تحصیل بپردازند و از بورسیه های تحصیلی و وام های بلند مدت دانشجویی در این کشور استفاده کنند. امکان استفاده از بیمه های درمانی در کشور سوئد از دیگر خدماتی است که در اختیار افرادی قرار خواهد گرفت که موفق به اخذ اقامت دائم سوئد شده باشند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله اطلاعاتی در خصوص اخذ اقامت دائم سوئد در سال 2023 ارائه کرده اند.

حقایقی درباره کشور سوئد

سوئد، کشوری که با ییلاق های سرسبز، جنگلهای غیرقابل نفوذ و دریاچه های آبی رنگ ذلال و شفاف معروف است. سوئد کشوری کاملا مملو از کنتراست های زیبا است. از کلبه های قرمز کوچک در جزایر دور دست گرفته تا شهر مدرن و شیک استکهلم همگی در سوئد یکجا جمع شده اند. مثلا جزیره گوتلند ناحیه تاریخی سوئد را به توریست ها نشان می دهد یا خود استکهلم در زمستان رستوران ها و باشگاه های شبانه پرطرفداری دارد. برخی از حقایق اساسی درباره کشور سوئد را در جدول زیر می توانید ملاحظه نمایید:

آیتمشرح
نام کشور (به زبان محلی)Sverige
جمعیت9556000 نفر
پایتختاستکهلم
ناحیه زمانی2+ GMT
واحد پولیSEK (کرونا)
کد تلفن کشور46+

نکته اساسی در زمینه شرایط مهاجرت شهروندان ایرانی به سوئد آن است که هموطنان ایرانی برای ورود به این کشور زیبای اروپایی نیازمند اخذ ویزای شنگن سوئد هستند. اما همانطوری که همگان مطلع هستند، پایتخت و شهر اصلی سوئد شهر استکهلم نام دارد. پس از آن شهرهای گوتنبرگ و مالمو در رده های بعدی قرار دارند:

رتبهبزرگترین شهرهاتعداد جمعیت
1Stockholm1500000
2Gothenburg575000
3Malmo300000
4Uppsala150000
5Sollentuna140000

شرایط اخذ ویزای طلایی سوئد 2023

یکی از بهترین و در عین حال سریعترین روش جهت دریافت اقامت بلند مدت سوئد از طریق درخواست ویزای طلایی Golden Visa سوئد می باشد. برنامه ای از طریق سرمایه گذاری در یک شرکت یا بیزینس ولی به شرط اینکه متقاضی اولا حداقل 18 سال تمام داشته باشد و ثانیا متقاضی هیچ گونه سوء سابقه ای نداشته باشد و ثالثا متقاضی ثابت کند که درآمدش را از راه قانونی کسب کرده است. همچنین متقاضی اخذ ویزای طلایی سوئد بایستی ثابت کند که دارای بودجه مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده به صورت زیر می باشد:

متقاضی/ متقاضیانتمکن مالی لازم (کرون سوئد)
برای سرمایه گذار اصلیSEK200000
برای همسر متقاضی اصلیSEK100000
برای هر فرزندSEK50000

ضمنا متقاضی اخذ ویزای طلایی سوئد بایستی دارای 2 شرط زیر نیز باشد:

شرایط اخذ ویزای طلایی سوئد

خود ویزای طلایی سوئد با اعتبار یکساله به سرمایه گذاران اعطاء می شود ولی مدت زمان رسیدگی به آن نیز ممکن است تا چند ماه طول بکشد. و بالاخره از مهمترین مزایای اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد 2023 می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • امکان بردن همسر و فرزندان
 • امکان اخذ پاسپورت دوم (چرا که داشتن پاسپورت دوم در سوئد قانونی است)
 • امکان اخذ پاسپورت سوئد و استفاده از آن برای سفر معاف از ویزا به 188 کشور جهان
 • دسترسی رایگان به سیستم آموزشی و خدمات بهداشتی در سوئد
 • بهره مندی از کیفیت بالای زندگی در سوئد

شرایط اخذ اقامت بلند مدت سوئد

علاوه بر فرصت اخذ اقامت دائم سوئد، این امکان وجود خواهد داشت که شهروندان غیر اروپایی، اقامت بلند مدت کشور سوئد را نیز بدست آورند. این حالت تنها در صورتی برای متقاضیان بوجود می آید که فرد به مدت 5 سال بدون وقفه در کشور سوئد اقامت داشته باشد. این اجازه اقامت بلند مدت در کشور سوئد، با اقامت این کشور تفاوت هایی دارد اما شانس یافتن کار و همچنین تحصیل رایگان و شروع کار را افزایش می دهد. شرایط دریافت اقامت بلند مدت کشور سوئد در شرایط زیر برای افراد بوجود خواهد آمد:

 • فرد به مدت 5 سال در کشور سوئد اقامت داشته باشد و از این کشور خارج نشده باشد (منظور از خروج از کشور آن است که مدت اقامت فرد در خارج از خاک سوئد به صورت پیوسته کمتر از 6 ماه باشد و در مجموع حضور 5 ساله در این کشور، مدتی کمتر از 10 ماه را خارج از خاک سوئد سپری کرده باشد).
 • متقاضی به مدت 5 سال به صورت قانونی در کشور سوئد اقامت داشته باشد (دانشجویان بین المللی و توریست ها اجازه استفاده از این امکان را نخواهند داشت مگر دانشجویان مقطع دکتری).
 • افراد توانایی تامین هزینه های زندگی خود و خانواده را در کشور سوئد داشته باشند.

در صورتی که متقاضیان موفق به دریافت اقامت بلند مدت کشور سوئد شوند، می توانند به مدت 6 سال در کشورهای اروپایی، بر اساس توافق اولیه، اقامت داشته باشند. این اجازه اقامت در حقیقت برای افرادی است که بنا بر دلایل مخلتف موفق به دریافت اقامت دائمی کشور سوئد نشده اند.

اخذ اقامت دائم سوئد برای دانشجویان دکتری

اخذ اقامت سوئد از طریق کار

کسانی که در سوئد تحصیل کرده اند پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند با پیدا کردن شغلی در این کشور اقامت خود را تمدید نمایند و به ترتیبی که در بالا ذکر شد در نهایت اقامت دائم و پاسپورت سوئد را اخذ کنند. کسانی که مستقیما می خواهند با اخذ ویزای کاری سوئد راهی این کشور شوند باید از ابتدا از یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد شغلی داشته باشند. البته باید توجه داشت با توجه به قوانین اتحادیه اروپا استخدام کسانی که خارج از این اتحادیه هستند دشوار است علاوه بر مجوزهای مخصوص نیازمند آگهی کردن فرصت شغلی است. در نتیجه عملا کسانی که می خواهند مستقیما ویزای کاری سوئد را دریافت کنند به جز در موارد استثنایی، شانس خوبی ندارند.

اخذ شهروندی سوئد برای دانشجویان دکتری

دانشجویان مقطع دکتری در کشور سوئد، شرایطی متفاوت از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهند داشت و دوره تحقیقاتی بلند مدتی را در این کشور سپری خواهند کرد به طوی که تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد حداقل 4 سال به طول خواهد انجامید. در صورتی که فردی به صورت قانونی 4 سال در کشور سوئد اقامت داشته باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم سوئد اقدام کند.

در صورتی که دوره تحصیل فرد به پایان رسیده باشد، اداره مهاجرت کشور سوئد بررسی خواهد کرد که آیا دانشجوی دکتری در کشور سوئد توانایی ادامه زندگی را خواهد داشت یا خیر. متقاضی در این صورت می بایست دلایل خود را مبنی بر تمایل به ماندن در کشور سوئد بیان کند و این خود اصلی ترین عاملی است که می تواند به دریافت اقامت در این کشور ختم شود. در صورتی که سوءپیشینه قضایی در پرونده متقاضی وجود داشته باشد، درخواست وی بدون تردید رد خواهد شد.

این دسته از متقاضیان فرصت خواهند داشت تا برای اعضای خانواده خود نیز اقامت دائمی کشور سوئد را بدست آورند. بر اساس تحولاتی که در سال 2018 در قوانین مهاجرتی کشور سوئد بوجود آمد، افرادی که از این طریق برای دریافت اقامت اقدام می کنند، نیازی به ارائه تمکن مالی نخواهند داشت. دوره های دکتری در کشور سوئد کاملا رایگان است و به دانشجویان حقوق نیز پرداخت می شود.

شرایط اخذ اقامت دائم سوئد با قوانین 2023

اگرچه دریافت ویزای مهاجرتی کشور سوئد دشوار است اما می توان گفت که اخذ اقامت دائم این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی ساده تر است. در صورتی که فردی موفق شود تا از طریق قانونی مهاجرت به سوئد را تجربه کند، قادر خواهد بود تا پس از 4 سال، اقامت موقت خود را به اقامت دائمی تبدیل کند. این بازه زمانی ارتباطی به تاریخ پایان مجوز اقامت موقت فرد نخواهد داشت.

قوانین کشور سوئد در زمینه PR (اقامت دائم سوئد) در سال 2023 دچار تغییر شده است و بر اساس آن افراد تنها 14 روز قبل از پایان اجازه اقامت خود قادر خواهند بود تا برای تمدید آن استفاده کنند. در صورتی که درخواست زودتر ارسال شود این درخواست قطعا رد خواهد شد. همین مسئله باعث بروز مشکلات زیادی برای شهروندان خارجی در کشور سوئد شده است به طوری که افراد در طول این مدت قادر نخواهند بود تا در کشور سوئد بمانند.

تاکید می کنیم که اخذ انواع ویزای مهاجرتی به کشور سوئد در حال حاضر بسیار دشوار است اما افراد قادر خواهند بود تا در یک بازه زمانی کوتاه مدت، اقامت دائمی این کشور را بدست آورد. سوئد یکی از کشورهای بسیار پیشرفته در جهان است و به همین دلیل متقاضیان مهاجرت به این کشور نیز به نسبت فراوان هستند. در صورتی که تمایل دارید تا مهاجرت به کشور سوئد را تجربه کنید، حتما با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرموده تا ریسک رد درخواست ویزای خود را کاهش دهید.

سوالات پرتکرار در خصوص اخذ اقامت دائم سوئد

متقاضیان اخذ اقامت دائم در این کشور با پرسش های زیر همراه می باشند:

 • شرایط اخذ اقامت بلند مدت در سوئد چیست؟ برای اخذ اقامت دائم سوئد فرد باید به مدت 5 سال بی وقفه در این کشور زندگی کند.
 • شرایط اخذ اقامت دائم سوئد برای دانشجویان دکتری چیست؟ پس از اتمام دوره 4 ساله با بررسی درخواست و عدم سوء پیشینه فرد می تواند نسبت به اخذ اقامت دائم برای خود و خانواده اقدام کند.
 • مزایای اخذ اقامت دائم سوئد چیست؟ امکان تحصیل رایگان، شانس بالای ورود به بازار کار جهانی، برخورداری از تمامی حقوق شهروندی.
 • طرق اخذ اقامت دائم سوئد کدام است؟ اخذ اقامت از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد امکان پذیر است.
 • برترین طرق اخذ اقامت دائم برای شهروندان ایرانی چیست؟ اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از برترین ها محسوب می گردد.
5/5 - (3 امتیاز)

12 دیدگاه برای “اخذ اقامت دائم سوئد

 1. محمود گفت:

  سلام
  ببخشید اگه بخواهیم دکترا رو در ایران بخونیم و بعدش جهت گذراندن فرصت مطالعاتی بعد از دکترا واسه سوعد اقدام کنیم امکان گرفتن اقامت داعم وجود داره؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خیر فرصت مطالعاتی صرفا برای تحصیل هست و امکان کار برای شما نداره.

 2. مهشید گفت:

  سلام
  آیا اگه اقامت کشور دیگه ای به جز ایران را داشته باشیم ، می تونیم برای اقامت سوئد اقدام کنیم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما به عنوان یک ایرانی هم می تونید برای مثال ویزای تحصیلی سوئد رو دریافت کنید.
   بستگی به نوع اقامت شما و کشور دومتون داره

 3. ساره گفت:

  من دانشجوی رشته فیزیکم مقطع کارشناسی و میخوام برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم به سوئد ولی واقعا هیچ اطلاعی ندارم ممکنه یکم راهنماییم کنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله در این زمینه ابتدا مقاله تحصیل کارشناسی در سوئد رو مطالعه نمایید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 4. Mehdi گفت:

  ما یک خانواده ۴ نفری هستیم برای اینکه اقامت داعم خود در سوعد را بگیریم باید چگونه این کار را انجام دهیم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اخذ اقامت دائم در سوئد روش های مختلفی وجود داره از حمله سرمایه گذاری تحصیلی و کاری
   برای اطلاع از روش مناسب خانواده شما با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 5. سلام الان رفیقم برای داداشش دعوت نامه فرستاده و رفته سوئد و به داداشی که رفته خونه دادن و به پول ایران ۱۶ ملیون ماهیانه چجوری میشه واجد شرایط شد

  1. داوری گفت:

   سلام
   ایشون پناهنده شدن که من به هیچ وجه توصیه نمیکنم و موسسه سفیران هم در این خصوص خدماتی نداره

 6. مهدي گفت:

  سلام . براي ادامه تحصيل در مقطع دكتري رشته مديريت دولتي ،چكار بايد كرد . با تشكر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما پذیرش دکترا همراه با ارتباط گرفتن با استاد راهنما و ایمیل زدن به آنها هست و شما باید ابتدا برای پذیرش سوپروایزر پیدا کنید تا بتونید پذیرش بگیرید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *