مهاجرت کاری سوئد

درآمد مهندسان در سوئد

درآمد مهندسان در سوئد

درآمد مهندسان در سوئد تقریبا دو برابر میانگین درآمد سایر مشاغل سوئدی می باشد و مهندسان در سوئد از یک استاندارد زندگی بسیار مطلوبی برخوردارند. بر این اساس، میانگین درآمد ماهانه در سوئد حدود SEK26000 (کرونی سوئد) معادل €2480 (یورو) می باشد. در حالی که متوسط درآمد ماهانه مهندسان در سوئد SEK42,252 (کرون) معادل €4030 (یورو) می باشد. با مطالعه این مقاله، شما با شرایط کار مهندسان در یکی از بهترین کشورهای جهان آشنا خواهید شد و ضمنا پاسخ سوالات خود در اینباره را نیز دریافت خواهید نمود:

 • برای کار مهندسی در کشور سوئد چه شرایطی لازم است؟
 • شرایط کار و زندگی مهندسان در سوئد به چه صورتی می باشد؟
 • بالاترین درآمد مهندسان در سوئد متعلق به کدام رشته شغلی است؟
 • بهترین شهرهای سوئد برای انجام کار مهندسی کدامند؟
 • شرایط مهاجرت مهندسان به سوئد چگونه است؟

مهندسان و فارغ التحصیلان مهندسی زیادی از ایران و سایر کشورهای جهان به دنبال اخذ اقامت کاری سوئد می باشند. بنابراین به منظور آشنائی هر چه بهتر هموطنان عزیز با شرایط کار و مهاجرت در سوئد، این مقاله به همت کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به رشته تحریر درآمده است.

کار در سوئد به عنوان یک مهندس خارجی

نکته مهم درباره شرایط کار به عنوان یک مهندس در سوئد آن است که مهندسی در سوئد به عنوان یک شغل مجوز دار محسوب نمی شود. یعنی به عبارت دیگر، کارفرمای احتمالی تشخیص می دهد که آیا دانش مهندسی شما برای پست شغلی پیشنهادی کافی است یا خیر. با این توضیح، کسب مجوز کار مهندسی توسط متقاضیان خارجی به منظور کار در کشور سوئد الزامی نیست. اما داشتن حداقل مدرک کارشناسی مهندسی (B.Eng) در رشته مربوطه و نیز برخورداری از سابقه کار 3 الی 5 سال و همچنین دانش زبان سوئدی از جمله بهترین شرایط کار مهندسی در کشور سوئد می باشد.

باید به این نکته توجه شود که اغلب شرکت های کارفرمای سوئدی به دنبال جذب مهندسان نخبه و با سابقه خارجی هستند. بنابراین رمز موفقیت یافتن کار در بازار کار مهندسی سوئد، داشتن یک رزومه (CV) قوی می باشد. اما روش های مختلفی برای کاریابی مشاغل مهندسی در کشور سوئد وجود دارد که بهترین روش ممکن استفاده از وب سایت های جستجوی کار در سطح اتحادیه اروپایی (EU) و خود کشور سوئد می باشد:

 • careerbuilder.se
 • jobb.blocket.se
 • jobbmaskinen.se
 • jobbsafari.se
 • studentjob.se
 • metrojobb.se
 • monster.se
 • stepstone.se

شرایط کار مهندسان در سوئد چگونه است؟

هموطنان زیادی هستند که با وجود فارغ التحصیلی و اخذ مدرک مهندسی از دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی به دنبال فرصت مناسب کاری می گردند. مسلما سوئد با وجود شرایط کار و زندگی بسیار مطلوبی که دارد می تواند بهترین گزینه برای اقامت مهندسان ایرانی در اروپا محسوب گردد. سوئد جزو معدود کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) محسوب می شود که قانون حداقل حقوق ندارد و دستمزدها توسط توافقات جمعی بین کارفرماها و اتحادیه های کار تنظیم می شود. اما با توجه به سابقه کاری و تحصیلی متقاضیان، پایه حقوق مهندسان در سوئد در سال 2019 تقریبا SEK23,361 (کرون) برابر €2228 (یورو) می باشد. در مورد ساعت کاری در سوئد می توان چنین گفت که قانون ساعات کاری (Arbetstidslagen) تنظیم کننده ساعت کاری در روز، هفته و سال می باشد.

بر طبق این قانون، ساعت کاری استاندارد مهندسان در سوئد 40 ساعت در هفته می باشد که با اضافه کاری حدود 48 ساعت می باشد. اما قانون کار دیگر با نام قانون مرخصی سالانه سوئد (Semesterlagen) می باشد. این قانون تاکید می کند که کلیه کارکنان در سوئد بدون توجه به سن و نوع استخدامشان حق برخورداری از 5 هفته مرخصی سالانه را دارند. والدینی که در سوئد نوزاد در حال تولد دارند از مرخصی ویژه ای همراه با پرداخت حقوق به نام حق والدین (föräldrapenning) بهره مند هستند. همچنین کارکنان بیمار از حق مرخصی همراه با حقوق تا 14 روز برخوردارند. در همین موارد، حق والدین و حق بیماری توسط نهادی به نام Försäkringskassan پرداخت می شود. ضمنا اخذ شماره تامین اجتماعی (personnummer) از طریق اداره مالیات سوئد (Skatteverket) و بهره مندی از مزایای آن برای همه مهندسان الزامی است.

شرایط زندگی مهندسان در سوئد

شاخص استاندارد زندگی در سوئد (176.39) جزء یکی از بالاترین شاخص ها در بین کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) محسوب می گردد. بنابراین، تعادل کار و زندگی مهندسان در سوئد نیز در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد. اگر شاخص هزینه زندگی در سوئد 71.07 باشد، شاخص قدرت خرید در این کشور (102.74) می باشد که از این لحاظ شهروندان سوئدی جزو مرفه ترین شهروندان اروپایی محسوب می شوند. جالب است بدانید که به لحاظ استاندارد زندگی در قاره اروپا در اواسط ساتل 2019، سوئد دهمین کشور مرفه این قاره محسوب می شود.

اما هزینه زندگی در سوئد موضوعی کاملا شخصی است و اغلب به محل زندگی و اقامت شما و نیز سبک زندگی شما بستگی دارد. برای مثال، اجاره منزل یا سایر خرج و مخارج زندگی در شهری مثل استکهلم (Stockholm) به مراتب بیشتر از نقاط حومه ای یا روستایی سوئد می باشد. اما در مجموع، میانگین هزینه زندگی ماهانه در سوئد برای هر مهندس خارجی تقریبا حدودSEK7,070 (کرون) یعنی در حدود €750 (یورو) می باشد. جزئیات برخی از هزینه های زندگی ضروری در سوئد 2019 از قرار زیر می باشد:

آیتم ها قیمت ها به کرون
1 لیتر شیر وعده روزانهارزان 100
یک پرس غذا در رستوران 11.31
یک عدد نان سفید تازه 500 گرمی 22.13
1 کیلو برنج 24.51
تخم مرغ (12 عدد) 27.72
1 کیلو پنیر محلی 85.44
1 کیلو گوشت مرغ فیله 93.7
1 کیلو گوشت گوساله 145.2
اجاره ماهانه آپارتمان یک خواب در وسط شهر 8195
اجاره ماهانه آپارتمان یک خواب در حومه شهر 5918

آخرین وضعیت درآمد مهندسان در سوئد

آخرین وضعیت درآمد مهندسان در سوئد

ابتداء لازم است بدانیم که واحد پول ملی کشور سوئد کرون (SEK) می باشد. هر کرونی سوئد معادل $0.11 (دلار آمریکا) است. با این شرح مقدماتی به موضوع مهم درآمد مهندسین در کشور پادشاهی سوئد می پردازیم. بر اساس آخرین آمارهای موجود از بازار کار کشور سوئد، میانگین درآمد ماهانه مهندسان در سوئد در حدود SEK 42,252 (کرون) معادل €4030 (یورو) می باشد. حداقل درآمد مهندسان در سوئد حدود SEK23,361 (کرون) و حداکثر درآمد آنها حدود SEK56,073 (کرون) معادل €2228 (یورو) و 5349€ (یورو) می باشد.

اما آنچه که بر روی حقوق ماهانه مهندسان در سوئد تاثیر گذار است، سابقه کاری و میزان تحصیلات آنها می باشد معمولا سابقه کار بالای 5 سال و مدرک کارشناسی ارشد بالاترین تاثیر را بر روی کسب حداکثر درآمدهای مهندسان در سوئد دارد. البته نباید از تاثیر ملیت و یا جنسیت متقاضیان کار مهندسی بر روی درآمد آنها غافل شد. اما به جرات می توان گفت که تاثیر این فاکتورها بر روی درآمد مهندسان خیلی ناچیز است.

دسته بندی درآمد مهندسان در سوئد

بر اساس محاسبات درآمدی انجام شده بر روی درآمد مهندسان در سوئد، میانگین درآمد ساعتی مهندسان در کشور سوئد برابر SEK244 (کرون) می باشد. روند درآمدی انواع مشاغل مهندسی در سوئد نیز نشانگر افزایش تصاعدی حقوق و دستمزد این دسته از مشاغل می باشد. به طوری که متوسط درآمدی قشر مهندسی در سوئد در سال 2017 با حدود SEK38,554 (کرون) در سال 2019 افزایشی در حدود تقریبا 3+% داشته است و این رقم به عددی معادل SEK41,101 (کرون) رسیده است. اگر همین روند افزایش درآمدی 3% ادامه یابد، درآمد متوسط مهندسان سوئدی در سال 2020 به حدود SEK42,252 (کرون) خواهد رسید و این خبر خوبی برای مهندسان واجد شرایط جهت کار در کشور سوئد می باشد.

عنوان شغلی میانگین درآمدی به کرون
مهندس اتوماسیون 52696
مهندس بیومدیکال 50141
مهندس طراح CAD 44337
مهندس عمران 41835
مهندس کنترل 43670
مهندس حفاری 41438
مهندس الکترونیک 46604
مهندس انرژی 51589
مهندس تاسیسات 43537
مهندس ژنتیک 57503
مهندسی صنایع 41779
مهندسی معدن 39785
مهندس مکانیک 49129
مهندس برنامه ریزی 42291

شرایط مهاجرت مهندسان به سوئد

قوانین و مقررات مهاجرت کاری به سوئد اغلب به ملیت متقاضیان بستگی دارد. ویزای کار مخصوص متقاضیانی است که از کارفرمای سوئدی پیشنهاد کار رسمی داشته و مدت قرارداد کار آنها بیش از 3 ماه باشد. از امتیازات ویزای کاری سوئد این است که متقاضیان کار با اقامت بیش از 6 ماه می توانند اعضای خانواده خود را نیز به همراه آورند. شهروندان و افراد مقیم اتحادیه اروپایی (EU) برای کار در سوئد نیازی به اخذ ویزا ندارند و فقط با پاسپورت یا ID کارت می توانند در این کشور کاریابی کرده و خانواده خود را به همراه داشته باشند. اما متقاضیان ایرانی همانند دیگر شهروندان غیر اروپایی برای به همراه آوردن اعضای خانواده باید کارت اقامت سوئد را درخواست دهند. اما شرایط کاری پیشنهادی برای اخذ ویزای کار سوئد به صورت ذیل می باشد:

 • شغل مورد نظر می بایست حداقل به مدت 10 روز در اتحادیه اروپایی (EU) آگهی شود.
 • شرایط و مفاد استخدامی می بایست با توافق نامه های جمعی سوئد منطبق باشد.
 • حداقل درآمد ماهانه دریافتی ناخالص (قبل از کسر مالیاتی) متقاضیان باید حدود SEK13,000 (کرون) باشد.

در نهایت به اطلاع هموطنان عزیز می رساند که هزینه درخواست و تمدید ویزای کار سوئد، ویزای ورک هالیدی، مجوز ICT و کارت آبی اتحادیه اروپایی (EU) حدود SEK2,000 (کرون) می باشد. برای کسب اطلاعات تخصصی تر در خصوص مراحل فرآیند درخواست و نیز مدارک لازم ویزای کاری سوئد با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *