مهاجرت تحصیلی آذربایجان

رشته باستان شناسی در آذربایجان

رشته باستان شناسی در آذربایجان

رشته باستان شناسی در آذربایجان به این دلیل برای برخی ایجاد جذابیت می کند که می توانند با زبان و فرهنگی مشابه با ایران به ادامه تحصیل بپردازند. البته باید به این نکته اشاره داشت که این مسئله زمانی می تواند از اهمیت کافی برخوردار باشد که دانشجویان بتوانند در دانشگاه های تراز اول جهان به ادامه تحصیل بپردازند. در کشور جمهوری آذربایجان شرایط به گونه ای است که دانشگاه های این کشور نتوانسته اند رتبه های برتر جهان را به خود اختصاص دهند و این مسئله سبب شده است تا بسیاری از دانشگاه های این کشور حتی به تایید وزارت علوم در ایران نیز نرسد و این مسئله می تواند کار یا ادامه تحصیل را برای دانشجویان علاقمند به بازگشت به کشور دشوار سازد.

رشته باستان شناسی از جمله رشته های تحصیلی است که همواره در دانشگاه های محدودی ارائه می شود و این مسئله می تواند روند دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف جهان در این رشته را با دشواری های بسیاری همراه سازد. در جمهوری آذربایجان نیز دانشگاه های انگشت شماری به ارائه این رشته پرداخته اند و به همین دلیل است که افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید رزومه های نسبتا قدرتمندی در اختیار داشته باشند تا در رقابت با سایر متقاضیان بتوانند شرایط بهتری را برای خود ایجاد کنند. در همین راستا، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله تلاش خواهند کرد تا به بررسی شرایط تحصیل رشته باستان شناسی در جمهوری آذربایجان بپردازند.

  • چرا تحصیل رشته باستان شناسی در آذربایجان نمی تواند گزینه ای مناسب برای تحصیل باشد؟
  • هزینه تحصیل در این رشته تحصیلی چقدر است؟
  • آیا می توان پس از تحصیل در آذربایجان، اقامت این کشور را به دست آورد؟
  • متوسط درآمد باستان شناسان در این کشور چقدر است؟

شرایط تحصیل رشته باستان شناسی در آذربایجان

باید به این نکته اشاره داشت که کشور آذربایجان یکی از همسایگان ایران است و به همین دلیل است که شهروندان ایران به ویژه در قسمت های شمال شرقی تلاش می کنند تا برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. هزینه تحصیل در این کشور تا حدود زیادی مناسب است اما باید در نظر داشت که از نظر کیفیت آموزش، بسیاری از دانشگاه های ایرانی، شرایط علمی بسیار مناسب تری به نسبت دانشگاه های آذربایجان دارند در این شرایط است که می توان تحصیل در این کشور را نه چندان هوشمندانه دانست.

در برخی از دانشگاه های آذربایجان به دانشجویان خارجی این فرصت داده می شود که به زبان انگلیسی نیز به تحصیل در رشته باستان شناسی بپردازند و این مسئله می تواند منجر به افزایش توجه علاقمندان به تحصیل در این رشته در آذربایجان شود. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که تحصیل در رشته باستان شناسی در این کشور به راحتی امکان پذیر نیست و تمامی دانشگاه های این کشور این رشته تحصیلی را ارائه نمی کنند.

شرایط تحصیل رشته باستان شناسی در آذربایجان

هزینه تحصیل رشته باستان شناسی در آذربایجان

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، دانشگاه های آذربایجان هزینه های کمی را از دانشجویان دریافت می کنند و این یکی از امتیازات تحصیل در آذربایجان است. تحصیل در رشته باستان شناسی در آذربایجان نیز شرایط مشابهی دارد و دانشجویان برای تحصیل در این کشور به طور متوسط به حدود 3500$ (دلار) در سال نیاز خواهند داشت و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور نیز به صورت محدود ممکن می شود. باید توجه داشت که در بسیاری از دانشگاه های برتر اروپا، دانشجویان می توانند با هزینه های کمتر از این مقدار به ادامه تحصیل در این رشته بپردازند.

هزینه زندگی در جمهوری آذربایجان نیز بسیار مقرون به صرفه است و دانشجویان می توانند با در اختیار داشتن بودجه ای در حدود 400$ (دلار) در ماه، هزینه های زندگی خود در این کشور را پوشش دهند. از سوی دیگر باید به این نکته نیز اشاره کرد که دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور توان کار ضمن تحصیل را نخواهند داشت و این مسئله نیاز به بودجه اولیه برای تحصیل در آذربایجان را افزایش می دهد.

متوسط درآمد یک باستان شناس در جمهوری آذربایجان

افرادی که در آذربایجان تحصیل می کنند، اجازه کار نخواهند داشت اما پس از پایان دوره تحصیل خود می توانند به کار در این کشور مشغول شوند و از این طریق فرصت مناسبی برای دریافت اقامت این کشور به دست آورند. باستان شناسان در کشور جمهوری آذربایجان شرایط چندان مناسبی برای کار در این کشور نخواهند داشت و باید تلاش بسیاری برای رسیدن به شغل انجام دهند. همین مسئله می تواند یکی از اصلی ترین دلایلی باشد که فارغ التحصیلان این رشته پس از تحصیل، خاک آذربایجان را به مقصد سایر کشورهای مطرح جهان ترک می کنند.

با این وجود می توان گفت که در آذربایجان، باستان شناسان به درآمد نسبتا مناسبی دسترسی دارند و می توانند زندگی در سطح متوسط را برای خود در این کشور متصور شوند. در نمودار زیر، متوسط درآمد این افراد نشان داده شده است.

درآمد ماهانه یک باستان شناس در کشور آذربایجان

با همه این فرصت ها باید اشاره داشت که علاقمندان به رشته باستان شناسی فرصت های بسیار متعددی در جهان در اختیار دارند که می توان به کمک آن ها به شرایط بسیار مساعد زندگی نیز دست پیدا کرد. در صورتی که شما به دنبال کسب آگاهی از شرایط تحصیل در بهترین کشورهای جهان هستید، حتما با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و از تجربیات ایشان بهره ببرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *