مهاجرت تحصیلی مجارستان

رشته زمین شناسی در مجارستان

رشته زمین شناسی در مجارستان

رشته زمین شناسی در مجارستان به دلایل بسیارعلاقمندان زیادی دارد؛ یکی از مهم ترین این دلایل امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مجارستان است. از دیگر دلیل های مهم انتخاب این کشور می توان به این مسئله اشاره نمود که مجارستان علی رغم این که شهریه دانشگاه های آن کم و هزینه های زندگی در آن پایین است از سال 2007 عضو شنگن شده است. یعنی با صرف هزینه های نسبتا پایین فرد می تواند به اقامت یکی از کشورهای شنگن دست پیدا کند و تنها با داشتن ویزا اجازه تردد به کل کشورهای شنگن را داشته باشد. به علاوه مجارستان علاوه بر کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویان اجازه کار ضمن تحصیل را نیز می دهد.

این در حالی است که مثلا در کشوری مثل مالزی دانشجویان تنها در ایام تعطیلات بین دو ترم یا تعطیلات بیش از 7 روز اجازه دارند به صورت محدود یعنی تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. همچنین در کشوری مثل قطر دانشجویان تا نهایتا 5 روز بعد از اخذ مدرک باید خاک این کشور را ترک کنند ولی مجارستان اجازه می دهد اقامتشان را تمدید کنند و دنبال کار بگردند. از دیگر مزایای زندگی در مجارستان می توان به نرخ پایین بیکاری (زیر 4%)، نرخ پایین تورم (زیر 3%)، پایین بودن میزان ارتکاب به جرایم و وجود امنیت اقتصادی و اجتماعی بالا در این کشور اشاره نمود. مجارستان همچنین کشوری صلح طلب است و همسایه کشوری مثل اتریش می باشد. در این مقاله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به دلیل درخواست های بسیار به توضیح موارد ذیل می پردازد:

 • هزینه تحصیل رشته زمین شناسی در مجارستان در سال 2021 چقدر است؟
 • تحصیل رشته زمین شناسی در مجارستان بدون مدرک زبان چگونه است؟
 • بهترین دانشگاه های مجارستان برای رشته زمین شناسی کدام اند؟
 • درآمد زمین شناسان در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته زمین شناسی در مجارستان

با توجه به قوانین دانشگاه و مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری، شهریه ای که دانشجویان بابت تحصیل در رشته زمین شناسی باید به دانشگاه بپردازند متفاوت می باشد. اما به طور کلی شهریه رشته زمین شناسی در مجارستان سالانه بین 2000$ تا 9000$ (دلار آمریکا) می باشد. این در حالی است که تحصیل در رشته زمین شناسی در برخی دیگر از کشورهای حوزه شنگن مثل فنلاند بسیار بیشتر است؛ مثلا کارشناسی ارشد رشته زمین شناسی و ژئوفیزیک که 2 ساله است، در دانشگاه هلسینکی فنلاند سالی 15000€ (یورو) شهریه به دنبال دارد. از جمله دوره های زمین شناسی پرمخاطب در مجارستان نیز می توان به کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه اتووس لوراند Eötvös Loránd Universityاشاره نمود. این دوره تحصیلی که به زبان انگلیسی تدریس می شود 2 ساله است و شهریه هر سال آن 8380€ (یورو) می باشد.

برای اخذ پذیرش از کارشناسی ارشد زمین شناسی در دانشگاه مزبور دانشجویان تا ماه مه 2022 فرصت دارند مدارک ارسال کنند. لازم به ذکر است کلاس های درسی دوره تحصیلی مزبور در این دانشگاه از سپتامبر 2022 آغاز می شود؛ به شرطی که فرد مدرک زبان داشته باشد. البته امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مجارستان وجود دارد اما آغاز دوره تحصیل در دانشگاه کمی به تاخیر می افتد. علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه مهم دیگری که باید به آن توجه شود هزینه های زندگی در مجارستان است؛ هرچند به طور کلی مجارستان را می توان جزو ارزان ترین کشورهای اروپایی طبقه بندی کرد. زندگی در مجارستان تقریبا بین 450€ تا 600€ (یورو) هزینه دارد و بخشی از آن را میتوان با کار دانشجویی تامین نمود.

هزینه تحصیل رشته زمین شناسی در مجارستان

بهترین دانشگاه ها برای رشته زمین شناسی در مجارستان

مجارستان کشوری با اقتصادی قوی و نظام تحصیلی پویا است. بهترین دانشگاه های مجارستان در سال 2021 برای تحصیل در رشته زمین شناسی عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های مجارستان برای تحصیل در رشته زمین شناسی Times Higher Education Ranking 2021 QS Ranking 2021 U.S. News & World Report Ranking 2021
Semmelweis University 401 672
Eötvös Loránd University 601 601 414
University of Pécs 601 651
University of Debrecen 801 521 672
University of Szeged 801 501 726
Corvinus University of Budapest 1001 801

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر در مجارستان برای تحصیل در رشته زمین شناسی در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می رسد. مهم ترین مدارکی که به این منظور باید تهیه شود عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه خوابگاه یا اجاره آپارتمان
 • پاسپورت معتبر
 • نامه تمکن مالی بانک
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی قبلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات قبلی
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی مثل شناسنامه
 • مدرک زبان (مگر برای تحصیل در دوره کالج زبان)
 • بیمه معتبر در شنگن

کار با رشته زمین شناسی در مجارستان

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاهی در مجارستان دانشجویان فرصت دارند تا قبل از این که 15 روز به انقضای ویزای تحصیلیشان مانده باشد، درخواست دهند و ویزای به نام “تحصیل به منظور کار” مجارستان را اخذ نمایند. با داشتن این ویزا فرصت دارند در مجارستان همچنان اقامت داشته باشند و با پیدا کردن شغل ویزای کاری مجارستان را اخذ کنند. لازم به ذکر است به منظور کار در مجارستان دانستن زبان انگلیسی کافی است، اما آشنایی نسبی با زبان مجاری در کنار تسلط کامل به زبان آلمانی یا انگلیسی می تواند رزومه فرد را تبدیل به یک رزومه برنده کند. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است حدود درآمد زمین شناسان در مجارستان طی سال 2021 بررسی شده است:

حدود درآمد ماهانه زمین شناسان در مجارستان

تحصیل رشته زمین شناسی در مجارستان بدون مدرک زبان

در صورتی که فرد مدرک زبان نداشته باشد در بسیاری از کشورهای دنیا امکان تحصیل ندارد. چون حتی اگر پذیرش هم بگیرد، که خیلی موارد بعید است، امکان اخذ ویزا برای ایرانی ها بدون داشتن مدرک زبان وجود ندارد. مجارستان اما از جمله معدود کشورهای دنیا است که حتی با پذیرش کالج زبان نیز برای ایرانی ها ویزا صادر می کند چون عضو کنوانسیون پناهندگی نیست و نگرانی ای بابت پناهنده شدن ملل مختلف در کشور خود ندارد. علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در رشته زمین شناسی در مجارستان می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *