مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

راه های مهاجرت به اسلواکی

با توجه به شرایط آسان و کیفیت بالای زندگی، بسیاری از افراد به دنبال مهاجرت به اسلواکی از راه های قانونی می باشند و در طلب راه های ورود به این کشورند. برای مهاجرت به اسلواکی راه های مهاجرتی زیادی وجود دارد که افراد باید با توجه به شرایط اقتصادی خود، سن، سابقه کار، میزان تحصیلات و در آخر علاقه خود یکی از این راه ها را انتخاب نمایند که در قسمت زیر به سوالات اساسی شما در این خصوص می پردازیم:

 • اسلواکی چگونه کشوری میباشد؟
 • انواع راه های مهاجرت به اسلواکی چیست؟
 • هزینه زندگی در اسلواکی چقدر میباشد؟

برای اخذ اطلاعات در این خصوص با این مقاله همراه باشید.

راه های مهاجرت به اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طرق زیر امکان پذیر میباشد:

مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل مانند مقاطع تحصیلی مختلف، دوره های یک ساله کالج، دوره های زبان
مهاجرت به اسلواکی از طریق کار از طریق پیشنهاد کار از کارفرمای خارجی، جستجوی کار
مهاجرت به اسلواکی از طریق تولد سیستم خون
مهاجرت به اسواکی از طریق ازدواج با تبعه اسلواکیایی
مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری مانند خرید ملک، تمکن مالی، خرید اوراق قرضه
مهاجرت به اسلواکی از طریق ثبت شرکت
مهاجرت به اسلواکی از طریق پناهندگی توصیه نمیشود

درباره کشور اسلواکی

جمهوری اسلواکی به پایتختی براتیسلاوا کشوری محصور در خشکی در قسمت اروپای مرکزی می باشد، جمعیت این کشور 5,4 میلیون نفر است و واحد اصلی پول این کشور یورو می باشد، مردم این کشور به زبان اسلوواک که نوعی زبان هندواروپایی میباشد، صحبت می کنند. همسایگان اصلی این کشور از غرب جمهوری چک و اتریش (با فاصله 45 دقیقه ای) و از شمال با لهستان و شرق اوکراین، مجارستان همسایه است. کشور اسلواکی یکی از کشورهای کمونیست سابق میباشد که هم عضو اتحادیه اروپا و همچنین منطقه شنگن و سازمان ناتو میباشد.

کشور اسلواکی از نظر اقتصادی نسبت به کشورهای قدرتمند همچون آلمان، از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار نیستند و فقط در بخش هایی مانند تولید و صادرات وسایل الکترونیکی خودرو با کشور آلمان همکاری دارد و همچنین در منابعی مانند آهن، مس، منگنز، نفت، گاز و زمین های کشاورزی غنی میباشد. هر کشور برای اعطای اقامت قوانین، مهاجرت خاص به خود را دارد به عنوان مثال برای زندگی، کار و تحصیل دراسلواکی شرایطی مانند اخذ پذیرش و پیشنهاد شغلی نیازمند میباشد.

مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل

عمدتا مهاجرت به کشورهای اروپایی مانند اسلواکی در مقاطع دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی برای لیسانس، فوق لیسانس و دکترا با اخذ پذیرش و ویزا، راحت تر خواهد بود و افراد با ارائه مدارک زیر و بررسی سیستم نظام آموزشی این کشور باید اقدام به این امر نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی به زبان اسلواکیایی رایگان و به زبان انگلیسی دارای هزینه بین 3000 تا 5000 یورو در اکثر رشته ها و در رشته های پزشکی هزینه بالغ بر 8000 تا 11000 یورو در بر میگیرد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از اسلواکی عبارتند از:

 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP
 • رزومه CV
 • تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت شهریه
 • پاسپورت
 • ترجمه از صفحات شناسنامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز
 • ارائه نامه کاری در صورت شاغل بودن

دانشگاه های مورد تایید ایران در اسلواکی عبارتند از:

دانشگاه مهندسی براتیسلاوا دانشگاه پزشکی مارتین جسینیوس دانشگاه کامنیوس براتسلاوا

سیستم نظام آموزشی کشور اسلواکی

انواع مدارس در اسلواکی عبارتند از:

مدارس دولتی مدارس متعلق به کلیسا مدارس خصوصی

همچنین دوره های آموزشی در اسلواکی شامل موارد زیر می شود:

 1. مهد کودک یا آموزش پیش دبستانی (3-6 سال)
 2. مدارس ابتدایی (15-16 سال)
 3. مدارس متوسطه (15-19 سال)
 4. دانشگاه ها (از 19 سال)

شیوه تدریس در مدارس ابتدایی تا دبیرستان اسلواکی

اکثر مدارس در اسلواکی متعلق به دولت هستند، اما مدارس خصوصی هم وجود دارد. دانش آموزان 5 روز در هفته، از دوشنبه تا جمعه به مدرسه می روند، تعطیلات تابستانی در مدارس ابتدایی و دبیرستان در اسلواکی از اول جولای تا 31 اوت است، چند روز تعطیلی هم در اطراف کریسمس و عید پاک وجود دارد. آموزش پیش دبستانی در اسلواکی برای کودکان 3 تا 6 ساله است و آموزش ابتدایی در اسلواکی به مدت 9 سال طول می کشد و اجباری است. سال تحصیلی در مدارس ابتدایی و متوسطه اسلواکی شامل 2 دوره است:

الف) اولین دوره در تاریخ 2 سپتامبر آغاز می شود و در پایان ماه ژانویه به پایان می رسد.

ب) دومین دوره از اول فوریه آغاز می شود و تا 30 ژوئن ادامه می یابد،  دانش آموزان ابتدایی در اسلواکی معمولا 4 تا 6 کلاس و یک روز بسته به سال تحصیلی و نوع مدرسه دارند.

کلاس ها 45 دقیقه طول می کشد و بین آنها 5-10 دقیقه فاصله است و اکثر کتاب های درسی و مواد آموزشی به صورت رایگان توزیع می شوند. دانش آموزان مدارس ابتدایی و متوسطه در اسلواکی نمرات از 1 تا 5 را دریافت می کنند، 1 بهترین است، 5 بدترین است، آنها در انتهای هر دوره تحصیلی مدارک تحصیلی دریافت می کنند، تحصیلات ابتدایی و متوسطه اسلواکی در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار بالا است. علاوه بر مدارس ابتدایی و متوسطه، مدارس هنری برای موسیقی یا نقاشی وجود دارد، پس از مدرسه آنها می توانند وقت خود را در باشگاه جوانان صرف کنند، در آنجا می توانند تکالیف خود را بنویسند و بازی کنند. باشگاه جوانان در اسلواکی به ویژه برای کودکان که والدینشان کار می کنند و نمی خواهند فرزندان خود را در خانه بگذارند، مفید است.

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

اخذ ویزای کار در کشور اسلواکی تابع قوانین حوزه شنگن است و یک کارفرما در صورتی میتواند یک نیروی کار خارجی را در کشور اسلواکی استخدام کند که اثبات کند محل فعالیت او دارای سود دهی مشخص است و توان استخدام نیروی کار خارجی را دارد. در خصوص کار در کشور اسلواکی و از آنجا که کشور اسلواکی نیز در حوزه شنگن واقع شده است؛ کارفرما در صورتی میتواند به فرد خارجی اجازه کار بدهد که عنوان شغلی مورد نظر را 3 ماه در کشور  اسلواکی و 3 ماه در حوزه شنگن آگهی کرده باشد و در صورتی که شخصی از شهروندان اسلواکی و یا اروپایی درخواست کار را قبول نکنند، علی الاصول  دریافت این پیشنهادات شغلی برای افراد خارج از کشور اسلواکی بسیار سخت می باشد.

با توجه به این شرایط بهتر است فرد به صورت حضوری در کشور اسلواکی باشد در نتیجه وقتی فرد برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده و در این کشور حضور دارد؛ می تواند در فرصت مناسب و کافی به راحتی با آگهی عنوان شغلی در داخل کشور اسلواکی، کارفرمای مورد نظر خود را پیدا کرده و شغل مورد دلخواه را بدست آورد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اسلواکی

مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای کار این کشور به شرح زیر می باشد:

 • ارائه قرارداد کار از سوی کارفرمای اسلواکیایی
 • گذر نامه معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • کپی از شناسنامه
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارت های کاری فرد
 • رزومه شخصی
 • دو قطعه عکس 6*4
 • فرم تکمیل شده ویزای طولانی مدت
 • ضمانت نامه کارفرما مبنی بر ساپورت تمامی هزینه ها همراه با کپی از اسناد هویتی
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • ارائه مدارک تحصیلی

شرایط صدور مجوز کار و اقامت در اسلواکی

اجازه کار برای افراد برای حداکثر 2 سال صادر خواهد شد که این اجازه برای بار اول 6 ماهه بوده و در صورت نیاز مجدد تمدید خواهد شد و مدت تمدید هر بار نیز نهایتا تا 2 سال می باشد. مشاغل فصلی مدت اجازه کار حداکثر 6 ماهه می باشد. برای تمدید مهلت مجوز کار، فرد باید این درخواست را ظرف مدت 30 روز کاری قبل از اتمام مهلت درخواست نماید. برای تغییر عنوان شغلی فرد موظف است درخواست جدید به کارفرمای دیگری بدهد. درخواست تجدید نظر در شرایط کار را می توانید به پلیس اسلواکی و یا پلیس مرزی و یا دادگاه منطقه ای اسلواکی اعلام کنید، کارفرما در صورتیکه نیروی خارجی را به کار بگیرد باید ظرف 7 روز کاری موضوع را به اطلاع مقامات ذیصالح برساند.

مهاجرت به اسلواکی از طریق تولد

مهاجرت به اسلواکی از طرق ازدواج

اگر یک زن و شوهر بخواهند در خارج از کشور ازدواج کنند و یکی از این زن و شوهر شهروند کشور اسلواکی باشند باید گواهی ازدواج آنها توسط رجیستری کشور خارجی صادر شود و باید ثبت نام این افراد برای ازدواج در یک دفتر اسلواکیایی رجیستری به رسمیت شناخته شود.

در کشور اسلواکی لازم می باشد که ثبت چنین ازدواج هایی به سفارت اسلواکی و یا اداره ثبت ذیصالح اطلاع داده شود که این درخواست به دفتر رجستری ارسل خواهد شد. این درخواست ممکن است شخصاً ثبت شود و یا می توان آن را توسط یک فرد مجازی ثبت نمود که برای اثبات مجوز خود باید نامه نوشته و امضا شده را همراه خود داشته باشد. این مدارک را توسط دفتر اسناد رسمی کشور اسلواکی به سفارت ارسال می کنند و پس از آن اداره ثبت ذیصلاح مسائل مربوط به گواهی و مدارک ازدواج اسلواکی را به متقاضی ازدواج می فرستد و کل این پروسه 3 ماه به طول می انجامد.

شرایط مورد نیاز ویزای ازدواج اسلواکی

ایرانیان برای ورود به کشور اسلواکی نیاز به نوعی از ویزا دارند که ویزای شنگن نام دارد. برای درخواست ویزا از طریق  ازدواج مدارک زیر مورد نیاز است:

 • مدرک شهروندی همسر (citizenshipwife)
 • مدرک ازدواج (marriage certificate)
 • دفترچه خانوادگی (family record book)

مهاجرت به اسلواکی از طریق تولد

افراد می توانند از طریق تولد فرزند خود در کشور اسلواکی به اقامت و سپس تابعیت کشور اسلواکی دست پیدا کنند که این خود پس از پشت سر گذاشتن پروسه ای مقدور است. البته با توجه به اینکه سیستم اکثر کشورهای اروپایی به صورت سیستم خون می باشد این نوع اقامت و تابعیت سخت خواهد بود، چون فرد در صورتی می تواند به اقامت و تابعیت از طریق تولد برسد که یکی از پدر و یا مادر تبعه اسلواکی باشند.

مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

یک سرمایه گذار خارجی که به اقامت از طریق سرمایه گذاری در اسلواکی برای انجام کسب و کار نیازمند است باید برای اقامت موقت درخواست کند. برای دریافت مجوز، سرمایه گذار درخواستی را به سفارت اسلواکی در کشور مبدا خود ارائه می دهد. این درخواست باید یک توضیح دقیق از اهداف مربوط به کسب و کار سرمایه گذار در طول اقامت خود در کشور اسلواکی باشد، مدارکی مانند یک مجوز عملیاتی یا طرح تجاری کسب و کار نیاز است.

اثبات شرایطی مانند این که سرمایه گذار دارای سابقه کیفری نباشد و مدرکی مبنی بر این که سرمایه گذار دارایی های کافی برای حمایت از خود و خانواده اش برای اقامت در کشور اسلواکی را دارد و علاوه بر این، اظهارات حساب بانکی و نامه تمکن مالی برای کسب و کار لازم میباشد. برای اقامت 6 ماهه در اسلواکی سرمایه گذار باید پوشش بیمه ای حداق یک ساله نیز نشان دهد، مجوز موقت برای بازرگانان به مدت 3 سال معتبر است و ممکن است برای یک دوره اضافی از 3 سال تمدید شود.

مزیت سرمایه گذاری در اسلواکی

از مهم ترین دلایل سرمایه گذاری در اسلواکی به شرح زیر میباشد:

 • محیط سرمایه گذاری امن و داری ثبات سیاسی و اقتصادی
 • موقعیت جغرافیایی مطلوب با پتانسیل صادراتی بزرگ
 • عضو اتحادیه اروپا و کشور در حال رشد سریع در 10 سال گذشته (CAGR)
 • عضو 10 ساله CEE و عضو بانک جهانی در انجام کسب و کار در سال های 2004 – 2013
 • عضو CEE در امنیت حقوق مالکیت فیزیکی (PRA)
 • عضو CEE در بهره وری کار و جز 10 کشور دارای مشاغل سخت (OECD)
 • سازگاری بالا نیروی کار با شیوه های مختلف مدیریت فرهنگ
 • رتبه 9 در جهان در تطبیق با فن آوری های جدید و پتانسیل نوآوری بالا
 • انتخاب بزرگ سرمایه گذاری و کشاورزی در زمین های صنعتی
 • به طور مداوم در حال رشد و زیرساخت شبکه ای
 • انگیزه های سرمایه گذاری بالا

هزینه زندگی در اسلواکی

هزینه احتیاجات اولیه برای زندگی در اسلواکی به شرح زیر می باشد:

یک وعده غذا در رستوان معمولی 500 یورو یک قرص نان 500 گرمی 0.87 یورو
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی 24.50 یورو 1 کیلوگرم برنج سفید 1.08 یورو
McMeal در McDonalds 5.20 یورو تخم مرغ 12 عدد 1.85 یورو
کاپوچینو 1.69 یورو 1 کیلوگرم پنیر محلی 7.22 یورو
کوکا/ پپسی (بطری 0.33 لیتر) 1.26 یورو 1 کیلوگرم سینه مرغ 4.63 یورو
آب (0.33 لیتر بطری) 0.26 یورو 1 کیلوگرم گوشت گاو 7.54 یورو
شیر (1 لیتر) 0.70 یورو 1 کیلوگرم سیب زمینی 0.81 یورو

در مقاله بالا سعی بر این شد تا در مورد راه های پرمخاطب مهاجرت به اسلواکی مانند تحصیل در اسلواکی، ویزای کار اسلواکی، ویزای سرمایه گذاری اسلواکی صحبت شود، پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدامی برای کم ریسک بودن و موفق بودن در امر مهاجرت با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *