مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی

Rate this post

مهاجرت به اسلواکی  به عنوان کشور عضو اتحادیه اروپا جاذبه ها و امتیازات خود را دارد.

روشهایی برای مهاجرت به اسلواکی به صورت قانونی یا غیرقانونی موجود می باشد. عمده اهداف مهاجرت به اسلواکی بر پایه دلایل اجتماعی و اقتصادی می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله شما را با روند کلی مهاجرت به اسلواکی در چارچوب زمینه یابی تحلیلی – آماری  آشنا می کنند.

معرفی اسلواکی

اسلواکی یا جمهوری اسلواکی کشوری در مرکز اروپا و یکی از اقتصادهای با رشد سریع در اتحادیه اروپا می باشد. با وجود اینکه این کشور سابقا کشوری کمونیستی بوده اما از زمان استقلالش به اقتصاد بازار- محور کاملا خصوصی تبدیل شده است. هزینه زندگی نسبتا پایین اسلواکی،  مالیات های پایین اسلواکی را به گزینه جذابی برای خارجی ها تبدیل کرده است. مثل بقیه ملل توسعه یافته، بخش خدمات بزرگترین بخش تاثیرگذار در تولید ناخالص ملی lحسوب می شود. بنابر آمار رتبه بندی سهولت انجام بیزینس در سال 2017، اسلواکی رتبه 33  را داشت. اسلواکی  همچنین به خاطر جاذبه های گدشگری ش همانند وجود چشمه های آب گرم و چشم اندازهای بکر طبیعی معروف است.

در این کشور، بیش از 80 درصد جمعیت بومی اسلواکی بوده و اسلواک، زبان رسمی این کشور می باشد. این کشور از مشوق های خوبی برای جذب سرمایه گذاران و کارآفرینان برخوردار است. هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی در حد معقولی است. اجاره خانه در مقایسه با سایر کشورها پایین میباشد وهیچ محدودیتی در خرید املاک برای خارجی ها وجود ندارد . درحقیقت، املاک اسلواک به عنوان یک سرمایه گذاری ایمن محسوب می شود.

مهاجرت به اسلواکی

اسلواکی یکی از مقاصد نهایی سنتی و محبوب مهاجران محسوب نمی شود. این کشور به لحاظ فرهنگی کشوری همگون است که تحت تاثیر افزایش شدید مهاجرت در طی قرن بیستم قرار نگرفته است. تا این اواخر، خود اسلواکی منحصرا کشور مبدا مهاجران شمرده می شد. بعبارتی، ساکنین ش بنابه دلایلی عادت به مهاجرت به خارج داشتند.

اما بعد از الحاق اسلواکی به اتحادیه اروپا، اوضاع تغییر کرد و خیل مهاجران از کل دنیا سرازیر اسلواکی شد. در طی دوره زمانی سال 2004، مهاجرت غیرقانونی و پناهندگی کاهش یافت و مهاجرت قانونی افزایش یافت. امروزه مهاجران 1.9٪ از جمعیت را تشکیل می دهند و تعدادشان به آرامی در حال افزایش است.

مهاجرت قانونی به اسلواکی

مهاجرت قانونی به معنای مهاجرت افراد به داخل یک کشور به طرقی که مطابق با قوانین مهاجرت آن کشور باشد. این مهاجرین 92٪ از کل جمعیت اسلواکی را تشکیل می دهند. از زمان الحاق جمهوری اسلواکی به اتحادیه اروپایی EU، تعداد خارجیانی که قانونی در اسلواکی زندگی می کنند بیش از 5 برابر افزایش یافته است. اگر تمامی شهروندان خارجی را در یک مکانی جمع بکنیم، آنها شهری تا حدودی بزرگتر از پرشف را می سازند.

الف- مهاجرت برای تشکیل خانواده و ازدواج با شهروندام اسلواک از نوع مهاجرتهای قانونی و آسان است. در این نوع مهاجرت، هدف از مهاجرت کسب امتیازات مهاجرتی همانند اخذ اقامت و تابعیت کشور میزبان است.

ب- مهاجرت برای کار در اسلواکی که با اخذ روادید کار و اقامت موقتی امکانپذیر است. خود این مهاجرت به زیر دسته هایی همانند مهاجرت کارآفرینان، سرمایه گذاران، و غیره تقسیم می شود.

ج- پیشنهادهای بیزینسی همانند تشکیل شرکت یا ر اه اندازی کسب و کار از آن جمله است. سرمایه گذار خارجی که خواستار ورود به اسلواکی جهت انجام بیزینس است بایست که از مهاجرت نوع بیزینسی استفاده کند. در این شرایط، لازم است که او درخواست روادید اقامت موقتی دهد.

د- تحصیل. این نوع مهاجرت مخصوص دانشجویان بین المللی است. دانشجویان خارجی که از دانشگاههای اسلواکی پذیرش گرفته اند، می توانند از گزینه مهاجرت تحصیلی بهره برند. دانشجویان خارجی قبل از ورود به خاک اسلواکی بایست نسبت به اخذ اقامت خود اقدام بکنند. نوع روادید در این دسته همه از نوع موقتی می باشد.

مهاجرت غیرقانونی به اسلواکی

مهاجرت غیرقانونی اشاره ای است بر مهاجرت افراد به کشور از طریق شیوه هایی است که قوانین مهاجرتی را نقض بکند. مهاجرت غیرقانونی عمدتا از طریق پناهندگی صورت می گیرد. در پناهندگی فرد بخاطر دلایل اجتماعی- سیاسی خواهان حمایت بین المللی می شود. اصولا، دولت اسلواکی از پدیده پناهندگی در این کشور استقبال نمی کند چراکه امنیت اجتماعی خط قرمز آن است. تعداد کل درخواست پناهندگی در جمهوری چک در سال 2017 در حدود 166 مورد پناهندگی بود.

مهاجرین اروپایی

نسبت مهاجرین از اتریش، چک، لهستان، و اوکراین در کل 41% از کل مهاجران در جمهوری چک را تشکیل می دهند. به لحاظ سنتی، دسته بسیار متعدد از خارجی ها در اسلواکی توسط شهروندان کشورهای همسایه تشکیل می شود. اینها عمدتا بوسیله روابط کاری، خانوادگی، و روابط اجتماعی با اسلواکی رابطه دارند.

گروه مهم دیگر از مهاجران متشکل از شهروندان اروپای جنوب شرقی (رومانی، بلغارستان، و روسیه) است که 8% از مهاجران را تشکیل می دهند. در گذشته، ملل این کشورها جوامع و اجتماعات خودشان را در اسلواکی تشکیل داده و برای خودشان کلونی مجزایی داشتند.

در مجموع، 51.8%  از کل مهاجران به اسلواکی را شهروندان کشورهای اروپایی تشکیل می دهند. به عبارتی، نیمی از کل مهاجرین در اسلواکی را شهروندان کشورهای اتحادیه اروپایی تشکیل می دهند. علاوه بر کشورهای همسایه، شهروندان آلمان (4%), ایتالیا (2.8%) و اتریش (2,.3%) از مهاجرین به اسلواکی را تشکیل می دهند. در این بین، افزایش مهم در تعداد مهاجران در مورد شهروندان رومانیایی (8%) روی داده است.

مهاجرین آسیایی

اما تعداد مهاجرین آسیایی موجود در جمهوری چک هم کم نیست. هدف اصلی و عمده شهروندان آسیایی از مهاجرت به اسلواکی صرفا بخاطر کار و کسب درآمد می باشد. مهاجران از کشورهای آسیایی ( ویتنام، چین، جمهوری چک، تایلند، مالزی ) گروه درحال رشد پویایی در اسلواکی در گذشته بوده اند. تعداد آنها 8079 نفر می باشد که روی هم رفته  7.7٪  از کل مهاجران را تشکیل می دهند.

وکلا و کارشناسان باسابقه و حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم مهاجرتی به روز و جامع خود آماده پاسخگویی تلفنی و حضوری با شما می باشند. ما شما را برای اخذ اقامت اسلواکی از راه های مختلفی مانند تحصیل در اسلواکی و کار در اسلواکی راهنمایی می کنیم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =