هزینه زندگی

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین می تواند برای بسیاری از شهروندان ایرانی نیز قابل پرداخت باشد و این مهم ترین نکته در این رابطه است. در شرایط کنونی می توان گفت که کشورهای اروپایی هزینه های سنگینی را به شهروندان خارجی تحمیل می کنند اما اوکراین یکی از ارزان ترین آن ها است. به همین دلیل می توان به افرادی که توانایی مالی بالایی ندارند توصیه کرد تا در این کشور اقامت به دست آورند. در ادامه مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، توضیحاتی درباره هزینه زندگی در اوکراین توضیحاتی را ارائه خواهند کرد.

زندگی در کشور اوکراین

آب و هوای اوکراین به دلیل وجود کوهستان‌ ها، جلگه‌ ها، جنگل‌ ها و ساحل‌ ها در گوشه گوشه‌ آن متفاوت است و در 4 فصل سال دما و شرایط جوی بسیار متنوعی دارد. سردترین و برفی‌ ترین ماه‌ های سال دسامبر، ژانویه و فوریه و گرمترین آن‌ها ژوئن، جولای و آگوست هستند. شهرهای مهم و اصلی اوکراین عبارتند از کیِف، اودِسا، خارکف و کامیانتز – پودیلسکی.

شهر کیِف (Kiev) بزرگترین شهر و پایتخت اوکراین، در استانی به همین نام قرار گرفته است. با عبور رودخانه‌ دِنیپِر از میانه‌ شهر، به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود از مناطق دیدنی و جاذبه‌ های توریستی می‌ توان به دروازه طلایی کیِف (Golden Gate)، عمارت یانوکوویچ (Yanukovych’s Private Mansion)، کلیسای جامع سوفیا (St. Sophia’s Cathedral)، کلیسای جامع پانتِلِیمون (St. Panteleimon’s Cathedral) و میدان استقلال (Maidan Nezalezhnosti) اشاره کرد. جاذبه های توریستی اوکراین عبارت است از:

 • دروازه طلایی کیِف (Golden Gate)
 • عمارت یانوکوویچ (Yanukovych’s Private Mansion)
 • کلیسای جامع سوفیا (St. Sophia’s Cathedral)
 • کلیسای جامع پانتِلِیمون (St. Panteleimon’s Cathedral)
 • میدان استقلال (Maidan Nezalezhnosti)

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در اوکراین در 2024

در جدول زیر بخشی از مخارج خورد و خوراک در اوکراین در سال 2024 ذکر شده است:

اقلامهزینه (دلار آمریکا)
یک وعده خوراک در رستوران ساده$5.51
یک بستنی مک دونالد متوسط$3
یک بستنی میوه اوکراینی متوسط$2
یک ساندویچ مک دونالد متوسط$4.41
یک کیلو برنج$1.12
یک کیلو پنیر محلی$7.45
یکی کیلو گوشت سینه مرغ$3.68

هزینه های حمل و نقل در اوکراین بدین صورت است:

آیتمهزینه (دلار آمریکا)
تاکسی تا یک ساعت انتظار$3.64
تاکسی$1.76
بلیط مترو$0.29

 

تجربه زندگی در شهرهای اوکراین

شهر اودِسا (Odessa) که به مامان اودِسا نیز مشهور است، نخست به منظور پنجره‌ ای رو به اروپا بنا شد. آنگاه به سرعت تبدیل به مرکزی بین‌ المللی و پذیرای فرهنگ‌ های گوناگون اروپایی گشت و گاهی آن را به عنوان بهشت هنرمندان و خانه‌ای برای همه‌ مردمان جهان خوانده‌ اند. این شهر مهمترین مرکز تجاری اوکراین است.

شهر خارکِف (Kharkiv)، مهمترین شهر صنعتی اوکراین است که تولیدات ماشین‌های صنعتی، کشاورزی و ابزارهای دیگر در کارخانجات و مراکز تولیدی آن انجام می‌شود. این شهر با داشتن دانشگاه‌ های معتبر و رشته‌ های گوناگون به عنوان شهر دانشجویی اوکراین شهرت دارد. تحصیل پزشکی در اوکراین در این شهر بخاطر دانشگاه کارازین دارای طرفداران زیادی است.

شهر کامیانتِس – پودولسکی یا مشهور به گل روی سنگ از باستانی‌ ترین شهرهای اوکراین است که به نوعی تمدن زنده‌ این کشور به شمار می‌ رود. رودخانه‌ زیبای اِسموتریچ از میانه‌ این شهر عبور می‌کند. از جاذبه‌های توریستی آن می‌ توان به قلعه‌ کامیانتِس – پودولسکی با تاریخچه‌ ای غنی از قرن چهاردهم اشاره نمود.

فرهنگ مردم کشور اوکراین

تجربه زندگی در اوکراین به عنوان بزرگترین کشور اروپایی پس از روسیه در شرق اروپا و در همسایگی روسیه، بلاروس، لهستان، اسلواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی قرار گرفته و به‌ دلیل هم‌جواری با دریای سیاه و آزوف به دریاهای آزاد راه دارد. پایتخت اوکراین شهر کیِف است و جمعیت نزدیک به 47 میلیون نفری این کشور، در مساحت 603268 کیلومتر مربع جای گرفته‌ اند. زبان رسمی این کشور اوکراینی است که تلفظ‌ ها و الفبای آن شبیه به زبان روسی اما ریشه‌ این زبان به لهستانی باز می‌ گردد. بیشتر مردم این کشور به زبان روسی نیز آشنایی دارند اما زبان انگلیسی رواج اندکی دارد. متقاضی زندگی در اوکراین باید این مساله را در نظر داشته باشد.

با وجود این که سال‌ ها کشور اوکراین بخشی از سرزمین کمونیستی شوروری بود اما تجربه زندگی در اوکراین می گوید اکثریت مردمان این کشور (بیش از 96%) مسیحی هستند و ادیان پرطرفدار بعدی به ترتیب اسلام و یهود هستند و مردمان این سرزمین بسیار خونگرم و مهربان بوده و با زنده نگهداشتن فرهنگ جشن و شادی‌ های ملی از جمله‌ی مردمان شاد در سراسر دنیا هستند.

فرهنگ مردم کشور اوکراین

شرایط سرمایه گذاری در کشور اوکراین

اوکراین در زمینه ها مختلف اقتصادی از جمله صنعت و کشاورزی در دنیا حرفی برای گفتن دارد و به همین دلیل دولت این کشور به شدت از ورود سرمایه گذاران خارجی به این کشور حمایت می کند. به آنها مجوز اقامت موقتی اوکراین اعطاء می کند. اما در اینباره بایستی به دو نکته اساسی توجه کرد:

شرایط سرمایه گذاری در کشور اوکراین

طبق قوانین کشور اوکراین خرید ملک در اوکراین مصرف فاند شخصی برای تامین نیازهای شخصی تلقی می شود که هیچ گونه کمکی هم به توسعه اقتصادی اوکراین ندارد. از همین رو خرید ملک در اوکراین منجر به اخذ مجوز اقامت موقتی اوکراین نمی شود. با این توضیح تنها از طریق ثبت و راه اندازی یک شرکت تجاری است که می توان برای اخذ اقامت دائمی (PR) اوکراین اقدام کرد.

منتها سرمایه گذاری صورت گرفته برای تشکیل یک شرکت در اوکراین بایستی دارای شرایط زیر باشد:

شرایط ثبت شرکت برای اخذ مجوز اقامتی اوکراین
شرایط پولیمنبع تامین پول بایستی قانونی باشد، پول بایستی به درد توسعه اقتصادی اوکراین بخورد، پول/ سرمایه بایستی در یک حساب بانکی در اوکراین واریز شود.
نوع شرکتبهترین نوع شرکت در اوکراین که به سرمایه گذاران نیز توصیه می شود شرکت از نوع مسئولیت محدود LLC می باشد. ابتداء شرکت در اوکراین به ثبت رسیده و سپس بایستی سرمایه لازم به حساب بانکی در اوکراین واریز شود.
سرمایه لازم برای اخذ مجوز اقامتی اوکراینبیش از $100000 (دلار)

ضمنا با این روش مهاجرتی سرمایه گذاران پس از حدود 5 سال زندگی و بیزینس در اوکراین نهایتا به حق شهروندی (پاسپورت) اوکراین نیز دست می یابند.

شرایط کار دانشجویی در اوکراین

بر اساس قانون اساسی اوکراین، تحصیل تا پایان دوره‌ دبیرستان اجباری و رایگان است و بهترین دانشگاه‌ های اوکراین طی سال‌ های گذشته با پیشرفت‌ های چشمگیر در رتبه ‌بندی‌ های جهانی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و این مراکز تبدیل به مقاصد مطلوب برای تحصیل و اعزام دانشجو به اوکراین شده است. دانشگاه‌ های اوکراین با بیشترین تعداد در شهرهای کیِف و خارکف قرار دارند.

همان‌ گونه که پیشتر اشاره شد تجربه زندگی در اوکراین نشان می دهد که به دلیل رشد منفی جمعیت و نیاز روز افزون به نیروهای کار، این کشور تبدیل به مقصدی مهم برای افراد جویای کار از آسیا و کشورهای شرق اروپا شده است. مشاغل گوناگون و پر تعداد در این کشور، می‌ توانند گزینه‌ هایی مناسب برای آن اشخاص باشند. البته همان طور که نمودار ذیل نشان می دهد 25% مردم اوکراین درآمد خیلی اندکی دارند و در مچموع قدرت خرید اوکراینی ها پایین است:

دهک پایین درآمدی در اوکراین

معرفی بهترین دانشگاه های اوکراین

برای اطلاع از بهترین دانشگاه های اوکراین به جدول زیر مراجعه کنید:

برترین دانشگاههای اوکراین 2024
دانشگاه ملی کارازین خارکیف541
موسسه پلی تکنیک خارکیف دانشگاه فنی ملی651
دانشگاه فنی تاراس شفچنکو کیف651
دانشگاه دولتی سومی801

اوکراینی که اغلب دانشجویان بخاطر امتیازات مهمی که دارد آنرا به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می کنند:

 • پذیرش بدون آزمون و بدون مدرک زبان
 • هزینه تحصیلی خیلی خیلی پایین
 • کیفیت آموزشی در کلاس اروپا
 • محیطی بین المللی
 • انواع بورس تحصیلی

همان‌ گونه که پیشتر اشاره شد تجربه زندگی در اوکراین نشان میدهد که به دلیل رشد منفی جمعیت و نیاز روز افزون به نیروهای کار، این کشور تبدیل به مقصدی مهم برای افراد جویای کار از آسیا و کشورهای شرق اروپا شده است. مشاغل گوناگون و پر تعداد در این کشور، می‌توانند گزینه‌ هایی مناسب برای آن اشخاص باشند. البته همان طور که نمودار ذیل نشان می دهد 25% مردم اوکراین درآمد خیلی اندکی دارند و در مجموع قدرت خرید اوکراینی ها پایین است:

مقایسه دخل و خرج ماهیانه در اوکراین (یورو)

همان طوری که در نمودار فوق نیز ملاحظه می شود، میانگین درآمد خالص ماهیانه در اوکراین حدود €360 (یورو) می باشد که اصلا سطح خوبی نیست. در حالی که متوسط هزینه زندگی ماهیانه در این کشور حدود €633 (یورو) است که اصلا با هم همخوانی ندارد. همین امر باعث کسر بودجه مالی اوکراینی ها تا €273 (یورو) در ماه می شود.

انواع روش های مهاجرتی به اوکراین

اکنون که با تجربه زندگی در اوکراین 2024 آشنا شدیم بد نیست کمی هم درباره روش های مختلف مهاجرتی به اوکراین نیز صحبت کنیم. برای مهاجرت به اوکراین شیوه های مختلفی در اختیار مهاجران خارجی قرار دارد که از آنجمله می توان به تحصیل در اوکراین، کار در اوکراین، ازدواج در اوکراین و نیز سرمایه گذاری در اوکراین اشاره نمود. جالب است بدانید که انواع ویزای اوکراین نیز با توجه به مدت اقامت به 3 نوع کلی زیر به همراه زیر دسته ها تقسیم می شوند:

زیر دسته هانوع ویزاعنوان ویزا
ویزای توریستی، ویزای بیزینس، ویزای ویزیتور، ویزای درمان پزشکی و ویزای رسانه اوکراینتایپ Cویزای کوتاه مدت اوکراین یا همان ویزای توریستی
ویزای کاری، ویزای تحصیلی و ویزای الحاق خانوادگی اوکراینتایپ Dویزای بلند مدت اوکراین
فقط در یک نوع ویزای ترانزیتی با اعتبار 5 روز تا 1 سالتایپ Bویزای ترانزیت اوکراین

ویزاهای اوکراین را بایستی از طریق سفارت این کشور درخواست کرد و قبل از هر اقدامی نیز تهیه مدارک زیر الزامی است:

 • فرم درخواست ویزای اوکراین (تکمیل و امضاء شده)
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماهه و نیز 2 صفحه خالی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • بیمه سلامت با حداقل پوشش €30000 (یورو) برای کل مدت اقامتتان
 • گواهی تمکن مالی مناسب به منظور زندگی در اوکراین
 • گواهی اسکان معتبر
 • بلیط رفت و برگشت
 • رسید واریز هزینه درخواست ویزای اوکراین
 • دعوتنامه از میزبانی در اوکراین

مراحل کار و هزینه درخواست ویزای اوکراین

کل فرآیند درخواست ویزای اوکراین از اول تا آخر شامل 5 مرحله می باشد که مرحله اول آن تکمیل فرم درخواست و پرینت آن می باشد. در مرحله بعدی بایستی مدارک لازم را گردآوری کرد. مرحله سوم از این کار مربوط به پرداخت هزینه ویزا یا Visa fee می باشد. و بالاخره در مرحله آخر از این پروسه نیز پرونده درخواست به سفارت اوکراین یا مرکز درخواست ویزا تحویل داده می شود. معمولا نیز مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان نیز تا 10 روز می باشد.

اما هزینه درخواست انواع ویزای اوکراین در سال 2024 از این قرار است:

 • ویزای کوتاه مدت (تایپ C): €85
 • ویزای بلند مدت (تایپ D): €65 تا €85 (یورو) بسته به تعداد ورودها و هدف از سفر

هزینه‌ زندگی در اوکراین در 2024

هزینه‌ زندگی در شهرهای مختلف کشور اوکراین بسیار متنوع است و با تجربه زندگی در اوکراین بدیهی است که زندگی در شهرهای بزرگ هزینه‌ ها و مخارج بیشتری را نیاز دارد. تخمین زده می‌ شود که با حقوق رسمی حدود 600$ تا 800$ (دلار آمریکا) در ماه، به آسانی می‌ توان زندگی راحتی در این کشور داشت. سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان‌ شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه می‌ توانند استفاده نمایند. چرا که در حال حاضر متوسط هزینه زندگی در کشور اوکراین برای هر نفر در حدود €633 (یورو) می باشد.

در جدول زیر می توان با برخی از این هزینه ها در کشور اوکراین آشنا شد:

آیتم هاهزینه به یورو
یک وعده غذایی در رستوران ارزان5.06€
یک قرص نان 500 گرمی0.53€
یک کیلو فیله مرغ3.30€
یک کیلو گوشت5.08€
آب بطری 1.5 لیتری0.43€
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)0.25€
هزینه حمل و نقل ماهیانه8.23€
یک لیتر بنزین1.03€
اجاره آپارتمان تک خوابه وسط شهر293.18€
اجاره آپارتمان تک خوابه حومه شهر194.06€
هزینه اشتراک ها (برق، آب و غیره)77.03€

در این میان همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، بیشترین درصد از بودجه مالی هر کسی در اوکراین با 32% متعلق به خرید از بازارهاست:

توزیع درصدی هزینه های زندگی در اوکراین

سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان‌ شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه می‌ توانند استفاده نمایند. اما آیا با گرانترین و ارزانترین شهرهای اوکراین برای زندگی نیز آشنا هستید؟ بر اساس شاخص هزینه زندگی در شهرهای مختلف اوکراین، کیف گرانترین و خارکیف ارزانترین شهر اوکراین به حساب می آید:

مقایسه شهرهای اوکراین با توجه به شاخص هزینه زندگی

کیفیت زندگی در خارکف اوکراین

شاخص کیفیت زندگی در خارکف اوکراین 105.30 می باشد. با توجه به این رقم، اگر شاخص کیفیت زندگی درخارکف اوکراین را بر اساس استاندارد شاخص جهانی که از 0 تا 240 تعریف شده است در نظر بگیریم، نتیجه میگیریم که شاخص کیفیت زندگی در خارکف متوسط است.

در پایان، با توجه به تحلیل انجام شده درباره هزینه زندگی در خارکف اوکراین میتوان چنین نتیجه گیری کرد که با توجه به دو شاخص اصلی تحلیلی یعنی، هزینه زندگی 29.19 و شاخص کیفیت زندگی 105.30، تجربه زندگی در اوکراین تجربه سختی نیست. مخصوصا، برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند، شهر خارکف به لحاظ سطح هزینه زندگی میتواند بهترین گزینه تحصیلی برایشان باشد.

تجربه‌ زندگی در اوکراین در سال 2024 می‌تواند شرایطی جالب توجه و تجربه‌ای گرانقدر را برای متقاضیان زندگی در یک کشور اروپایی با امکانات مطلوب زندگی رقم بزند. پیشنهاد می کنیم برای مهاجرت به اوکراین و یا مهاجرت تحصیلی به اوکراین و یا کاری با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

4/5 - (5 امتیاز)

10 دیدگاه برای “هزینه زندگی در اوکراین

 1. سعید گفت:

  سلام.سعید هستم۳۰ساله از یزد.من و همسرم قصد رفتن به اوکراین و به دنیا اوردن بچه مون هستیم میخاستم بدونم از اول باید اقدام کرد یا به عنوان توریست وارد کشور اوکراین بشیم‌؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در حال حاضر کشور اوکراین ویزای توریستی نمیده ولی میتونید از روش های دیگه برای تولد فرزند اقدام کیند
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 2. جلال گفت:

  سلام.بعد از اقامت در کشور اوکراین میشه به کشور انگلستان مهاجرت کرد یا نه؟

  1. داوری گفت:

   سلام. زمانی که به پاسپورت اوکراین برسید میتونید این کار رو انجام بدید

 3. صبا گفت:

  سلام من برای تحصیل از بهمن در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی از کی باید اقدام کنم؟، امکان تحصیل فقط به زبان انگلیسی وجود دارد؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   از همین الان هم میتونید اقدام کنید تا به بهمن ماه برسید و امکان تحصیل به انگلیسی و اوکراینی وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 4. armin گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و برای تحصیل و ادامه زندگی میخوام برم اوکراین اینده اونجا بهتر از درس خوندن تو ایرانه؟؟ و اینکه اعتبار پاسپورت اوکراین در چه حده؟ بقیه کشورها چه نگاهی به اوکراین دارن؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای تحصیل در اوکراین اقدام کنید اعتبار پاسپورت خوبی داره و به خیلی از کشور ها بدون ویزا میتونید سفر کنید

 5. احمد گفت:

  با سلام
  من و همسرم با تجربه ی بیش از ده سال در بخش صنعت، قصد مهاجرت به اکراین داریم. در مشهد زندگی میکنیم و وضعیت درآمدیمان بدک نیست. با یکی از کاریابی ها در مشهد وارد مذاکره شده ایم خیلی خوش بین هستند و میگویند ما برایتان سه ماهه کار پیدا میکنیم و اقامت دایم. تردید داریم و دودل هستیم. پرسش من از شما این است که آیا ریسک بکنیم یا نه؟ وضعیت حقوقی در اکراین چگونه است و آیا کیف در قیاس با مشهد بهتر است یا نه؟ آیا شما میتوانید در این خصوص ما را راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای کاریابی اوکراین اقدامی نداریم متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *