مهاجرت کاری آلمان

کار در آلمان

کار در آلمان

کار در آلمان در سال 2020 همانند سال های گذشته از شرایط خوبی برخوردار است و به همین دلیل این کشور همچنان ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوگر کار دارد که آن را حتی برای افرادی خارج از اتحادیه اروپا نیز در صورت داشتن شرایط لازم صادر می کند. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان است؛ به همین دلیل فرصت ‎های ‎شغلی زیادی برای مهاجرین خارجی و متخصصان جویای کار در آنجا دارد. افراد اگر به زبان انگلیسی هم مسلط باشند، می ‎توانند در این کشور شغلی مبتنی بر زبان انگلیسی و مناسب با حرفه‏‏‏‎ی ‏خود پیدا کنند. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به ارائه اطلاعاتی در این خصوص پرداخته شده و سعی بر این بوده تا در نهایت پاسخ سوالات ذیل داده شود:

 • مشاغل مورد نیاز آلمان کدام مشاغل است؟
 • شرایط کاریابی در آلمان چگونه است؟
 • آیا با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم هم میتوان ویزای کاری آلمان را دریافت کرد؟

اینفوگرافیک کار در آلمان

بازار کار در آلمان در سال 2020

آلمان یکی از کشورهای عضو اتحادیه‏‏‏‎ ‏اروپاست که کمترین نرخ بیکاری را دارد. نرخ بیکاری در این کشور در فوریه 2020، به پایین‏ ترین میزان خود (5.8%) رسید. البته نرخ بیکاری در همه شهرهای آلمان به یک شکل نیست، در شهرهایی مثل مونیخ و بایرن نرخ بیکاری کمتر از سایر شهرهاست. بر اساس مطالعاتی که توسط موسسه‏‏‏‎ ‏فدرال آلمان برای تحقیقات در مورد جمعیت در سال 2018 صورت گرفت، مشخص شد که یک سوم مهاجران شاغل در آلمان از کشورهای غیر اروپایی هستند. در سال 2019 تعداد مهاجران جویای کار و پناهندگان در آلمان به ‏طور قابل توجهی افزایش یافت. در جدول ذیل مشاغل مورد نیاز و دارای بازار کاری خوب در آلمان در سال 2020 بیان شده اند:

مشاغل مطرح در آلمان که بازار کار بهتری دارند رشته های پیرا پزشکی و پزشکی در آلمان
رشته کامپیوتر و برنامه نویسی و آی تی و شبکه و سخت افزار و نرم افزار پرستاری
مهندسی برق و الکترونیک روانشناس
مهندسی مکانیک و مکاترونیک و اتوماسیون اتاق عمل
مهندسی صنایع دامپزشک
مهندسی مواد و متالوژی پزشک
مهندسی شیمی دندانپزشک
کلیه رشته های فنی مهندسی داروساز

کار در آلمان با دیپلم، کاردانی و فنی حرفه ای

آلمان با کمبود نیروی ‎کار متخصص و کارگران ماهر مواجه است. از این رو برای برخی رشته ها حتی با مدرک دیپلم و فوق دیپلم نیز نیرو جذب میکند. نیروی ‎کار مورد نیاز برای این کشور شامل مهندسین در رشته‎ های ‎ساختمان، برق، خودرو و مکانیک است. سنِ جمعیت آلمان رو به سالمندی میرود و به همین دلیل به کارگران و کارکنان جوان برای کار در سازمان ‎های ‎سالمندی، بهداشت و پرستاری نیاز دارد. البته لازم به ذکر است مدرک دیپلم و فوق دیپلم باید همراه با مدرک فنی و حرفه ای باشد و تنها تابعین کشورهای خاصی می توانند با این شرایط ویزا بگیرند. ایرانیان برای اخذ ویزای جستجوگر کار آلمان باید حاقل مدرک لیسانس و سه سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشند.

همچنین در این کشور، شرکت ‎های ‎چند ملیتی از جمله آدیداس، BMW ،MAN، فولکس‏واگن، زیمنس، ایون و دایملر فعالیت دارد. وجود این شرکت ‎ها ‎فرصتهای ‎شغلی زیادی را در کشور آلمان فراهم آورده است. 90% شرکت‎ های ‎آلمانی شامل بنگاه‏ های ‎کوچک و متوسط هستند که دوم سوم از مشاغل مورد نیاز در آلمان را ‎تأمین می‎ کنند، بنابراین نیاز آلمان به نیروی ‎کار متخصص کاملاً طبیعی و پذیرفته شده است.

تعطیلات و ساعات کار در آلمان

در آلمان میانگین کار در هر هفته 38 ساعت است. در کلِ سال این کشور حداقل 18 روز تعطیلی دارد. فرهنگ کار در آلمان به‏ صورت سنتی و سلسله مراتبی است که در رأس همه‏‏‏‎ ‏کارکنان یک مدیر حرفه‏ ای قرار می ‎گیرد. آلمانی‎ ها ‎به برنامه ‏ریزی دقیق برای کار اهمیت زیادی می ‎دهند. آن ‎ها ‎به سختی تصمیم‏ گیری می‎ کنند. برای حضور و خروج در کار و برگزاری جلسات به نظم کاری اهمیت زیادی می ‎دهند، همچنین آن ‎ها‎ برای رسیدن به یک نتیجه‏‏‏‎ ‏بهتر، جلسات مشورتی تشکیل می ‎دهند.

در فرهنگ کاری آلمان، زمان به عنوان یک اصل بنیادین پذیرفته شده است. مهارت در کار برای آلمانی ‎ها ‎اهمیت زیادی دارد. پس اگر فرد قصد دارد در این کشور کار کند باید به اصول آن ‎ها ‎پایبند باشد. حقوق و دستمزدها در این کشور هر دو سال یک‏بار افزایش می‎ یابد. البته از مزایای انتخاب آلمان می توان به این نکته اشاره کرد که حتی با این که سطح درآمد در این کشور بسیار بالا است و امکان دریافت کارت آبی از آلمان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا فراهم تر است اما همچنان هزینه زندگی در آلمان نیز پایین تر از غالب کشورهای اروپایی از جمله اتریش و نروژ است.

تسلط بر زبان خارجی برای اقامت و کار در آلمان

برای کار در آلمان فرد باید به یکی از زبان‏ های انگلیسی و یا آلمانی مسلط باشد. البته برای بخش زیادی از مشاغل آلمان متقاضی کار حتما باید به زبان آلمانی مسلط باشد. اما اگر مهارتی در این زبان نداشته باشد و بر روی زبان انگلیسی مسلط باشد، جای نگرانی نیست، زیرا در این کشور می‎ توان مشاغل انگلیسی زبان نیز پیدا کرد. تحلیل و آنالیزی بر سطح زبان آلمانی و زمان کاریابی در آلمان:

نوع زبان شانس کار
توانایی فقط روی زبان انگلیسی کار پیدا میشود اما فقط روی رشته های خاص (مثل رشته های کامپیوتری)
توانایی روی زبان آلمانی زیر سطح B  شانس کاریابی نمیتوان قائل بود.
توانایی روی زبان آلمانی در سطح B1 در ماه چهارم به بعد کار پیدا میکند.
توانایی روی زبان آلمانی در سطح B2  احتمال زیاد از ابتدا کار پیدا میکند.

تسلط بر زبان خارجه برای اقامت و کار در آلمان

پیدا کردن کار در آلمان

برای پیدا کردن شغل مناسب در آلمان راه ‎های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

 • ثبت ‏نام در وب سایت کار Expatica: در وب سایت کار Expatica میتوان کارهایی را که به مهارت زبان آلمانی و یا زبان انگلیسی نیاز دارند، مشاهده کرد. برای هر دو زبان، مشاغل زیادی وجود دارد که با توجه به مهارت می توان یکی را انتخاب کرد.
 • پورتال شغلی EURES: کسانی که در یکی از کشورهای اروپایی یا سوئیس زندگی میکنند می‎ توانند از طریق پورتال شغلی EURES (خدمات استخدامی اروپا) شغل مناسب خود را در آلمان پیدا کنند، البته این پورتال برای کسانی که تبعه‎ سایر کشورها از جمله ایران هستند، فعال نیست.
 • آژانس فدرال استخدام: بزرگترین وب‏‏سایت کاریابی در آلمان، آژانس فدرال استخدام (Bundesagentur für Arbeit BA) است. این شبکه بیش از 700 سازمان و دفتر در سراسر آلمان دارد که خدمات بین‏ المللی خود را برای متقاضیان از تمامی کشورهای دنیا ارائه میدهد.
 • آژانس ‎های ‎استخدام در آلمان: در آلمان مجموعه‎ای از مؤسسات معتبر نیز فعالیت ‏می ‎‎کنند. برای اینکه از اعتبار این آژانس ‏ها ‎‎مطلع شد، باید بررسی کرد که عضو انجمن خدمات کارکنان فدرال آلمان یا (Bundesarbeitgeberverband der Personaldienstleister (BAP باشند. همچنین قبل از اینکه فرد بخواهد شغلی را انتخاب کند، باید بررسی کند که شرکت قبل از استخدام از فرد هزینه‏ های ‎آموزش را دریافت ‏میکند یا خیر. برخی از شرکت‏ها ‎‎قبل از استخدام، از متقاضیان کار ‎‎هزینه‏ های ‎سنگین (مثلا تا 2 هزار یورو) دریافت ‏میکنند.

کاریابی در شرکت های دو زبانه در آلمان

در برخی از روزنامه ‏های ‎ملی در کشور آلمان، آگهی‏ های ‎استخدام منتشر ‏می ‎‎شود. برخی از مهم‏ترین روزنامه‏ های ‎استخدامی آلمان عبارتند از:

 • Handelsblatt (دوسلدورف)
 • Die Welt
 • Suddeutsche Zeiting
 • Frankfurter Allgemeine Zeitung
 • BerlinOnline
 • Frankfurter Rundshau
 • Berliner Zeitung

برخی از شرکت‏ های ‎بین ‏المللی در آلمان نیروی‎ کار را براساس تسلط بر یکی از زبان‏ های ‎انگلیسی و یا آلمانی استخدام ‏می ‎‎کنند. این شرکت‏ها ‎‎دو زبانه هستند که از جمله‎ آن‏ها ‎‎‏می ‎‎توان به فولکس‏واگن، زیمنس، بانک دویچه، دایملر، بوش، بایر، بسف، آدیداس، آلدی و بمب اشاره کرد. برخی از شرکت‏ های ‎کوچک و متوسط هم که بخش مهمی از اقتصاد آلمان هستند، برای استخدام نیروی‎ کار به یکی از دو زبان آلمانی و یا انگلیسی اکتفا ‏می ‎‎کنند. در واقع، برای استخدام در این شرکت‏ها ‎‎فرد ملزم به دانستن هر دو زبان نیست و تسلط بر یکی از آن‏ها ‎‎کافیست.

هزینه های لازم جهت کار در آلمان:

پارامتر هزینه
هزینه های ترجمه مدارک تحصیلی و کاری حدود 35€ (یورو)
هزینه های تائید مدارک توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه 15€ (یورو)
هزینه تائید مدارک توسط سفارت آلمان در ایران 70€ (یورو)
هزینه تائید مدرک در سازمان زب 200€ (یورو)
هزینه مصاحبه سفارت 75€ (یورو)
مبلغ مورد نیاز در بانک (تمکن مالی) حدود 4300€ (یورو)
هزینه بیمه نامه حدود 35€ (یورو)

سایت های جستجوی کار در آلمان در سال 2020

از جمله سایت های معتبر کاریابی در آلمان در سال 2020 می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • RF Design Engineer
 • Solution Developer
 • Field Sales Engineer – Stuttgart
 • SAP SD MM
 • SENIOR SAS BI ANALYST
 • Senior Consultant Cognos TM1/ Planning Analytics – Germany
 • Vice President – Automotive Aftermarket
 • Sales Director EMEA -CMOS Sensors (m/w/d)
 • IT Project Manager – German Proficient
 • Unix Server Engineer
 • Project Quality Engineer (m/w)
 • Mechanical Engineer Germany Data Centre
 • Creative Architect for an adventure in Hamburg, Germany
 • Technical Lead
 • Senior C++ Software Engineer
 • Program Manager / Senior Project Manager – Berlin
 • German Speaking Accountant

مقایسه درآمد در آلمان و برخی کشورها

این که درآمد ماهیانه چقدر باشد بستگی به عنوان شغلی٬ سابقه کار٬ مدرک تحصیلی و عوامل متعدد دیگری دارد. منتهی در انتخاب کشور متقاضیان باید به متوسط درآمد در آن کشور توجه ویژه ای داشته باشند. در جدول ذیل متوسط درآمد سالیانه در آلمان و برخی کشورهای دیگر در سال 2020 با هم مقایسه شده است:

کشور متوسط درآمد سالیانه (پوند) ساعات کار هفتگی
آلمان 49580 40
اسپانیا 33502 40
سوئیس 92437 42
هلند 48186 40
ایرلند 30320 40
فرانسه 54048 35
انگلستان 55529 40

ارائه‎ درخواست کار در آلمان

زمانی که فرد قصد دارد در آلمان کار پیدا کند، باید درخواست خود را با توجه به الزامات و شرایط آلمان آماده کند، برای مثال فرد به روزمه‏ کاری، مدارک تحصیلی، نامه‎ کارفرمایان قبلی، نمونه‎ کار و نامه‎ درخواست نیاز دارد. بعد از اینکه پرونده‎ خود را تکمیل کرد، آن را برای شرکت مورد نظر خود ارسال ‏می ‎‎کند، پس از پذیرش اولیه، باید در مصاحبه‎ شغلی نیز شرکت کند. با تایید نهایی در شغل مورد نظر خود استخدام خواهد شد.

امروزه کار در کشور آلمان متقاضیان بسیاری را داراست که به جستجوی اطلاعات در خصوص شرایط و قوانین اخذ ویزای کار آلمان می پردازند، همچنین با توجه به شباهت ها و تفاوت هایی که ویزای کاری اتریش با کشور آلمان داراست خیلی از افراد اقدام برای این کشور را نیز مورد توجه قرار می دهند. علاقه مندان به کار در آلمان می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند و با دریافت اطلاعات کامل، گامی درست در این مسیر بردارند.

سوالات پرتکرار برای متقاضیان کار آلمان

افرادی که تمایل به آغاز کار و کاریابی در آلمان دارند متناسب با قوانین 2020 سوالات زیر را مطرح می کنند:

 • مراحل رسیدن به شغل در آلمان چیست؟ در ابتدا شانس خود را برای کار در آلمان بسنجید که یکی از بهترین راه ها جستجو در سایت make it می باشد. در این راه داشتن رزومه نوشته شده و ارسال آن به سایت های کاریابی بسیار مفید می باشد.
 • مزایای کار در آلمان چیست؟ نرخ بیکاری کمتر از 4%، فرصت های شغلی فوق العاده، کشور صنعتی تراز اول و دارای اقتصاد قوی و موفقیت در بازارهای بین المللی.
 • مشاغل مطرح در حیطه رشته های مهندسی در آلمان چیست؟ رشته کامپیوتر، برنامه نویسی، آی تی و شبکه، سخت افزار و نرم افزار، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، متالوژی و مواد، مهندسی شیمی.
 • مشاغل مطرح در حیطه رشته های پزشکی چیست؟ پرستاری، روانشناسی، اتاق عمل، دامپزشکی، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی.
 • آیا کار در آلمان با مدرک دیپلم در سال 2020 انجام پذیر است؟ اصطلاحا کشور آلمان با کمبود نیروی کار متخصص روبرو است و به همین دلیل اگر افراد مدارک فنی حرفه ای بسیار قوی داشته و همچنین مدرک زبان b1 داشته باشند، به راحتی می توانند برای دوره های کارورزی یا همون آسبیلدونگ اقدام کنند.

2 دیدگاه برای “کار در آلمان

 1. نیلوفر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت محیط با معدل الف هستم
  در رابطه با این رشته شما اطلاعی دارید که در آلمان خودش یا زیر شاخه هاش مثله مهندسی بهره برداری از تاسییات و طراحی شبکه چه جایگاهی داره؟؟
  آیا آلمان مقصد خوبی برای تحصیل و کار در این رشته هست یا خیر؟

  1. داوری گفت:

   سلام سلامت باشید
   در کل کشور آلمان برای مهاجرت در رشته های فنی مهندسی شرایط خوبی داره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *