مهاجرت کاری سوئیس

کار در سوئیس برای پناهندگان

کار در سوئیس برای پناهندگان

شرایط کار در سوئیس برای پناهندگان نسبتا مساعد است که البته به موارد مختلفی بستگی دارد به عنوان مثال این که شخص با خانواده وارد این کشور شده است یا به تنهایی، دلیل ارائه درخواست پناهندگی وی چیست، کشور مبدا وی چه کشوری است و چه شرایط جنگی خاصی دارد که فرد را ناگزیر به درخواست پناهندگی کرده و غیره. پناهندگی اگر چه به هیچ عنوان روش مورد تاییدی نیست اما از آن جایی که برخی افراد سوالاتی در این خصوص دارند، موسسه سفیران سروش سعادت به طور خلاصه در مقاله پیش رو توضیحاتی در این رابطه ارائه کرده اما به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی کند.

  • آیا سوئیس شرایط مناسبی برای پذیرش پناهندگان دارد؟
  • مزایای اعلام پناهندگی در کشور سوئیس چیست؟
  • شرایط کار برای پناهندگان در کشور سوئیس چگونه است؟
  • آیا پناهجویان در سوئیس فرصت کار خواهند داشت؟
  • بهترین مشاغل برای کار پناهجویان در سوئیس کدامند؟
  • آیا می توان پس از دریافت پناهندگی در سوئیس در این کشور کار کرد؟

شرایط زندگی در سوئیس برای پناهندگان

ورود به سوئیس به طور قانونی یا از طریق اخذ ویزای تحصیل است یا اخذ پیشنهاد کاری و استخدام شدن برای یک کافرمای سوئیسی. منتهی برخی از مردم دنیا به عنوان مثال کشورهای آفریقایی به دلیل شرایط خطرناک حاکم بر کشور خود، به طرق غیرقانونی با کشتی، لنج و غیره وارد یکی از کشورهای اروپایی می شوند و از آن جا به سوئیس می روند چرا که کشور سوئیس راه دریایی ندارد. انجمن پناهندگی سوئیس، که در سال 1936 بنیان گزاری شده یک نهاد غیر دولتی است و به لحاظ دینی و سیاسی کلا مستقل و بی طرف است که به منظور یاری رساندن و بهبود شرایط پناهنده ها فعالیت می کند. حوزه فعالیتی این شورا پیدا کردن مسکن و شغل مناسب برای پناهندگانی که با درخواست آن ها موافقت گردیده است و بازگرداندن گروهی که پرونده پناهندگی آن ها رد شده، می باشد.

در مقابل دید جوامع اروپایی از جمله سوئیسی ها هنوز نسبت به پدیده پناهندگی مثبت نیست چرا که برخی افراد پناهندگان را باری بر روی دوش دولت کشور و مصرف کننده مالیات های پرداختی خود می دانند. این دید در نهادهای دولتی سوئیس و دیگر کشورهای اروپایی نیز وجود دارد و همین موضوع سبب شده با بدبینی بیشتری پرونده افراد بررسی شود و به جز در موارد خیلی اضطراری جنگی غالب افراد به کشور مبدا خود بازگردانده شوند.

دشواری های کار در سوئیس برای پناهندگان

دشواری های کار در سوئیس برای پناهندگان

علاوه بر سختی های مذکور در خصوص رد شدن پرونده های پناهنده ها، سختی های زندگی در محیطی بیگانه با زبان و فرهنگ کاملا متفاوت است. در گفتگو با سایت swissinfo یکی از پناهندگان ساکن در خاک سوئیس می گوید: “باید همه چیز را از ابتدا شروع می کردم و سخت ترین مرحله پیدا کردن کار بود چرا که در غالب موارد به پناهنده ها به عنوان کسانی که توانایی کاری خوبی دارند نگاه نمی شود.” این پناهنده همچنین در ادامه می افزاید: “کسانی را می شناسم که حتی علی رغم تحصیلات دانشگاهی و تخصص بالا سال ها به دنبال کار بودند.”

علاوه بر هزینه های اقتصادی عامل دیگری که سبب می شود جوامع اروپایی و به طور خاص مردم سوئیس دید مثبتی نسبت به مقوله پناهندگی و پناهندگان نداشته باشند، به گفته یکی از پزشکانی که به طور پیوسته با پناهندگان در ارتباط بوده، ترس مردم سوئیس از پناهندگان است. در واقع با توجه به برخی اتفاقات خشونت باری که بعضی پناهندگان پس از ورود به سوئیس و آلمان رقم زدند، مردم این کشورها نمی توانند دید خوبی به پناهنده ها به طور کل داشته باشند و کار در آلمان برای پناهندگان، همانند سوئیس به راحتی مهیا نخواهد بود.

مقایسه شرایط کار در سوئیس برای پناهندگان و دیگر افراد

همانطور که پیش تر اشاره شد، نسبت به توانایی های کاری پناهندگان حتی وقتی فرد تحصیلات آکادمیک در کشور خود داشته باشد، از سوی کارفرمایان سوئیسی بدبینی خاصی وجود دارد که موجب شده تمایلی به استخدام پناهندگان نداشته باشند. در نقطه مقابل دیگر خارجی هایی که یا به وسیله اخذ پیشنهاد شغلی مستقیما با ویزای کاری وارد سوئیس می شوند یا ابتدائا به تحصیل در سوئیس می پردازند و حین تحصیل به طور پاره وقت و پس از فارغ التحصیلی به صورت تمام وقت مشغول کار می شوند، بسیار راحت تر می توانند اعتماد کارفرمایان سوئیسی را به خود جلب نمایند.

چرا که به لحاظ فرصت های شغلی، سوئیس با آمار بیکاری 3.5% یکی از ایده آل ترین شرایط را برای متقاضیان کار دارد منتهی نکته مهم دیگر توجه به این امر است که کارفرمایان قانع شوند فردی که درخواست کار دارد، توانمند است و در خصوص پناهندگان معمولا این اتفاق نمی افتد. البته در صورتی که پرونده فرد پذیرفته شود حقوق اندکی به وی تعلق می گیرد منتهی برای رهایی از کمپ های پناهندگی و زندگی در شرایطی که شخصیت انسانی را زیر سوال نبرد، پیدا کردن کار از اولین مسائلی است که تمامی پناهندگان پس از ورود به سوئیس و سایر کشورهای اتحادیه، ضرورت آن را احساس می کنند.

در مقاله بالا توضیحاتی در خصوص شرایط کار در سوئیس برای پناهندگان و مطالب مرتبط دیگر با این عنوان، از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. تاکید می شود که این موسسه نه در حوزه پناهندگی اقدام دارد و نه حتی انتخاب این روش را پیشنهاد می کند اما متقاضیانی که در خصوص بهترین کشور برای مهاجرت قانونی از طریق اخذ ویزای تحصیلی و کاری پرسش هایی در ذهن دارند می توانند با موسسه تماس بگیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.