مهاجرت به کشور سوئیس

تابعیت و اقامت سوئیس

تابعیت و اقامت سوئیس

به محض برخورد با تابعیت و اقامت سوئیس ذهن متقاضیان به سمت راه های مهاجرت به سوئیس و شرایط اخذ اقامت این کشور سوق می یابد. معمولاً افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس، از راه های تحصیل یا مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری و یا اخذ ویزای کار سوئیس را دارند به سوالاتی پیرامون تابعیت و اقامت سوئیس برخورد می نمایند. موسسه سفیران سروش سعادت جزء موسسات حقوق بین الملل در باب اخذ اقامت و تابعیت می باشد که با رزومه ای درخشان در همین باب مفتخر به ارائه خدماتی در هیمن باب می گردد.

 • شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور سوئیس در سال 2021 چیست؟
 • انواع روش های اخذ اقامت سوئیس کدامند؟
 • آیا داشتن ویزای اقامت C برای اخذ تابعیت سوئیس الزامی است؟
 • هزینه درخواست تابعیت سوئیس به چه میزانی است؟

کنفدراسیون سوئیس کشوری واقع در اروپای غربی و از کشورهای ثروتمند جهان محسوب می گردد. میزان درآمد سالانه بالا به میزان 39000 $ (دلار) برای هر نفر در کشورهای برتر جهان است. قرارگیری سازمان و موسسات کارآفرینی جهانی و نرخ بیکاری پائین از مزیت های مهاجرت کاری به سوئیس است که افراد باید مدنظر قرار دهند. ساختار سیستم آموزش در سوئیس از سایر برجستگی های این کشور در خصوص مهاجرت تحصیلی است و مدارک تحصیلی معتبر جهانی و اشتغال در برترین شغل ها با خدمات رفاهی گسترده از مزایای اخذ تابعیت و اقامت این کشور می باشد.

قانون تابعیت و اقامت سوئیس

قانون تابعیت سوئیس براساس اصول ذیل بنا شده است:

 • قانون تابعیت کنفدراسیون، شوراهای کانتون و شوراهای محلی
 • تابعیت کسب شده از طریق تولد در سوئیس، ازدواج با شهروند سوئیس
 • جلوگیری از بی تابعیتی

زمانی متقاضی تحت عنوان تبعه سوئیس محسوب گردد و حق شهروندی در شهرداری قسمت اداره ثبت احوال به ثبت رسیده باشد. خانواده وی در کشور سوئیس موفق به اخذ تابعیت ثبت شده باشد. تابعیت این کشور از قوانین خاص به خود در باب مهاجرت و اخذ اقامت برخوردار می باشد.

تولد در سوئیس

فرزندانی که از والدین سوئیسی متولد شده باشند گرچه در خاک کشور سوئیس متولد نشده باشد و یا والدین وی به صورت رسمی ازدواج نکرده باشند، فرزند می تواند اقامت سوئیس را اخذ نماید. اصل خاک در قانون تابعیت سوئیس مورد پذریش واقع نشده و تولد در خاک سوئیس به تنهایی موجب تابعیت نمی گردد. پس باید توجه داشت بچه دار شدن در سوئیس موجب اخذ تابعیت و اقامت برای فرزند نمی شود و البته کمکی هم برای والدین آنها ندارد.

قانون ازدواج در سوئیس

شخص خارجی که با تبعه سوئیسی ازدواج می نماید می تواند برای اخذ تابعیت و اقامت تقاضا نموده مشروط بر اینکه 5 سال در سوئیس اقامت نموده و حداقل 3 سال از ازدواج آن ها نیز سپری شده باشد. عدم نیاز به امتحان زبان و ارائه مدرک زبان از موارد قابل توجه در خصوص تابعیت و اقامت این کشور می باشد. اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج از قوانین مختص به خود برخودار می باشد که عبارتنداز:

 • مطیع قانون سوئیس
 • عادت به شیوه زندگی در سوئیس
 • عدم خطر برای امنیت داخلی و خارجی کشور سوئیس

شخص متقاضی که با تبعه سوئیسی ازدواج نموده ولی در خارج از سوئیس اقامت دارد بایستی از ازدواج آن ها حداقل 6 سال گذشته باشد و علاقمند به تابعیت سوئیس باشد.

تابعیت و اقامت سوئیس از طریق تقاضای تابعیت

تابعیت و اقامت سوئیس از طریق تقاضای تابعیت

یکی دیگر از راه های اخذ تابعیت، سکونت دائم است. شخص متقاضی می بایست به مدت زمان 12 سال در کشور سوئیس زندگ کرده باشد که بتواند تقاضای تابعیت نماید. شخص متقاضی می بایست حداقل 3 سال از 5 سال را قبل از اقدام برای تابعیت در سوئیس زندگی کرده باشد. از دیگر شرایط تحصیل تابعیت تسلط به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، و یا یونانی می باشد (البته تسلط به هر یک از زبان ها بستگی به آن محل یا منطقه ای دارد که شخص قصد زندگی در آنجا را دارد).

علاوه بر شرایط فوق، متقاضی می بایستی دارای شرایط زیر نیز باشد:

 • مطیع قانون سوئیس
 • عادت به نحوه زندگی در سوئیس
 • عدم اختلال در امنیت داخلی و خارجی سوئیس
 • آشنایی با آداب و رسوم مردم سوئیس

درخواست کسب تابعیت و اقامت سوئیس

شهروندان غیر سوئیسی زیر نیز می توانند برای اخذ تابعیت و اقامت اقدام نمایند:

 • زن هایی که بر اثر ازدواج با غیر تبعه سوئیس، تابعیت سوئیسی خود را از دست داده اند.
 • فرزندانی که از مادران سوئیسی که قبل از ازدواج درخواست تابعیت و اقامت را داده اند، متولد شده باشند.
 • افرادی که قبل از اول جولای 1985 از مادرانی که درخواست تابعیت در سوئیس را از طریق نسب و فرزندخواندگی یا تقاضای تابعیت نموده اند متولد شده باشند.
 • کودکانی که مادرشان از طریق ازدواج تابعیت سوئیس را کسب کرده باشند.

متقاضیانی که خواهان اقدام جهت اخذ تابعیت در سوئیس هستند بهتر است مقاله مهاجرت به سوئیس را نیز مطالعه کنید.

تابعیت مضاعف در سوئیس

براساس قانون تابعیت این کشور، هیچ محدودیتی برای داشتن تابعیت مضاعف از اول ژانویه 1992 وجود ندارد. این بدان معنی است که خارجیانی که تابعیت سوئیس را قبلاً تحصیل نموده اند نیازی به از دست دادن تابعیت قبلی خود ندارند و خود بخود تابعیت قبلی را از دست نخواهند داد.خیلی از قوانین تابعیت کشورها اجازه انتقال تابعیت از پدر و مادر به فرزندان وجود دارد و به همین جهت بسیاری از بچه هایی که متولد می شوند و پدر و مادرشان تابعیت های مختلفی را دارند بچه های آن ها نیز چند تابعیتی خواهند شد. حقوق و وظایف افرادی که تابعیت سوئیس را دارند عبارتند از:

 • کاندیدا در انتخابات
 • حق شرکت در رفراندوم
 •  اخذ پاسپورت و بهره گیری از آن
 • موظف به انجام خدمت نظام وظیفه (آقایان)
 • شرکت در انتخابات، مشروط بر اینکه دارای 18 سال سن به بالا باشند.

مقاله تابعیت و اقامت سوئیس از منابع اصلی برگرفته شده است. سوئیس از برترین کیفیت زندگی در بین کشورهای اروپایی برخوردار است و همین مسئله سبب شده سالانه افراد زیادی به دنبال راه ها و شرایط مهاجرت به سوئیس هستند. مهاجرت به سوئیس از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری در سوئیس از سایر راه های اخذ اقامت سوئیس است.

هزینه درخواست تابعیت سوئیس 2021

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، امکان درخواست تابعیت سوئیسی پس از 10 سال زندگی در این کشور برای همگان مهیا است. اما افراد قبل از هر چیزی بایستی صلاحیت خود را برای اینکار تضمین کنند. اولا ویزای اقامت C سوئیس را داشته باشند. ثانیا مسلط به زبان سوئیسی در سطح B1 (بخش نوشتاری) و سطح A2 (بخش نوشتاری) باشند. اما هزینه های این کار با توجه به 3 سطح کنفدراسیون، کانتون و کمون بدین صورت می باشد:

هزینه های سطوح مختلف زبان سوئیسی

علاوه بر هزینه های فوق، هزینه های اجرایی و اداری مثل گواهی عدم سوء پیشینه و هزینه های اخذ آزمون زبان (حدود CHF 250 فرانک) هم ممکن است باز برعهده متقاضیان باشد. توصیه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به متقاضیان مهاجرت به سوئیس بررسی هزینه زندگی در سوئیس، شرایط زندگی در سوئیس و غیره است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *