مهاجرت تحصیلی دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک از گزینه های پرطرفدار تحصیل در خارج از کشور است. این کشور یکی از اعضای حوزه اسکاندیناوی و نوردیک در شمال اروپا میباشد. سابقا این کشور کمتر مورد توجه بود و معمولا مهاجران خارجی، چه برای تحصیل و چه کار و چه هر دلیل دیگری، همسایه جنوبی آن یعنی کشور آلمان را انتخاب می کردند. دانمارک کشوری کمتر توسعه یافته بود که با توجه به موقعیت جغرافیایی، آب و هوای سردتری نیز داشت و مجموعا انگیزه کافی و فراگیر برای مهاجرت به آن وجود نداشت.

اما در دهه های اخیر، این کشور شاهد تغییرات گسترده ای بوده و توانسته که توسعه ای همه جانبه را در تقریبا همه زمینه ها تجربه نماید و جایگاه والایی را به دست آورد. رشد این کشور به گونه ای بوده و اکنون در جایگاهی است که دیگر، متقاضیان مهاجرت نمی توانند به راحتی و به نفع همسایه اش از کنار آن بگذرند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی بر این است تا به موضوع شرایط تحصیل در دانمارک در سال 2022 پرداخته شود و در نهایت به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • مزایای تحصیل در دانمارک چیست؟
 • شرایط تحصیل در دانمارک در سال 2022 چیست؟
 • هزینه های تحصیل در دانمارک چقدر است؟

اینفوگرافیک تحصیل در دانمارک

دلایل انتخاب کشور دانمارک

همانطور که ذکر شد کشور دانمارک طی برنامه ای موفق، توانسته است رشد خیره کننده و توسعه ای همه جانبه را بیابد و امروزه به جایگاه والایی دست یابد؛ تا جایی که مبتنی بر آمارهای رسمی، یکی از ده کشور برتر دنیا برای زندگی می باشد. از جمله، نظام آموزشی این کشور از استاندارد بالایی برخوردار است و از این جهت، یکی از مقاصد مهاجران تحصیلی در دنیا گردیده است. در دانمارک توجه جدی به نفع عمومی وجود دارد. آزادی فردی، فرصت های برابر، احترام و مدارا، ارزش های اساسی این جامعه هستند. در مجموع ویژگی های جامعه دانمارکی عبارتند از:

 • آزادی فردی
 • فزصت های برابر
 • احترام متقابل
 • مدارای اجتماعی

تحصیلات دانشگاهی چندان مورد توجه مردمان دانمارک نیست و آن ها به دوره های فنی بیشتر تمایل نشان می دهند.

میزان تحصیلات در میان دانمارکی ها به تفکیک جنسیت

شرایط تحصیل در دانمارک در سال 2022

کشور دانمارک دارای نظام آموزشی توسعه یافته و پیشرفته ای است و دانشگاه های آن جزء بهترین دانشگاه های دنیا می باشند. در دانمارک بطور کلی چند دسته موسسه آموزش عالی وجود دارد: دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، کالج های دانشگاهی، و مدارس آموزش و تربیت دریایی. البته آکادمی های کسب و کار دانمارکی را نیز باید به این ها افزود.

تعداد دانشجویان ثبت نامی در دانمارک

در این موسسات آموزش عالی نیز بطور کلی چند دسته برنامه تحصیلی وجود دارد: مدارج کارشناسی و کارشناسی ارشد، PHD و پژوهش، برنامه های مبادله ای، برنامه های کوتاه مدت و مدارس تابستانی. این برنامه ها با رویکردهای مختلفی طراحی گردیده است و متقاضی باید پیش از انتخاب برنامه تحصیلی، ابتدا تصمیم بگیرد که هدف نهایی او چیست و با توجه به هدفش یکی از برنامه های فوق را انتخاب نماید. کشور دانمارک از معدود کشورهایی است که دوره هایی تحت عنوان تاپ-آپ (TOP-UP DEGREE) دارد. در بعضی از برنامه ها دانشجویان امکان ادامه تحصیلات عالیه خود را در سطح کارشناسی به روش فوق العاده دارند.

سیستم آموزش عالی در دانمارک در سال 2022 شامل موارد زیر است:

سیستم آموزش عالی در دانمارک شرح
موسسات تجاری ارائه دهنده برنامه های دوره های کوتاه برای 1.5 تا 2 سال
کالج های دانشگاهی ارائه دهنده برنامه های دوره های متوسط
دانشگاه ها ارائه دهنده دوره های طولانی (سیکل اول: کارشناسی، سیکل دوم: کارشناسی ارشد و سیکل سوم: دکتری)
موسسات سطح دانشگاهی برای تحصیلات در هنر ارائه دهنده دوره های طولانی در معماری، طراحی، فیلم، هنرهای عالی، موسیقی و هنرهای اجرایی

تحصیل در دانمارک به زبان انگلیسی

یکی از امتیازاتی که تحصیل در دانمارک به همراه دارد، شرایط مناسب تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی است. افرادی که این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، علاوه بر اینکه فرصت تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی را خواهند داشت، می توانند در محیط شهری نیز با سایر مردم به زبان انگلیسی صحبت کنند چراکه رواج بسیاری در این کشور دارد. مهم ترین دلایلی که به کمک آن می توان تحصیل در دانمارک به زبان انگلیسی را توجیه کرد عبارتند از:

دلایل تحصیل در دانمارک به زبان انگلیسی

مهاجرت تحصیلی به دانمارک

برای تحصیل در دانمارک مانند هر کشور دیگری نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی دانمارک می باشد که هر یک از این دو، نیازمند الزامات عمومی و تخصصی خویش می باشند. مهم ترین الزامات اخذ پذیرش تحصیلی عبارتند از داشتن مدرک تحصیلی معتبر و نیز مدرک زبان. شایان ذکر است که برنامه های تحصیلی در این کشور هم به زبان دانمارکی (دنیش) و هم به زبان انگلیسی وجود دارد که متقاضی می تواند از بین آن دو انتخاب نماید. مهم ترین الزامات اخذ ویزای تحصیلی نیز عبارتند از در اختیار داشتن پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی معتبر و نیز داشتن تمکن مالی به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در طول مدت تحصیل. در سال جدید قانون اخیر التصویب اداره مهاجرت میگوید دانمارک روی ویزای تحصیلی ویزای همزمان همراه صادر میکند.

ویزا و مجوز اقامت جهت تحصیل در دانمارک

در ابتداء باید دانست که نوع ویزای مورد نیاز برای تحصیل در دانمارک به مدت تحصیل متقاضیان بستگی دارد. بر این اساس، دو گزینه متفاوت ویزا و یا مجوز در اختیار متقاضیان خارجی به شرح زیر وجود دارد:

نوع ویزا یا مجوز شرایط
ویزای توریستی (Tourism Visa)= ویزای C شنگن ویژه تحصیل برای مدت کمتر از 3 ماه
مجوز اقامتی (Residence Permit)= ویزای D شنگن ویژه تحصیل برای مدت بیش از 3 ماه

برای تحصیل در دانمارک و پیش از ورود به این کشور باید به عنوان یک شهروند غیراروپایی درخواست مجوز اقامت در این کشور را داد. توصیه می شود که این کار 3 ماه قبل از ورود به دانمارک صورت گیرد. برای دریافت مجوز اقامت، باید به صورت کتبی ثابت شود که اولا فرد مسلط به زبان انگلیسی یا دانمارکی است و ثانیا تمکن مالی برای اقامت در کشور دانمارک را دارا می باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی دانمارک

با توجه به توضیحات فوق، تمامی متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا در سال 2022 برای تحصیل در دانمارک نیاز به اخذ ویزا دارند. بر این اساس، اکنون می توان با ارائه مدارک زیر به سفارت دانمارک نسبت به درخواست ویزای تحصیلی دانمارک (مجوز اقامت) اقدام نمود:

 • نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • مدرک مهارت زبان (دانمارکی یا انگلیسی بسته به زبان تحصیلی)
 • گواهی اثبات تمکن مالی برای زندگی در دانمارک (با فرض 1000€ (یورو) در ماه و پرداخت شهریه ترم اول و یا ارائه صورت حساب بانکی در طی 3 ماه اخیر)
 • برخورداری از بیمه سلامت
 • کارت خوابگاه یا اجاره نامه
 • پاسپورت معتبر
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

با دریافت مجوز اقامت از نمایندگی دانمارک که قبل از ورود به این کشور انجام می شود، اکنون میتوان به دانمارک سفر کرد. پس از ورود به این کشور و در اسرع وقت باید اقدام به ثبت آن مجوز در سیستم (CPR) کرده و یک کد دریافت نمود. اکنون با این شماره شناسایی دانمارکی (Danish ID Number) می توان حساب بانکی باز کرد و از سایر خدمات بهره مند شد.

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

تحصیلات عالیه در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا/ EEA و سوئیس و برای دانشجویانی که در برنامه مبادله شرکت می کنند رایگان است و اما برای سایر دانشجویان، دوره سالانه بین 6000€ تا 16000€ (یورو) هزینه در بر خواهد داشت که بستگی به رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی دارد. اما هزینه های زندگی در دانمارک تا حدود زیادی وابسته به سبک زندگی افراد می باشد. ولی در دانمارک نیز مانند هر کشور دیگری، یک مقدار حداقلی وجود دارد که مبتنی بر سبک زندگی دانشجویی اعلام گردیده است. این هزینه برای هر نفر در سال 2022 در حدود 1600€ (یورو)‌ در ماه است. این هزینه شامل بخش های مختلفی می شود که هر کدام، سهمی را به خود اختصاص می دهد.

سهم هزینه های زندگی در دانمارک به چه صورت است:

پارامتر سهم هزینه
هزینه اسکان 30%
هزینه خوراک 35%
هزینه پوشاک 5%
هزینه حمل و نقل 13%
هزینه انرژی 7%
سایر 10%

تحصیل رایگان در دانمارک فرصتی بی نظر بوده است که امروزه دیگر در اختیار دانشجویان ایرانی و به طور کلی غیر اروپایی وجود ندارد. تا چندی پیش، همه دانشجویان در این کشور به صورت کاملا رایگان به ادامه تحصیل می پرداختند اما امروزه این امکانی است که تنها در اختیار دانشجویان اروپایی قرار دارد.

بورسیه های تحصیل در دانمارک

تعدادی از بورس های تحصیلی و کمک های مالی از موسسات و طرح های دولتی قابل دسترسی است. برخی از اصلی ترین بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در این کشور عبارتند از:

 • Erasmus
 • Erasmus Mundus /Joint
 • Master Degree
 • Fulbright Commission
 • The Danish Government Scholarships under the Cultural Agreements
 • Danish government scholarships for highly qualified non-EU /EEA students
 • (The Danish State Educational Support (SU

معرفی دانشگاه های معروف دانمارک

نظام تحصیلی در دانمارک بر خلاف یک سری کشورهای اروپایی دیگر٬ رایگان نیست اما سطح علمی در این دانشگاه ها آنقدر بالاست که همه ساله افراد زیادی از سرتاسر دنیا برای تحصیل به دانمارک می آیند. در واقع دانمارک چند سال است که به عنوان شادترین کشور دنیا شناخته می شود و در حال حاضر بهترین راه اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل در یکی از دانشگاه های واقع در خاک آن است. در جدول ذیل به برترین دانشگاه های دانمارک در سال 2022 اشاره شده است:

رنکینگ سال 2022 دانشگاه سال تاسیس
76 دانشگاه کپنهاگن 1479
147 دانشگاه آراهوس 1928
103 دانشگاه فنی مهندسی دانمارک 1829
305 دانشگاه آلبورگ 1974

با بررسی تعداد دانشجویان در دانشگاه های دانمارک نیز می توان دریافت که کدام دانشگاه های این کشور شرایط بهتری در دید عموم از نظر علمی دارند و اقبال عمومی با کدامیک از دانشگاه های این کشور است.

تعداد دانشجویان در دانشگاه های مختلف دانمارک

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دانمارک

برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک ابتدائا باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفت. در هر کدام از دانشگاه های دانمارک مدارک خاصی برای اعطای پذیرش به دانشجویان تعیین شده است؛ منتهی مهم ترین این مدارک عبارت هستند از:

 • CV که باید شامل دستاوردهای تحصیلی و کاری فرد باشد.
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان دانمارکی یا انگلیسی
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی دانشجو یا والدین وی مبنی بر پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک باشد.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا همان application fee

اقامت پس از تحصیل در دانمارک بهمراه خانواده!

دولت دانمارک از فارغ التحصیلان خارجی از دانشگاه های این کشور که خواستار اقامت و کار در دانمارک هستند با ارائه کارت اقامت ویژه ای بنام Establishment Card حمایت می کند. این کارت مخصوص فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری (PhD) از دانشگاه های دانمارک می باشد. از مزایای این کارت اقامتی فارغ التحصیلان خارجی در کشور دانمارک 2022 عبارتند از:

مزایای کارت اقامت دانمارک

متقاضیان تحصیل در دانمارک می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند و از شرایط جدید مهاجرت به دانمارک در سال 2022 مطلع شوند. چرا که دانمارک علاوه بر این که چندین سال متوالی شادترین کشور دنیا شناخته شده در ژانویه 2022 آمار بیکاری آن تنها 4.85% بوده و این بدان معناست که هم دانشجو و هم همراه وی به راحتی می توانند شغل مناسبی پیدا کنند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در دانمارک

متقاضیان تحصیل در دانمارک در سال 2022 با موارد زیر مواجه می شوند:

 • چرا تحصیل در دانمارک با استقبال مواجه شده است؟ وجود دانشگاه ها با رنکینگ بالا، امکان کار پاره وقت، اخذ اقامت پس از تحصیل، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و تحصیل در کشوری با مناظر فوق العاده از مزایای دانمارک میباشد.
 • شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک چیست؟ مدرک تحصیلی معتبر و گواهی دال بر مدرک زبان از مواردی می باشد که افراد باید حتما مدرک زبان انگلیسی یا دانمارکی داشته باشند. اخذ پذیرش نهایی از دیگر موارد حائز اهمیت می باشد.
 • هزینه تحصیل در دانمارک چقدر است؟ میزان شهریه در این کشور بسته به مقطع و رشته تحصیلی متغیر می باشد. در مجموع میزان شهریه به مقدار 6000€ الی 16000€ (یورو) در هر سال می باشد.
 • مدرک زبان لازم برای تحصیل در دانمارک چیست؟ بسته به مقطع تحصیلی مدرک زبان مورد نیاز متغیر می باشد. برای مقطع لیسانس آیلتس 6 و برای فوق لیسانس آیلتس 6.5 نیاز است.
 • شرایط تحصیل دکتری در دانمارک چیست؟ برای تحصیل دکتری علاوه بر معدل تحصیلی بالا افراد نیاز به آیلتس 7، مقاله های بین المللی و اخذ پذیرش از استاد راهنما دارند.
4.9/5 - (16 امتیاز)

4 دیدگاه برای “تحصیل در دانمارک

 1. Shadab گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما. ببخشید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق در دانمارک آیا قبل از شروع دوره می توانم دوره زبان دانمارکی بگیرم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   میشه برای دوره زبان دانمارکی اقدام کرد برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 2. آراد گفت:

  سلام و وقت بخیر برای کشور دانمارک ویزای همزمان به خانوادم یعنی همسر و دو فرزندم میدن من ۳۶ سالم هست و معدل ۱۳/۸۳رشته حقوق برام مهمه که بچه ها و همسرم همزمان با خودم ویزا بگیرن ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   رزومه تون رو برای من بفرستید و اینکه بفرمائید از چه روشی میخواین اقدام کنید برای مهاجرت به دانمارک؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :