مهاجرت تحصیلی دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک از گزینه های ارزنده تحصیلی در خارج از کشور است که اهمیت آن با توجه به وضعیت مطلوب آن در دنیای امروز به خوبی گویای مسئله می باشد. کشور دانمارک یکی از اعضای حوزه اسکاندیناوی و نوردیک در شمال اروپا می باشد. سابقا این کشور کمتر مورد توجه بود و معمولا مهاجران خارجی، چه برای تحصیل و چه کار و چه هر دلیل دیگری، همسایه جنوبی آن یعنی کشور آلمان را انتخاب می کردند. دانمارک کشوری کمتر توسعه یافته بود که با توجه به موقعیت جغرافیایی اش آب و هوای سردتری نیز داشت و مجموعا انگیزه کافی و فراگیر برای مهاجرت به آن وجود نداشت.

اما در دهه های اخیر، این کشور شاهد تغییرات گسترده ای بوده و توانسته که توسعه ای همه جانبه را در تقریبا همه زمینه ها تجربه نماید و جایگاه والایی را به دست آورد. رشد این کشور به گونه ای بوده و اکنون در جایگاهی است که دیگر، متقاضیان مهاجرت نمی توانند به راحتی و به نفع همسایه اش از کنار آن بگذرند.

سعی خواهیم کرد در همین نگارش به پرسش های دانشجویان پاسخ دهیم:

 • مزایای تحصیل در دانمارک چیست؟
 • شرایط تحصیل در دانمارک چیست؟
 • هزینه های تحصیل در دانمارک چقدر است؟

اینفوگرافیک تحصیل در دانمارک

چرا کشور دانمارک؟

همانطور که ذکر شد کشور دانمارک طی برنامه ای موفق، توانسته است رشد خیره کننده و توسعه ای همه جانبه را بیابد و امروزه به جایگاه والایی دست یابد؛ تا جایی که مبتنی بر آمارهای رسمی، یکی از ده کشور برتر دنیا برای زندگی می باشد. از جمله، نظام آموزشی این کشور از استاندارد بالایی برخوردار است و از این جهت، یکی از مقاصد مهاجران تحصیلی در دنیا گردیده است.

شما زندگی در دانمارک را ارزان نخواهید یافت؛ با این حال، اگر شما منطقی باشید و از عادات و رفتارهای مردم محلی پیروی کنید و البته قدری نیز اهل قناعت و صرفه جویی باشید، بودجه شما کفاف هزینه هایتان را به عنوان یک دانشجو خواهد داد.

در دانمارک توجه جدی به نفع عمومی وجود دارد. آزادی فردی، فرصت های برابر، احترام و مدارا، ارزش های اساسی این جامعه هستند. در زندگی در جامعه دانمارکی، می توانید از یک سبک زندگی متعادل بین کار و فراغت لذت ببرید. و نیز در حالی که یک احترام بزرگی برای اجتماع وجود دارد اما همچنین یک تاکید قوی بر آزادی های فردی و فرصت به منظور پیگیری و تحقق قابلیت های فردی وجود دارد.

ویزگی های جامعه دانمارکی:

 • آزادی فردی
 • فزصت های برابر
 • احترام متقابل
 • مدارای اجتماعی

شرایط تحصیل در دانمارک

کشور دانمارک دارای نظام آموزشی توسعه یافته و پیشرفته ای است و دانشگاه های آن جزء بهترین دانشگاه های دنیا می باشند. در دانمارک بطور کلی چند دسته موسسه آموزش عالی وجود دارد: دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، کالج های دانشگاهی، و مدارس آموزش و تربیت دریایی. البته آکادمی های کسب و کار دانمارکی را نیز باید به اینها افزود.

در این موسسات آموزش عالی نیز بطور کلی چند دسته برنامه تحصیلی وجود دارد: مدارج کارشناسی و کارشناسی ارشد، پی.اچ.دی و پژوهش، برنامه های مبادله ای، برنامه های کوتاه مدت و مدارس تابستانی. این برنامه ها با رویکردهای مختلفی طراحی گردیده است و متقاضی باید پیش از انتخاب برنامه تحصیلی، ابتدا تصمیم بگیرد که هدف نهایی او چیست و با توجه به هدفش یکی از برنامه های فوق را انتخاب نماید. کشور دانمارک از معدود کشورهایی است که دوره هایی تحت عنوان تاپ-آپ (TOP-UP DEGREE) دارد. در بعضی از برنامه ها دانشجویان امکان ادامه تحصیلات عالیه خود را در سطح کارشناسی به روش فوق العاده دارند.

سیستم آموزش عالی در دانمارک شامل موارد زیر است:

موسسات تجاری ارائه دهنده برنامه های دوره های کوتاه برای 1.5 تا 2 سال
کالج های دانشگاهی ارائه دهنده برنامه های دوره های متوسط
دانشگاه ها ارائه دهنده دوره های طولانی (سیکل اول: کارشناسی، سیکل دوم: کارشناسی ارشد و سیکل سوم: دکتری)
موسسات سطح دانشگاهی برای تحصیلات در هنر ارائه دهنده دوره های طولانی در معماری، طراحی، فیلم، هنرهای عالی، موسیقی و هنرهای اجرایی

مهاجرت تحصیلی به دانمارک

برای تحصیل در دانمارک مانند هر کشور دیگری نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی دانمارک می باشد که هر یک از این دو، نیازمند الزامات عمومی و تخصصی خویش می باشند. مهم ترین الزامات اخذ پذیرش تحصیلی عبارتند از داشتن مدرک تحصیلی معتبر و نیز مدرک زبان. شایان ذکر است که برنامه های تحصیلی در این کشور هم به زبان دانمارکی (دنیش) و هم به زبان انگلیسی وجود دارد که متقاضی می تواند از بین آن دو انتخاب نماید. مهم ترین الزامات اخذ ویزای تحصیلی نیز عبارتند از در اختیار داشتن پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی معتبر و نیز داشتن تمکن مالی به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در طول مدت تحصیل.

ویزا و مجوز اقامت جهت تحصیل در دانمارک

در ابتداء باید دانست که نوع ویزای مورد نیاز برای تحصیل در دانمارک به مدت تحصیل متقاضیان بستگی دارد. بر این اساس، دو گزینه متفاوت ویزا و یا مجوز در اختیار متقاضیان خارجی به شرح زیر وجود دارد:

نوع ویزا یا مجوز شرایط
ویزای توریستی (Tourism Visa)= ویزای C شنگن ویژه تحصیل برای مدت کمتر از 3 ماه
مجوز اقامتی (Residence Permit)= ویزای D شنگن ویژه تحصیل برای مدت بیش از 3 ماه

برای تحصیل در دانمارک و پیش از ورود به این کشور باید به عنوان یک شهروند غیراروپایی درخواست مجوز اقامت در این کشور بدهید. توصیه می شود که این کار 3 ماه قبل از ورود به دانمارک صورت گیرد.

برای دریافت مجوز اقامت، باید به صورت کتبی ثابت کنید که اولا مسلط به زبان انگلیسی یا دانمارکی هستید و ثانیا تمکن مالی برای اقامت در کشور دانمارک را دارید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت دانمارک

با توجه به توضیحات فوق، اکثر متقاضیان خارجی نیازمند مجوز اقامت دانمارک هستند. بر این اساس، اکنون می توان با ارائه مدارک زیر به سفارت دانمارک نسبت به درخواست ویزای تحصیلی دانمارک (مجوز اقامت) اقدام نمود:

 • نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • مدرک مهارت زبان (دانمارکی یا انگلیسی بسته به زبان تحصیلی)
 • گواهی اثبات تمکن مالی برای زندگی در دانمارک (با فرض 10000 EUR یورو در ماه و پرداخت شهریه ترم اول و یا ارائه صورت حساب بانکی در طی 30 روز اخیر)
 • برخورداری از بیمه سلامت
 • کارت خوابگاه یا اجاره نامه
 • پاسپورت معتبر
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

با دریافت مجوز اقامت از نمایندگی دانمارک که قبل از ورود به این کشور انجام می شود، اکنون میتوان به دانمارک سفر کرد. پس از ورود به این کشور و در اسرع وقت باید اقدام به ثبت آن مجوز در سیستم (CPR) کرده و یک کد دریافت نمود. اکنون با این شماره شناسایی دانمارکی (Danish ID Number) می توان حساب بانکی باز کرد و از سایر خدمات بهره مند شد.

ویزا و مجوز اقامت جهت تحصیل در دانمارک

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

تحصیلات عالیه در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا/ EEA و سوئیس و برای دانشجویانی که در برنامه مبادله شرکت می کنند رایگان است و اما برای سایر دانشجویان، دوره سالانه بین 6000 تا 16000 یورو هزینه دارد که بستگی به رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی دارد. اما هزینه های زندگی در دانمارک نیز اولا تا حدود زیادی وابسته به سبک زندگی افراد می باشد ولی در دانمارک نیز مانند هر کشور دیگری، یک مقدار حداقلی وجود دارد که مبتنی بر سبک زندگی دانشجویی اعلام گردیده است. این هزینه برای هر نفر چیزی در حدود 1000 € در ماه است. این هزینه شامل بخش های مختلفی می شود که هر کدام، سهمی را به خود اختصاص می دهد.

سهم هزینه های زندگی در دانمارک به چه صورت است:

هزینه اسکان 30 %
هزینه خوراک 35 %
هزینه پوشاک 5 %
هزینه حمل و نقل 13 %
هزینه انرژی 7 %
سایر 10 %

بورسیه های تحصیل در دانمارک

تعدادی از بورس های تحصیلی و کمک های مالی از موسسات و طرح های دولتی قابل دسترسی است. برخی از اصلی ترین بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در این کشور عبارتند از:

 • Nordplus
 • Erasmus
 • Erasmus Mundus/Joint
 • Master Degree
 • Fulbright Commission
 • The Danish Government Scholarships under the Cultural Agreements
 • Danish government scholarships for highly qualified non-EU/EEA students
 • (The Danish State Educational Support (SU

مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند شما متقاضیان تحصیل در دانمارک را جهت مهاجرت به دانمارک از راه های پربازده راهنمایی کنند. با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *