ویزای تحصیلی

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

برای ادامه زندگی در یک کشور اروپایی، تحصیل در سوئد یکی از راه های مهاجرتی می باشد که هر ساله مورد توجه بسیاری از متقاضیان ایرانی است. یکی از بزرگترین تصمیم گیری ها برای مهاجرت از طریق تحصیل، انتخاب کشور مناسب می باشد. با توجه به این موضوعات، فرد باید تمامی موارد در این خصوص را به بهترین وجه تحت بررسی قرار دهد. سوئد به دلیل سیستم آموزش مستقل، یکی از پیشتازان بین­ المللی در امر آموزش بحساب می ­آید. مهاجرت دانشجویان بین ­المللی در حال تحصیل به سوئد روند صعودی به خود گرفته است. مؤسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی دارد تا اطلاعاتی در مورد کشور سوئد، نظام آموزشی این کشور، ویزای تحصیلی سوئد و سایر مسائل مهم در اختیار متقاضیان گرامی که قصد تحصیل در سوئد را دارند، ارائه دهد. در همین راستا سوالات زیادی نیز وجود دارد؛ مانند اینکه:

 • آیا تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان ممکن است؟
 • اتواع مقاطع تحصیلی و شرایط تحصیل در هر کدام مقطع چگونه است؟
 • شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد در سال 2024 چیست؟
 • آیا امکان اخذ ویزای همراه با ویزای دانشجویی برای ایرانیان وجود دارد؟
 • برترین دانشگاه های سوئدی کدامند؟
 • شرایط تحصیل پزشکی در سوئد چگونه است؟
 • آیا سوئد جای خوبی برای تحصیل پزشکی است؟

سیستم آموزشی کشور سوئد

آموزش برای کودکان بین سنین 7 تا 16 سالگی در کشور سوئد اجباری می­ باشد. از 2 سالگی امکان ثبت نام کودکان در دوره های پیش دبستانی وجود دارد. حضور در مدارس همگانی برای کودکان بین 6 الی 15 یا 7 الی 16 سال بصورت اجباری میباشد. در سوئد بیشتر مدارس، تحت نظر شهرداری ها می ­باشند. البته مدارس مستقل دولتی نیز در این کشور وجود دارند. مدارس شبانه روزی دارای شهریه نیز به تعداد بسیار کمی در سوئد وجود دارد که نام آنها مدارس خصوصی می­ باشد.


سیستم آموزشی این کشور، بر مبنای یک دوره آموزش ابتدایی اجباری 9 ساله یا Grundskola می ­باشد. پس از اتمام، دوره­ اختیاری Gymnasieskola وجود دارد که به مدت 3 سال زمان می برد و شامل آموزش عالی و حرفه ای است. دانشجویان می­ توانند از طریق دانشگاه­ های دولتی یا کالج پس از اتمام دوره متوسطه جهت دریافت مدرک آکادمیک اقدام کنند. در سوئد، یکسال سال تحصیلی بصورت دو ترم پاییزه (اواخر ماه آگوست تا اواسط ماه ژانویه) و بهاری (اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن) برگزار می­شود.

اینفوگرافیک تحصیل در سوئد

مهاجرت تحصیلی سوئد

سوئد به پایتختی شهر زیبای استکهلم یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی واقع در شمال اروپاست. کشوری که برای مهاجرت به آن روش های گوناگونی وجود دارد. که یکی از شناخته ترین و آسانترین روش های مهاجرتی به این کشور روش تحصیل در سوئد می باشد. در نمودار زیر می توان با انواع شیوه های رایج برای مهاجرت به سوئد 2024 آشنا شد. روش هایی که منجر به اخذ اقامت کشور سوئد می گردد:

مسیرهای دریافت اقامت در کشور سوئد

اما چرا مهاجرت تحصیلی به سوئد؟ به دلیل کیفیت بالای آموزشی، دانشگاه های برتر، فرآیند پذیرشی آسان، امکانات و فرصت های حمایت دانشجویی، هزینه مقرون به صرفه، مدارک آکادمیک معتبر و غیره تحصیل در سوئد پیشنهاد می شود. اما برای مهاجرت تحصیلی در سوئد متقاضیان ضمن تهیه مدارک لازم و اطلاع از مهلت پذیرش بایستی دو اقدام اساسی و مهم زیر را انجام دهند:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد Admission
 • درخواست ویزای تحصیلی سوئد Student Visa

مراحل تحصیل در سوئد

برای مهاجرت و کسب اقامت تحصیلی سوئد باید 6 گام اصلی را برداشت:

 1. درباره دوره ها و دانشگاه های مختلف تحقیق کنید.
 2. یک دوره تحصیلی را انتخاب کنید.
 3. مدارک مورد نیاز برای پذیرش را مهیا کنید.
 4. درباره بورس تحصیلی تحقیق کنید.
 5. تا نیمه ژانویه نسبت به ارسال درخواست پذیرش اقدام کنید.
 6. درخواست بورسیه برای یک موسسه سوئدی بدهید.

شرط معدل برای تحصیل در سوئد

کلا فرآیند پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد بسیار آسان است. و متقاضیان برای شروع پروسه درخواست خود ابتداء بایستی به وب سایت UniversityAdmission.se مراجعه کرده و بعد از انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی خودشان مدارک ضروری جهت اینکار را تهیه نمایند. و اما شرایط تحصیل در سوئد 2024 نیز ممکن است بسته به نوع دانشگاه و یا کورس تحصیلی دانشجویان متفاوت باشد. ولی در حالت کلی شرایط تحصیل در سوئد را می توان در قالب دو دسته زیر مورد ارزیابی قرار داد:

شرایط خاص تحصیل در سوئد

شرایط عمومی که مربوط به کلیه متقاضیان تحصیل در سوئد می باشد. اما شرایط اختصاصی پذیرش تحصیلی در سوئد ممکن است بسته به برنامه تحصیلی متقاضیان و مقطعی که آنها قرار دارند متفاوت باشد. اما شاید این سوال مهم نیز مطرح شود که معدل کل GPA لازم برای تحصیل در سوئد باید چقدر باشد؟ در ین مورد نیز بایستی توجه کنید که شرط معدل برای تحصیل در سوئد ممکن است به صورت زیر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد:

 • GPA لازم برای تحصیل در دانشگاه گوتنبورگ: 2.8
 • GPA لازم برای تحصیل در مدرسه اقتصاد استکهلم: 3.5
 • GPA لازم برای تحصیل در دانشگاه لوند سوئد: 2.8
 • GPA لازم برای تحصیل در دانشگاه استکهلم: 2.8
 • GPA لازم برای تحصیل در موسسه کارولینسکا: 2.8
 • GPA لازم برای تحصیل در دانشگاه آپسالا: 3.0

شرایط سنی تحصیل در سوئد

یکی از مهم ترین امتیازهایی که تحصیل در این کشور می تواند برای شهروندان خارجی به همراه داشته باشد نبود محدودیت سنی ست. سوئد حساسیت کمی روی محدودیت سنی دارد و اکثر علاقمندان به تحصیل می توانند در این مسیر گام بردارند. در برخی از رشته های تحصیلی از جمله گروه پزشکی حساسیت ها بیشتر است. افرادی که بیش از 25 سال سن دارند، برای تحصیل در این رشته با چالش روبرو خواهند شد.

شرایط سنی تحصیل در سوئد به گونه ای است که دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد محدودیتی نخواهند داشت. با سن بالای 40 سال نیز می توان به دریافت پذیرش و حتی ویزای تحصیلی این کشور امید داشت. این در حالی است که در اکثر کشورهای جهان، محدودیت های سنی شدیدی وجود دارد.

نظام آموزشی متفاوت کشور سوئد

نظام آموزشی کشور سوئد به گونه ای است که معمولاً یک درس در زمان معین (معمولاً چند هفته) آموزش داده شده سپس امتحان گرفته می ­شود و بعد از آن شروع به آموزش درس بعدی می­ کنند. این روش آموزش متفاوت نسبت به بقیه کشورها می باشد. در سایر کشورها در طول یک ترم چند درس آموزش داده می ­شوند؛ بطور مثال دانشجو باید در یک ترم 20 هفته ای، 5 درس را به روش 4 هفته ای آموزش ببیند و امکان این وجود دارد که در بعضی برنامه های خاص دانشجو مجبور به آموزش چند درس بطور همزمان شود. در این میان از معروفترین برنامه های تحصیلی در دانشگاه های سوئدی در سال 2024 می توان به رشته های زیر اشاره نمود:

 • فنی و مهندسی
 • پزشکی
 • کامپیوتر
 • علوم انسانی
 • مطالعات محیطی
 • مطالعات فرهنگی
 • حقوق
 • معماری
 • ریاضیات

تحصیل در مدارس سوئد

تحصیلات عالی در سوئد

دانشگاه universitet و کالج دانشگاهی högskola دو دسته تشکیل دهنده مؤسسات آموزش عالی کشور سوئد می ­باشند. تفاوت این دو مؤسسه در ارائه مدرک PhD می باشد. دانشگاه­ ها مجاز به ارائه مدرک می ­باشند ولی اکثر کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند. امکان ارائه این مدرک توسط بعضی از کالج های دانشگاهی وجود دارد. در دانشگاه­ ها و کالج های دانشگاهی تفاوتی در اعطای مدارک لیسانس و فوق لیسانس وجود ندارد. تعداد زیادی از کالج های دانشگاهی را دانشگاه خطاب می­ کنند. آموزش عالی در کشور سوئد از استاندارد آموزش آکادمیک اروپایی یا Bologna process تبعیت می کند و مشتمل بر سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می ­باشد که شرایط هر کدام را در جدول زیر مشاهده می نمائید:

دوره تحصیلیمدت تحصیلتعداد واحدشروع سال تحصیلی
مقطع کارشناسی3 سال180 ECTSپاییز
مقطع کارشناسی ارشد2 سال120 ECTSپاییز
مقطع دکتری (PhD)4 سال120 ECTSپاییز

اعزام دانشجو به سوئد در سالهای اخیر

مزایای تحصیل در سوئد در سال 2024

مهاجرت تحصیلی به سوئد در سال 2024، دو مزیت عمدا دارد که بیش از سایر مزایا، توجهات را به خود معطوف داشته است:

 1. امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور با سطح زبان پایین
 2. امکان اخذ ویزای همراه همزمان با ویزای نفر اصلی

البته عوامل دیگری نیز می تواند در این انتخاب سهیم باشد اما این دو عامل، انگیزه اصلی بسیاری از ایرانیان در سال های اخیر برای مهاجرت تحصیلی به سوئد بوده است. البته می توان گفت در سال اخیر شرایط کمی متفاوت از سال های گذشته است. بهتر است هر دانشجویی قبل از هر اقدامی، با یک شخصی که در این زمینه علم و تخصص دارد مشورت نماید. زیرا هر شخصی دارای ابزار مهاجرتی خاصی است و عوامل دیگری نیز در موفقیت شخص تاثیر گذار است.

دلیل اصلی سختگیری برای ویزای تحصیلی سوئد این است که افراد زیادی در سال های اخیر پس از ورود با ویزای تحصیلی به سوئد جهت اخذ اقامت غیر قانونی درخواست داده اند. در حال حاضر اخذ این ویزا نیاز به ظرافت خاصی دارد که نقش یک وکیل کار کشته برای موفقیت بسیار حیاتی است. البته لازم به ذکر است همچنان در سال 2024 سوئد از معدود کشورهایی است که بعضا ویزای همراه صادر می کند.

تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

زبان تدریس در سوئد هم به زبان سوئدی است و هم به زبان انگلیسی؛ اما باید دانست اگر ما برای تحصیل در مقطع کارشناسی وارد این کشور می شویم عموم برنامه ها نیاز به دانش زبان سوئدی دارد. دانشجویان خارجی این فرصت را دارند که این زبان را در داخل این کشور آموزش ببینند. دانشجویان می بایست ابتدا دانش زبان انگلیسی خود را حداقل در سطح آیلتس آکادمیک 5.5 دارا باشند و پس از ورود به آن کشور اگر برنامه تحصیلی شما به زبان سوئدی است این فرصت را دارید تا قبل از شروع برنامه تحصیلی تان زبان سوئدی را آموزش ببینید. زبان تحصیل در کشور سوئد شامل موارد زیر می شود:

مقطع کارشناسیمقطع تحصیلات تکمیلی
سوئدیسوئدی و انگلیسی

سطوح مختلف آموزشی در سوئد

تحصیل در سوئد، سطوح مختلفی را شامل می شود:

 • سطح پایه
 • سطح پیشرفته
 • سطح دکتری

سطح پایه – پس از پایان دوره دبیرستان، فرد واجد پذیرش در این سطح می­ شود. دیپلم دانشگاهی که مدت 2 سال زمان می برد و شامل 120 واحد می­ باشد و لیسانس که 3 سال زمان می ­برد و شامل 180 واحد می­ باشد. این ها مدارکی هستند که در این سطح به دانشجو پس از اتمام دوره مورد نظر ارائه می­ شود.

سطح پیشرفته – دانشجو پس از اتمام سطح پایه و اخذ مدرک لیسانس، واجد پذیرش در این سطح می­ شود. مدرک کارشناسی­ ارشد به مدت یکسال و 60 واحد (همراه با پایان نامه)، مدرک کارشناسی ارشد به مدت دو سال و 120 واحد (همراه با پایان نامه)، از مدارکی هستند که در این سطح به دانشجو پس از اتمام دوره مورد نظر اعطا می­ شود.

سطح دکتری – در صورت اخذ یکی از مدارک سطح پیشرفته، یا 4 سال تحصیلات بطور تمام وقت با حداقل یکسال تحصیلات در سطح پیشرفته، یا داشتن مدرک برابر آن از سایر کشورها، دانشجو واجد پذیرش در این سطح می ­شود. لیسانسیه که به مدت 2 سال زمان می ­برد و دارای 120 واحد می­ باشد، دکتری که 4 سال زمان می­ برد و 240 واحد دارد، مدارکی هستند که در این سطح پس از پایان دوره مورد نظر به دانشجو اعطا می­ شوند.

تحصیل دوره زبان در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

فرد برای ورود مستقیم به برنامه کارشناسی ارشد در سوئد نیاز به آیلتس آکادمیک سطح 6.5 خواهد داشت. اما دقیقا نقش انتخاب سوئد از همینجا پر رنگ می شود. اکثر دانشجویانی که برای تحصیل در این مقطع اقدام می کنند می توانند با آیلتس آکادمیک 5.5 از دانشگاه های این کشور به صورت مشروط پذیرش دریافت نمایند. دانشجویان می توانند در دوره های 6 یا 9 ماهه زبان در این کشور قبل از ورود به برنامه تحصیلی شرکت کرده و پس از رساندن سطح زبان به آیلتس 6.5 وارد برنامه اصلی شوند.

البته نحوه پذیرش در هر کالج یا دانشگاه برای دوره های زبان انگلیسی قبل از برنامه اصلی شاید مخصوص به خود باشد اما آیلتسی که فرد ارائه می دهد به طور میانگین نباید کمتر از 5.5 بوده و متقاضی در همه مهارت ها نمره بالای 5 باید دارا باشد. دانشجویان در دوره های کوتاه به همراه ارتقای مهارت های میان فردی، امتحانات مکرر مهارت های تحقیقاتی و تفکر انتقادی همچنین ارتباطات آزاد بین اساتید و دانشجویان صورت می گیرد را آموزش می بینند، تعداد کالج ها و دانشگاه­ های این کشور به 53 می­ رسد.

تحصیل پزشکی در سوئد 2024

در ابتداء باید گفت که سوئد در زمینه آموزش پزشکی یکی از کشورهای پیشرو اروپا محسوب می شود و شاهد این مدعا نیز وجود دانشگاه معروف و پرطرفداری مثل موسسه کارولینسکا می باشد.

 

در واقع دانشجویان بین المللی در کشور سوئد از این امکان برخوردارند که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی نیز ادامه دهند. مثلا همان موسسه کارولینسکا برنامه های فوق لیسانس و PhD خودش را به زبان انگلیسی ارائه می کند. از دیگر دانشگاه های برتر برای تحصیل رشته پزشکی در سوئد 2024 نیز می توان به دانشگاه های لوند و آپسالا اشاره نمود. اما برای تحصیل رشته پزشکی در سوئد 2024 تامین شرایط سه گانه زیر لازم است:

شرایط سه گانه تحصیل رشته پزشکی در سوئد

در ضمن برای اثبات مهارت زبان انگلیسی نیز ارائه مدرک زبان با شرایط زیر الزامی است:

آزمون زبان انگلیسینمره لازم
IELTS6.5
TOEFL90

پذیرش دانشجوی پزشکی در سوئد محدودیت سنی هم دارد و سن متقاضیان حتما بایستی بین حداقل 17 سال و حداکثر 25 سال باشد. اما موضوع مهم دیگر در اینباره مربوط به هزینه تحصیل پزشکی در سوئد 2024 می باشد.

هزینه هاهزینه در سال به واحد پول سوئد (کرون)
شهریه85000-95000 SEK/ year
اقامت40000-55000 SEK/ year
غذا9600-10800 SEK/ year
کتب و ملزومات درسی9000 SEK/ year
حمل و نقل7200-8400 SEK/ year
هزینه تلفن و اینترنت3600 SEK/ year
مخارج متفرقه18000 SEK/ year

آخرین قوانین تحصیل پزشکی در سوئد

امکان تحصیل در سوئد به صورت رایگان

طبق فرآیند بولونیا که میان نظام های آموزشی کشورهای اتحادیه اروپا برقرار گردیده تحصیل اتباع اتحادیه اروپا در سایر کشورهای اروپایی و در دانشگاه های دولتی بدون پرداخت شهریه صورت می گیرد. البته برخی کشورها نظیر آلمان، اتریش و نروژ همچنان شرایط تحصیل رایگان را حتی برای خارج از اتحادیه اروپا دارا هستند. کشور سوئد نیز تا سال 2011 از همچین قانونی تبعیت می کرد که تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاهی این کشور برای اتباع ایرانی نیز رایگان بود. اما در حال حاضر تنها در مقطع دکتری امکان تحصیل رایگان در سوئد برای دانشجویان خارجی وجود دارد. در فهرست زیر رتبه بندی برخی از بهترین دانشگاه های سوئدی در سال 2024 بیان شده است:

دانشگاه هاTimes Higher Education Ranking (2024)Shanghai Jiao Tong University Ranking (2024)TopUniversities Ranking (2024)U.S. News & World Report Ranking (2024)
موسسه کارولینسکا393751
دانشگاه لوند116151-20085112
دانشگاه آپسالا13182105127
دانشگاه استکهلم17698118127
دانشگاه گوتنبرگ185101-150187146
موسسه سلطنتی فناوری KTH201201-30073240

امکان تحصیل در سوئد به صورت رایگان

شهریه دانشگاه ها در سوئد

تحصیل در سوئد در سال 2024 برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA در سوئد تقریبا رایگان است. هزینه ای که به دانشگاه­ها پرداخت می ­شود بستگی به مؤسسه دارد ولی بطور معمول صد یورو می­ باشد. سایر کشورهایی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا یا EEA نیستند برای تحصیل در سوئد باید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند. شهریه دانشگاه ها در این کشور سالانه بین 7500€ الی 25500€ (یورو)‌ می باشد. مثلاً شهریه رشته هایی مانند حقوق، انسان شناسی و علوم اجتماعی 9700€ (یورو)، علوم طبیعی 15000€ (یورو) درسال می باشد. هزینه تحصیل در کشور سوئد در سال 2024 به طور خلاصه در جدول ذیل بیان گردیده:

پارامترشرح
برای شهروندان سوئدرایگان
برای شهروندان اعضای اتحادیه اروپارایگان
برای شهروندان سایر کشورهاغیر رایگان

هزینه زندگی در سوئد

میزان هزینه زندگی در سوئد برای یک زندگی دانشجویی در سال 2024 برای هر نفر ماهانه بین 860€ الی 970€ (یورو) می­ باشد. این مقدار نسبت به کشورهای اروپایی دیگر کمی بیشتر است. هزینه تقریبی زندگی در شهرهای دانشجویی سوئد شامل گوتنبرگ و استکهلم 1200€ (یورو)، لینشوپینگ و لوند 1000€ (یورو) و اوپسالا 950€ الی 1000€ (یورو) در ماه می­ باشد. حدود 40% از هزینه های دانشجویان را هزینه محل اقامت آنها تشکیل می­ دهد. اگر فرد بتواند با یک دانشجو هم خانه شود می تواند میزان هزینه های خود را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. بطور مثال، دانشجویانی که تنها زندگی می ­کنند، دانشجویانی که با والدین یا فرزندشان زندگی می­ کنند و دانشجویانی که در تالارهای اقامتی مشغول به زندگی هستند به ترتیب 508€، 604€ و 479€ (یورو)‌ جهت اقامت در ماه باید پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در کشور سوئد عبارت است از:

پارامتردرصد هزینه
هزینه اسکان25%
هزینه خوراک33%
هزینه پوشاک7%
هزینه حمل و نقل15%
هزینه انرژی5%
سایر15%

ریز هزینه زندگی در سوئد

مدارک لازم برای تحصیل در سوئد

این که فرد متقاضی تحصیل در چه رشته و چه دانشگاهی باشد در مدارکی که لازم است ارائه کند موثر است. منتهی یک سری کلیات در تمامی رشته ها و دانشگاه ها در سال 2024 اعمال می شود که به شرح ذیل اند:

 • رزومه تحصیلی و غیر تحصیلی که می تواند شامل تمامی دستاوردهای فرد باشد به عنوان مثال کسب مدال ورزشی و غیره
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه فرد به آن ها اشاره کرده از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • انگیزه نامه که حتما باید توسط خود دانشجو و صادقانه نگارش شده باشد.
 • توصیه نامه اساتید پیشین فرد که وی را به خوبی می شناسند.

کار در سوئد برای دانشجویان و فارغ ­التحصیلان

در سال 2024 در کشور سوئد دانشجویان می توانند در هنگام تحصیل، به کار کردن نیز بپردازند به این صورت که خود دانشجو اجازه کار نیمه وقت دارد اما همراه وی می توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار باشد. دانشجویان می­ توانند از سرویس مشاغل دانشگاه­ها که اکثراً دارای این لیست می­ باشند جهت یافتن کار نیمه وقت استفاده کنند. دانشجویان بعداز اتمام تحصیل نیز مجوز اقامت خود را 6 ماه جهت مشغول به کار شدن یا تأسیس شرکت می توانند تمدید نمایند. در صورت دریافت پیشنهاد شغلی، قادر به اخذ مجوز کار می­­ باشند.

اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد

متوسط درآمد کار پاره وقت و تمام وقت در سوئد

دانشجویان در سوئد می توانند هفته ای تا 20 ساعت به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند. انواع مشاغلی که دانشجویان می توانند انتخاب کنند در یکی از 2 گروه ذیل قرار می گیرد:

 • کار در محیط دانشگاه؛ مثال عکاسی برای دانشگاه یا کمک به اساتید در فعالیت های پژوهشی
 • کار خارج از محیط دانشگاه؛ مثلا کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی یا پیشخدمتی در هتل، رستوران و غیره

مشاغل دسته دوم در سوئد معمولا درآمد بیشتری دارند اما به طور کلی در سال 2024 متوسط درآمد ماهیانه ناشی از کار پاره وقت دانشجویی بین 150€ تا 350€ (یورو) می باشد. بر اساس آمار سایت numbeo نیز مردم سوئد یکی از بیشترین میزان درآمد را در ازای کار تمام وقت خود دریافت می کنند که به طور متوسط ماهیانه 2674.25$ (دلار آمریکا) می باشد. در پایان کسانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند، جهت گرفتن تصمیم صحیح می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند و سوالات خود را در خصوص مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت تحصیلی سوئد مطرح فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در سوئد

متقاضیان تحصیل در سوئد 2024 معمولا با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • چرا تحصیل در سوئد با استقبال زیادی مواجه شده است؟ امکان تحصیل به زبان انگلیسی و برخوداری از مجوز کاری تمام وقت به منظور پوشش هزینه های زندگی.
 • مزایای تحصیل در سوئد چیست؟ هزینه های مقرون به صرفه، خدمات درمانی رایگان و استاندارد بالای زندگی باعث جذب دانشجوی خارجی به سوئد شده است.
 • آیا تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ بسته به رشته تحصیلی افراد و نوع پذیرش متغیر است ولی امکان اخذ پذیرش با حداقل نمره زبان امکان پذیر است.
 • آیا امکان تحصیل رایگان در سوئد وجود دارد؟ از سال 2010 امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی وجود ندارد و این امر صرفا با اخذ بورسیه و کمک هزینه ممکن می شود.
 • بهترین دانشگاه سوئد 2024 چیست؟ در رنکینگ های بین المللی و ملی، موسسه کارولینسکا بهترین دانشگاه سوئد محسوب می شود.
 • شرایط تحصیل پزشکی در سوئد 2024 چیست؟ داشتن معدل بالا، ارائه مدرک زبان و نیز قبولی در آزمون ورودی
 • هزینه تحصیل پزشکی در سوئد چقدر است؟ 85000-95000 کرون در سال
 • آیا سوئد برای تحصیل پزشکی جای خوبی است؟ مسلما سوئد به خاطر داشتن دانشگاه های برتر، شهریه پایین تر، فرآیند پذیرش آسانتر، امکانات عالی جزء بهترین هاست.
 • شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئد چیست؟ افراد خارجی پس از تحصیل امکان جستجوی کار به منظور ورود به بازار کار و برخورداری از اقامت پس از تحصیل به مدت 6 ماه را دارند.
5/5 - (62 امتیاز)

26 دیدگاه برای “تحصیل در سوئد

 1. نیما قنبری گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من در حال تحصیل توی کشور فنلاند هستم، ترم 5 لیسانس. می خواستم ببینم برای تحصیل در سوئد می تونم از فنلاند انتقالی بگیرم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله این امکان هست باید ببینید دانشگاه شما با کدوم دانشگاه ها در ارتباط هست.

 2. ستاره گفت:

  با 25 سال سن و فاصله تحصیلی اما سابقه کار 7 ساله می تونم برای لیسانس شانسی برای دریافت ویزا داشته باشم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   به شرط اینکه باقی شرایطتون خوب باشه امکانپذیره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 3. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب به روزتون

 4. طلایی پور گفت:

  طرز برخورد با ایرانیان چگونه است؟ و پیدا کردن کار برای ایرانیان در این کشور چگونه است؟

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای کاریابی در سوئد نیاز به پیشنهاد کاری از این کشور می باشد.

 5. مهراد گفت:

  الان با این شرایط میشه بالاخره از دانشگاه های این کشور پذیرش شد ؟ میشه برای سال بعد شرایط تتغییر کنه ؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و وقت بخیر
   بله، امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در حال حاضر وجود دارد.

 6. sadegh گفت:

  تحصیل در سوئد برا رشته های پزشکی چه شرایطی داره؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و وقت بخیر
   مقاله تحصیل پزشکی در سوئد راهنمای خوبی برای شما می باشد.

 7. ahmadi گفت:

  سلام برای ادامه تحصیل در سوئد ایا نداشتن معدل کارشناسی بالا امکان پذیر است ؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض ارادت
   دوست عزیر برای راهنمای بهتر شما نیاز به اطلاعات بالاتری از شما داریم. برای آشنایی با رزومه شما پیشنهاد میکنیم با موسسه ارتباط بگیرید.

 8. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالب و به روزتون در مورد تحصیل در سوئد تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تحصی در سوئیس هم مطلب بذارید

  1. رهنما گفت:

   سلام و وقت بخیر
   دوست عزیز می توانید مقاله تجربه تحصیل در سوئیس را مطالعه بفرمایید.

 9. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خوب و سودمندی بود.
  مرسی

 10. پارسا داوری گفت:

  تحصیل در سوئد چقدر در سال میتونه برای دانشجویان هزینه داشته باشه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بسته به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلیتون داره
   در مقاله هزینه تحصیل در سوئد مفصل راجع به این قضیه صحبت شده است
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 11. leilakk گفت:

  به نظر میاد سوئد از هر لحاظ کشور ایده‌آلی برای تحصیل باشه.

  1. سونیا گفت:

   شرایط سنی برای مقطع دکترا وجود داره؟البته من الان تز ارشد سرطان شناسی رو مینویسم ولی بین لیسانس و ارشد ۱۰ سال وقفه افتاده ۔این وقفه مشکلی پیش نمیاره برای پذیرش دکترا۔البته من ایران نیستم دانشجو ترکیه هستم۔

   1. داوری گفت:

    سلام
    بطور کلی این مسئله در مورد مقطع phd بسیار کم رنگه و بیشترین تاثیرگذاری رو برای اخذ پذیرش در این مقطع رزومه تحصیلی شما خواهد داشت

 12. قراری گفت:

  سلام. سپاس بخاطر مطالب مفید مقاله تون

 13. داود گفت:

  تحصیل در سوئد چه فرصت هایی رو میتونه در اختیار آدم بذاره؟

  1. رهنما گفت:

   وقت بخیر
   با تحصیل در سوئد امکان کار در اتحادیه اروپا و اخذ اقامت برترین کشورهای اروپایی را خواهید داشت.

 14. diana گفت:

  از موسسه خوبتون بسیار ممنونم
  ایا تحصیل در سوئد نیازمند سوابق تحصیلی هم هست؟

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   متشکریم
   به مقطع تحصیلی مورد نظر متقاضی وابسته می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *