مهاجرت به کشور فرانسه, مهاجرت به کشور لوکزامبورگ

تفاوت زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ

تفاوت زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ

تفاوت زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ به لحاظ امکانات رفاهی و آموزشی فاحش نیست چرا که این دو کشور جزو توسعه یافته ترین کشورهای دنیا هستند. اما از جهات دیگر از جمله نرخ بیکاری، هزینه های تحصیلی و زندگی و غیره تفاوت هایی بین لوکزامبورگ و فرانسه وجود دارد که در این مقاله بیشتر به آن ها پرداخته خواهد شد. فرانسه کشوری در همسایگی ایتالیا، موناکو، سوئیس، آلمان، لوکزامبورگ، بلژیک و اسپانیا است و کم تر از 70 میلیون نفر جمعیت دارد. فرانسه به لحاظ تعداد میزاث ملی ثبت شده در یونسکو رتبه 5 در جهان را دارد و همین مسئله هم سبب شده یکی از بهترین کشورهای دنیا برای توریست ها باشد به طوری که در سال 2018 حدود 90 میلیون نفر گردشگر از فرانسه دیدن نمودند. فرانسه از جهات مختلف از جمله امید به زندگی، بهداشت، شاخص توسعه انسانی و غیره رنکینگ بالایی دارد.

لوکزامبورگ که کمی بیشتر از نیم میلیون نفر جمعیت دارد کشوری کوچک اما قدرتمند است. زبان های رسمی در لوکزامبورگ فرانسوی، آلمانی و لوکزامبورگی است و حدود نیمی از جمعیت آن تابعیت لوکزامبورگ را دارند اما مابقی پرتغالی، فرانسوی و آلمانی هستند. در سال 2020 شهروندان لوکزامبورگ به 187 کشور دنیا بدون داشتن ویزا سفر می کنند به همین دلیل پاسپورت لوکزامبورگ پنجمین پاسپورت معتبر در دنیا است. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص تفاوت زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

  • هزینه های تحصیلی و زندگی در لوکزامبورگ چقدر است؟
  • میزان نرخ تورم و بیکاری در فرانسه و لوکزامبورگ چگونه است؟

تفاوت زندگی دانشجویی در فرانسه و لوکزامبورگ

برخلاف تحصیل در فرانسه که در دانشگاه های دولتی برای تمامی دانشجویان صرف نظر از کشوری که تابعیت آن را دارند، تقریبا رایگان است، لوکزامبورگ نظام تحصیلی رایگان ندارد. برخی از دانشگاه های دولتی فرانسه عبارت هستند از:

ردیف برخی از دانشگاه های دولتی فرانسه شهریه سالانه (یورو)
1 University of Orleans از 170€ تا 601€
2 University of Strasbourg از 184€ تا 610€
3 Grenoble INP Institute of Engineering Univ. Grenoble Alpes از 122€ تا 470€

البته با توجه به مقیاس لوکزامبورگ و وسعت و جمعیت کمی که دارد تعداد کمی دانشگاه در این کشور وجود دارند. غالب دانشگاه های لوکزامبورگ شهریه ای بین 400€ تا 800€ (یورو) در سال دریافت می نمایند؛ اگرچه شهریه رشته هایی مثل تجارت و غیره شهریه دانشگاه ها بین 4000€ تا 5000€ (یورو) در سال است. همچنین باید توجه داشت دانشگاه های خصوصی لوکزامبورگ گران تر هستند و شهریه آن ها به سالانه 17000€ (یورو) و بیشتر هم می رسد. شهریه دانشگاه های خصوصی فرانسه نیز در سال 2020 با توجه به قوانین دانشگاه و نوع رشته سالانه بین 1500€ تا 20000€ (یورو) و شهریه مدارس تجارت سالانه بین 5000€ تا 30000€ (یورو) می باشد. با توجه به پایین بودن نرخ تورم در هر دو کشور لوکزامبورگ و فرانسه که در نمودار ذیل مشخص شده، شهریه دانشگاه ها نیز به مرور زمان افزایش چشم گیری نخواهد داشت:

نرخ تورم در فرانسه و لوکزامبورگ

تفاوت هزینه زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ

علاوه بر شهریه دانشگاه ها که در فرانسه بسیار پایین تر از لوکزامبورگ است و سهل تر بودن اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقایسه با لوکزامبورگ، هزینه زندگی در فرانسه نیز کم تر می باشد. در حالی که زندگی ماهانه در فرانسه بین 850€ تا 1200€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت، هزینه زندگی 1 نفره در لوکزامبورگ در ماه 1500€ تا 1900€ (یورو) می باشد. یکی از بخش های اصلی تشکیل دهنده هزینه زندگی مربوط به اجاره بها می باشد که در جدول ذیل بررسی شده است:

نوع مسکن اجاره بهای ماهانه در فرانسه (یورو) اجاره بهای ماهانه در لوکزامبورگ (یورو)
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 680€ 1500€
آپارتمان 1 خوابه در اطراف شهر 520€ 1220€
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1400€ 2800€
آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر 1015€ 2260€

تفاوت هزینه زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ

تفاوت شرایط کار در فرانسه و لوکزامبورگ

برای کار در فرانسه تسلط به زبان فرانسوی ضروری است به همین دلیل افراد بعضا ترجیح می دهند 1 سال در کالج زبان فرانسوی تحصیل کنند و سپس وارد بازار کار این کشور بشوند. اما در لوکزامبورگ 3 زبان رسمی وجود دارد و از آن جایی که به دلیل مساحت و جمعیت کم، فرصت های شغلی کم تری هم دارد، افراد جویای کار بهتر است حداقل به دو تا از این زبان ها (فرانسوی، آلمانی و لوکزامبورگی) تسلط داشته باشند. در جدول ذیل نرخ بیکاری فرانسه و لوکزامبورگ در سال 2020 بررسی شده است:

نام کشور نرخ بیکاری در سال 2020
فرانسه %8.2
لوکزامبورگ %6.6

مقایسه سایر جنبه های زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ

همان طور که در مقدمه مقاله هم اشاره شد هر دو کشور فرانسه و لوکزامبورگ به جهت امکانات رفاهی و آموزشی، شاخص توسعه انسانی، بهداشت و درمان، شرایط کاری و غیره جزو بهترین کشورهای دنیا هستند. به همین دلیل است که امید به زندگی در این کشورها نیز تقریبا مشابه است؛ به عبارت دقیق تر در حالی که آمار امید به زندگی در سال 2020 حدود 82.7 سال می باشد (که در مقایسه با سال 2019 با 82.5 سال حدود 0.16% پیشرفت داشته است)، امید به زندگی در لوکزامبورگ 82.3 سال است.

در حال حاضر بهترین راه برای مهاجرت به فرانسه و لوکزامبورگ هم از طریق تحصیل است هرچند پیشنهاد می شود افراد فرانسه را انتخاب کنند. چرا که علاوه بر گران بودن لوکزامبورگ و سختگیری در صدور ویزا، این کشور فرصت های شغلی کم تری در مقایسه با فرانسه دارد. کسانی هم که از طریق تحصیل مهاجرت می کنند باید در نهایت پیش از انقضای ویزای تحصیلی خود شغلی پیدا کنند و این امکان در فرانسه به مراتب بیشتر فراهم است. چرا که اگرچه نرخ بیکاری فرانسه کمی بالاتر از لوکزامبورگ است، فرانسه وسیع تر و بسیار پرجمعیت تر می باشد و شرکت ها و موقعیت های کاری بهتر و بیشتری دارد. علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به تفاوت زندگی در فرانسه و لوکزامبورگ می توانند برای بررسی شرایط سال 2020 و مطرح نمودن سوالات خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *