مهاجرت تحصیلی آلمان

دانشگاههای رایگان آلمان

انواع دوره های تحصیلی دانشگاههای رایگان آلمان

آلمان یک مقصد عالی برای دانشجویان بین المللی است و بر طبق آمار، درخواست ویزای دانشجویی برای دانشگاههای رایگان آلمان دارای مخاطبین بسیار زیادی می باشد. از دلایل مهم آن میتوان، سیستم آموزشی رایگان و همچنین قدرتمند بودن در صنعت و بازار کار می باشد.

 • دلیل انتخاب کشور آلمان از سوی افراد چیست؟
 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان چه می باشد؟
 • دانشگاههای رایگان آلمان کدامند؟

در نوشتار زیر که متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد ما به صورت مختصر و جواب سوالات بالا و چگونی اخذ پذیرش از سوی دانشگاههای رایگان آلمان به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

دلایل انتخاب کشور آلمان برای تحصیل

این کشور آلمانی زبان در اتحادیه اروپا به پایتختی برلین می باشد و به دلیل همسایگانی با کشورهایی مانند دانمارک، لهستان، چک، اتریش، سوئیس، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند مورد انتخاب بسیاری از افراد برای تحصیل و کار و مهاجرت می باشد. آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان خارجی میباشد که بالاترین رتبه محبوبیت را در سال 2017 به خود اختصاص داد که حتی این محبوبیت نسبت به کشور انگلستان و هلند بالاتر بوده است.

این کشور تاکنون به دلیل سیستم نظام آموزشی رایگان و داشتن دانشگاه رایگان برای دانشجویان بین المللی بسیار جذاب بوده است، کشورهای بسیاری مانند آلمان هستند که هزینه های تحصیل بر عهدی دولت میباشد اما برخی کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا، افراد باید در هر دوره از 10،000 تا 50،000 دلار هزینه بپردازند.

دلیل دیگر برای تحصیل در آلمان چیست؟ به دلیل سطح علمی و آموزشی بسیار بالای این کشور، دانشگاههای رایگان آلمان دانشمندان زیادی را تربیت کرده است، از جمله انیشتین، پلانک که در این کشور تحصیل کرده اند. این سطح از موفقیت در آلمان به دلیل برنامه های علمی فوق العاده و استادان دانشگاه های آلمان میباشد، دانشگاه ها در آلمان، نه تنها در زمینه های STEM، بلکه در هنر و علوم انسانی نیز فوق العاده هستند، بنابراین بسیاری از رویاهای دانشجویان بین المللی که در این کشور تحصیل می کنند، برآورده میشود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان سندی رسمی و مجاز برای اجازه ورود و اجازه تحصیل در دوره های خاص و اقامت برای ملیت های غیر آلمانی می باشد، بنابراین افراد خارجی با داشتن نامه پذیرش از انواع دانشگاه های آلمانی، کالج ها و موسسات آموزش عالی می توانند درخواست ویزای دانشجویی آلمان را بدهند.

علت رایگان بودن دانشگاه ها در آلمان

آلمانی ها به طور کلی بر این باورند که آموزش و پرورش نباید به عنوان یک محصول تجاری محسوب شود و دسترسی آزاد به آموزش عالی باعث رشد اقتصادی و رفاه بیشتر مردم می شود، اخیرا قوانین اجازه داده شد تا دانشگاه های دولتی هزینه های بسیار کمی را از 1000 یورو در سال از دانشجویان دریافت کنند، اما پس از سالها اعتراض عمومی، در سال  2014 به بعد این هزینه برداشته شد. همچنین دولت آلمان در سال های اخیر مزایای اقتصادی و اجتماعی مهاجرت را درک کرده است، سیاست این کشور به این صورت است که میخواهد برترین دانشجویان فارغ التحصیل از آلمان باشند تا به اقتصاد این کشور کمک کنند.

انواع دوره های تحصیلی دانشگاههای رایگان آلمان

انواع دوره های تحصیلی دانشگاههای رایگان آلمان عبارتند از:

تحصیلات دانشگاهی به صورت تمام وقت دوره های آموزشی زبان آلمانی
دوره های تعلیمات مقدماتی دوره های الزامی کاراموزی مقدماتی
دوره های معادل سازی مدرک (دوره ای که افراد خارجی دارای مدرک دانشگاهی از کشور خودشان هستند و برای ارزیابی مدرکشان و معادل سازی دروس  و ورود به دانشگاه های آلمان این دوره ها را می گذرانند، مانند دوره های پیری مستر)

اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

افراد پس اخذ پذیرش از دوره هایی که در بالا ذکر شد باید با جمع آوری مدارک زیر از سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور مبدا، خودش درخواست ویزا نماید.

 • دو عدد فرم تکمیل شده درخواست روادید برای ورود
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • دو عکس پرتره بیومتریک که اخیرا گرفته شده است
 • اصل نامه معتبر پذیرش از دانشگاه، دوره های زبان آلمانی، دوره های معادل سازی، دوره های ورود به دانشگاه
 • ارائه مدارک سوابق تحصیلی
 • رزومه یا CV
 • نامه تمکن مالی از بانک

نامه تمکن مالی از سمت افراد زیر ارائه شود:

پدر و مادر شخص اصلی: والدین باید تعهد خود را برای حمایت مالی فرزندشان در طول مدت اقامتش نشان دهند که این اظهارات بانکی باید 6  ماه قبل از تایم ویزا گرفته شود.

فردی که در آلمان زندگی می کند: نشان میدهد که در آن موقع شما در آلمان هستید هزینه های اقامت شما و یا سایر هزینه های زندگی شما را پوشش میدهد.

 • بیمه نامه: که تا سقف 30 هزار یورو فرد را پوشش دهد و حداقل 3 ماه طول بکشد
 • انگیزه نامه: فرد باید دلیل انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی خود در آلمان و انگیزه خود از سفر به آلمان و برنامه که در آینده دارد را بیان نماید.
 • گواهی ازدواج: فرد باید در صورت تاهل و اینکه آیا درخواست الحاق خانواده را دارد نیز با گواهی ازدواج ثابت نماید
 • گواهی تولد فرزند: (در صورت موجود)
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست ویزا هزینه 60 یورو است
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی با داشتن مدارک آیلتس و یا تافل
 • اثبات مهارت زبان آلمانی

اثبات مهارت زبان آلمانی با داشتن مدارک زیر:

آزمون ورودی دانشگاه زبان آلمانی برای متقاضیان بین المللی (DSH)

آزمون آلمانی به عنوان یک زبان خارجی (TestDaF)

گوته، دیپلم زبان آلمانی (GDS)

دیپلم زبان آلمانی از کنفرانس مستقل وزراء امور آموزشی و فرهنگی، سطح دوم (DSD)

شرایط تحصیل در دانشگاههای رایگان آلمان

شرایط تحصیل در دانشگاههای رایگان آلمان

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاههای رایگان آلمان را دارند از این موضوع خوشحال خواهند شد که هیچ هزینه ای برای دانشگاه های دولتی آلمان برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخت نمی کنند. البته اگر شخصی بخواهد در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان موضوع خاصی به غیر از رشته خود را مطالعه کند باید به آن کالج یا دانشگاه هزینه پرداخت کند وگرنه سیستم تحصیلی رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی، صرف نظر از کشور مبداء، در دسترس است.

اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند، بنابراین دانشجویان فقط باید یک هزینه اداری پرداخت کنند که معمولا حدود 100 تا 200 یورو در سال هزینه دارد که این هزینه خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام افراد را پوشش می دهد، همچنین افراد باید مجددا هر ترم ثبت نام کنند و این میزان مبلغ را پرداخت نمایند. با این وجود استثنائاتی برای این قانون وجود دارد، اگر دانشجویی دوره تحصیلی خود را در زمان معمول به اتمام نرساند و در برمن، نیدار زاکسن، زارلند، زاکسن، ساکسونی-آنهالت یا تورینگیا تحصیل کند، ممکن است مجبور شود هزینه های تحصیل را پرداخت نماید.

چه افرادی اجازه تحصیل رایگان در آلمان را دارند؟

جواب این سوال همه افراد می باشد یعنی آلمانی ها، اروپایی ها و همه افراد غیر اروپایی می توانند بدون هزینه تحصیل به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنند، مهم نیست دانشجو تبعه چه کشوری باشد، برای همه افراد در همه مقاطع و رشته ها امکان تحصیل در دانشگاههای رایگان آلمان وجود دارد، اگر از خارج از اتحادیه اروپا هستید، قبل از ورود به کشور، به اجازه اقامت نیاز دارید؛ و شما باید تحصیلات خود را در آلمان ادامه دهید.

در کدام دانشگاههای آلمان میتوان رایگان تحصیل کرد؟

در آلمان، افراد میتوانند به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند، تقریبا 300 دانشگاه عمومی در آلمان وجود دارد و بیش از 1000 برنامه در مجموع وجود دارد،  بنابراین اشخاص گزینه های زیادی برای انتخاب خواهند داشت. لیستی از دانشگاههای رایگان آلمان عبارت اند از:

دانشگاه فنی مونیخ دانشگاه Ludwig Maximilians دانشگاه هایدلبرگ
موسسه فنی Karlsruher دانشگاه هومبولت برلین دانشگاه رایگان برلین
دانشگاه RWTH دانشگاه فنی برلین دانشگاه Tubingen
 دانشگاه Albert Ludwig دانشگاه گوتین، جورج آگاستا دانشگاه هامبورگ
دانشگاه بن دانشگاه گوته دانشگاه اشتوتگارت
دانشگاه صنعتی Darmstadt Tu Dresden

هزینه اقامت دانشجویی در آلمان

در رابطه با هزینه های زندگی در آلمان، مسکن بالاترین هزینه ماهانه را در بر میگیرد و این مبلغ 34 درصد کل بودجه یک دانشجو است. گزینه های ارزان تر برای دانشجویان بین المللی در پانسیون یا در آپارتمان های اجاره ای به صورت مشترک وجود دارد. هزینه های اقامت متوسط ​​دانشجویان در آلمان:

زندگی تک نفره 360 یورو در ماه
زندگی با شریک/ کودک 400 یورو در ماه
زندگی در پانسیون 150-240 یورو در ماه

خوابگاه گرفتن برای دانشجویان بین المللی بسیار سخت می باشد زیرا تنها 11٪ از خوابگاه ها برای دانشجویان بین المللی ظرفیت دارند. همانطور که در مقاله بالا مطالعه فرمودید درخواست دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان از دانشگاههای رایگان آلمان و همچنین مهاجرت به آلمان بالا میباشد اما بهتر هست قبل از هر اقدامی با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

14 دیدگاه برای “دانشگاههای رایگان آلمان

 1. vida گفت:

  با سلام و تشکر ایا امکان اقامت پس از تحصیل در آلمان وجود داره؟با تشکر

 2. سیروان گفت:

  دانشگاه‌های آلمان فوق العاده قوی هستن

 3. علی قوسی گفت:

  ممنون از اطلاعات

 4. amir abbas گفت:

  ضمن تشکر بابت سایت خوبتون واقعامطلب جالبی بود اگه شرایط رایگان تحصیلی در کشو انگلستان هم وجود داراه لطف کنید در مورد این دانشگاه ها هم مطلب بذارید

 5. صبا صابری گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ویزای کاری آلمان توضیح دهید.
  ممنون از سایت به روزتون

 6. ایمان گفت:

  هزینه دانشگاه های خصوصی المان چقدر است؟

 7. Sana گفت:

  سپاس از اطلاعات مفیدی که در دسترس ما قرار میدید.
  موفق باشید.

 8. پدرِ پسرشجاع گفت:

  برای تحصیل رشته های علوم انسانی هم میشه رفت آلمان یا فقط فنی؟

 9. شهرام گفت:

  بسیار عالی
  چقدر خوب که دانشگاه های این کشور رایگانه

 10. ترانه گفت:

  ممنونم بابت لیست دانشگاهای رایگان چگونه وقت سفارت آلمان کوتاهتر می شود؟

 11. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی مچکرم بابت راهنمائیتون

 12. سعید گفت:

  آیا با تحصیل در آلمان میشه به اقامت در این کشور امیدوار بود؟

 13. Arezoo گفت:

  Salam.
  Maghalaton bi nazir bood.
  Tashakor.

 14. sohrab گفت:

  سلام ممنون از مقاله خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 7 =