ویزای کاری

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

اخذ اقامت از طریق کار و شرایط اخذ بلوکارت آلمان یکی از راه­ های مهاجرت به آلمان است که در صورت احراز شرایط، مزایای فراوانی خواهد داشت. با توجه به پیشرفت کشورها در اکثر زمینه­ ها، کمبود نیروی انسانی و متخصص یکی از مشکلات مهمی است که کشورهای بزرگ از جمله آلمان با آن مواجه هستند. نیروهای انسانی متخصص بین المللی می ­توانند برای اخذ مجوز کار موقت زیر نظر کارت آبی، اقدام نمایند. درخواست بلوکارت آلمان باید به اداره مهاجرت در شهرهای مختلف این کشور ارائه شود. اکنون یکی از بهترین کشورها برای درخواست کارت آبی، کشور آلمان است که باید از شرایط اخذ بلوکارت آلمان بخوبی آگاه باشید، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده خدمت رسانی به شما است.

 • چه کسانی می توانند بلوکارت آلمان را دریافت کنند؟
 • بلوکارت آلمان چیست؟
 • شرایط دریافت کارت آبی آلمان چیست؟
 • آیا در صورت دریافت بلوکارت آلمان باید ویزای این کشور را نیز دریافت کرد؟
 • بلوکارت آلمان در کشورهای اروپایی چه اعتباری دارد؟

بلوکارت آلمان چیست؟

بلوکارت آلمان یا Blue Card نوعی ویزای کاری محسوب می گردد. Blue Card مناسب شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای کار و اقامت در آلمان است. این طرح اقامتی با هدف جذب کارگران ماهر به اتحادیه اروپا و رفع کمبود نیروی کار و ارتقای اقتصاد در آلمان انجام شد. با این کارت به افراد متخصصی که تحصیلات، مهارت یا حرفه خاص و مورد نیاز آلمان را دارند امکان اقامت دائم را می دهد. این روشی ساده برای به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که مهارت بالایی دارند.

چگونه از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بلوکارت آلمان بگیریم؟

در خصوص دریافت بلوکارت آلمان باید اطلاع داشته باشید که شرایط دریافت بلوکارت آلمان کار راحتی نیست، اما موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در اختیار داشتن بهترین وکلای حقوقی شرایط اخذ بلوکارت آلمان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

خدماتی که از سوی موسسه ما در راستای دریافت بلوکارت آلمان دریافت می نمایید عبارتند از:

 • دریافت بلوکارت آلمان در کوتاه ترین زمان ممکن، حدود 6 ماه
 • دریافت بلوکارت آلمان بدون نیاز به ارائه مدرک زبان
 • اخذ اقامت دائم کشور آلمان

بلوکارت آلمان

بررسی شرایط و مزایای بلو کارت المان

اگر قصد اخذ ویزای جست و جوی کار را دارید باید ویزای Arbeit sucher visa را دریافت نمایید. کشور آلمان به متقاضیان رشته ­های ریاضی، IT، انفورماتیک، علوم و تکنولوژی، علوم طبیعی یا فناوری، مهندسی و پزشکی که دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی هستند، احتیاج دارد. زمانیکه متقاضی موفق به اخذ ویزای جست و جوی کار در کشور آلمان شد، این امکان را دارد که به مدت 6 ماه اقامت اخذ ­نماید. در این 6 ماه متقاضی باید شغل مناسب و مورد نظر خود را دریافت نماید. در صورت پیدا کردن کار و بستن قرارداد کاری، ویزای متقاضی تمدید می­شود.

تصمیم گیری در مورد صدور یا عدم صدور کارت آبی در کشور آلمان توسط سه نهاد ذیل صورت می ­گیرد:

 • اداره اتباع خارجی Die Ausländerbehörde
 • اداره کارArbeitsbehörde
 • آژانس کار Die Agentur für Arbeit

در چه شرایطی از دریافت بلوکارت آلمان منع می شویم؟

در صورتی که از شرایط کافی جهت دریافت بلوکارت آلمان برخوردار باشید توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به راحتی به بلوکارت دست خواهید یافت. اما در مواردی مشاهده می شود که متقاضی شانس خود را جهت دریافت بلوکارت آلمان از دست خواهد داد.

مهم ترین شرایطی که در خصوص دریافت بلوکارت آلمان تاثیرگذار خواهد بود عبارتند از:

 • اگر به عنوان فردی در حوزه کارآفرینی یا خوداشتغالی مشغول هستید شامل دریافت بلوکارت آلمان نخواهید بود.
 • اگر در گذشته به صورت غیرقانونی وارد خاک اروپا شده اید، این موضوع یک رزومه منفی برای شما خواهد بود و فرصت اخذ بلوکارت را از دست خواهید داد.
 • در صورت داشتن سابقه کیفری و نداشتن گواهی عدم سوء پیشینه
 • اگر مدارک شغلی و تحصیلی شما مورد تایید و صلاحیت برای اتحادیه اروپا نباشد.

مدت زمان اخذ بلوکارت آلمان

در ابتدا باید در نظر داشته باشید جهت اخذ ویزای کاری آلمان، لیست مشاغل مورد نیاز این کشور را که سالیانه منتشر می گردد بررسی نمایید. این مورد به شما کمک می کند تا از بازار کار رشته خود و میانگین درآمد ماهیانه آن اطلاع کسب کنید. با پیدا کردن کار، در ابتدا ویزای کار 1 ساله به متقاضیان داده می شود. پس از گذشت حدود 1 سال، متقاضی قادر خواهد بود برای درخواست کارت آبی یا بلوکارت اقدام نماید. اطلاعات بیشتر در باب ویزای کار آلمان را در لینک فوق بخوانید.

برای اخذ ویزای کار متقاضی باید علاوه بر واجد شرایط بودن تحصیل، شرایط سنی بلوکارت آلمان و مدرک زبان مناسب را نیز داشته باشد. اولویت با افراد زیر 40 سال است و باید این فرد دارای سابقه کار متناسب با رشته تحصیلی داشته باشد. وی باید به زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط کامل داشته باشد. یک شهروند خارجی که مجوز کار در آلمان را دارد، در صورت داشتن شرایط زیر می­ تواند درخواست بلوکارت دهد:

نمودار شرایط اخذ بلوکارت آلمان

برای متقاضیان دارای مدرک مهندسی و پزشکی، مبلغ درآمد ناخالص در سال باید بیش از 38000€ (یورو) باشد. متقاضی در صورت کسب کارت آبی، مجوز کار در کشورهای اتحادیه به جز ایرلند، دانمارک و انگلستان را خواهد داشت. اصطلاح بلوکارت یا کارت آبی آلمان با الهام گرفتن از گرین کارت کشور آمریکا، در سال 2012 بوجود آمد. با الهام از پرچم کشورهای اتحادیه اروپا، کارت آبی نیز دارای 12 ستاره طلایی رنگ است.

کارت آبی یا بلوکارت تا 3 سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. بر اساس قوانین جدید بلوکارت آلمان که در ماده 63 پیمان رم، این مدت اعتبار 3 ساله شکل گرفت. صاحب کارت آبی بعد از گذشت 3 سال و پرداخت به موقع مالیات در این مدت، می ­تواند درخواست اقامت دهد. اگر اقامت دارنده بلوکارت به مدت 4 سال دیگر ادامه داشته باشد، قادر خواهد بود درخواست تابعیت کشور آلمان را دهد.

شرایط و آستانه حقوق برای اخذ بلوکارت آلمان

حقوق سالانه ای که انتظار می رود فرد درآمد داشته باشد بستگی به حرفه ای دارد که شما در آن مشغول به کار هستید، شما باید حداقل حقوق تعیین شده در آستانه معین از سمت کشور را بدست آورید تا کاندیدای مناسبی برای کارت آبی اتحادیه اروپا شوید.

نوع شغلمیزان حقوق
برای حرفه های دارای کمبود در لیست مشاغلدرآمد تخمینی 43056€ (یورو)
برای فارغ التحصیلان دانشگاهحقوق و دستمزد تخمینی 55200€ (یورو)

برای مشاغلی که درخواست بالایی از سوی کارفرمایان آلمانی دارند، برآورد حقوق کمتر است، بنابراین دستیابی به کارت آبی اتحادیه اروپا آسان تر است.

مراحل کاریابی در آلمان

شانس خود را بررسی کنید؛ بررسی سریع در وبسایت Make it in Germany باید شانس شما را برای کار در آلمان نشان دهد. از جمله تقاضا برای پزشکان، پرستاران، مهندسان، تکنسین های مکاترونیک، متخصصان فناوری اطلاعات و رانندگان قطار وجود دارد.

اعتبار مدارک خود را شناسایی کنید؛ برای بسیاری از مشاغل می تواند این اعتبارسنجی مفید باشد و برای برخی از مشاغل حتی لازم و اجباری است. مدارک شغلی یا تحصیلی از کشور شما در آلمان باید به رسمیت شناخته شود. می‌توانید در وب‌ سایت Recognition in Germany بررسی کنید که آیا این برای شما صدق می‌کند یا خیر.

به دنبال شغل باشید؛ لیست های شغلی در وب سایت Make it in Germany جزئیاتی از مشاغل خالی را که به صراحت در جستجوی متخصصان بین المللی هستند، ارائه می دهد. همچنین می‌توانید در وب‌سایت آژانس استخدام فدرال، در سایت های استخدامی بزرگ مانند Stepstone، Indeed و Monster یا در میان مشاغل خالی منتشر شده در شبکه‌های تجاری مانند LinkedIn یا  Xing، جستجوی کار انجام دهید. اگر به شرکت‌ های خاصی علاقمند هستید، مستقیماً در وبسایت های شرکتی آنها به دنبال مشاغل خالی بگردید.

رزومه بنویسید؛ بطور معمول، درخواست برای یک شرکت آلمانی شامل یک انگیزه نامه، یک رزومه همراه عکسدار ، گواهینامه و سرتیفیکیت ها است. اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم گرفتن موقعیت شغلی را دارید و  مدام بر همخوانی توانایی های خود و مهارت های لازم برای گرفتن موقعیت شغلی مورد نظر، تأکید کنید.

برای ویزا اقدام کنید؛ شما فقط زمانی باید درخواست دهید که در آلمان قرارداد کار داشته باشید. از سفارت آلمان در کشور خود وقت بگیرید و به کارفرمای آینده خود اطلاع دهید که ممکن است مدتی طول بکشد تا تمام تشریفات ویزا انجام شود. سوالات مصاحبه سفارت آلمان را در لینک فوق بخوانید.

اگر مدرک تحصیلی عالی دارید که در آلمان به رسمیت شناخته شده است، می توانید ویزای 6 ماهه جستجوی کار دریافت کنید.

شرایط دریافت کار در آلمان

مدارک لازم دریافت bluecard در آلمان

مدارک و اسناد مورد نیاز برای تقاضیای کارت آبی به شرح زیر است:

 • پاسپورت
 • یک قطعه عکس بیومتریک
 • ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی
 • گواهی معتبرسازی تحصیلات دانشگاهی
 • ترجمه رسمی سوابق کاری در خارج از کشور آلمان
 • قرارداد کاری و یا پیشنهاد کاری از طرف یک شرکت
 • تکمیل فرم تقاضای تمدید اقامت
 • ارائه موافقت نامه اداره کار کشور آلمان در صورت امکان
 • تکمیل و ارائه تشریح فرم کار متقاضی در صورت امکان
 • ارائه مدارک مربوطه در صورت گذراندن کارآموزی توسط متقاضی

مزایا و معایب اخذ بلوکارت آلمان

صاحب کارت آبی یا بلوکارت، قادر خواهد بود به مدت یک سال در کشور آلمان اقامت داشته باشد. پس از گذشت 18 ماه قادر خواهد بود به کشورهای دیگر اتحادیه سفر نماید. متقاضی قبل از پیدا کردن کار در کشور آلمان، نمی­تواند خانواده و همراه خود را وارد خاک این کشور نماید. شرایط ویزای همراه آلمان را در لینک فوق بخوانید. درصورت یافتن شغل مناسب و حقوق کافی برای پرداخت هزینه ها، برای اخذ اقامت خانواده خود با احراز شرایط ویزای همراه آلمان می­تواند اقدام نماید. خانواده صاحب بلوکارت، بدون هیچ محدودیتی حق کار و تحصیل در این کشور را خواهند داشت. آشنایی به زبان آلمانی برای اخذ اقامت دائم آنها کافی است.

در مقایسه با گرین کارت کشور آمریکا، مدت اعتبار کارت آبی بسیار کم است. مدت اعتبار گرین کارت نامحدود است اما کارت آبی بین 1 الی 4 سال است. صاحب کارت آبی باید 3 سال صبر نماید تا به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نقل مکان نماید، در صورتی که دارنده گرین کارت به هر یک از ایالت­ های کشور آمریکا می­تواند مهاجرت نماید. داشتن سطح بالا از شرایط و دریافت حقوق بالا، امکان شرایط دریافت بلوکارت آلمان را خیلی دشوار کرده است.

مزایا و معایب اخذ بلوکارت آلمان

راه ­های افزایش فرصت اشتغال در آلمان

روش ­های افزایش شانس اشتغال در کشور آلمان و اروپا به مواردی مانند رزومه شغلی، بدست آوردن تجربیات بین المللی، کارآموزی، انجام کارهای داوطلبانه، کارهای کشاورزی، فصلی و موقت، انعطاف پذیری در مورد مکان، گرایش رشته تحصیلی، بهره مندی از تخصص بالا، جست و جو در شرکت ­های چند ملیتی، گسترش دامنه اطلاعات، پیروی از قوانین، کارآفرینی و غیره می ­باشد. قبل از اقدام به اخذ ویزای جستجوی کار آلمان می توانید لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان را بررسی نمائید.

کارفرمایان در اروپا و کشور آلمان بسیار کم هستند که به استخدام اشخاص خارجی کم تجربه علاقه مند باشند. به همین دلیل متقاضیان باید در حرفه کاری مورد نظر خود تجربیات بین المللی داشته باشند. همچنین با آموختن زبان­ های اروپایی، گذراندن دوره­ های زبان و یا کارآموزی در کشور مورد نظر راه خود را برای ورود باز نمایند. انعطاف پذیری، سلاحی است برای افزایش شانس اشتغال پذیری، دانشجویان بخصوص باید در مورد کار مورد نظر خود انعطاف پذیر باشند.

در مورد شغل­ های مهندسی مانند مهندسی عمران فرد باید در مورد گرایش خود انعطاف پذیر باشد. این نکته نیز مهم است که در بعضی گرایش ها موقعیت های خالیِ بیشتری نسبت به گرایش­ های دیگر وجود دارد. هرچه قدر در عرصه کاری مورد نظر تخصص بیشتری داشته باشید، به سود شما خواهد بود. اشخاص ماهر، با تخصص و مجرب بیشترین شانس را برای کسب کار و شغل در اروپا و کشور آلمان دارند.

بررسی هزینه و میزان اعتبار مورد نظر برای بلوکارت آلمان

اگر قرارداد کاری از کشور آلمان دریافت کرده باشید، مدت اعتبار بلوکارت آلمان شما به مدت اعتبار و زمان تمدید قراردادکاری شما بستگی خواهد داشت. مدت اعتبار قانونی در نظر گرفته شده برای بلوکارت کارت آلمان حدود 4 سال خواهد بود. پیش از اتمام مدت اعتبار بلوکارت خود جهت تمدید اقدام نمایید. هزینه مربوطه جهت صدور بلوکارت آلمان برای اولین بار حدود 100€ (یورو) است. مدت زمان صدور بلوکارت آلمان بسیار کوتاه مدت بوده و حدود 3 ماه در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ بلوکارت آلمان و اخذ ویزای کار آلمان می‌توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

منبع: apply.eu

european-union.europa.eu

سوالات متداول در خصوص شرایط اخذ بلوکارت آلمان

متقاضیان اخذ بلوکارت آلمان به دنبال اطلاعاتی پیرامون موارد زیر هستند:

 • ویزای Arbeit sucher visa آلمان چگونه است؟ اگر قصد اخذ ویزای جستجوی کار را دارید باید از سفات ویزای با عنوان Arbeit sucher visa را درخواست دهید. کشور آلمان به متقاضیان رشته ­های ریاضی، IT، انفورماتیک، علوم و تکنولوژی، علوم طبیعی یا فناوری، مهندسی و پزشکی که دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی هستند، احتیاج دارد.
 • تصمیم گیری صدور بلوکارت آلمان توسط چه مراجعی امکان پذیر است؟ اداره اتباع خارجی Die Ausländerbehörde، اداره کار Arbeitsbehörde، آژانس کار Die Agentur für Arbeit.
 • مدت زمان اخذ بلوکارت آلمان چقدر است؟ مدت زمان بلوکارت آلمان بستگی به میزان حقوق فرد دارد و ممکن است حقوق فرد در یک سال اول به صورت میانگین 40000€ الی 50000€ (یورو) باشد. برای اخذ ویزای کار متقاضی باید علاوه بر واجد شرایط بودن تحصیل، شرایط سنی و مدرک زبان مناسب را نیز داشته باشد.
 • اعتبار بلوکارت آلمان چگونه است؟ کارت آبی کشور آلمان دارای اعتبار 3 ساله است که به افراد در پایان این 3 سال اقامت دائم نیز اعطا می شود. صاحب کارت آبی بعد از گذشت 3 سال و پرداخت به موقع مالیات در این مدت، می­تواند درخواست اقامت دهد و بعد از گذشت 4 سال میتواند درخواست پاسپورت نماید.
5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “شرایط اخذ بلوکارت آلمان

 1. محمد گفت:

  سلام
  برای کار با لیسانس پرستاری باید چه شرایطی داشت و چند سال طول میکشد تا بلو کارت دریافت کنیم

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله ویزای A17 پزشکان آلمانرو مطالعه کنید و برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *