مهاجرت

ویزای بازنشستگی چین

ویزای بازنشستگی چین

به دلایل گوناگونی از جمله اقتصاد توسعه یافته چین و فرصت های متعدد، ممکن است برخی افراد تصمیم به مهاجرت از طریق ویزای بازنشستگی چین گیرند. مهاجرت در دوران بازنشستگی یکی محبوب ترین گزینه هاست که با استقبال برخی افراد رو به رو شده است. برخی کشورها از جمله پرتغال، اسپانیا، فیلیپین، امارت متحده و غیره، مهاجرت از طریق اخذ ویزای بازنشستگی را امکان پذیر کرده اند. با مهاجرت از این طریق می توان موفق به اخذ اقامت و گاهی تابعیت کشور مقصد نیز شد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است به بررسی جزئیات مهاجرت به چین در دوران بازنشستگی و روش های گوناگون پیش روی متقاضیان پرداخته ایم.

 • شرایط بازنشستگی در چین چیست؟
 • محدودیت های زندگی در چین چیست؟
 • آیا چین مقصد مناسبی برای کار است؟
 • متوسط درآمد بازنشستگان در این کشور چیست؟
 • هزینه های زندگی در چین برای بازنشستگان چگونه است؟

در مورد مهاجرت به چین و اخذ ویزای این کشور

کشور چین به پایتختی پکن، چهارمین کشور بزرگ جهان بوده که مساحتی بالغ بر 9.6 میلیون کیلومتر مربع از قاره آسیا را در بر گرفته است. این کشور جمعیتی برابر با 1440000000 نفر را در سال 2022 در سرزمین پهناور خود جای داده و بدین ترتیب لقب پر جمعیت ترین کشور دنیا را از آن خود کرده است. زبان رسمی دولت چین گویش استاندارد زبان ماندارین است که توسط 70% مردم این کشور استفاده می شود.

اقتصاد چین از بزرگترین اقتصادهای جهان محسوب شده و طی سال های اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. درحال حاضر چین بزرگترین تولید کننده دنیا و دومین وارد کننده بزرگ کالا در جهان به شمار می رود؛ به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران خارجی، سرمایه گذاری در چین را انتخاب کرده و از این طریق به اقامت بلند مدت این کشور نیز دست پیدا می کنند. هم چنین عده ای از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی چین را به عنوان یک گزینه مطلوب در نظر می گیرند. قابل ذکر است که چین از دانشگاه های معتبر گوناگونی برخوردار بوده و امکان تحصیل به هر دو زبان چینی و انگلیسی نیز فراهم است. از دیگر روش های مهاجرت به چین می توان به اخذ ویزای کار اشاره کرد. به طور کلی انواع روش های مهاچرت به کشور چین عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت با اخذ ویزای کاری
 • از طریق سرمایه گذاری در حوزه املاک
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق ازدواج با یک تبعه این کشور

نمودار رشد میزان تولید ناخالص داخلی چین

معرفی ویزای بازنشستگی چین

مهاجرت از طریق بازنشستگی یکی از انتخاب های محبوب در سراسر دنیاست. بسیاری از افراد با مهاجرت در این دوره تصمیمی می گیرند تا علاوه بر زندگی در کشور مورد علاقه خود، از مزایایی از جمله مالیات پایین و هزینه های زندگی پایین تر از کشور مقصد بهره مند گردند. ویزای بازنشستگی که با عناوینی دیگر از جمله تمکن مالی و خود حمایتی نیز شناخته می شود، تنها توسط برخی کشورها از جمله اسپانیا، امارات، برزیل و غیره ارائه می گردد و کشور چین ویزایی با این نام ارائه نمی کند. برای مهاجرت در دوران بازنشستگی به سایر کشورها می توان از طریق دیگر روش ها اقدام نمود. رایج ترین راه اخذ اقامت بلند مدت در این دوران، سرمایه گذاری در کشور مقصد است که متقاضیان مهاجرت به چین می توانند از این طریق موفق به اخذ ویزای بازنشستگی این کشور گردند.

پارامتر هزینههزینه زندگی در چین برحسب یوآن
یک وعده غذا در رستورانی ارزان قیمت20¥
McMeal در مک دونالد35¥
یک بطری 1.5 لیتری آب
رفت و آمد ماهیانه150¥
هزینه ماهیانه قبوض (آب، برق و غیره)364¥
اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر3524¥
اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر1969¥

معرفی ویزای بازنشستگی چین

درباره حقوق بازنشستگی در چین

طبق قوانین حقوقی کشور چین، سن 60 سال برای بازنشستگی مردان و همچنین 55 سال برای بازنشستگی زنان تعیین شده است؛ پر واضح است که افراد پیش از رسیدن به سن معین و برخورداری از تعداد ماه های اشتغال به کار مشخص شده، قادر به اعلام بازنشستگی رسمی خود خواهند بود اما در این صورت از مزایا و حقوق کمتری در مقایسه با عامه افراد بهره مند خواهند گشت. به هر روی بیش از 70% شهروندان چینی طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2017 ابراز امیدواری کرده اند که در دوران بازنشستگی خود بتوانند بخش عمده درآمد خود را پس انداز نمایند؛ این امر نشانگر وضعیت مطلوب بازنشستگان حاضر در این کشور می باشد. نظام بازنشستگی چین دارای دو طبقه می باشد که تحت عناوین Basic Pension و Mandatory Pension شناخته می شوند.

حقوق بازنشستگان چینی در سال 2005 میلادی 640CNY (یوآن) بوده است و این رقم طی سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده تا در پایان سال 2016 به 2400CNY (یوآن) برسد. طبق قوانین رسمی چین میزان مالیات وضع شده بر درآمد افراد از 3% الی 45% متفاوت بوده و در دوره بازنشستگی درصدی به آن اضافه نخواهد شد. کافرمایان چینی موظف به پرداخت 20% از حقوق اشخاص تحت عنوان Basic Pension بوده و 8% نیز سهم خود کارکنان می باشد که با نام Mandatory Pension ثبت شده و این ارقام در دوره بازنشستگی تعیین کننده میزان حقوق اشخاص می باشند.

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی چین

همان طور که ذکر شد، مهاجرت به چین در دوران بازنشستگی به روش سرمایه گذاری امکان پذیر است. طبق اعلام دولت چین، متقاضیان باید به طور مستقیم در این کشور سرمایه گذاری نموده و حداقل به مدت 3 سال، مالیات در نظر گرفته شده را به موقع پرداخت کنند. مبلغ اعلام شده برای سرمایه گذاری در PRC (جمهوری خلق چین) برابر با حداقل $2000000 (دلار آمریکا) و در بخش های اعلام شده توسط دولت این کشور می باشد. این مبلغ در چین مرکزی به حداقل $1000000 (دلار آمریکا) و در چین غربی به حداقل $500000 (دلار آمریکا) کاهش یافته است. هم چنین امکان اخذ ویزای بلند مدت از طریق خرید ملک در این کشور نیز برای متقاضیان فراهم است.

نحوه اخذ ویزای بازنشستگی چین

با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور چین، افراد می توانند جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری یا نوع F این کشور اقدام کنند. به دلیل قوانین مهاجرتی چین، پروسه اخذ ویزا و مهاجرت به این کشور ممکن است کمی زمان بر و پیچیده باشد. افراد پس از ارائه درخواست اخذ ویزا به همراه مدارک لازم باید منتظر بررسی مدارک و اعلام کنسولگری این کشور بمانند. برای اخذ ویزای سرمایه گذاری چین، مهم ترین مدرک، گواهی ثبت شرکت و یا خرید ملک و هرگونه مدرک نشان دهنده سرمایه گذاری در این کشور، همانند قرارداد ثبت شرکت، می باشد. از سایر مدارک می توان به پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه، مدارک هویتی، گواهی سلامت، گواهی عدم سو سابقه کیفری، عکس پاسپورتی و گواهی تمکن مالی اشاره نمود.

قابل ذکر است که در کشور چین خدمات درمانی با هزینه ای بالا انجام می شوند و جهت مهاجرت در دوران بازنشستگی، فرد باید بیمه درمانی داشته باشد که هزینه های وی را در این حوزه پوشش دهد. در صورت مهاجرت با همسر و فرزندان، مدارک لازم، از جمله سند ازدواج و گواهی تولد نیز باید ارائه شوند. ویزای سرمایه گذاری چین یا ویزای نوع F، به فرد این امکان را می دهد که 3، 6 و یا 12 ماه در این کشور اقامت داشته باشد که امکان تمدید این نوع از ویزا نیز فراهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به چین از سایر روش ها، پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله تحصیل در چین می باشد. در صورت نیاز به اخذ مشاوره، وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده کمک به شما عزیزان هستند.

پرسش هایی درباره بازنشستگی در چین

چین یکی از کشورهای خاص در جهان امروز است. بسیاری از شهروندان این کشور خود به دنبال مسیری برای خروج هستند. با این حال، نمی توان انتظار داشت که کسی به راحتی بتواند اهمیت تحصیل در این کشور را رد کند. بازار کار در چین اما شرایط متفاوتی خواهد داشت. باید به این نکته اشاره داشت که قوانین محدود کننده زیادی در این کشور وجود دارد. همین مسئله می تواند دریافت حقوق بالا در این کشور را نیز کمتر ارزشمند جلوه دهد. به همین دلیل، بسیاری از افراد تمایلی به کار در این کشور نشان نمی دهند. حتی بسیاری از شهروندان خارجی، پس از به دست آوردن تجربه کاری، برای مهاجرت به کشورهای کانادا، آمریکا، کره جنوبی و ژاپن اقدام می کنند. برخی از مهم ترین پرسش هایی که در این رابطه مطرح می شوند عبارتند از:

 • شرایط بازنشستگی در چین چگونه است؟ در چین افراد از سن 60 سالگی وارد دوره بازنشستگی خواهند شد. از طرفی زنان از 55 سالگی وارد دوره بازنشستگی می شوند. برای زنانی که در کارخانه ها کار می کنند، سن بازنشستگی به 50 سال رسیده است. در نتیجه افراد بر اساس فاکتورهای مختلف سنجیده خواهند شد.
 • آیا درآمد بازنشستگان در چین بالا است؟ خیر! در سال های اخیر، فشارهای زیادی به دولت چین در این رابطه وارد شده است. چالش هایی که در این رابطه وجود دارد، زندگی بازنشستگان در این کشور را دشوار کرده است.
 • آیا بازنشستگان می توانند در چین زندگی کنند؟ افرادی که در خارج از این کشور بازنشسته شده باشند، می توانند با عناوین سرمایه گذاری وارد خاک چین شوند.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *