مهاجرت کاری بلژیک

کار در بلژیک

کار در بلژیک

اشخاصی که قصد اقامت و کار در بلژیک را دارند، بهتر است که از شرایط کار در این کشور اطلاع داشته باشند تا با آگاهی کامل جهت مهاجرت اقدام نمایند. بزرگ ترین سوال افراد در همین خصوص این است که چه افرادی واجد شرایط کار در این کشور می باشد که در این خصوص می توان گفت شرایط اخذ کار برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متغیر می باشد. وکلا و کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز مفتخر به راهنمایی افراد در خصوص اخذ کار از این کشور هستند.

ویزای کاری بلژیک در 2021

اشخاص متقاضی کار در کشورهای اروپایی و درخواست اقامت بلند مدت می بایست قبل از هر اقدامی نسبت به اخذ دعوت نامه کاری یا پشنهاد کاری (job offer) اقدام داشته باشند. برای داشتن پیشنهاد شغلی لازم است شغل مورد نظر توسط کارفرما در آن کشور آگهی شود. اگر برای آن شغل تقاضایی مطرح نشده بود در مرحله دوم باید کارفرما آن را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی کند که در این مرحله نیز اگر هیچکس به آن شغل تمایلی نشان نداد، در آن صورت می تواند برای فردی که در نظر دارد آن شغل را پیشنهاد دهد که همان طوری که می دانید، روندی سخت و طولانیست.

لذا ممکن است در عمل این اتفاق نیفتد یا خیلی کم شاهد ارائه پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما به یک متقاضی کار باشیم. کار در این کشور نیز از این قاعده مستثنی نیست کما اینکه در هر کشوری برای یافتن شغل اتباع آن کشور در ارجحیت هستند. حال آنکه اکثر اتباع کشورهای دیگر برای کار در این کشور به اجازه اقامت کاری نیاز دارند. بسته به مدت زمانی که اشخاص در بلژیک خواهند ماند، ممکن است به مجوز اقامت بلند مدت نیاز داشته باشند.

برای کار در این کشور 3 نوع مجوز اقامت متفاوت وجود دارد. ویزای کاری که صادر می گردد با نوع اقامتی که افراد در بلژیک کسب می کنند، ارتباط نزدیکی دارد. بدین معنی که در اکثر موارد نیاز است، قبل از اقدام به کسب هر نوع مجوزی برای زندگی و کار شغلی از قبل برای افراد در نظر گرفته شده باشد.

قوانین کار در بلژیک برای شهروندان

ناگفته نماند که شرایط کار در این کشور برای شهروندان اتحادیه اروپا سهل تر می باشد که نباید، نادیده گرفته شود:

 • کشورهای اتحادیه اروپا: تمامی شهروندان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن و سوئیس بدون نیاز به دریافت مجوز اقامت کاری بلژیک می توانند به سهولت به کار در کشور بلژیک مشغول شوند.
 • کشورهای خارج از اتحادیه اروپا: به عنوان یک قاعده و قانون تمامی شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه برای کار در این کشور مانند کار در آلمان به مجوز اقامت کاری احتیاج دارند. اما در این بین بسته به نوع فعالیت و اقامت آن تبعه استثنائاتی وجود دارد به عنوان مثال محققان علمی یا افرادی که دارای اقامت دائم نامعین در بلژیک هستند نیازی به ارائه مجوز کار در کشور بلژیک نخواهند داشت. در بسیاری از موارد به اعضای خانواده افرادی که موفق به اقامت بلند مدت بلژیک می شوند نیز مجوز کار در این کشور اعطا می گردد.

مجوز کار در کشور بلژیک در 2021

همان طور که مطالعه فرمودید در 2021 شهروندان اتحادیه اروپا نیاز به مجوز کار برای استخدام ندارند. این در حالی است که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا می بایست از حق قانونی اجازه کار در این کشور نیز برخوردار باشند که این امر مستلزم پیشنهاد کاری یا فرصت های کاری پس از اتمام تحصیلات است. سه نوع مجوز کار در این کشور وجود دارد که بسته به موقعیت افراد برای کار در کشور بلژیک یکی از آن ها ممکن است مناسب باشد. در ادامه تفاوت های این مجوزهای کاری را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

مجوز کار در کشور بلژیک

مجوز کار در بلژیک نوع A

مجوز کاری نوع A برای تمام کارفرمایان و مشاغل فعال در بلژیک بدون محدودیت معتبر است. اشخاص نیز می توانند برای کارفرما در بلژیک برای مدت زمان نامحدود به کار بپردازند و به طور معمول شخصا می بایست برای آن درخواست دهند. افراد برای اخذ مجوز کاری نوع A باید در 10 سال گذشته با مجوز کاری نوع B در بلژیک 4 سال بدون وفقه و متوالی کار کرده باشند. بدون وقفه بدین معناست که در مدت اقامت در بلژیک کمتر از یکسال از این کشور خارج نشده باشند.

اگر افراد ملیت الجزایر، بوسنی، کوزوو، مقدونیه، مونته نگرو، مراکش، صربستان، تونس و ترکیه را داشته باشند، این مدت به 3 سال کاهش می یابد. این دوره های 3 یا 4 ساله نیز می توانند یکسال دیگر کاهش یابند اگر همسر یا فرزندان همراه با شخص در بلژیک زندگی کنند. ناگفته نماند که برخی از افراد نمی توانند ویزای نوع A را اخذ کنند که عبارتنداز:

 • نیروی کار ماهر
 • کارآموزان
 • کارگران فصلی
 • محققان و اساتید میهمان
 • تکنسین های تخصصی
 • اعضای خانواده افرادی که ویزای نوع B دارند یا به خوداشتغالی مشغولند و یا نیازی به دریافت مجوز کاری ندارند

مجوز کار در بلژیک نوع B

مجوز کاری نوع B برای شغلی خاص از طرف کارفرمایی خاص علیرغم قرارداد کاری برای مدت حداکثر 12 ماه صادر می گردد. با این حال می توان این مجوز را تا زمانی که قرارداد اشخاص ادامه یابد، تمدید نمود. این نوع از مجوز کاری نیازمند حمایت کارفرما می باشد و کارفرما می بایست آن را برای افراد درخواست نماید. این مجوز تنها در صورت درخواست کافرما برای یک شغل خاص اعتبار دارد. در اصل یک کارگر تبعه دیگر تنها در صورتی اجازه کار در این کشور را می یابد که بلژیک تشخیص دهد هیچ گزینه مناسبی برای اشتغال آن کار در این کشور یا اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد.

مجوز کار در بلژیک نوع C

مجوز نوع C برای اتباع خارجی خاصی است که در بلژیک به طور موقت اقامت دارند مانند دانشجویان و اعضای خانواده آن ها یا مامورین کنسولی آن کشور. این مجوز به مدت یک سال صادر می شود و می تواند تحت شرایط خاصی تمدید گردد. اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که قصد خوداشتغالی یا ایجاد یک بیزینس در بلژیک را دارند باید کارت حرفه ای را که مجوز فعالیت آن ها در این کشور است، را درخواست نمایند.

برای دریافت این کارت افراد می توانند با تماس با سفارت بلژیک در کشور مبدا قبل از ورود به این کشور درخواست دهند. اشخاصی که مجوز کار در این کشور را دریافت می کنند اگر قرارداد کار دائمی یا حداقل یکساله با کارفرمای بلژیکی داشته باشند و حقوقشان کمتر از 52.000€ (یورو) در سال نباشد به شرط داشتن مدرک تحصیلات دانشگاهی کارت آبی اروپا را دریافت می کنند. کارت آبی اروپا اجازه اقامت بلند مدت و اشتغال را برای کارگران ماهری که تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستند، صادر می کند.

با توجه به شرایطی که در این مقاله بیان شد به نظر می رسد کار در این کشور با دریافت پیشنهاد کاری اگر نگوییم غیرممکن است، سخت و دشوار می باشد. لذا شاید برای آن دسته از اشخاصی که قصد اقامت و کار در این کشور را دارند بهتر است تا اقامت از طریق تحصیل در بلژیک را کسب نمایند. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه اقامت کاری و یا تحصیلی و یا بررسی هزینه زندگی در بلژیک با مشاورین مجرب مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در بلژیک

متقاضیان کار در بلژیک با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • آیا بلژیک کشور مناسبی برای کار است؟ بر اساس مطالعات صورت گرفته در زمینه رضایت نیروی کار، کشور بلژیک یکی از 10 کشور برتر جهان است.
 • چگونه می توانم در بلژیک کار کنم؟ به عنوان شهروند غیراروپایی، برای کار دریافت دعوتنامه و ویزای کاری این کشور الزامی است.
 • بهترین مشاغل برای کاریابی در این کشور کدامند؟ مهندسین شاخه های مختلف، مدیران پروژه، تکنسین ها، معماران و حسابداران بالاترین شانس را برای کاریابی در بلژیک دارند.
 • متوسط ساعت کاری در بلژیک چند ساعت است؟ بر اساس قوانین هر فرد در هفته تنها می تواند 40 ساعت کار کند.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *