مهاجرت

اخذ شهروندی سوئد

اخذ شهروندی سوئد

کشور سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجران خارجی به شمار می رود و اخذ شهروندی سوئد جزء اولویت های این دسته از مهاجران می باشد. اما مسلما مثل هر روش مهاجرتی این روش نیز مورد سوال اکثر متقاضیان قرار دارد.

 • آیا از طریق ازدواج نیز می توان پاسپورت سوئدی اخذ کرد؟
 • انواع روش های اخذ شهروندی کشور سوئد چیست؟
 • مستقیم ترین روش برای اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد چیست؟
 • شرایط دریافت تابعیت سوئدی از طریق تولد چیست؟
 • چگونه می توان با اقامت کاری در کشور سوئد به حق شهروندی این کشور دست یافت؟
 • آیا اصلا امکان اخذ تابعیت سوئدی از طریق سرمایه گذاری وجود دارد و اگر بله پس مقدار حداقلی این سرمایه گذاری چقدر باید باشد؟
 • اصولا امتیازات شهروندی کشور سوئد چیست؟
 • پاسپورت سوئد در رتبه چندم پاسپورت های دنیا قرار دارد؟
 • و سوال مهم دیگر اینکه آیا دریافت پاسپورت دوم در کشور سوئد برای هموطنان ایرانی فراهم است؟

ما در این مقاله اطلاعاتی کامل و به روز را در اختیار علاقه مندان و متقاضیان اقامت و تابعیت سوئد قرار می دهیم. اما برای راهنمائی عملی توصیه می کنیم که حتما از مشاوره های برتر کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

مهاجرت به سوئد و روش های آن

سوئد کشوری است که در بین مهاجران بین المللی به رفاه و برابری معروف است. مهاجران بین المللی برای مهاجرت به این کشور پیشرفته اروپایی می توانند از شیوه های مختلف مهاجرتی از جمله کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری، تولد استفاده کنند. از لحاظ مدت اقامت نیز ویزای کشور سوئد به دو دسته کلی ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای شنگن سوئد (Schengen visa) و ویزای اقامت بلند مدت یا ویزای ملی سوئد (National visa) دسته بندی می شوند. ویزای نوع اول با مدت اقامتی کمتر از 3 ماه برای اهداف توریستی، بیزینس و یا دیدار با خانواده و دوستان صادر می شود. اما ویزای نوع دوم سوئد با شرط اقامتی بیش از 3 ماه و برای اهداف کاری، تحصیلی و غیره صادر می شود.

انواع ویزای سوئد

ارزش شهروندی سوئد

قبل از پرداختن به شرایط اخذ حق شهروندی سوئد بد نیست با ارزش و اهمیت شهروندی سوئد و نیز با امتیازات دریافت پاسپورت سوئدی آشنا شویم. طبق رتبه بندی وب سایت معتبر Henley & Partners پاسپورت سوئدی در جایگاه 5- ام جهانی قرار دارد. و این خبر خوبی برای کسانی است که اقامت سوئدی را دارند و درصدد دریافت پاسپورت این کشور اروپایی هستند. پس ارزش پاسپورت سوئد بسیار بالاست و هر کسی که به این پاسپورت دست یابد در واقع به حق شهروندی سوئدی می رسد.

از مهمترین امتیازات اخذ شهروندی سوئد نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حق کار و زندگی در هر نقطه از سوئد
 • امتیاز سفر معاف از ویزا به 188 کشور جهان
 • بهره مندی از انواع خدمات عمومی مثل تحصیل و بهداشت
 • حق رای در هنگام انتخابات پارلمان سوئد
 • حق استخدام در پلیس و ارتش سوئد
 • بهره مندی از خدمات کنسولی در سراسر جهان
 • زندگی در یکی از مرفه ترین کشورهای جان
 • بهره مندی از کیفیت بالای زندگی

شرایط اخذ شهروندی سوئد 2024

قانون تابعیت کشور سوئد تنها مرجع قانونی است که حق شهروندی سوئد را تعیین می کند. اساسا شهروندی سوئد بر پایه اصل و قاعده خون یا jus sanguinis می باشد. به عبارت دیگر، شهروندی یا سیتیزن شیپی سوئد بدون توجه به محل تولد صرفا از طریق تولد از والدین سوئدی به افراد اعطاء می شود. پس در کل، فرزندان متولد کشور سوئد از والدین خارجی حق اخذ شهروندی سوئدی از طریق تولد را ندارند. اگرچه آنها از طریق زندگی و اقامت در سوئد بعدها می توانند به تابعیت سوئدی دست یابند.

نقل شده در سایت www.norden.org این تابعیت والدین است که تابعیت کودک را در بدو تولد در سوئد – و در دیگری – تعیین می کند. اگر فرزند شما یک والدین سوئدی داشته باشد و بعد از 1 آوریل 2015 متولد شده باشد، کودک به طور خودکار شهروند سوئد می شود، صرف نظر از اینکه در کجای جهان متولد شده است.

بنابراین در یک جمع بندی کاملتر می توان انواع روش های اخذ شهروندی سوئد 2024 را به صورت زیر بیان کرد:

انواع روش های اخذ شهروندی سوئد

طبق قوانین شهروندی سوئد نیز از بین این روش ها نیز تنها روش تولد در سوئد است که مستقیما باعث اخذ شهروندی سوئدی می شود. و در بقیه موارد شرط اقامت اجباری 3 تا 5 ساله جزء مقررات اخذ تابعیت سوئدی به حساب می آید.

فرآیند اخذ شهروندی سوئد

آن دسته از اتباع کشورهای خارجی که مهاجرت به سوئد را با هدف اخذ شهروندی این کشور انتخاب می کنند، باید به خوبی با فرآیند اخذ شهروندی در این کشور آشنا شوند. با درک کامل از فرآیند اخذ شهروندی سوئد می توانند از بروز مشکلات اساسی در این حوزه جلوگیری کنند. در قدم اول، متقاضیان باید دلایلی را برای دریافت شهروندی سوئد انتخاب کنند، و شرایط را به طور دقیق برآورده کنند. این مرحله از فرآیند اخذ شهروندی سوئد می تواند استخدام در یک شرکت سوئدی، تحصیل در سوئد به ویژه در دوره های تکمیلی، یا ازدواج با یک شهروند سوئدی باشد.

در جدول ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با فرآیند اخذ شهروندی سوئد به طور دقیق آشنا شوید:

فرآیند اخذ شهروندی سوئدتوضیحات
جمع آوری مدارکمتقاضیان باید مدارکی را به اداره مهاجرت سوئد ارائه دهند.
مهاجرت به سوئد و دریافت کارت شناسایی سوئدیپس از دریافت مجوز اقامت می توانید به سوئد نقل مکان کنید، و برای دریافت کارت شناسایی سوئدی باید در اداره مالیات سوئد ثبت نام کنید.
با مجوز اقامت زندگی کنید.پس از دریافت مجوز اقامت سوئد می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.
اخذ اقامت دائماتباع کشورهای خارجی باید قبل از پایان انقاضای مجوز اقامت خود برای اقامت دائم سوئد اقدام کنند.
اخذ شهروندی5 سال پس از اقامت در سوئد، متقاضیان واجد شرایط دریافت شهروندی در این کشور خواهند بود.
اخذ پاسپورتمتقاضیان برای دریافت پاسپورت سوئد، باید به اداره پلیس در سوئد مراجعه کنند و یک قرار ملاقات در اداره پلیس تنظیم کند.

اخذ شهروندی سوئد از طریق سرمایه گذاری؛ آیا ممکن است؟

آیا از طریق سرمایه گذاری در سوئد ثروتمند و مرفهی مثل سوئد نیز می توان به اقامت و تابعیت سوئدی رسید؟ واقعیت این است که خیر با سرمایه گذاری نمی توان مستقیما به پاسپورت و شهروندی سوئد دست یافت بلکه شما از این طریق فقط به یک فرد خویش- کارفرما تبدیل شده و می توانید به مجوز اقامت بلند مدت سوئدی دست یابید.

در جدول زیر می توان با حقایق سریع درباره این برنامه جذاب اقامتی سوئد بیشتر آشنا شد:

حقایقی سریع درباب برنامه شهروندی سوئد از طریق سرمایه گذاری
ملیت های مورد قبولاروپایی و غیر اروپایی
حداقل سرمایه مورد نیاز€100000
نوع سرمایه گذاریفقط از طریق بیزینس و راه اندازی کسب و کار
شرط حضور در سوئدلازم نیست
نوع اقامت/ تابعیتابتداء اقامت دائمی بدست می آید
امکان الحاق اعضای خانوادهامکان پذیر است
مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیانتقریبا تا 3 هفته
مدت زمان اعتبار مجوز اقامتیتا 5 سال
نرخ مالیات بر درآمد شخصی0% برای درآمد سالیانه SEK540700 (کرون) و 20% برای درآمد سالیانه بالای540700SEK (کرون)

با این توضیح اکنون به اصلی ترین شرایط جهت اخذ این نوع اقامت سوئد می پردازیم:

 • حداقل سن متقاضی هنگام ارائه درخواست بایستی 18 سال باشد.
 • حداقل سرمایه لازم در قالب این برنامه حدود €100000 (یورو) می باشد.
 • متقاضی نبایستی هیچ گونه سوء سابقه ای داشته باشد.
 • متقاضی علاوه بر داشتن دانش زبان انگلیسی همچنین بایستی دارای سابقه کار در زمینه کسب و کار تخصصی باشد.

اخذ شهروندی سوئد از طریق کار

اغلب اتباع کشورهای خارجی که به دنبال کار در سوئد هستند، با هدف اخذ شهروندی سوئد به این کشور زیبا مهاجرت می کنند. زیرا یکی از ساده ترین راه ها برای دریافت شهروندی سوئد از طریق کار مستمر در این کشور می باشد. البته لازم به ذکر است که، برای اخذ شهروندی سوئد از طریق کار باید مدت معینی در سوئد زندگی کرده باشید. در جدول ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با برخی از الزامات اخذ شهروندی سوئد از طریق کار آشنا شوید:

اخذ شهروندی سوئد از طریق کارتوضیحات
شرایط سنیمتقاضیان برای اخذ شهروندی از طریق کار باید به سن 18 سال رسیده باشند.
تایید هویتاتباع خارجی باید بتوانند هویت خود را تایید کنند.
شرایط لازم برای هویت معمولیباید بتوانید شرایط لازم برای اقامت معمولی را در این کشور برآورده کنی، باید مدت معینی در سوئد زندگی کرده باشید.
زندگی منظمباید زندگی منظمی در سوئد داشته باشید.
مجوز اقامتمتقاضیان باید دارای مجوزاقامت دائم یا دارای حق اقامت یا کارت اقامت باشند.

در نمودار ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با پراکندگی جمعیت سوئد بازار کار از کشورهای مختلف آشنا شوید:

پراکندگی جمعیت بازار کار در سوئد

شرایط پناهندگان برای اخذ شهروندی سوئد

یکی از نکات قابل توجه در خصوص اخذ شهروندی سوئد این است که، پناهندگان از نقاط مختلف جهان نیز می توانند برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهند. به عبارت دیگر، پناهندگان پس از مدتی که در سوئد زندگی کنند، می توانند برای شهروندی سوئد درخواست دهند. البته شایان ذکر است که، برای اخذ شهروندی سوئد باید شرایط خاصی به نسبت سایر متقاضیان داشته باشند. علاوه بر شرایط خاص نیز باید هویت خود را ثابت کنند و زندگی منظمی در سوئد داشته باشند. علاوه بر این، هنگامی که به سوئد می رسید، اجازه اقامت دائم در این کشور را خواهید داشت، و به تمامی پناهندگان سهمیه ای این مجوز اعطا می شود. در نهایت اینکه، به پناهندگانی که قصد دریافت شهروندی سوئد را دارند، حقوق و مسئولیت هایی مانند سایر ساکنان سوئد ارائه می شود.

نقل شده در سایت migrationsverket.se اگر به دنبال حمایت در سوئد هستید، باید درخواست پناهندگی خود را هنگام ورود به سوئد به پلیس مرزی یا به یکی از واحدهای درخواست اداره مهاجرت ارسال کنید . این آژانس مهاجرت سوئد نمی تواند درخواست پناهندگی را که در سفارت سوئد ارائه می شود تأیید کند.

تولد روشی برای دریافت تابعیت سوئد

یکی از سریعترین و آسانترین روش مهاجرتی و اخذ شهروندی کشور سوئد همانا از طریق تولد در این کشور اروپایی است. از 1 آوریل سال 2015 کودک متولد خاک سوئد به شرطی می تواند تابعیت خودکار کشور سوئد را اخذ کند که:

 • یکی از والدینش در هنگام تولد جزء اتباع سوئدی باشد.
 • والدین کودک به هنگام فوت جزء اتباع سوئدی باشند.
 • پدر کودک جزء اتباع سوئدی بوده و با مادر کودک ازدواج کرده باشد.
 • پدر کودک جزء اتباع سوئدی بوده و با مادر فرزند بدون نکاح ازدواج کرده باشد و کودک در خاک سوئد متولد شده باشد.
 • مادر کودک جزء اتباع سوئدی بوده و کودک نیز متولد 1 جولای سال 1979 یا بعد از آن باشد.

تولد روشی برای اخذ شهروندی سوئد

قبول تابعیت روش اخذ شهروندی سوئد

یکی از روش های دریافت تابعیت کشور سوئد از طریق قبول تابعیت موسوم به اخذ شهروندی از طریق درخواست سیتیزن شیپی می باشد. دولت سوئد به شهروندان خارجی از طریق قبول تابعیت، شهروندی این کشور را با توجه به شرایط زیر اعطاء می کند:

 • دارنده مجوز اقامت دائم سوئد (PR) با مدت اقامت 5 سال در کشور سوئد
 • افرادی که با اتباع کشور سوئد ازدواج کرده اند و در این کشور زندگی مشترک دارند با شرط اقامت 3 ساله می توانند درخواست تابعیت سوئدی دهند.
 • همچنین اتباع و شهروندان بدون تابعیت مشخص با توجه به شرایط و قوانین سوئد حق اخذ تابعیت سوئدی را دارند.

اما با همه این تعریف و توصیفات اکنون بهتر است کمی هم با اهمیت تابعیت و پاسپورت سوئدی نیز آشنا شویم. پاسپورت سوئدی در سال 2024 مشترکا با پاسپورت کشور فرانسه در رتبه چهارم دنیا قرار داشته و از امتیازات انحصاری آن مسافرت آزادانه به 134 کشور جهان می باشد. این پاسپورت کلیه حقوق و مزایای شهروندی اعم از کار و زندگی، حق رای، حق استفاده از خدمات آموزشی و بهداشتی را نیز به دارندگان آن می دهد.

امتیازات اخذ گذرنامه سوئد 2024

سوئد یکی از قدرتمندترین ویزاهای حال حاضر جهان و اروپا را در اختیار دارد. مطابق رتبه بندی برترین پاسپورت های جهان در سال 2024، پاسپورت کشور سوئد مشترکا در رده سوم پاسپورت های جهانی قرار دارد. دارندگان این پاسپورت معتبر می توانند بواسطه آن آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا به 118 کشور جهان مسافرت کنند. همچنین این پاسپورت به دارندگان آن این امکان را می دهد که فقط به هنگام ورود به 36 کشور از جمله ایران ویزا درخواست کنند و برای ورود به 44 کشور نیازمند اخذ ویزا هستند. بنابراین، امتیاز مسافرت آزادانه از جمله بزرگترین امتیازات این پاسپورت می باشد. تصویر زیر کشورهایی (به رنگ سبز پر رنگ) را نشان می دهد که شهروندان سوئدی بدون نیاز به ویزا می توانند آزادانه مسافرت کنند:

مسافرت بدون ویزا برای سوئدی ها

اما مسافرت آزاد و بی قید و شرط تنها امتیاز داشتن پاسپورت سوئدی نیست. بلکه همانطوریکه تصویر زیر هم نشان می دهد افراد از این طریق می توانند حفاظت کنسولی گرفته و جلوی دیپورت خود از کشورهای خارجی را بگیرند. همچنین از این طریق دارندگان این پاسپورت به مزایای اجتماعی مثل خدمات درمانی رایگان، تحصیل رایگان در سوئد و بیمه تامین اجتماعی دست یافته و ازحق رای، حق کار و زندگی و غیره نیز برخوردار می شوند:

مزایای اخذ پاسپورت سوئد

مدارک مورد نیاز جهت اخذ شهروندی سوئد

یکی از اصلی ترین مراحل در فرآیند اخذ شهروندی سوئد، جمع آوری اسناد و مدارک مورد نیاز می باشد. زیرا بدون داشتن اسناد و مدارک ضروری در این زمینه، روند درخواست شهروندی سوئد متقاضاین با مشکلات گسترده ای همراه خواهد بود. یکی از اصلی ترین مدارک برای درخواست شهروندی سوئد، ارائه فرم درخواست تکمیل شده به طور دقیق می باشد. البته فرم درخواست شهروندی سوئد فقط در صورتی لازم است که شخصا درخواست دهید. جهت آشنایی بیشتر با دیگر مدارک مورد نیاز جهت اخذ شهروندی سوئد، به موارد ذکر شده در این بخش از مقاله توجه فرمایید:

 • ارائه پاسپورت کشور مبدا متقاضیان
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه بیمه نامه سلامت معتبر
 • رسید پرداخت هزینه های دولتی جهت اخذ شهروندی سوئد
 • ارائه عکس در اندازه پاسپورت

البته شایان ذکر است که برخی از مقامات در سوئد برای ارائه شهروندی این کشور به متقاضیان، برخی مدارک اضافی را نیز درخواست می کنند. با این حال، مدارک اضافی برای اخذ شهروندی سوئد بستگی به دلایلی دارد که متقاضیان تحت آن درخواست می کنند. به عنوان مثال، دانشجویانی که به دنبال اخذ شهروندی سوئد هستند، باید یک نامه پذیرش به دانشگاه مربوطه ارائه دهند و کارمندان باید با یک کافرمای سوئدی قرارداد داشته باشند. در نهایت اینکه، هنگامی که متقاضیان برای شهروندی سوئد درخواست می دهند، علاوه بر مدارک بالا باید کارت های اجازه اقامت قدیمی خود را نیز ارائه دهند. در غیر این صورت فرآیند درخواست شهروندی آنها با چالش های متعددی مواجه خواهد شد.

پروسه کامل اخذ شهروندی سوئد

یکی از بهترین روش ها برای تجربه زندگی ایده آل در اروپا برای اتباع خارجی، اخذ شهروندی سوئد به طرق مختلف می باشد. البته لازم به ذکر است که، اخذ شهروندی سوئد امتیازات ویژه ای را در اختیار افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند ارائه می دهد. این کشور بر خلاف برخی از کشورهای اروپایی کیفیت زندگی مطلوبی را برای زندگی اتباع خارجی در این کشور تضمین می کند. شهروندان سوئد می توانند به مزایا مختلفی مانند مراقبت های بهداشتی، مرخصی والدین و حقوق سیاسی تعیین شده دسترسی داشته باشند. به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که، متقاضیان اخذ شهروندی سوئد باید در مراحل درخواست خود هزینه هایی را پرداخت کنند. همچنین در برخی موارد نیز پرداخت هزینه فرزندان خرسال نیز برای اخذ شهروندی سوئد الزامی است.

البته شایان ذکر است که، اخذ شهروندی سوئد دارای برخی چالش های محدود نیز در زمینه های مختلف می باشد. به طور مثال، پرداخت مالیات در سوئد یکی از بزرگترین چالش های شهروندان سوئد خواهد بود. به طور کلی، شهروندان سوئدی بر درآمد محلی خود در این کشور مالیات می پردازند. مالیات محلی در سوئد 28 تا 53 درصد، بسته به مقدار پولی که به دست می آورند خواهد بود. با این حال متوسط مالیات بر درآمد برای شهروندان سوئدی معمولا 33% است. همچنین توصیه می شود که پس از اخذ شهروندی سوئد به خوبی با فرهنگ این کشور آشنا شوید. با جوامع فرهنگی درگیر شوید و بر اساس علایق خود به باشگاه ها یا گروه های مختلف در این کشور بپیوندید.

برای کسب هر گونه اطلاعاتی در خصوص زندگی و کار در سوئد 2024 با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سوالات مکرر درباب دریافت شهروندی سوئد

متقاضیان مهاجرت به کشور سوئد سوالاتی را در این باب طرح می کنند که ما در این بخش به آنها پاسخ می دهیم:

 • آیا از طریق ویزای شنگن سوئد می توان آزادانه به کشورهای اروپایی مسافرت کرد؟ بله، سوئد عضوی از کشورهای پذیرنده قرارداد شنگن اروپا است و دارندگان ویزای شنگن سوئد نیز قانونا می توانند بدون محدودیت به 26 کشور اروپایی مسافرت کنند.
 • آیا امکان اخذ شهروندی سوئد از طریق تولد در خاک این کشور وجود دارد؟ خیر، شهروندی فقط به فرزندانی از والدین سوئدی اعطاء می شود.
 • شرط اقامت اجباری برای اخذ شهروندی سوئد چیست؟ این شرط شامل 5 سال اقامت پیوسته در کشور سوئد می باشد.
 • افراد بعد از چند سال ازدواج با اتباع سوئدی می توانند به شهروندی این کشور دست یابند؟ ازدواج یکی از راه های سریع و آسان برای اخذ اقامت و تابعیت سوئدی می باشد. شهروندان خارجی که با اتباع سوئدی ازدواج کرده اند می توانند پس از حداکثر 3 سال اقامت در کشور سوئد درخواست تابعیت سوئدی را ارائه دهند.
 • امتیاز اصلی اخذ پاسپورت سوئدی در چیست؟ امتیاز اصلی حق مسافرت آزادانه به 127 کشور جهان می باشد.
 • انواع روش های اخذ شهروندی (پاسپورت) سوئد چیست؟ تولد، کار، سرمایه گذاری و نیز ازدواج از جمله این روش هاست. از بین این روش ها نیز تنها روش تولد در سوئد است که مستقیما باعث اخذ شهروندی سوئدی می شود. و در بقیه موارد شرط اقامت اجباری 3 تا 5 ساله جزء مقررات اخذ تابعیت سوئدی به حساب می آید.
 • در حال حاضر رتبه پاسپورت سوئدی چیست؟ پاسپورت کشور سوئد در جایگاه 5- ام جهانی قرار دارد.
 • آیا از طریق سرمایه گذاری می توان به شهروندی سوئد دست یافت؟ خیر از این طریق تنها می توان به مجور اقامت 5 ساله سوئد یا همان اقامن دائمی (PR) این کشور اروپایی دست یافت.
 • حداقل سرمایه لازم برای دریافت مجوز اقامت سوئدی از طریق سرمایه گذاری چقدر می باشد؟ حداقل سرمایه لازم در حدود EUR 100000 (یورو) برای راه اندازی بیزینس در این کشور می باشد.
4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *